Смекни!
smekni.com

Використання сучасних інформаційних технологій при розробці електронних посібників (стр. 12 из 16)

Коли стандарт HTML уперше став використовуватися в Internet, існували тільки HTML-редактори, які підтримували лише стандартні HTML-коди (їх називали тестовими або ASCII-редакторами). Текстові редактори і в даний час залишаються самими популярними інструментами створення web-документів. Як правило, такі редактори можуть оперувати тільки деяким набором регулярних кодів. Список цих кодів для більшості редакторів приведений у меню дескрипторів. Як приклади текстових редакторів можна навести Notepad і WordPad (Windows,) vi та paco (UNIX) і SimpleText(Macintosh).

Одна з причин, за якими розроблювачі віддають перевагу використовувати текстові редактори, складається в тому, що за їх допомогою набагато простіше вносити в документ будь-які зміни, що доводиться робити практично постійно. Ті, хто використовують текстові редактори, дозволяють незрівнянно простіше маніпулювати текстом документа і забезпечують більш гнучкий і творчий підхід при розміщенні в документ програмного текста.

4. Аналіз інструментальних засобів створення електронного посібника

HTML Assistantрів. HTML Assistant призначений для автономного редагування HTML-сторінок. В пакет комерційної версії поставляється посібник користувача та курс навчання у друкованому вигляді. Крім того, HTML Assistant PRO має засоби пошуку файлів та URL, а також фільтри для конвертування HTML-файлів в звичайні документи. Цей редактор дозволяє відкрити вже існуюючу HTML-сторінку та відредагувати її. Така властивість є і в HotMetal Pro, але на відміну від нього HTML Assistant не має засобів перевірки синтаксису HTML. Це зручно, якщо вже редагується вже існуюча сторінка і людина не стурбована точними правилами HTML. Можна вводити будь-які теги – редактор не вимовить ані слова. Але ж, якщо ввести неправильні теги, сторінка буде неправильно відображатися. Крім того в HTML Assistant немає режиму попереднього перегляду сторінки, але передбачена можливість запускати будь-який браузер для перегляду створеного HTML-документа. HTML Assistant має довідкову систему. Дуже зручну можливість створювати елементи користувача представляє засіб User Tools. Подібно макромові, вона дозволяє вводити повторюючий текст натисненням мишки на потрібну кнопку.

Робота в HTML Assistant відрізняється простотою – ви вибираєте потрібний тег на панелі інструментів, а редактор автоматично його вставляє. Текстові стилі теж визначаються нескладно – виділити текст, який ви хочете відобразити особливим чином (курсив, напівжирний) натисніть мишкою на кнопку Styles. Якщо доводиться часто вводити які-небудь послідовності тегів, HTMLAssistant дозволить визначити відповідні елементи інструментальної панелі в діалоговому вікні Use Tools.

HTML Assistant представляє собою дуже зручний засіб, якщо необхідно відредагувати HTML-сторінку. Для вводу HTML-тегів потрібно натиснути рекордно малу кількість клавіш. Але ж цей редактор не допоможе вам перевірити правильність кода та структури HTML-документа.

HTML Assistant приємно радує своєю інтеграцією с web-браузером Cello. Він взаємодіє з ним у режимі динамічного обміну даними (DDE – Dynamic Data Exchange). Сторінка, відкрита в Cello, автоматично поновлюється при редагуванні в HTML Assistant. Крім того, в браузері з'являється кнопка, яка призначена для повернення в редактор.

Самим великим недоліком HTML Assistant є неспроможність роботи з файлами розміром більше 32Кб. Це обмеження не має значення при створенні невеликих домашніх сторінок, але при створенні складних HTML-документів воно стає нерозв'язаною проблемою.

HTMLed Pro. Основним призначенням HTMLed Pro, як і попереднього редактора, є простота вводу HTML-тегів. HTMLed Pro не перевіряє структуру і формат HTML-документів, так що він корисний для швидкого виправлення некоректно написаних web-сторінок. В HTMLed Pro дуже просто вставляти спеціальні символи за допомогою плаваючої інструментальної панелі, яка зручна при редагуванні неангломовних документів. Цей редактор може коректно експортувати файли для UNIX, позначаючи кінці рядків потрібними кодами.

Найбільш привабливими рисами редактора є плаваючі панелі інструментів та швидкий доступ до розширеного набору символів, які використовуються в більшості європейських мовах. Це самий простий засіб вводу спеціальних символів серед більшості HTML-редакторів. На відміну від HTMLed , версія HTMLed PRO може працювати з файлами більше 32Кб. Вона ще забезпечується технічною підтримкою, може виділяти кольором елементи синтаксис HTML, імпортувати файли в формат RTF, а також підтримувати файли розташовані на віддаленому сервері, зв'язок з якими здійснюється за протоколом TCP/IP. Інструментальні панелі HTMLed Pro користувач може налагодити за своїм бажанням. Ще є цікава особливість – можливість знищити з виділеного тексту HTML-теги. HTMLed Pro має довідкову систему, в яку вкладена інформація по синтаксису HTML. Користувач HTMLed Pro забезпечується доступом до онлайнової служби технічної підтримки фірми Internet Software Technologoggies . Після реєстрації своєї копії, ви отримаєте документацію для користувача та учбовий курс по HTML у друкованому вигляді.

