Смекни!
smekni.com

Нервова система 2 (стр. 2 из 3)

Таким чином, крім розімкнутої рефлекторної дуги, що лежить в основі будівлі нервової системи, треба мати на увазі замкнуті рефлекторні кола, по яких відбувається зворотний зв'язок робочого органа з центрами нервової системи і які пояснюють рефлекторну координацію всієї її діяльності.

Єдина нервова система людини умовно поділяється на 2 частині, відповідно двом основним частинам організму — рослинної і тваринний:

1) частина нервової системи, що іннервує усі внутрішності, а також ендокринну систему і гладкі м'язи шкіри, серце і судини, т- е. органи рослинного життя, що створюють внутрішнє середовище організму, називається рослинною нервовою системою, вегетативної; 2) інша частина нервової системи, що керує поперечиополосатой мускулатурою кістяка і деяких нутрощів (мова, гортань, глотка) н иннервирующая головним чином органи тваринного життя, називається тваринною нервовою системою, анімальної. Її також не зовсім удало називають соматической, маючи у виді comv, тобто власне тіло 1. Вона завідує по перевазі функціями зв'язку організму з зовнішнім середовищем, обумовлюючи чутливість організму (за допомогою органів почуттів) і руху мускулатури кістяка. Умовність і обмеженість приведеної вище класифікації виявляється з того, що вегетативна нервова система має відношення до іннервації всіх органів, у тому числі і соматических, тому що він^і бере участь у їхньому харчуванні (трофіці), а також визначає тонус кістякової мускулатури.

И. П. Павлов і особливо К. М. Биків зі своїми учнями (В. Н. Чернігівський і ін.) показали залежність діяльності всіх нутрощів і судин від кори головного мозку.

Вегетативна частина нервової системи у свою чергу поділяється на два відділи: симпатичний і парасимпатический, що для стислості також називаються системами. Симпатична система иннсрвирует усе тіло, а парасимпатическая — лише визначені області його (див. стор. 698).

Крім такої класифікації, що відповідає будівлі організму, нервову систему поділяють по топографічному принципі на центральний і периферичний відділи, чи системи. Під центральною нервовою системою розуміється спинний і головний мозг. який складається із сірої і білої речовини, під периферичної — все інше, т. е- нервові корінці,

2 Вегетативну нервову систему інакше називають автономної, хоча відому автономію має я спинний мозок, а також вісцеральної, але вегетативна іннервація не обмежується тільки нутрощами. Також нелогічні такі наявні в літературі позначення а нимальной нервової системи, як цереброспицальная (тому що цей термін відноситься до всієї нервової системи) і соматическая (тому що сома означає тіло взагалі. у цілому}. Усі ці неточні терміни поступово виводяться нз уживання.

вузли, сплетення, нерви і периферичні" нервові закінчення. Сіра речовина спинного і головного мозку — це скупчення нервових кліток разом з найближчими розгалуженнями їхніх відростків, називані нервовими центрами. Нервовий центр — це «скупчення і зчеплення нервових кліток» (И. П. Павлов).

Біла речовина — це нервові волокна (відростки нервових кліток, нейрити), покриті миелиновой оболонкою (відкіля і відбувається білий колір) і связывак-дие окремі центри між собою, т.с.проводящие шляху- Як у центральному, так і в периферичному відділах нервової системи містяться елементи анімальної і вегетативної частин її, че-м досягається єдність усієї нервової системи.

Вищим відділом її, що відає всіма процесами організму, як тваринами, так і рослинними, є кора великого мозку.

ЦЕНТРАЛЬНА НЕРВОВА СИСТЕМА

^ СПИННИЙ МОЗОК

Розвиток спинного мозку. Як уже говорився вище, филогенетически спинний мозок (туловищный мозок ланцетника) з'являється на III етапі розвитку нервової системи (трубчастої нервової системи). У цей час головного мозку ще ні, тому туловищный мозок має центри для керування всіма процесами організму, як вегетативними, так і апимальными (вісцеральні і соматические центри). Відповідно сегментарній будівлі тіла туловищный мозок має сегментарнеє будівля, вона складається зі зв'язаних між собою невромеров, у межах яких замикається найпростіша рефлекторна дуга. Метамерное будівля спинного мозку зберігається й у людини, чим і обумовлюється наявність у нього коротких рефлекторних дуг.

З появою головного мозку (етап цефализации) у ньому виникають вищі центри керування всім органіком, а спинний мозок попадає в підлегле положення. Спинний мозок не залишається тільки сегментарним апаратом, а стає і провідником імпульсів від периферії до головного мозку і назад, і в ньому розвиваються двусторонние'связи з головним мозком. Таким чином, у процесі еволюції спинного мозку утворяться дна апарата: один, більш старий, сегментарний апарат власних зв'язків спинного мозку і другий, більш новий, надсегмепт арный апарат двосторонніх провідних шляхів до головного мозку. Такий принцип будівлі спостерігається й у людини.

