На другому етапі здійснюється кількісна перевірка партії, яка потрапила на склад товарів. При кількісному прийманні ведеться рахунок числа товарних одиниць. Кількісне приймання товару поєднується з операцією розвантаження транспортних засобів.
На третьому етапі перевіряється якість потрапивши товарів, яка проводиться в декілька етапів. На попередній стадії якість перевіряється по результатам зовнішнього огляду, в процесі якого визначається наявність дефектів, відповідність маркировки товарів вимогам нормативної документації та даним, які указані в супроводжувальних документах. На другій стадії проводиться поглиблене визначення якості товару з метою виявлення невизначених дефектів, невідповідність гарантійним строкам експлуатації.
Зберігання товару зв’язане з поширенням та укладкою товару на зберігання, спостереження за станом товару в процесі зберігання. Основна задача при зберіганні товарів є забезпечення зберігання товару по якості та кількості. Це досягається шляхом створення в приміщенні для зберігання необхідного температурного режиму, вологості, правильним розташуванням товару на складі.
Підготовка товарів до продажу. Перевіряється цілісність упаковки, наявність маркірованих даних та якість після зберігання, технічних паспортів, гарантійних талонів, перевіряється робота в дії.
Проаналізувавши торгово–теологічний процес на МСП „Геко”, можна зробити висновок, що такий процес має суттєві недоліки: відсутні системи доставки товару „точно в час” (just-in-time). Внаслідок цього завищена собівартість реалізуємої продукції, так як є великі товарно – матеріальні запаси на складі.
2.3 Переміщення товарів серед п’яти дільниці представляє собою безпреревний в часі процес і представляє собою „внутрішній поток товарів.
Такий процес включає багато чисельні форми і види таких потоків (переміщень), які обслуговують сукупний торгівельно–технологічний процес і є важливою складовою цього процесу.
Головною метою потоку товарів, є забезпечення своєчасної доставки різних видів товарів в необхідній кількості в необхідні участки, які забезпечують здійснення торгівельно–технологічного процесу. Схема формування видів матеріального потоку товарів приведено на рис.2.3.
Внутрішній матеріальний поток товарів
Рис. 2.3. Схема руху матеріальних потоків товарів на МСП „Геко”
Рух матеріальних потоків на МСП „Геко” має недоліки: нелогічність послідування матеріальних потоків товарів, що впливає на собівартість реалізуємої продукції. Рекомендації щодо удосконалення логічної схеми руху матеріальних потоків в товарів приведено у третьому розділі.
Процес формування матеріальних потоків в МСП” Геко” відбувається по слідуючим основним етапам (рис. 2.4).
Логічний ланцюжок здійснення матеріальних потоків в МСП „Геко” включає слідуючи етапи:
Рис 2.4 Головні етапи формування внутрішніх матеріальних потоків на МСП „Геко”.
На першому етапі на підприємстві „Геко” досліджуються фактори, які впливають на організацію матеріальних потоків. До них відносяться об’єм товарообігу, асортимент реалізуємого товару, методи продажу товару, особливості використання торгової технології, кількість дільниць, тривалість торгівельно–технологічного процесу, інтенсивність попиту на товари, розміри складу, допоміжних рішень, рівень технічного оснащення.
На етапі інтеграції формуються різні види товарів в єдині групові одиниці. Важливою ознакою в процесі інтеграції є здатність збереження в процесі руху матеріального потоку товару, а також його розмір.
На етапі оптимізації матеріальних потоків формують найбільш ефективні шляхи та форми перевезення та збереження товару.
Четвертий та п’ятий етапи, а саме забезпечення збалансованості матеріальних потоків товарів та їх синхронізація представляється на низькому рівні і потребує удосконалення.
Рекомендації щодо удосконалення розроблені у третьому розділі.
На етапі формування товарних запасів відбувається формування плануємого руху матеріального потоку, розмір товарних запасів, та об’єм матеріальних потоків. Тобто об’єм матеріального потоку і розмір товарних запасів розглядаються як паритетні взаємопов’язані величини.
Сьомий етап характеризується ефективністю формування внутрішніх потоків на підприємстві.
На МСП „Геко” ефективність внутрішніх потоків досягається декількома шляхами:
- скорочення періоду положення матеріального потоку товарів по логічному ланцюгу,
- зниження витрат на заробітну плату допоміжного торгівельного об’єму витрат ручної праці,
- зниження транспортних витрат у зв’язку в вирівнюванням логічнішого ланцюгу.
Результати формування внутрішніх матеріальних потоків відображаються і відповідних поточних та оперативних планах підприємствах по операційній діяльності.
Організація розміщення товару у виставочному залі та зберігаючих приміщеннях.
