Смекни!
smekni.com

Екологічна ситуація Новотроїцького району (стр. 1 из 2)

Назва реферату: Екологічна ситуація Новотроїцького району
Розділ: Екологія

Екологічна ситуація Новотроїцького району

Зміст

Вступ………………… 3 стор.

Рятуйте, заливає! (підтоплення та затоплення)… 4 стор.

Вода з крана й каналізації …………………. . 5 стор.

Безпритульні отрутохімікати ………………… 6 стор.

Порятунок від посухи (зрошення) . 7 стор.

Сміття наступає … . 8 стор.

Сиваш - унікальний край . 9 стор.

Б ють в набат (про організації та СМІ) . 9 стор.

Післямова 10 стор.

Вступ

Новотроїцький район Херсонської області розташований на півдні України. Це степова зона, через яку не проходять природні річки. Його площа складає 2,1 тис. кв. км. На цій території розмішено 44 населені пункти, кількість населення складає більше 38 тисяч жителів.

Провідне місце в економіці району займає сільськогосподарське виробництво. Підприємств, які ним займаються, нараховується 275, із них 244 - фермерські. Є також три підприємства, що спеціалізуються на переробці сільгосппродукції.

Загалом, сільгосппідприємствами Новотроїцького району використовується 56,7 тисяч гектарів землі. Фермери господарюють на 13,6 тисячах гектарах, фізичні особи, які самостійно обробляють земельні паї, - на 67,3 тис. гектарах. Особисті підсобні господарства займають площу 6,9 тисяч гектарів.

Загальна площа сільськогосподарських угідь складає 97499 гектарів, у тому числі 89752 гектари ріллі.

Відсутність крупних промислових об'єктів на території Новотроїцького району не робить його ідеальним в екологічному плані. В умовах сухого степового клімату гостро стоїть питання якісного водозабезпечення населення. Водночас, недостатній рівень водопостачання не зменшує ризик затоплення і підтоплення територій населених пунктів. Офіційно цей регіон не визнаний зо­ною стихійного лиха, але щороку десятки житлових будинків заливає водою і люди самотужки борються зі стихією.

Характерними для Новотроїцького району є ерозія та зсув ґрунтів. Браконьєрське вирубування лісових насаджень призводить до видування родючого шару чорнозему вітрами, непродумане землеробство знижує їх родючість. У більшості випадків обробкою земель на території району займаються невеликі фермерські та приватні господарства, які не мають достатньо коштів для виконання агротехнічних операцій з дотриманням екологічно-безпечних норм. Це призводить до виснаження земель, сприяє розповсюдженню бур'янів (в тому числі й карантинних) та шкідників.

Не на останньому місці серед екологічних проблем Новотроїць­кого району - вивіз та утилізація побутового і господарчого сміття. Жодне із сміттєзвалищ регіону не облаштоване та не паспорти­зоване належним чи­ном. У населених пунктах купи відходів можна зустріти де завгодно.

Гостро в умовах сухого клімату стоїть питання штучного зрошен­ня земель. Недостатнє зволо­жен­ня грунтів здатне привести спустелювання родючих чорнозе­мів. Також важливим є питання використання хімічних засобів догляду за рослинами, їх зберігання та утилізація.

Рятуйте, заливає!

На території Новотроїцького району часто трапляються проблеми з вододовідведенням. Варто зимі сипонути снігом, а весні заплакати дощем, як тут же в ряді населених пунктів заливає водою житлові будинки, об'єкти соціальної сфери, вулиці та дороги.

Так, у лютому 2006 року від затоплення пос­траж­дало селище Ново­тро­їцьке, села Садове, Громівка, Маячка, Вос­кре­сенка, Василівка, Чка­ло­ве, Федорівка, Одра­дів­ка. У березні ми­ну­лого року інтенсив­не танення снігу спри­чи­нило паво­док, від якого постраж­дали 20 садиб у Воскре­сенці, 5 будинків у Гро­мівці, 2 - у Благовіщенці та 1 - у Новопокровці. Сніг і сильний вітер зне­стру­мили 13 населених пунктів району. На відновлення енергопостачання знадобилося понад дві доби. У червні 2006 року у Новотроїцькому випала двомісячна норма дощів - 99 мм опадів. Вода за кілька годин затопила більше 100 будинків, 300 присадибних ділянок, зайшла усередину 23 будинків. Підтопило навіть місцевий стадіон, чого раніше ніколи не траплялося. У багатьох дворах постраждала живність та домашня птиця. Сильна злива з бурею стала причиною знеструмлення районного центру.

Підтоплення в Новотроїцькому районі практично постійно, незалежно від природних стихій, руйнують житлові будинки і господарські споруди, автошляхи; провокують зсуви і просідання ґрунту; затоплюють водоводи, криниці, погреби. Непоодинокі випадки, коли у підвалах приватних будинків навіть у літню спеку не спадає вода.

