Вишивкою хрестиком прикрашають блузи, плаття, серветки, рушники, фартушки та багато інших необхідних у побуті речей.
Шов “хрестик” складається із двох однакових за довжиною стібків, які перехрещуються по діагоналі. Вшивати слід зліва на право (мал. 3-4) за рахунком ниток тканини або по канві.
Найкраще, звичайно, підібрати спеціальні вишивальні тканини. Зручно виконувати ряд хрестів по вертикалі, тоді всі стібки ряду прокладають в один бік – зліва направо по діагоналі в гору (мал.1), а потім повертаються вниз і перекривають їх стібками зверху в зворотному порядку (мал.2). Пильнують, щоб напрям верхніх стібків по всьому узору був однаковим і нитки – основи не проглядала між хрестиками.
Послідовність операцій при вишиванні хрестом можна побачити на інструкції карті “Вишивання хрестом”.
Примітка. Стібки перехрещуються між собою посередині, причому так, що верхня нитка йде по нижній лінії.
1.4. Послідовність виготовлення виробу.
Кожен виріб який виготовляється розпочинається з розрахунку його розмірів і його розкрою. Після розкрою необхідно обшити крах виробу, щоб не торочилася тканина, й вже після закінчення вишивання, ви оздоблюєте краї виробу за своєю фантазією.
На даному виробі виготовленого мною, краї рушника оздоблені тороками. Після обшивання країв можна переходити й до вишивання узорів.
Послідовність вишивання узорів рушника іде почергово, наприклад вишивається чорними нитками гілочки, потім червоними нитками квіти і т.д. за порядком узору (рис. 1-5).
Вони закінчуємо один узор, аж тоді приступаємо до слідую чого. Відстань між кожним узором 3 хрестики.
Від послідовності вишивання узорів і їх відстані один від одного, залежить зовнішній вигляд виготовленого виробу.
1.5. Економічний аналіз проекту.
Даний виготовлений виріб (рушник) вироблений на суму 153,43 грн.
Визначення його вартості, розраховувалося в такій послідовності.
1. Визначення суми тканини. Для виготовлення виробу мені знадобилося 3м тканини, 1 м тканини коштує 5грн. х 3, й отримаємо суму тканини 15грн.
2. Визначення суми ниток. Для виготовлення виробу потрібно 2 кольори ниток. 36м червоної і 34м чорної. 1 м ниток коштує 5коп. помножити на потрібну кількість метрів і отримаємо загальну суму ниток 3,50 грн.
3. Вартість вишивки, визначається за підрахунком кількості хрестиків в кожному узорі. 3 хрестики мають вартість 1 коп.
Свій виріб я розраховувала за таким методом.
Підрахувала кожен узор і множила на його кількість:
Узір №1 має 3975х · 2 уз. = 7950хр.
Узір №2;4 має 630х · 4 уз. = 2520хр.
Узір №3 має 3551х · 2 уз. = 7102хр.
Узір №5 має 4252х · 2 уз. = 8514хр.
Після підрахунку додаємо усю кількість хрестиків і ділимо на 3;
7950+2520+7102+8514=26072:3=86,91
отримаємо суму вартості за вишиті узори 86,91 грн.
4. Визначаємо суму витрати часу за який був виготовлений виріб. 1 день вишивальниці коштує 6 грн. помножити на кількість днів вишивання 8 і отримаємо суму за роботу 48грн.
5. Після цього додаємо усі отримані суми вираховані попередньо і отримаємо загальну суму нашого виробу 153,41грн.
Висновки.
1. Із прочитаного вступу, можна зробити висновок про те, що народна українська вишивка відіграє велику роль в житті людини. З вишивкою пов’язане все життя людини, в ній вона пізнає світ чистої фантазії, мистецтво високої естетичної наснаги, простору; водночас мудрого декоративного відчуття і мислення.
2. Отже, рушник і інша народна вишивка супроводжують людину в часи радості і смутку. Ціле життя людини пов’язане із рушником, адже на рушник приймають новонародженого, й з рушником людина закінчує своє життя, з ними її проводжають в останню путь.
3. Для виготовлення даного виробу, потрібна невелика кількість матеріалів, отже кожна людина може виготовити, для оздоблення своєї домівки, хоча б найпростіший вишитий рушничок, щоб звеселяти свої серця.
4. В українській народній вишивці зустрічаються понад 65 швів. У різних місцях України є свої улюблені узори й кольори вишивки, а також своя техніка виконання виробу. Отже, кожна людина вибирає на свій смак узір, колір, а також техніку виконання для виготовлення свого виробу, одні вишивають хрестом, гладдю, а інші низинкою.
5. Послідовність виготовлення виробу буває різна. Можна вишивати узори послідовно, колір за кольором, а можливо й інший варіант. Спершу розвести виріб, а потім заповнювати. Заповнювати можна одним кольором, тоді буде виріб двоколірний, і багатьма кольорами, тоді отримаємо різнобарвний виріб.
6. По економічному параграфі, можна зробити такий висновок, що кожен виріб потребує економічних затрат. Але щоб не було великих (затрат) витрат, адже в наш час не кожен може собі дозволити таке задоволення, тому виріб можна спростити, зменшити розмір, змінити узори і їх кількість, тоді піде на виріб менша кількість ниток. В результаті ми зменшили кількість економічних затрат, а отже кожна бажаюча людина зможе дозволити собі таке задоволення.
Література:
1. “Знаки 155 стародавніх українських вишивок”. – Київ, 1992.
2. Бойко А.М. “Український рушник”. – Полтава: Верстка, 1998-70с.
3. Сорокіна Л.М. “Вишиванка” – Київ: Веселка, 1989 – 16с.
4. Луткова Л.В. “Обслуговуюча праця” – Київ: Радянська школа, 1974 – 175с.