Смекни!
smekni.com

Підприємство як суб єкт та об єкт ринкової економіки (стр. 11 из 16)

Оре­н­да ( рі­з­но­вид го­с­по­дар­сь­ко­го роз­ра­ху­н­ку, при цьо­му оре­н­дар під­при­єм­с­т­ва має пра­во са­мо­стій­но роз­по­ді­ля­ти го­с­по­дар­сь­кий роз­ра­ху­н­ко­вий до­ход, ви­ко­ри­с­то­ву­ва­ти йо­го на роз­ви­ток ви­ро­б­ни­ц­т­ва, со­ці­а­ль­ні не­ста­т­ки й опла­ту пра­ці за сво­їм роз­су­дом (оре­н­да ( фо­р­ма го­с­по­да­рю­ван­ня, а не вид вла­с­но­с­ті). Оре­н­да ( це фі­к­со­ва­на оре­н­до­да­в­цем ве­ли­чи­на, уста­но­в­ле­на пла­та оре­н­да­рем на ви­зна­че­ний пе­рі­од.

Оре­н­д­ний ко­ле­к­тив пра­г­не по­ліп­шу­ва­ти і роз­ви­ва­ти ви­ро­б­ни­ц­т­во. Він має бі­ль­ше са­мо­стій­но­с­ті в по­рі­в­нян­ні з оре­н­д­ним під­при­єм­с­т­вом.

2. Ак­ці­о­не­р­ні то­ва­ри­с­т­ва і то­ва­ри­с­т­ва з об­ме­же­ною від­по­ві­да­ль­ні­с­тю

У со­ці­а­ль­но орі­є­н­то­ва­ній ри­н­ко­вій еко­но­мі­ці ак­ці­о­не­р­на вла­с­ність мо­же ви­ко­ну­ва­ти на­сту­п­ні фу­н­к­ції:

- во­на до­зво­ляє роз­ши­рю­ва­ти дже­ре­ла на­гро­ма­джен­ня за ра­ху­нок ко­ш­тів на­се­лен­ня шля­хом ку­пі­в­лі-­про­да­жу ак­цій;

- ак­ці­о­не­р­не під­при­єм­ни­ц­т­во спри­яє де­мо­к­ра­ти­за­ції ке­ру­ван­ням під­при­єм­с­т­вом, спри­яє ство­рен­ню ма­те­рі­а­ль­но-­те­х­ні­ч­ної ба­зи, по­си­лен­ню за­ці­ка­в­ле­но­с­ті пра­цю­ю­чих у кра­що­му ви­ко­ри­с­тан­ні за­со­бів ви­ро­б­ни­ц­т­ва, ро­бі­т­ни­ка ча­су;

- усу­ває дис­про­по­р­цію в еко­но­мі­ці між по­пи­том та про­по­зи­ці­єю, між гру­пою А і В;

- більш ефе­к­ти­в­но ре­гу­лю­єть­ся кі­ль­кість гро­шей, а та­кож ця фо­р­ма спри­яє роз­ви­т­ку то­ва­р­но-­гро­шо­вих від­но­син.

На Укра­ї­ні іс­ну­ють та­кі ви­ди ак­ці­о­не­р­них то­ва­риств: ак­ці­о­не­р­ні то­ва­ри­с­т­ва від­кри­то­го ти­пу, де ак­ції по­ши­рю­ють­ся шля­хом від­кри­тої під­пи­с­ки, тоб­то шля­хом ку­пі­в­лі-­про­да­жу на бі­р­жі; ак­ці­о­не­р­ні то­ва­ри­с­т­ва за­кри­то­го ти­пу, ак­ції яких по­ши­рю­ють­ся ли­ше се­ред сво­їх за­сно­в­ни­ків.

Ак­ція ( го­ло­вний ат­ри­бут ак­ці­о­не­р­но­го то­ва­ри­с­т­ва. Це цін­ний па­пір без уста­но­в­ле­но­го те­р­мі­ну зве­р­тан­ня, що під­тве­р­джує па­йо­ву участь (па­йо­вий вне­сок) ак­ці­о­не­ра в ста­ту­т­но­му фо­н­ді ак­ці­о­не­р­но­го то­ва­ри­с­т­ва, що під­тве­р­джує член­с­т­во в ньо­му і пра­во на оде­р­жан­ня при­бу­т­ку у ви­ді ди­ві­де­н­дів. Ак­ція на­дає пра­во на участь у по­ді­лі май­на при лі­к­ві­да­ції то­ва­ри­с­т­ва.

