Смекни!
smekni.com

Ідейно-теоретичні основи інстутиціоналізму (стр. 2 из 2)

У Мітчела гроші не просто засіб об­міну, а рушійна сила економічного життя, визначальною рисою якої стає проблема придбання й витрачання грошей.

Інституціоналізм Мітчелла був емпіричним дослідженням сучас­ності. Широко використовуючи фактичний матеріал, статистику, він хотів не лише дати картину сучасного йому економічного розвитку, а й сподівався вирішити суперечності капіталізму. Особливу увагу він приділив аналізу циклічних коливань.

У своїх працях економічні цикли Мітчелл характеризує як послідовну зміну піднесень і спадів виробництва, котрі періодично повторюються. Це не кризи, а своєрідні хвилеподібні коливання кон'юнктури — ділові цикли. У своїх працях Мітчелл дає детальний аналіз економіч­ної активності, докладно описує явища, що відбуваються під час циклічного піднесення і спадів, досліджує статистичні дані щодо цін заробітної плати, процентних ставок, грошового обігу, банківських операцій тощо. Основну увагу він звертає на категорію прибутку.

Факторами впливу на економіку він вважає фінанси, грошовий обіг, кредит тощо. Він прихильник державного регулювання економіки. Одним із важливих методів регулювання, за Мітчелом, є планування. З допомогою планування він сподівався вирішити складні економічні й соціальні проблеми суспільства.

Погляди економістів, що були розглянуті, належать до раннього, або як його називають «чистого інституціоналізму», розквіт якого припадає на 20—30-ті роки XX ст. Економічна криза 1929—1933pp. родила кризу неокласицизму, а інституціоналісти виступили в ролі опозиції цьому напряму. Проекти реформ, що їх пропонували інституціоналісти, позначились на економічній політиці “Нового курсу” Ф. Рузвельта.

ІІІ. Сучасний інституціалізм(неоінституціалізм).

Неоінституціалізм як особлива економічна теорія отримав визначення в 80-90х роках . Найвидатнішими представниками цієї теорії стали Рональд Коуз, Дуглас Норту і Роберто Фогелю.

Ортодоксальна неокласична теорія розглядала ринок як досконалий механізм, при якому можна не враховувати витрати на здійснення угод, Коуз доказав що такі витрати існують, ці витрати Коуз назвав трансакційними, або витратами використання ринкового механізму.

Ще одним фундаментальним поняттям нової інстуціальної теорії виступає поняття прав власності. Під системою прав власності розуміється вся сукупність норм, які регулюють доступ до рідкісних ресурсів. Ці норми можуть санкціонуватися не лише державою, але і суспільством – у вигляді звичаїв, моральних установок, релігіозних заповідей. Згідно з існуючими визначеннями, права власності охоплюють як фізичні об’єкти, так і безтілесні.

До основних елементів пучка прав власності відносять : 1) право на виключення із доступу до ресурсу інших агентів; 2) право на використання ресурсів; 3) право на отримання від них доходу; 4) право на передачу всіх попередніх повноважень.

Згідно з неоінституальною теорією, будь-який акт обміну є не що інше, як обмін “пучками прав власності”. Каналом, по якому вони передаються, служить контракт. Контракт фіксує, яке саме повноваження і на яких умовах підлягає передачі.

Принциповий тезис нової інституціальної теорії полягає в тому, що специфікація прав власності не безкоштовна. Часом вона потребує великих витрат. Тому ступінь її точності залежить від балансу вигод і витрат, які супроводжують встановлення і захист тих чи інших прав.

До загальних положень нової інституціальної теорії відносять так звану теорему Коуза. Теорема присвячена проблемі зовнішніх ефектів, так називають побічні наслідки будь-якої діяльності, що стосується не безпосередніх її учасників, а третіх осіб.

Теорема Коуза говорить : “Якщо права власності чітко визначені і трансакційні витрати дорівнюють нулю, то структура аиробництва ресурсів буде залишатися незмінною й ефективною незалежно від змін у розподілі прав власності.”

Таким чином, висувалося парадоксальне положення – при відсутності витрат після укладання угод структура виробництва залишається тією самою незалежно від того, хто якими ресурсами володіє.

