Десять шагов к успешному грудному вскармливаниюКаждое родовспомогательное учреждение должно:1. Иметь разработанную письменно изложенную концепцию грудного вскармливания, которая периодически рассылается всему медперсоналу.2. Постоянно обучать весь медперсонал навыкам, необходимым для воплощения этой концепции в жизнь.3. Рассказывать всем беременным женщинам о преимуществах грудного вскармливания и его организации в течение первого получаса после родов.4. Помогать матерям начать кормить грудью в течение получаса после родов.5. Показывать матерям, как кормить грудью и как поддерживать лактацию даже в случае временного разлучения с ребенком.6. При отсутствии особых медицинских рекомендаций не давать новорожденным никакой еды или питья, кроме грудного молока.7. Практиковать совместное пребывание матери и ребенка в палате, давая возможность детям и матерям круглосуточно быть вместе.8. Побуждать матерей кормить детей по первому требованию.9. Не давать детям, вскармливаемым грудью, никаких пустышек или искусственных сосок.10. Способствовать созданию групп поддержки грудного вскармливания і направляти в них матерів після виписки з лікарні або клініки.З: Спільної заяви ВОЗ/ЮНИСЕФ. Захист, пропаганда і підтримка грудного вигодовування; роль рододопоміжних служб, 1989 р. |
ЯК ДОПОМАГАЮТЬ ЖІНКАМ ГОДУВАТИ ГРУДДЮ МЕДПРАЦІВНИКУ СЛУЖБИ ОХОРОНИ ЗДОРОВ'Я МАТЕРІ І ДИТИНИ?
Дослідження, що проводилися в Бразилії, показали, що дитина, яку годують винятково груддю: має:
* у 14 разів менше шансів померти від діареї;
* у 4 рази менше шансів померти від респіраторних захворювань;
* у 3 рази менше шансів померти від інших інфекцій чим дитина,
Із С.Віктора й ін. "Харчування дитини і смертність від діареї: контрольне дослідження", Американський журнал епідеміології, 129 (5), 1989 р.
Медрацівники служби охорони здоров'я матері і дитини, що мають досвід роботи в клініці і знаюча своя ділянка, грають важливу роль у пропаганді грудного вигодовування, його підтримці і популяризації. Роблячи медичну допомогу дітям і матерям, ви багато спілкуєтеся з жінками, коли вони приходять у жіночу консультацію до родів, лікуєте їхніх і їхніх дітей, проводьте іммунізацію дітей і забезпечуйте спостереження після родів. Кожна така зустріч дає можливість поговорити з жінками про їхній намір годувати груддю, їхніх успіхах і проблемах при годівлі груддю і плануванні родини.
Турбуючись про здоров'я матері і дитини, ви можете допомогти жінкам годувати груддю і застосовувати МЛА в такий спосіб:
* говорити з матерями про важливість грудного вигодовування і дотримання інтервалу між родами заради здоров'я матері і дитини;
* розповідати жінкам до родів, а також їхнім чоловікам і членам їхньої родини, як годувати груддю;
* навчати матерів, акушерок і всіх жителів своєї ділянки МЛА;
* уважно вислуховувати побоювання і питання вагітних жінок і матерів про грудне вигодовування;
* підтримувати молодих матерів під час навчання грудному вигодовуванню;
* пропагувати на ділянці грудне вигодовування і МЛА, проводячи бесіди з чоловіками, батьками, особами, що традиційно допомагають при родах і жінками;
* роз'ясняти прихожим на консультацію і всіх жителів ділянки, наскільки важливо вагітній жінці і матері, що годує; добре харчуватися;
* знати кому і куди варто направляти жінку за радою з проблем грудного вигодовування
* упізнати, яка практика традиційно склалася на вашій ділянці і наскільки вона сприяє або перешкоджає грудному вигодовуванню. Підтримуйте правильні навики і тактовно виправляйте ті, що заважають грудному вигодовуванню.
Жінки можуть соромитися задавати питання медпрацівнику, тому медпрацівникам варто взяти ініціативу на себе, питаючи матерів, чи немає в них питань по грудному вигодовуванню.
Для забезпечення виживання дітей і інтервалу між родами радьте матерям:
* Починати грудне вигодовування якомога швидше після народження дитини, бажано відразу ж після родів.
годувати груддю як мінімум два роки.
* Годувати груддю часто, як тільки дитина проголодається, вдень і вночі.
* Після перших шести місяців, коли вводиться прикорм,спочатку варто годувати груддю, а потім давати напівтверду їжу.
* Продовжуйте грудне вигодовування, навіть якщо мати або дитина хворі.
* Уникайте пляшечок, пустишок і інших штучних сосок.
* Споживайте стільки їжі і води, скільки вам потрібно для угамування спраги або голоду.
З: "Рекомендації по грудному вигодовуванню, його роль у програмах по плануванню родини і виживанню дітей", Джорджтаунский університет, Інститут репродуктивного здоров'я.
ЯК ДОПОМАГАЮТЬ ЖІНКАМ ГОДУВАТИ ГРУДДЮ ПРАЦІВНИКИ СЛУЖБИ ПО
ПЛАНУВАННЮ РОДИНИ?