Ви­ди ак­цій: імен­ні, на пред'яв­ни­ка, при­ві­ле­йо­ва­ні, про­с­ті. Як­що ак­ція імен­на, то в кни­гу ре­єст­ра­ції ак­цій по­ви­нні бу­ти вне­се­ні ві­до­мо­с­ті про ко­ж­ну імен­ну ак­цію: вла­с­ник, час при­дбан­ня, кі­ль­кість та­ких ак­цій у ко­ж­но­го ак­ці­о­не­ра.

При ре­єст­ра­ції ак­цій на пред'яв­ни­ка в кни­гу за­но­сять­ся ли­ше ві­до­мо­с­ті про їх­ню за­га­ль­ну кі­ль­кість.

На від­мі­ну від про­стій, при­ві­ле­йо­ва­на ак­ція дає її вла­с­ни­ку пе­ре­ва­ж­не пра­во на оде­р­жан­ня ди­ві­де­н­дів, а та­кож на пріо­ри­те­т­ну участь у роз­по­ді­лі май­на ак­ці­о­не­р­но­го то­ва­ри­с­т­ва у ви­па­д­ку йо­го лі­к­ві­да­ці­ї. Вла­с­ни­ки при­ві­ле­йо­ва­них ак­цій не бе­руть участь у ке­ру­ван­ні ак­ці­о­не­р­ним то­ва­ри­с­т­вом.

Ди­ві­де­н­ди ак­ці­о­не­р­но­го то­ва­ри­с­т­ва ви­пла­чу­ють­ся тіль­ки за під­су­м­ка­ми ро­ку за ра­ху­нок при­бу­ли, що за­ли­ша­єть­ся пі­с­ля спла­ти по­да­т­ків і від­со­т­ків за ба­н­ків­сь­кий кре­дит.

Не­до­лі­ки ак­ці­о­не­р­них то­ва­риств:

1. мі­ль­йо­ни дрі­б­них ак­ці­о­не­рів те­р­п­лять ба­н­к­рут­с­т­во, осо­б­ли­во під час еко­но­мі­ч­них криз;

2. ак­ці­о­не­р­ні ком­па­нії мо­жуть здій­с­ню­ва­ти рі­з­ні фі­нан­со­ві ма­хі­на­ції на фо­н­до­вих бі­р­жах.

3. До­го­ві­р­ні то­ва­ри­с­т­ва

Їх ство­рю­ють юри­ди­ч­ні і фі­зи­ч­ні осо­би, ко­ли во­ни шу­ка­ють ви­го­ду в спі­ль­ній ді­я­ль­но­с­ті на ри­н­ку, од­нак не ба­жа­ють утра­ча­ти сво­єї са­мо­стій­но­с­ті.

4. То­ва­ри­с­т­ва з об­ме­же­ною від­по­ві­да­ль­ні­с­тю

Це за­мкну­ті то­ва­ри­с­т­ва, що ство­рю­ють­ся об'­єд­нан­ням па­йо­вих вне­с­ків. Тут ак­ції не ви­пу­с­ка­ють­ся, ди­ві­де­н­ди не вста­но­в­лю­ють­ся, а при­бу­ток роз­по­ді­ля­єть­ся про­по­р­цій­но до вне­с­ків за­сно­в­ни­ків, що від­по­ві­да­ють по зо­бо­в'я­зан­нях під­при­єм­с­т­ва ли­ше ве­ли­чи­ною вкла­де­но­го ка­пі­та­лу. Са­ме це ро­бить цю фо­р­му під­при­єм­с­т­ва при­ваб­ли­вої і зру­ч­ний.

До по­ча­т­ку ре­єст­ра­ції то­ва­ри­с­т­ва ко­жен за­сно­в­ник по­ви­нний вне­с­ти не менш 30% сво­го вне­с­ку на ба­н­ків­сь­кий ра­ху­нок. Тіль­ки пі­с­ля цьо­го во­но ре­єст­ру­єть­ся у ви­ко­н­ко­мі на­род­них де­пу­та­тів за мі­с­цем йо­го пе­ре­бу­ван­ня.

