Смекни!
smekni.com

Про вдосконалення організації медичної допомоги хворих на ВІЛ інфекцію та попередження професій (стр. 2 из 2)

Наказ № 120 від 1.03.2001 р.

Про попередження професійного зараження медичних працівників на ВІЛ-інфекцію.

Наказую:

1. Затвердити (відновити) склад режимних комісій. Ввести в обов’язки режимної комісії контроль за безпекою щодо ВІЛ-інфікування працівників бак лабораторії під час виконання ними професійних обов’язків. Зобов’язати вести облікову форму 108-0, голів режимних комісій, щомісячно перевіряти ведення журналу з обов’язковим вказуванням дати.

МОЗ. Медична документація форма № 108,0 затверджена наказом МОЗ України 25.05.2000 р. № 120

Найменування закладу

Журнал реєстрації.

Аварії при наданні медичної допомоги ВІЛ-інфікованим на роботі з ВІЛ-інфікованим матеріалом.

Почато ____________________ р. Закінчено _____________________р.

№ п/п

Дата та час аварії

Характер аварії

Робота, яка виконується під час аварій Прізвище, ім’я, по батькові потерпілого Джерело можливого зараження Особистий код чи ПІБ особи за її згодою

1

2

3

4

5

6

7


Витяг з інструкції

з профілактики внутрішньо-лікарняного та професійного зараження ВІЛ-інфекції.

Наказ № 120 від 25.05.2000 р.

Зареєстровано в міністерстві юстиції України

14.11.2000 р. за № 820/5041

1. Загальні положення.

1.1. Контроль за безпекою щодо ВІЛ-інфікування медичних працівників під час виконання ними професійних обов’язків покладаються на режимну комісію лікувального-профілактичного закладу, склад якої затверджується відповідним наказом головного лікаря.

1.2. Робочі місця лікувального-профілактичних медичних закладів забезпечуються інструктивно-методичними документами, аптечками для проведення термінової профілактики при аварійних ситуаціях.

2. Профілактика при наданні медичної допомоги хворим, роботі з біоматеріалами.

2.1. Медичні працівники зобов’язані бути обережними під час проведення маніпуляцій з ріжучими інструментами (голки, скальпелями, ножицями).

2.2. З метою уникнення поранень забороняється використовувати для взяття крові та інших біохімічних рідин скляні предмети з відбитими краями. Перед надівання гумових рукавичок шкіру біля нігтей слід обробити 5 % спиртовим розчином йоду.

2.3. Медичні працівники з травмами ранами на руках, ексудативним ураженнями шкіри рук, які неможливо закрити лейкопластиром або гумовими рукавичками, звільняється на період захворювання від безпосереднього медичного обслуговування хворих і контакту з предметами догляду за ними.

2.4. Усі маніпуляції з кров’ю і сироватка виконуються за допомогою гумових груш, автоматичних піпеток, дозаторів.

2.5. Будь-які ємності з кров’ю, іншими біохімічними рідинами, біоматеріалами (тканинами, шматочки органів) відразу на місці взяття щільно закривають гумовими або пластмасовими корками.

2.6. У лікувальних закладах для забезпечення знезараження при випадковому витіканні рідин кров та інші біоматеріали транспортуються в штативах покладених в контейнери, бікси або пенали, на дно яких укладається чотиришарова суха серветка.

2.7. Транспортування проб крові та інших біоматеріалів з лікувальних закладів до лабораторій. Які розташовані за межами цих закладів здійснюється тільки в контейнерах (біксах, пеналах), що не уможливлює випадкове або навмисне відкриття кришок під час їх перевезення (замок пломбування, заклеювання місць з’єднання лейкопластиром). Ці контейнери після розвантаження обробляють дезрозчинами. Оптимальна є доставка в сумках-холодильниках.

2.8. Не допускається транспортування проб крові та інших біоматеріалів у картонних коробках, дерев’яних ящиках, поліетиленових пакетах.

2.9. Не допускається вкладання бланків направлень або іншої документації в контейнер чи бікс.

3. Профілактика при пораненнях, контактах з кров’ю, біологічними рідинами та біоматеріалами ВІЛ-інфікованого чи хворого на СНІД пацієнта. Будь-яке ушкодження шкіри, слизових оболонок, медперсоналу забруднення їх біоматеріалом пацієнта під час подання мед. допомоги кваліфікується як можливий контакт з матеріалом, який містить ВІЛ.

3.1. Якщо контакт з кров’ю, біологічними рідинами чи біоматеріалом супроводжується поруш. цілісності шкіри (уколом, порізом) то потерпілий повинен:

- зняти рукавички роб. поверхнею у середину;

- видавити кров із рани;

- ушкоджене місце обробити 70-% р-ном етилового спирту, 5 % йоду при порізах, 3 % перекись водню;

- ретельно вимити руки з милом під протічною водою, а потім протерти їх 70 % р-ном етилового спирту;

- на рану наклеїти пластир, надіти напальчник;

- при потребі продовжувати роботу, одіти нові гумові рукавички;

- терміново повідомити керівництву лікувально-профілактичного закладу про аварію для її реєстрації та проведення експертної профілактики ВІЛ-інфекції.

3.2. У разі забруднення кров’ю біологічними рідинами, біоматеріалами без ушкодження шкіри:

- обробити місце забруднення одним із дезінфектантів (70 % розчином етилового спирту, 3 % розчином перекисню кодню, 3 % розчином хлораміну);

- промити водою з милом і вдруге обробити спиртом.