Проведене в Индонезии дослідження показало, що якби грудне вигодовування скоротилося, то країні прийшлося б збільшити бюджет на планування родини на 80 млн. доларів США.
З: Дж. Роде "Мати, молоко й економіка Індонезії: основне національне джерело". Журнал тропічної педіатрії, том 28, серпень 1982 р.
Молоді матері можуть звернутися в установу по плануванню родини або до консультанта за місцем проживання через декілька тижнів після родів із проханням порадити їм якийсь метод планування родини для забезпечення інтервалу між родами або з проханням про стерилізацію. Фахівці з планування родини повинні бути знайомі з МЛА й іншими методами планування родини, що рекомендуються жінкам. що годують.
Як фахівець із планування родини ви можете допомогти матерям годувати груддю в такий спосіб:
* заохочувати жінок годувати груддю і говорити їм, що МЛА як метод планування родини ефективний на 98% тільки доти, поки вони продовжують годувати груддю цілком або майже цілком, поки їх дитині не здійсниться 6 місяців або не відновиться менструальний цикл;
* допомагати жінкам, що годують частково або який не можуть більше користуватися МЛА, вибрати негормональні методи запобігання (презервативи, контрацептивні пасти (спермиціди), шийні ковпачки, діафрагми, внутріматкові спіралі), методи природного планування народжуваності, вазектомію, перев'язку труб або тільки прогестинові методи (Норплант® імплантат, ін'єкції і міні-таблетки), що не вплинуть на грудне вигодовування;
* знати до кого і куди направляти жінок за порадою по грудному вигодовуванню;
* заохочувати грудне вигодовування і пропагувати МЛА, розповідаючи про неї на зустрічах із громадськістю або на інформаційних засіданнях своєї установи, присвячених методам планування родини.
ЯК ДОПОМАГАЮТЬ ЖІНКАМ ГОДУВАТИ ГРУДДЮ МЕДПРАЦІВНИКУ ДІЛЬНИЧНОЇ СЛУЖБИ?
Проводячи бесіди і відвідування вдома і щоденно спілкуючись із дітьми, жінками і чоловіками, включаючи відповідальних працівників і лікарів своєї ділянки, медпраацівники дільничної служби можуть грати важливу роль у пропаганді, сприянні і підтримці грудного вигодовування і МЛА. Як можна бачити з приведеної нижче таблиці, дільничним медпрацівникам не менш важливо підтримувати грудне вигодовування так само, як вони підтримують оральну регідратацийну терапію (ГРТ).
З: "Грудне вигодовування рятує життя: вплив грудного вигодовування на виживання дітей" Центр по запобіганню виснаження дітей, серійні випуски, тому 2(1): 1-12, липень 1991 р.
Медпрацівник може в такий спосіб пропагувати, заохочувати і підтримувати грудне вигодовування на своїй ділянці:
* Обговорювати з вагітними жінками важливість грудного вигодовування для їхнього власного здоров'я і здоров'я їхніх дітей.
* Переконувати жінок годувати протягом перших шести місяців винятково груддю.
* Сприяти продовженню грудного вигодовування протягом другого року життя.
* Відвідувати родини новонароджених і відповідати на питання матерів, батьків і бабусь про грудне вигодовування і здоров'я матері і дитини.
* Заохочувати молодих матерів відпочивати, піклуватися про своїх малят і допомогти їм домогтися допомоги від чоловіка, інших членів родини і сусід.
* Виступати перед жителями ділянки з лекціями про значення грудного
вигодовування для забезпечення інтервалу між родами, виживанні дітей і здоров'я матері.
* Установити, які, звичаї сприяють або заважають грудному
вигодовуванню, допомогти виправити помилкові уявлення і сприяти поширенню правильних відомостей про грудне вигодовування.
* Допомогти організувати на ділянці групи підтримки матерів, що годують.
* Знати до кого і куди направляти жінок за радою по грудному вигодовуванню
ДІЛЬНИЧНІ МЕДПРАЦІВНИКИ ПОВИННІ РОЗПОВІСТИ МАТЕРЯМ ПРО ГРУДНЕ ВИГОДОВУВАННЯ НАСТУПНЕ:
* Годуєте винятково груддю (давайте своїй дитині тільки грудне молоко, переважно безпосередньо з груді) протягом перших шести місяців. Дітям, яких годують винятково груддю, навіть у дуже жаркому кліматі вода не потрібно.
* Годуєте груддю за вимогою дитини (коли дитина голодна або потребує заспокоєння) принаймні кожні 2-3 години.
* Годуйте дитини груддю вночі. Спіть з дитиною або біля неї.
* Уникайте пляшечок або сосок(
* Якщо у вашої дитини жар або діарея, продовжуйте годувати її груддю і робіть це частіше.
* Коли мати починає вводити в раціон дитини іншу їжу і рідини, їй потрібно:
- продовжувати часто годувати груддю;
- спочатку годувати груддю, а потім давати іншу їжу;
- почати користуватися додатковим методом планування родини, щоб наступна вагітність не перервала грудне вигодовування.
ЯКА РОЛЬ БАТЬКА Й ІНШИХ ЧЛЕНІВ РОДИНИ в ПРОЦЕСІ ГРУДНОГО ВИГОДОВУВАННЯ?