Якщо узагальнити ідеї неоінституалістської теорії фірми, то можна виділити декілька наскрізних характеристик, які визначають суть фірми. Суть фірми це – існування складної сітки контактів, довгостроковий характер відносин, діяльність єдиною “командою”, адміністративний механізм координації за допомогою наказів, інвестування у специфічні активи.

Найважливіші висновки теоретиків трансакційного підходу такі: в економіці складається ринок організаційних форм, на якому фірми різного типу конкурують. Конкуренція на цьому ринку може бути непрямою і виражатися у боротьбі залучення та утримання у команді найбільш продуктивних учасників. Але вона може бути і прямою, коли одні фірми намагаються захопити інші.

Особливий розділ у новій інстуціальній теорії займає економіка права. ЇЇ каркас можна уявити у такому вигляді. Неоінституціалісти виходять з того, що агенти ведуть себе як раціональні максимізатори при прийнятті не лише ринкових, але і позаринкових рішень.

Неоінституціоналісти детально аналізують, як реагують економічні агенти на різні правові установки і як змінюються самі правові норми під впливом економічних факторів. Припускається, що в основі розвитку і функціонування правових інститутів лежить економічна логіка, що їх робота в остаточному підсумку будується на принципі економічної ефективності.

У багатьох представників неоінституціоналізму принцип ефективності отримує нормативне тлумачення, а саме наполягають на тому, що правові норми мають установлюватися, виходячи із міркувань ефективності.

Правова система покликана полегшити роботу ринку, а там, де це не можливо , стимулювати її результати. Дотримуючись цих порад, вона сприятиме оптимальному використанню ресурсів суспільства.

Теорією економіки права неоінституціоналістів доповнює теорія суспільного вибору. Її інколи називають “новою політичною економією”, оскільки вона вивчає політичний механізм формування макроекономічних рішень.

Інституціалісти зробили об’єктом свого аналізу не вплив кредитно-грошових, фінансових заходів на економіку, а сам процес прийняття урядових рішень. Дж. Бюкенен сформулював три основні передумови, на які спирається теорія суспільного вибору: методологічний індивідуалізм, концепція "економічної людини" та аналіз політики як процесу обміну.

Основна передумова суспільного вибору полягає в тому, що люди
діють у політичній сфері, дбаючи про свої особисті інтереси, і що немає непереборної грані між бізнесом і політикою.

Теорія суспільного вибору — це теорія, яка вивчає різні способи і ме­тоди, за допомогою яких люди використовують урядові установи у своїх власних інтересах.

Другою передумовою теорії суспільного вибору є концепція "еконо­мічної людини" . Людина у ринковій економіці ототож­нює свої переваги з товаром. Вона намагається прийняти такі рішення, які максимізують значення функції корисності.

Нарешті третя передумова, трактування політики як процесу обміну дає змогу неоінституціалістам виявити основну різницю між економічними і політичними ринками.

Важливим напрямом теорії суспільного вибору є економіка бюрократії. Економіка бюрократії згідно з теорією суспільного вибору — це си­стема організацій, яка задовольняє, як мінімум два критерії: по-перше, вона не виробляє економічних благ, які мають ціннісну оцінку, і, по-друге, включає частину своїх доходів із джерел, не пов'язаних з продажем ре­зультатів своєї діяльності.

Бюрократія, як правило, більше боїться критики з боку груп з особ­ливими інтересами, ніж незадоволення суспільства в цілому. І, навпаки, у випадку провалу їм можуть допомогти вийти із складного становища зно­ву ж таки групи з особливими інтересами, з якими вони тісно пов'язані.

Дослідники-економісти вважають, що реалізуючи свої власні цілі та інтереси особливих груп, бюрократи прагнуть до прийняття таких рішень, які відкрили б для них доступ до самостійного використання різних ресурсів. На економії суспільних благ вони мало що можуть заро­бити, прийняття ж програм, які дорого коштують, дає їм широкі можли­вості для особистого збагачення, посилення впливу, зміцнення зв'язків з групами, що їх підтримують, і в остаточному підсумку дає змогу підготу­вати для "відходу" якесь тепленьке містечко.