3.3. У разі потраплення крові, біологічних рідин, біоматеріалу на слизові оболонки:

- ротові порожнини прополоскати 70 % розчином етилового спирту;

- порожнини носа закапати 30 % розчином альбуциду;

- очі промити водою (чистими руками), закапати 30 % розчином альбуциду. Для обробки носа і очей можна використовувати 0,05 % розчин марганцевого калію.

3.4. Для зниження вірогідності професійного зараження ВІЛ-інфекцією:

- при підготовці до проведення маніпуляцій ВІЛ-інфікованому медичний персонал повинен переконатися в цілісності складу аптечки;

- здійснювати маніпуляцій в присутності іншого спеціаліста, який може в разі розриву гумової рукавички чи порізу продовжити виконання медичної маніпуляції;

- не терти руками слизові оболонки у разі попадання крові. Біологічних рідин, біоматеріалу халат і одяг;

- одяг взяти і замочити в одному з дезрозчинів;

- шкіру рук та інших ділянок тіла при їх забрудненні через одяг протерти 70 % розчином етилового спирту, а потім промити водою з милом і повторно протерти спиртом;

- забруднене взуття одноразово протерти ганчіркою, змоченою у розчині одного з дезінфекційних засобів;

4. Реєстрація аварій нагляд за потерпілими та заходи до попередження професійного зараження.

4.1. В усіх лікувально-профілактичних заходах ведеться форма 108-0. Журнал реєстрації аварій при наданні медичної допомоги ВІЛ-інфікованої та роботі з ВІЛ-інфікованими матеріалами. Заповнення вищезгаданої форми облікової звітності.

Аварією слід вважати уколи, порізи, забруднення слизових та шкірних покривів кров’ю та іншими біологічними рідинами. Реєстрації аварій проводяться у встановленому порядку, за добровільною згодою потерпілого. Облікова форма заповнюється розбірливо завідуючими відділення, або лаборат. Відповідальність за її ведення покладається особисто на гол. лікаря лікарсько-профілактичного закладу.

1. Порядковий номер.

2. Дата, час аварії заповнити словами, вказати години і хвилини.

3. Характер аварії (ушкодження, укол, поріз, попадання біоматерілу на шкіру, слизові оболонки, одяг і інші).

4. Робота яка використана під час аварії.

5. Прізвище, ім’я, по батькові потерпілого заповнена на підставі паспортних даних.

6. Джерело зараження, вид матеріалу що інфікує (кров і її продукти, амнеотична рідина та інші біологічні рідини).

7. Особистий код, чи прізвище, ім’я, по батькові особи (за її згоди) який належав цей біологічний матеріал.

4.2. Після проведення у установленому порядку реєстрації аварії потерпілому пропонують за його згодою пройти обстеження на наявність антитіл до ВІЛу. Уперше кров для тестування за кордон 115 (мед. контакт) відбирається безпосередньо після аварії, але не пізніше 5 днів після неї. Позитивний результат свідчить про те, що працівник був інфікований раніше і аварія не є причиною зараження. Якщо результат негативний, то наступне тестування має проводитися ч/з 3-6 днів і далі ч/з рік.

4.3. Якщо аварія мала місце під час роботи з біоматеріалом, про який заздалегідь було відомо, що він інфікований ВІЛ, то потерпілому співробітнику на період погляду за ним забороняється здавати донорську кров (тканини органів) і проводити екстерно профілактична, тобто приймати антиретровірусних лікарських засобів за згодою потерпілого. Це бажано зробити якнайшвидше, але не пізніше 24-36 год. після факту пошкодження.

4.4. Результат обстеження медпрацівників є конфіденційним.

Склад аптечки.

Для надання термінової медичної допомоги медичними працівниками та технічнолму персоналу лікувально-профілактичних закладів

Аптечка укомплектовується кожний підрозділ лікувально-профілактичного закладу.

Склад аптечки:

- Напальники із розрахунком 102 на кожного працівника;

- Лейкопластир і котушка;

- Ножниці – 1 штука;

- Перманганат калій – 3-5 шт.;

- Ємність для розведення перманганату калію з маркіруванням на 1 літр;

- Спирт етиловий 70 % - 50 мг.;

- Тюбик-капельниця з 50 % розчином альбуциду 1-2 шт.;

- 5 % р-н йоду;

- 3 % р-н перекисню водню;

- рукавички гумові – 3 пари;

- наважки дез. засобів;

- хлорамін 30,0;

- хлорцин 30,0 по 3 шт. кожної (зберігати окремо);

- ємність для розведення деззасобів – 1 шт.

СНІД – ворог здоров’я нації номер один. Результат буде незначним. Поки люди не перестануть легковажно ставитись до статевих зв’язків і поки не буде нанесено удару по наркоманії і проституції. Лише це змогло б загальмувати розповсюдження СНІДу . Так найкращий спосіб запобігти хворобі – це мати одного сексуального партнера. Тому треба мати на увазі, що вступаючи у статевий зв’язок. Ви вступаєте у контакт не тільки з конкретним партнером, а й з усіма його партнерами за минулим десятиріччям.

Свободу сексуальних відносин більша частина молоді вважає звичайною, а часту зміну партнерів – неминучим атрибутом такої свободи, стверджуючи, що це особиста справа кожного.

Найвище щастя, що дається людині природою – життя, а в ньому найпрекрасніше – молодість, здоров’я і кохання. І як же буває гірко, коли у розквіті літ від прикрої випадковості перекреслюються надії на щастя і саме життя.

Людина живе надією. І перемогти нову хворобу “чуму ХХ століття” треба і можливо. А залежить це від самих людей.