Стандартність- цінний папір повинен мати стандартний зміст (стандартність прав, які являє собою цінний папір, стандартність учасників, термінів, місць торгівлі, правил обліку і інших умов доступу до вказаних прав, стандартністьоперацій, пов'язаних з передачею цінного паперу з рук в руки, стандартність форми будь-якого паперу і т.п.). Саме це робить цінний папір товаром, здатнимобертатися.
Серійність- можливість випуску цінних паперів серіями, класами, складовий елемент такої їх якості, як стандартність.
Документальність. Цінний папір - це завжди певний документ, що містить всі передбачені законодавством реквізити. Відсутність хоч би одногоз них спричиняє недійсність цінного паперу або їх перехід в розряд інших зобов'язальних документів.
Регульованістьі визнання державою. Документи, що претендують на статус цінних паперів, повинні бути визнані державою як такі, що забезпечує їх хорошу регульованість і довір'я публіки до них. Погано регульовані і не визнані державою папери не можуть претендувати на статус цінних, якою би безмежною не була фантазія фінансистів, що пропонують публіці все нові і нові фінансові продукти і послуги.
Ліквідність - здатністьцінного паперу бути швидко проданої, перетворитися в грошові кошти (в готівковій або безготівковій формі) без істотних втрат для держателя. Якщо ринок відмовляється визнати її ліквідність, реальність виражених її прав, то цінний папір перетворюється з товару в ніщо не стоячий клаптик паперу. Необхідно відрізняти ліквідність конкретного цінного паперу від: ліквідності фондового ринку загалом (здатність ринку поглинати значні кількості цінних паперів при незначних коливаннях курсової вартості і низьких витратах на реалізацію); ліквідність підприємства, банку, інвестиційного інституту (міра ліквідності, готовності перетворення в грошові кошти активів підприємства з метою виконання зобов'язань по залучених ресурсах).
Ризикованість - можливості втрат, пов'язані з інвестиціями в цінні папери і неминуче ним властиві.
Обов'язковість виконання. Законодавство не допускає відмови від виконання зобов'язання, вираженого цінним папером, якщо тільки не буде доведено, що цінний папір попав до держателя неправомірним шляхом.
У новому варіанті Цивільного Кодексу України прямо зафіксовано, що цінний папір:
- являє собою документ;
- засвідчує лише майнові права, здійснення або передачу
яких можливі тільки при пред'явленні самого цінного паперу;
-повинна мати встановлену форму і обов'язкові реквізити, причому вимога до форми і інші необхідні вимоги визначаються законом або у встановленому ним порядку, а відхилення від таких вимог спричиняє її нікчемність.
У минулому цінні папери існували виключно в фізично відчутній, паперовій формі і друкувалися типографськимспособом на паперових бланках. Цінні папери, як правило, виготовляються з досить високою мірою захищеності від можливих підробок. Останнім часом в зв'язку зі значним збільшенням оборотуцінних паперів багато хто з них став оформлятися у вигляді записів в книгах обліку, а також на рахунках, що ведуться на різних носіях інформації, тобто перейшли в фізично невідчутну (безпаперову) форму. Тому на ринку цінних паперів випускаються, обертаються і гасяться як власне цінні папери, так і їх замінники. Об'єкти операцій на ринку цінних паперів також називаються інструментами ринку цінних паперів, фондами або фондовими цінностями.
У випадку, якщоцінні папери не існують в фізично відчутній формі або якщо їх паперові бланки вміщуються в спеціальні сховища, власнику цінного паперу видається документ, що засвідчує його право власності на ту або іншу фондову цінність. Цей документ називається сертифікатом цінного паперу. Сертифікати цінних паперів на пред'явника можуть випускатися для заміщення собою декілька однорідних цінних паперів (подібно грошовим купюрам різного достоїнства). У останньому випадку сертифікат не обов'язковомістить інформацію про власника фондової цінності.
Операції з цінними паперами пов'язаніз наступними циклами: емісія, первинне розміщення, обертання на другорядному ринку.
Емісія включає:
-визначення розмірів випуску;
-підготовку і публікацію проспекту емісії;
-реєстрацію випуску;
-друк бланків цінних паперів;
-публікацію оголошень про випуск.
Розмір випуску визначається величиною статутного капіталу акціонерного товариства або його приростом. Кількість акцій визначається розподілом величини статутного капіталу або його прирости на номінальну ціну паперу. Статутний капітал повинен складатися з числа акцій кратного десяти з однаковою номінальною вартістю. Розмір випуску боргових зобов'язань розраховується шляхом розподілу суми позики на номінальну. Ціну облігації, сертифіката, фінансового векселя. Проспект емісії підготовлюється і випускається при випуску акцій і облігацій акціонерного товариства.