Економічна во­ля під­при­ємств і під­при­єм­ни­ц­т­во. Управ­лін­ня під­при­єм­с­т­вом у су­час­них умо­вах

1) Управ­лін­ня під­при­єм­с­т­вом, йо­го го­с­по­дар­сь­ка, еко­но­мі­ч­на і со­ці­а­ль­на ді­я­ль­ність

Для здій­с­нен­ня ви­ро­б­ни­чо-­го­с­по­дар­сь­ких і со­ці­а­ль­них фу­н­к­цій під­при­єм­с­т­ва ство­рю­єть­ся ад­мі­ні­с­т­ра­ти­в­ний апа­рат. Кі­ль­кість під­роз­ді­лів, ор­га­ні­за­цій­на стру­к­ту­ра під­при­єм­с­т­ва, шта­ти за­ле­жать від спе­ци­фі­ки ви­ро­б­ни­ц­т­ва і ви­зна­ча­ють­ся са­мим під­при­єм­с­т­вом.

Ос­но­в­ним прин­ци­пом ке­ру­ван­ня дер­жа­в­ни­ми під­при­єм­с­т­ва­ми був і за­ли­ша­єть­ся прин­цип де­мо­к­ра­ти­ч­но­го центра­лі­з­му. Сут­ність йо­го по­ля­гає в об'­єд­нан­ні центра­лі­зо­ва­но­го ке­ру­ван­няз на­дан­ням їмви­зна­че­ної са­мо­стій­но­с­ті. При умо­вах ко­ман­д­но-­ад­мі­ні­с­т­ра­ти­в­ної си­с­те­ми ма­ла мі­с­це зай­ва центра­лі­за­ція в ке­ру­ван­ні, а са­мо­стій­ність під­при­єм­с­т­ва бу­ла об­ме­же­на і но­си­ла фі­к­ти­в­ний ха­ра­к­тер.

Ва­ж­ли­вим прин­ци­пом ке­ру­ван­няє єди­ний по­сі­б­ник, тоб­то під­по­ряд­ко­ва­ність ке­рі­в­ни­ку всіх під­роз­ді­лів під­при­єм­с­т­ва, усіх чле­нів тру­до­во­го ко­ле­к­ти­ву. Це озна­чає та­кож, що ке­рі­в­ник чи під­при­єм­с­т­ва від­по­ві­д­но­го під­роз­ді­лу осо­би­с­то ке­рує, ор­га­ні­зо­вує і від­по­ві­дає за ефе­к­ти­в­ну ді­я­ль­ність під­при­єм­с­т­ва і йо­го тру­до­во­го ко­ле­к­ти­ву. Та­кий по­сі­б­ник здій­с­ню­єть­ся їм че­рез сво­їх за­сту­п­ни­ків і на­ча­ль­ни­ків від­по­ві­д­них під­роз­ді­лів під­при­єм­с­т­ва (від­діл ка­д­рів, пла­но­во-­еко­но­мі­ч­ний, юри­ди­ч­ний від­ді­ли, бу­х­га­л­те­рія, ка­н­це­ля­рія), що фу­н­к­ці­о­на­ль­но під­ко­ря­ють­ся тіль­ки ди­ре­к­то­ру під­при­єм­с­т­ва.

Від яко­с­ті ке­ру­ю­чих ка­д­рів зна­ч­ною мі­рою за­ле­жить ефе­к­ти­в­на ро­бо­та під­при­єм­с­т­ва. Са­ме від ке­рі­в­ни­ка, йо­го еко­но­мі­ч­ної і тех­ні­ч­ної по­ін­фо­р­мо­ва­но­с­ті, умін­ня ке­ру­ва­ти ко­ле­к­ти­вом за­ле­жить ус­піх ді­я­ль­но­с­ті під­при­єм­с­т­ва.