HTML HyperEdit. HTML HyperEdit є представником особливого класу HTML-редакторів. Цей пакет був створений з використанням бібліотеки Asymmetrix Toolbox, тому для його роботи необхідна значна кількість додаткових файлів, а вікно редагування має фіксований розмір. Але в той же час HTML HyperEdit має цікаві засоби, відсутні в інших редакторах, – наприклад, корисною є можливість пошуку та заміни, яка працює також як і більшість текстових процесорів. Ще одна цінна можливість HTML HypeeEdit – так званий навчаючий режим, в якому користувача послідовно проводять крізь всі етапи створення простого HTML-документа. Це єдиний редактор, який дає таку можливість, яка дуже корисна для початківців.

HTML HyperEdit уявляє собою щось середнє між "реальним" HTML-редактором та конвертором ASCII-текста в HTML. Великою перевагою цього редактора є можливість швидко зробити розмітку HTML-тегами існуючий текстовий документ невеликого розміру (до 32Кб). У режимі Begginer (Початківець) в правому нижньому кутку вікна розташовується поле підказки, зміст якої змінюється при зміщенні покажчика миші.

Allaire Homesite. Відкривши цей редактор, зразу з'являються думки про його потужність. Інтерфейс за останнім словом техніки блищить та вражає уяву. Але виявляється не все так добре з чудовим інтерфейсом орієнтовано на користувача. Редактор розрахований на людей, які добре володіють мовою HTML. Все , що їм потрібно – це можливість швидкого набору тегів по гарячим клавішам і можливість пошуку синтаксичних помилок. Все це тут можна знайти без особливої напруги. Але з іншим... можуть виникнути проблеми. Хоча є гарні візарди, але вони не йдуть ні в яке порівняння до візардів FrontPage. Існує менеджер проекта web-сторінки та підтримка FTP. В порівнянні з графічними редакторами такі функції як Site Managment, мають більш спартанський вигляд. З іншого боку Homesite має набір допоміжних засобів, які виконують за користувача рутинну працю й тим самим, вони економлять йому час. Крім зручних редакторів списків, таблиць, кадрів, роботу полегшує багато допоміжних засобів по форматуванню, а також HTML-зв'язки. Дуже зручний і не зовсім звичайний для програм такого класу є редактор таблиць, який дуже швидко дозволяє створити складні табличні структури, так швидко як і функції графічних web-редакторів. Це відноситься і до майстра Frame Wizard. Центральну роль при обробці вихідних грають дескриптори вставки та підказок: натисненням на праву кнопку миші можна доповнити та удосконалити дескриптори HTML.

Контекстні меню мають список команд, які можна вибрати натиском на ліву кнопку миші, тим самим уникнути можливих помилок. Погано реалізовані опції для Dynamic HTML. Так, наприклад, при використанні Stylesheets та Java-сценаріїв користувач не може звернутися до жодного допоміжного засобу. Крім того, відсутня можливість активного управління Web-узлом. Існуючий диспетчер проектів тільки частково виконує необхідні функції, та навряд чи може дати справку про зв'язки окремого HTML-документа. FTP-Client, необхідний для підзавантаження сторінок, пропонує тільки невеликий набір функцій та достатньо складний в роботі, що обмежує його вибір користувачами. Але при наявності добрих знань та гарного керівництва за допомогою Homesite можна виконати всі вимоги Web-професіонала. Homesite бездоганно імпортує вихідні тексти. Незалежно від того, виконані HTML-коди з помилками чи без них, web-автор отримує свій текст незмінним. Тому цей класичний редактор дуже подобається професіоналам. Треба зазначити, що це перший помічник при розробці складних web-сторінок, але він потребує поновлення та розширення функцій для Dynamic HTML.

HotDog Pro. "Professional" нагадує деякі асоціації з Arraire HomeSite. Невже треба знову набивати на HTML? Але ні, при запуску програми нас інтелегентно запитують, хто ми: "beginner", "intermediate" чи "hardcore"? Це вже приємно. Багато з нас не буде ризикувати і вибере Beginner, тоді отримаємо наступне досить закономірне питання: "А для якого дозволу екрану ви будете створювати сторінку?" Самою стандартною відповіддю буде "800х600". Далі вас обов'язково запитають які toolbars показувати на екрані. Гарне запитання, але ж звідки ви, як початківець, знаєте? Далі нас запитують та запитують. Особисто я, при його тестуванні, на початку вже стомилася від спілкування з цим пакетом, враховуючи те, що й працювати в ньому ще й не почала. Але, якщо зайти в Help/Overview, ви зрозумієте чому для початківця в пакеті ставиться багато запитань. Цей редактор розрахований все ж таки на професіоналів, які досить добре володіють HTML. Перша думка виникає: Allaire Homesite II. Справді як і в вище зазначеному пакеті, текст HTML від нас зовсім не приховують, а навпаки він розміщений на першому плані. Але ж на відміну від Homesite, відображення сторінки a-la експлоуер проходить паралельно з набором тексту. Багато ієрархічних меню одне вкладене в інше. Якщо ви виберете Insert Table, то це не буде досить для того щоб побудувати швидко гарну таблицю. Перед вами обов'язково з'явиться візард, який задасть аж шість запитань! Цікаво, як автори програми пропонують набирати досить великі таблиці? Іншим неприємним моментом є кирилиця. Редактор використовує для відображення по замовченню шрифт Arial, треба досить довго пошукати пункт в в меню, який відповідає за шрифти і замінити на Aril Cyr, тоді все запрацює.