В керуванні технологічними процесами важлива роль відводитися організації розміщення товару у виставочному залі. Для здійснення своєї діяльності. Повинна бути визначена частота придбання товарів певних груп споживачами. Важливішшим фактором є розмір площі виставочного залу. Оскільки підприємництво працює в основному по прайсам, то виставочний зал на цьому підприємстві невеликий.
У виставочному залі МСП „Геко” використовується вертикальна викладка, тобто розміщення однорідних товарів розміщуєься (наприклад касових апаратів) на всіх полках даної гірки. Зона вибору товару у виробничному залі ведеться від 20 до 160 см що говорить про те, що нижня межа огляду дуже не зручна. Найбільш зручна – 110 – 160 см над рівнем полу. Також, при викладці товару необхідно визначити послідовність розташування окремих різновидів товарів у групі з урахуванням їх взаємодоповненості.
2.4. Аналіз організації процесу обслуговання клієнтів на МСП „Геко”
Забезпечення високо рівня товарного обслуговання покупців, є однією з діючих форм участі торгівельного підприємства у конкуренції на споживацькому ринку, формування його конкурентної переваги.
Ефективність керування впливає на товарообіг, суму доходів та прибутку торгівельного підприємства, а також на можливість фінансового забезпечення розвитку підприємства.
Досягнутий високий рівень обслуговання покупців, та відповідний імідж, формує високий розмір гудвіла і відповідно збільшує розвиткові вартість підприємства за рахунок нематеріальних активів. Забезпечення відповідного рівня обслуговання покупців є прямим обов’язків менеджерів, які викликають із вимог законодавчих та нормативних актів (Закон „Про захист прав споживачів”, правила продажу продовольчих та непродовольчих товарів та ін.”)
Функція управління процесом обслуговання покупців стоїть на рівні стратегічний функцій торгового менеджменту.
Рівень обслуговання покупців, на думку покупців і торгових експертів [7, 103] характеризується слідуючи ми елементами (рис. 2.5)
Рис. 2.5. Система основних елементів, які визначають рівень обслуговання покупців.
1. Для покупців важливе значення має стійкість асортименту, гарантована можливість здійснення покупки та підприємстві „Геко” наявність асортименту широка і стійка ведучих зарубіжних та вітчизняних виробників.
2. Широке застосування прогресивних методів продажу товарів, дозволяє мінімізувати витрати часу на покупців на здійснення покупки, та цей елемент є важливішим в системі забезпечення високого рівня обслуговання покупців. На МСП „Геко” використовується прайси, що дає можливість покупцям не витрачати час на чергу, огляд товару т ін.
3. Додаткові торгові послуги надають можливість придбання товару у комплексі, це умова являє собою важливою у формуванні високого рівня сервісного обслуговання. На підприємстві „Геко” займаються не лише продажем, але й сервісним обслугованням обладнання а також програмним забезпеченням.
4. Використання реклами формує нові напрямки спросу на товари, послуги, та дозволяє економити час на придбання товару.
5. Високий рівень професіоналізму, уважне і ввічливе спілкування з клієнтами, бездоганний зовнішній вигляд є важливішим умовами реалізації намерів клієнтів та створення сприятливого психологічного клімату в процесі торгового обслуговання.
6. Виконання вимог щодо нормативних документів формує необхідний рівень обслуговання клієнтів, порушення нормативних вимог неприпустимо для підприємства, яке піклується про свій імідж.
Проаналізувавши рівень обслуговання покупців на МСП „Геко” можна зробити висновок, що рівень обслуговання знаходиться на повинному рівні і має ряд недоліків: не на здійснюється підвищення професійної кваліфікації персоналу, не використовується засоби масової інформації, не застосовується система доставки товару „Точно в час”.
Рекомендації щодо удосконалення системи обслуговання покупців наведено у третьому розділі.
Формування асортименту товару
Забезпечення необхідного рівня обслуговання покупців та ріст основних економічних показників діяльності торгівельного підприємства в значній мірі залежить від правильного формування асортименту товарів та послуг.
Головним принципом формування асортименту товарів є забезпечення його відповідності характеру попиту покупців.
Процес вибору асортименту товару характеризується рядом загальних принципів (рис. 2.6).
Рис 2.6. Основні принципи формування асортименту товарів.
Важливішим принципом формування асортименту товарів є забезпечення достатньої його широти (кількість товарних груп) та глибини (різновидів товарів), забезпечення умов рентабельності асортименту. У зв’язку з цим при будуванні асортименту необхідно урахувати витратоємкість і налогоємкість реалізації окремих груп товарів, можливі розміри торгівельних надбавок, оберненість запасів та інших економічних показників.