Вирішальним фактором утворення туловищного мозку є пристосування до навколишнього середовища за допомогою руху. Тому будівля спинного мозку відбиває спосіб пересування тварини. Так. наприклад, у плазуючих, що не мають кінцівок і, що пересуваються з допомогою тулуба (наприклад, у змії), спинний мозок розвитий рівномірно на всьому протязі і не має стовщень. У тварин, що користаються до-

нечпостямп. возника-ет два стовщення; при цьому, якщо більш розвиті передні кінцівки (наприклад, крила птахів), те переважає переднє (шийне) стовщення спинного мозку; якщо більш розвиті задні кінцівки (наприклад, ноги страуса), те збільшене заднє (поперекове) стовщення; якщо ц ходьбі однаково беруть участь і передні, і задні кінцівки (чотириногі ссавці), те однаково розвиті обоє стовщення. У людини в зв'язку з більш складною діяльністю руки як органа праці шийне стовщення спинного мозку диференціювалося сильніше, ніж поперекове.

Відзначені фактори філогенезу відіграють роль у розвитку спинного мозку й в онтогенезі. Спинний мозок розвивається з мозкової трубки, з її заднього відрізка (з переднього виникає головний мозок). З вентрального відділу мозювой трубки утворяться передні стовпи сірої речовини спинного мозку (клітинні тіла рухових нейронів), що прилягають до них пучки подовжніх нервових волокон і відростки названих нейронів (рухові корінці). Нз дорсального відділу виникають задні стовпи сірої речовини (клітинні тіла чуттєвих нейронів), задні кана-інки (відростки чуттєвих нейронів).

Таким чином, вентральна частії мозкової трубки є первинно рухової, а дорсальна — первинно чуттєвої. Розподіл на моторну (рухову) і сенсорну (чуттєву) області простирається на всю мозкову трубку і зберігається в стовбурі головного мозку.

Через редукцію каудальної частини спинного мозку виходить тонкий тяж з нервової тканини, майбутня filum terminale. Спочатку, на 3-м місяці утробного життя, спинний мозок займає весь хребетний канал, потім хребет починає рости скоріше, ніж мозг. унаслідок чого кінець останнього поступово перемелете я догори (краннально). При народженні кінець спинного мозку вже знаходиться на рівні III поперекового хребця. а в дорослого досягає висоти I—II поперекового хребця. Завдяки такому «сходженню» спинного мозку, що відходять від нього нервові корінці приймають косий напрямок (мал. 382).

дріботячи', півкулі великого мозку (hemispheriae cerebri), мозочок (cerebellum) і мозковий стовбур (truncus cerebri). Найбільшу частину всього головного мозку займають півкулі, за ними по величині випливає мозочок, іншу, порівняно невелику частину складає мозковий стовбур.

Верхнелагперальнай поверхня головного мозку. Обоє півкулі розділяються друг від друга щілиною, tissiira longitudinal is cerebri, идущей'в са-

гі головного иозга.

Рис 388. Нижня поверхня головного мозку.

І — Іі'асічз про1 lac tori us; II п. opticua: III ti, ociilotuolorms: IVn. trochlearis; V — n- triRcfrilnu^ VIa. abdiicens; VII n. ЕасІ:іІІї:

Vill — a. vestibulocochlKatis; IX — n. glossopliaryiigfus; X — a. va^us;

Xi - - n, acccsMiriUs; XII — n. hypogloasus I — bullius oliactorius: 3 — tracing ollactorius: ^ --ЬиІЬиз жіш sfnistn; 4 — n. apticus; 5 — chlaMina opilcuni; fi — tractus орАісчї; 7 — substantia pprfor^ta ant.: 8 — hypo-phy^s; 9 — tuber cinercum; 10 — corpus niainillnre: fl — aubstantia рнг-fcirata post,; IS - pcdtinciAliii cprebri: IS — oons; 14 — ollva; IS ~ рїга-іпіз; IS — fiocculils; IT - cerehelluin: Ш. 19, 20, її — корінці чотири» верхніх спипшщозговук liepaop,

гиттальиом напрямку. У глибині подовжньої щілини півкулі зв'язані між собою спайкою — мозолистим тілом, corpus callosum, і іншими лежачими під ним утвореннями. Попереду від мозолистого тіла подовжня щілина наскрізна, а позаду вона переходить & поперечну щілину мозку, fissura transversa cerebri, що відокремлює задні частини півкуль від лежачого під ними мозочка.

Нижня поверхня мозку (мал. 388). З боку нижньої поверхні мозку, fades inferior cerebri, видна не тільки нижня сторона полуша-

рий великого мозку і мозочка, але і вся нижня поверхня мозкового стовбура, а також відходять від мозку нерви. Тут ми зустрічаємо наступні частини, якщо йти попереду назад. Передній відділ баэальной поверхні головного мозку представлений лобовими частками півкуль. На нижній поверхні лобових часток помічаються нюхові цибулини, biiibi olfactorii, до яких з порожнини носа через отвори ianiina cribn'isa ґратчастої кісти підходять тонкі нервові нитки, flla olfactoria, що утворять у своїй сукупності I пари головних нервів — нюхові нерви, nn. olfactorii. Звичайно при вийманні мозку з черепа ці нитки відриваються від bulbus olfactorius. Нюхові цибулини продовжуються кзади в нюхові тракти, tractus otfactorii, що закінчуються кожен двома корінцями, між якими знаходиться узвишшя, називане trigonum olfactorium. Безпосередньо позад останнього на тій і іншій стороні знаходиться передня продірявлена речовина. substantia, perforata anterior, назване так але причині маленьких дірочок, що знаходяться тут, через які проходять у мозкову речовину судини.