Розміщення цінних паперів (андеррайтинг) - перша операція в сфері обігу, перехід паперу з рук емітента до першого держателя. Існують наступніспособи первинного розміщення:
Þ безвідплатна передача пакету акцій членам трудового колективу шляхом складання поіменного списку держателів;
Þ підписка;
Þ висновок контрактів на придбання акцій з посадовими особами підприємств, що приватизуються, або з групою працівників підприємства, що уклали договір про недопущення банкрутства;
Þ аукціон;
Þ комерційний конкурс;
Þ інвестиційні торги.
Обіг цінних паперів на повторному ринку - це перепродаж цінних паперів, послідовність операцій між продавцями і покупцями цінних паперів. Повторніоперації проводяться через посередників-брокерів, інвестиційних ділерів; трейдерів по ринковому курсу.
Повторний обіг виконує дві функції:
1. зводить продавців і покупців (забезпечує ліквідність цінних паперів)
2. сприяє вирівнюванню попиту і пропозиції.
До операцій повторногообігувідносяться:
Процедура-лістинг (включення емітованих паперів в списки біржових цінностей лістинг);
Котирування. Оголошення ціни продавця і покупця на папір певного найменування. В котирувальному листі вказуються: найменування емітента, номінал паперу, ціна покупця, продавця, закриття, об'єм продажу, дата останньої операції, дивіденд, зміна ціни операції в абсолютному відносному вимірі; операції купівлі-продажу, які класифікуються по різних ознаках: виду ринку, об'єкту операції, виду контракту;
зберігання цінних паперів;
формування портфеля цінних паперів і управління ним.
Економічну суть і ринкову форму кожного цінного паперу можна одночасно розглядати з різних точок зір, в зв'язку з чим кожна цінний папір володіє цілим набором характеристик. Це зумовлює і можливість класифікації цінних паперів по різних ознаках, що звичайно диктується практичними потребами.
Обіг цінних паперів складає основу для фондових операцій комерційних банків.
До фондових операцій відносяться:
- емісія і розміщення знову випущених цінних паперів;
- кредитування під заставу цінних паперів і купівляцінних паперів банками за власний рахунок;
- купівля і продаж цінних паперів на ринку за дорученням і за рахунок клієнтів;
- зберігання і управлінняцінними паперами клієнтів.
Останні два вигляду операцій носять назву трастових. Таким чином, в залежність від вигляду фондових і довірчих операцій комерційні банки можуть виступати на ринку як емітент цінних паперів, фінансового інвестора і посередника у відносинах сторонніх емітентів і інвесторів. У якості емітента комерційний банк виступає у разі випуску власних акцій і облігацій.
Фондовий ринок є чутливим барометром стану економіки. Нині основними цілями на українському ринку цінних паперів є цілі становлення і закріплення відносин власності, а головними учасниками цього ринку - комерційні банки.
Учасники українського ринку цінних паперів мають загальну задачу - отримання прибутку. Саме під впливом джерел і умов, при яких вона утвориться, і складається структура вітчизняного фондового ринку, однієюз відмінних рис якою стало істотне переважання державних цінних паперів.
Крім того, вельми характерно для вітчизняного фондового ринку і те, що основна частина приватних цінних паперів проходить тільки стадію первинного
розміщення, майже не обертаючись на повторному ринку.
Останнім часом банки все більш активно придбаваютьцінні папери інших підприємств і організацій. Мета у них та ж, що і в інвесторів, які вкладають кошти в акції банків, - закріплення за собою прав власності. Досягається це різними шляхами: участю в утворенні нових підприємств і акціонуванні вже існуючих; створенням інвестиційних фондів.
Лідируюче положення банків на українському фондовому ринку підтверджується і тим, що найбільш популярними з приватних фондових цінностей стали саме емітовані комерційними банками. За участю банків створена значна частина інвестиційних фондів.
Оскільки управляти економікою може тільки той, хто володіє власністю, то і ринок цінних паперів (як що визначає, кому належать "титули" власності, і що забезпечує їх переміщення) придбаває особливу економічну і історичну значущість.
Вексель - це різновид письмового боргового зобов'язання векселедавця беззастережно сплатити в певному місці суму грошей, вказану у векселі, власнику векселя (векселедержателю) принастанні терміну виконання зобов'язання (платежу) або на його вимогу.
Вексель дає його власнику право вимагати від боржника або акцептанта (третьої особи, що зобов'язалася сплатити по векселю) виплатити вказану в векселі суму принастаннітерміну платежу. Тому вексель виступає складним розрахунково-кредитним інструментом, здатним виконувати функції як цінного паперу, так і кредитних грошей і засобу платежу. Зокрема, як цінний папір вексель сам може бути об'єктом різних операцій.