3.Елементи культури.
Як випливає зi сказаного, ключовi компоненти культури - це знаки(symbols). Можна сказати,що знак це що-небудь, що суто соцiально стаєчимось iншим, тобто, що може значуще репрезентувати що-небудь iнше.Один з пiдходiв до розумiннi культури розглядає її як систему знакiв,що мають певне значення. Саме знаки дають нам можливiсть репрезентувати об'єкти, подiї та людей iншим людям та нам самим.
Знаки дають можливiсть розглядати та обговорювати правила поведiнки, хоча правила самi по собi не мають фiзичного iснування.
Як би iнакше ми могли повiдомити один одного про "регулювання дорожного руху" або про "моднi одяги".
Як би ми могли навiть думати про них, якщо не мати знакiв для їхозначення?
Знаки мають багато форм. Вiзьмiть жести - пози тiла або рухи, що мають соцiальне значення. " Нi " (" No ") -- хитають головою (американцi, ук-раїнцi;болгари хитають головою, коли "Так" ("Yes")). На Адмiралтейських островах швидко гладять нiс пальцем.
Знаки - це й прапори, герби, iкони, унiформа й таке iнше. Люди -це iстоти, що живуть у знаковому оточеннi. Нiякi iншi iстоти наЗемлi не мають наших здiбностействорювати, манiпулювати та використовувати знаки, щоб формувати своювласну поведiнку та впливати на iнших осiб.
а . Мова.
Найбiльш важливою системою знакiв є мова: соцiально структурованасистема звукових зразкiв.
Мова є, можливо найбiльш характерним та найскладнiшим досягненнямлюдей.
Що дає мова ? -- можливостi:
1) виразити все вiд фiзичних потреб до духовних запитiв;
2) створювати культуру, накопичувати досвiд та передавати його наступним поколiнням (культури не iснує без мови);
3) виконувати складну соцiальну дiяльнiсть;
4) вводити речi, що знаходяться поза безпосереднiм контекстом, убiльш широку соцiальну картину, для пошуку їх взаємозв'язкiв.
Залежнiсть наших можливостей пiзнання свiту, реальностi вiд
розвинутостi мови
Приклади великої диференцiйованостi вiдбиття деяких речей та явищ:
"Верблюд" - 6 варiацiй цього слова у арабiв для позначення верблюдiв рiзних якостей.
"Рис" - 9 назви у мовi Хануну, що живуть на Фiлiпiнах.
"Снiг" - бiльш назв снiгу у ескiмосiв, для позначення щонайменших вiдмiнностей снiгу та снiгопаду (але немає "снiгу" взагалi).
Це вiдкриття поставило питання: чи визначає мова форму нашогомислення та нашого сприйняття свiту ?
Benjamin Lee Worf ( Уорф ) у 1956р. вiдповiв - "ТАК". Гiпотезалiнгвiстичної вiдносностi (релятивностi) Уорфастверджує, що носiї певної мови з необхiднiстю вимушенi тлумачити свiткрiзь унiкальну лексiку i граматику, якi дає їм їх мова.Вiдповiдно до цiєї гiпотези, кожна мова дає рiзнi зрiзи свiту,звертаючи увагу на рiзнi гранi людського досвiду. [6 та 13 слiвросiйської мови,що позначають людськi якостi]
За Уорфом ми селективно просiюєм сенсорну iнформацiю за тим способом, що визначається нашою мовою: однi речi ми сприймаємо, iншiвiдфiльтровуються мовою.
Так, якщо мовi бракує певного вислову, то думка, якiй вiдповiдаєцей вислiв, навряд чи прiйде на думку тим, хто розмовляє лише такоюмовою.
З тiєї точки зору англiйська мова, що використовує слова чоловiчого роду стосовно обох статей ( "manking" - людство, "politicalman" - полiтик) та що визначає за статтю назви професiй ( "foreman" -"майстер", "fireman" - "пожежник", "statesman" - "державний дiяч", але"maid" - "покоївна" ("дiвчинка"),"cleaning woman" - "прибиральниця"("прибиральник")) заохочує до стереотипного бачення людей та, до статевої дискримiнацiї.
Гiпотеза лiнгвiстичної вiдносностi не стверджує, що носiї рiзнихмов нездатнi висловитi однаковi iдеї або дивитися на свiт однаковимчином. Гiпотеза стверджує тiльки що мова, якою ми розмовляємо, привертає (predispose) нас до особливого (спецiфiчного) тлумачення реальностi.
Приклади: мiжрасовi ставлення дiтей, що з раннього дитинствапривчаються називати чорних "нiгерами" або бiлих "хонками" (призирливiвислови).
Такi слова, поєднанi з певними iнтонацiями, що викликаютьпiдсвiдомо вiдповiднi вiдчуття - є психологiчним регулятором людськоїповедiнки.
Мова, таким чином, не є нейтральним чинником нашого спiлкування.Вона впливає як на нашу свiдомiсть, так й на пiдсвiдомi чинники нашоїповедiнки.
Тому, якщо ми збираємося жити у певному соцiальному оточеннi, намнеобхiдно виробляти спiльне розумiння стосовно того, на що можнасподiватися вiд кожного з нас. Саме мова дозволяє нам зробити це.
Але що собою являють такi очікування (соцiологи їх називають експектацiями)?
б. Норми.