Стихійні підтоплення і затоплення ускладнюють екологічну й епізоотичну ситуації. На підтоплених територіях розташовуються кладовища, скотомогильники, смітники, вигрібні ями, склади отрутохімікатів, мінеральних та органічних добрив тощо. Виникає реальна загроза отруєння поверхневих, підземних вод та поширення небезпечних хвороб. Рік тому в кількох населених пунктах відбувся спалах гепатиту, спричинений проникненням дощової води у питні джерела.

Серед причин, які призводять підтопленнь та затопленнь території Новотроїцького району фахівці називають глобальні зміни клімату, підняття рівня підземних вод та збільшення кількості опадів, скорочення площ лісових насаджень, незадовільне функціонування каналізаційних мереж та інших систем водовідведення у населених пунктах, значні втрати води в системах водопостачання, неконтрольоване зрошення, порушення правил забудови територій.

У більшості цих причин присутній, так званий, людський фактор. Зокрема, зі старих, майже повністю зношених, дренажних систем комунальники іноді витягають торби зі сміттям. Не останню роль у неналежній роботі систем водовідведення грають крадіжки металів. Безробітні селяни розтягують на металобрухт деталі насосів, викопують водопропускні труби, вирізають дроти електроживлення. Саме через це, стихія у більшості випадків застає населення Новотроїцького району непідгото­вле­ними: лотки дренажів виявля­ються забитими, насоси не працюють, запасів пального для ліквідації наслідків лиха не вистачає. Це при тому, що підтоплення і затоплення - річ систематична.

При Міністерстві охорони навколишнього природного середовища України створено міжвідомчу комісію по всебічному вивченню причин підтоплення ряду районів Херсонської області, підпорядковану Інституту проблем національної безпеки при Раді національної безпеки і оборони України. Проте, фінансування розроблених нею рекомендацій по заходах, які дають змогу знизити ризик виникнення стихійних лих, здійснюється в межах приблизно 40% від потреби. Зокрема, в кількох селах Новотроїцького району спеціалісти комісії рекомендували відселити людей з будинків, які споруджені на руслах природного стоку вод. Але можливості надати жителям цих садиб інше житло у місцевої влади немає. Так і живуть сім'ї в постійно вологих будинках, в яких підвали залиті водою.

Вода з крана й каналізації

Фактична потреба у питній воді на одну люди­­­ну в сільських населених пунктах складає 103,2 л на добу. Джерелами води на водо­про­водах є артезіанські свердловини. Водопровідні мережі району наднормативно зношені - термін їх експлуатації подекуди перевищує 40 років. Майже половина води, що добувається, при подачі населенню втрачається.

Переважна кількість водопроводів Новотро­їць­кого району побудована в середині минулого століття. Вони до цього часу експлуатуються. У зв'язку з цим значна кількість водомереж вже не підлягає ремонту й перебуває в аварійному стані. Це стає причиною постійних аварійних витоків води і, як наслідок - додаткове підтоплення територій населених пунктів.

Радянські стандарти будівництва допускали виробництво труб із чорних металів без антикорозійного покриття. Проходячи по них, вода насичується іонами заліза. Вони не мають кольору і смаку, тому помітити їх не можливо. Окрім того, значна засміченість труб стає додатковим джерелом забруднення питної води. Працівникам комунальних служб району доводилося витягати з водомережі і коріння дерев, і інший бруд рослинного походження.

Якість питної води, яка подається в водомережу Новотроїцького району, еребуває на незадовільному рівні. За даними санітарно-епідеміологічної служби, у зразках, забраних і свердловин регіону, перевищують вимоги ГОСТу кількість сухого залишку, сульфати, хлориди та твердість води. Наприклад, при нормі твердості 7 млг на літр, у Новотроїцькому цей показник коливається від 26 до 36 млг. Найм'якша вода у селі Громівка - твердість 10 млг. Сульфатів у відібраних по району пробах виявлено 700 млг на літр і більше (норма - не більше 500), хлоридів - 500-600 млг (норма - не більше 350 млг), сухого залишку - 2-3 млг (норма - 1 млг).

Розливи стічних вод у селищі Новотроїцькому досить часте явище. Ними систематично заливає центр населеного пункту, садиби та городи мешканців вулиці Карла Маркса та провулку Городнього. З ліквідацією наслідків таких розливів не завжди справляються оперативно. А тим часом неефективна робота каналізаційних систем створює загрозу попадання неочищених стоків у підземні та поверхневі джерела питної води, що створює небезпеку для здоров'я населення.

Подібним інцидентам сприяє не тільки незадовільна робота мережі водовідведення, а й відсутність люків на каналізаційних колодцях. Люди скидають туди сміття, яке в свою чергу забиває очисні споруди.

Безпритульні отрутохімікати

У результаті реформування аграрного сектора в Новотроїцькому районі утворилося кілька складів, в яких зберігаються непридатні до використання пести­циди і агрохімікати. Ця проблема додає особливої гостроти екологічній безпеці регіону. На сьогодні в районному відділі Міністерства з питань надзвичайних ситуацій зна­ходяться на обліку як потенційно небезпечні об'єкти два склади з отрутохімікатами. Вони розташову­ються у селах Громівка та Подове.