Приклади соцiальних очікувань:
-- очікування в черзi у магазинi, бiля квiткової каси ("придечерга й тодi нас обслугують", "перший прийшов - першим обслугують");
-- очікування стосовно паперових грошей, якi ми отримуємо за нашуроботу - що їх можна обмiняти на потрiбнi нам товари та послуги (микеруємось правилом, що надрукованi урядом грошi є законним платiжнимзасобом, громадським та приватним).
Тисячi таких подiляємих людiми розумiнь є у соцiальному життi.Звичайно, вони приймають форму очікувань, втiлених у норми.
Норми - це соцiальнi правила або директиви, що встановлюють, якасаме поведiнка вiдповiдає i яка не вiдповiдає певнiй ситуацiї.
Бiльш загальне визначення:
Норми - це сукупнiсть фiксованих очікувань та вимог соцiальногоугруповання до своїх членiв стосовно їх поведiнки у певних ситуацiях.
Найчастiше норми фiксуються та презентуються iндивiдам вербально(засобами мови).
Частина норм презентується у предметно-знаковiй формi (зразкиодягу, унiформи, дорожнi знаки), а також у формi символiв (гiмни, прапори, ордена).
Випадок у жаркий день - арешт полiцiєю. Дiалог у лiкарнi:"не знимав черевикiв та шкарпеток". Рацiональнiсть, що суперечитьсоцiальнним нормам. Дiагноз - шизофренiя, покладений у лiкарню.
Порушення норм має соцiальнi наслiдки - суспiльство застосовує тiчи iншi санкцiї.
Норми - це перш за все засоби нашої дiяльностi, за допомогою якихми орiєнтуємося у свiтi людей. Вони дають нам вказiвки, як поводитись,щоб мати успiх у спiльнiй дiяльностi.
Але норми є також й цiлями. Люди надають нормам самостiйну цiннiсть й поводяться з ними як з речами сконструйованої реальностi. Норми стають стандартами, за якимi люди оцiнюють дiї одинодного, та винагороджують або карають за вiдповiдну або невiдповiдну поведiнку.
Сила соцiального тиску, що примушує притримуватись тих чи iншихнорм, дуже рiзна i залежить вiд значення вiдповiдних норм длясуспiльства або його певних груп.
Стосовно тих норм, що називають звичаями (або правилами поведiнки(folkways)) реакцiя суспiльства на їх порушення може бути досить толерантною.
Але стосовно iнших норм, дозволяються лише дуже невеликi вiдхилення.
В англiйськiй мовi це "MORES", в росiйськiй - " нрави" (в українських словниках це позначається словом "звичаї" й лише як "застарiле" - "норови").
Звичаями соцiологи називають форми повсякденного побутового життя, якi вважаються нормальними або доцiльними.
Наприклад, дослiдженнями американських соцiологiв показано, що уамериканському побутi є звичаєм тримати зуби чистими, часто прийматидуш або ванну, не запiзнюватись на зустрiчi та побачення, пропонуватидрузям або сусiдам їх пiдвезти, якщо хтось їде у тому самому напрямку,добре одягатися для офiцiйних зустрiчей.
Є люди, якi досить часто порушують такi норми. Але, звичайно,американцi не вважають їх аморальними або злочинними.
Наприклад, людей, що ходять у брудному одягу, американцi найчастiше вважають грубими, але не грiховними. А тих, хто запiзнюється
на зустрiчi - вважають недбалими, але не злими.
Основнi механiзми, якими пiдтримуються звичаї - це пересуди таосмiювання.
Бiльш жорсткими нормами є "норови" (норми моралi). Цi норми суворо засуджують та забороняють вбивство, крадiжки, насильство, зрадництво.
Норови вважаються людьми за такi норми, якi необхiднi длявиживання суспiльства та його спокiйного iснування. Тих, хто порушуєтакi норми, вважають аморальними або злочинними. Вони можуть бути оштрафованi, ув'язненi, висiченi або страченi.
Деякi норови можуть мати якостi табу, тобто вести до самопокарання. У американському життi - це iнцест (кровозмiшення тобто статевiвiдносини мiж найближчими родичами) та канiбалiзм.
Приклад рiзницi мiж звичаєм i моральною нормою:
-- без одягу на верхнiй та нижнiй частинах тiла.
Закони - моральнi норми суспiльства є найважливiшим джеролом законiв.
Закони це такi норми, що установлюються державною владою йпiдтримуються її органами, якi мають право застосовувати силу.
Можливiсть легального застосування фiзичного примусу - цеспецiфiчна вiдзнака норм закону.
Закони змiнюються легше нiж звичаї та норми моралi.
в цiнностi - це iдеї стосовно того, що є добрим, правильним, справедливим чи бажаним, якi подiляються бiльшiстю членiвсуспiльства або якогось соцiального угруповання.
Рiзниця мiж нормами та цiнностями - цiнностi це абстрактнi, загальнi поняття в той час, як норми - це конкретнi правила дiї у конкретних ситуацiях.
Цiнностi - це критерiї оцiнювання.
ТЕМА 5 . СОЦIАЛЬНА СТРУКТУРА
1. Природа соцiальної структури, її компоненти.
В узагальненому планi можна сказати, що соцiальна структура - це певна сукупнiсть вiдносно повторювальних та упорядкованих вiдносин мiж елементами соцiальної системи.