Ке­ру­ван­ня ( це вла­д­ні від­но­си­ни, і зміст їх ви­зна­ча­єть­ся ха­ра­к­те­ром вла­с­но­с­ті. У ра­м­ках сво­єї вла­с­но­с­ті і прав вла­с­ник-­ха­зя­їн самви­зна­чає ме­то­ди і си­с­те­му ке­ру­ван­ня. Він є мо­но­по­лі­с­том сто­со­в­но ке­ру­ван­ня сво­єю вла­с­ні­с­тю. Як­що ж під­при­єм­с­т­во дер­жа­в­не, то від­по­ві­д­ні фу­н­к­ції ке­ру­ван­ня здій­с­нює дер­жа­ва че­рез сво­їх упо­в­но­ва­же­них ке­рі­в­ни­ків. А ко­ле­к­тив при цьо­му є ли­ше ор­га­ні­зо­ва­ною су­ку­п­ні­с­тю на­й­ма­них ро­бі­т­ни­ків, що ча­с­т­ко­во, за ба­жан­ням вла­с­ни­ка в бі­ль­шій чи ме­н­шій ме­рі мо­жуть бу­ти до­пу­ще­ні до ке­ру­ван­няви­ро­б­ни­ц­т­вом.

Як­що вла­с­ни­ком під­при­єм­с­т­ва є тру­до­вий ко­ле­к­тив, ак­ці­о­не­р­не то­ва­ри­с­т­во, ко­о­пе­ра­тив, то ке­рі­в­ни­ки та­ких під­при­ємств оби­ра­ю­ть­ся. Ви­щим ке­ру­ю­чим ор­га­ном та­ких під­при­ємств єза­га­ль­ні збо­ри вла­с­ни­ків май­на. Ви­ко­нав­чі фу­н­к­ції по ке­ру­ван­ню ко­ле­к­ти­в­ним під­при­єм­с­т­вом здій­с­нює пра­в­лін­ня.

Пра­в­лін­ня під­при­єм­с­т­ва оби­ра­єть­ся вла­с­ни­ка­ми май­на на за­га­ль­них збо­рах та­є­м­ним го­ло­су­ван­ням на аль­те­р­на­ти­в­ній ос­но­ві. Зі сво­го скла­ду пра­в­лін­ня оби­рає го­ло­ву і йо­го чи за­сту­п­ни­ків їх­ню роль ви­ко­ну­ють по че­р­зі всі чле­ни пра­в­лін­ня.

На всіх під­при­єм­с­т­вах, де ви­ко­ри­с­то­ву­єть­ся на­й­ма­на пра­ця, по­ля­гає ко­ле­к­ти­в­ний до­го­вір між вла­с­ни­ком і тру­до­вим ко­ле­к­ти­вом. Цим до­го­во­ром ре­гу­лю­ють­ся про­ду­к­ти­в­ні, тру­до­ві й еко­но­мі­ч­ні від­но­си­ни тру­до­во­го ко­ле­к­ти­ву з ад­мі­ні­с­т­ра­ці­єю під­при­єм­с­т­ва, пи­тан­ня охо­ро­ни пра­ці, со­ці­а­ль­но­го роз­ви­т­ку, уча­с­ті пра­ців­ни­ків у ви­ко­ри­с­тан­ні при­бу­ли під­при­єм­с­т­ва й ін.

Тру­до­вий ко­ле­к­тив роз­гля­дає і за­твер­джує про­ект ко­ле­к­ти­в­но­го до­го­во­ру, ви­рі­шує від­по­ві­д­но до ста­ту­ту під­при­єм­с­т­ва пи­тан­ня са­мо­вря­ду­ван­ня тру­до­во­го ко­ле­к­ти­ву, ви­зна­чає і за­твер­джує пе­ре­лік і по­ря­док на­дан­ня пра­ців­ни­кам під­при­єм­с­т­ва со­ці­а­ль­них пільг.

На всіх під­при­єм­с­т­вах по­ка­з­ни­ком фі­нан­со­во­го ре­зуль­та­ту го­с­по­дар­сь­кої ді­я­ль­но­с­ті є при­бу­ток. По­ря­док ви­ко­ри­с­тан­ня при­бу­ли ви­зна­ча­єть­ся вла­с­ни­ком чи під­при­єм­с­т­ва упо­в­но­ва­же­ним їм ор­га­ном від­по­ві­д­но до ста­ту­ту під­при­єм­с­т­ва.

Дер­жа­в­ний вплив на ви­бір на­пря­м­ків і об­ся­гів ви­ко­ри­с­тан­ня при­бу­ли (до­хо­ду) здій­с­ню­єть­ся че­рез по­да­т­ки, по­да­т­ко­ві піль­ги, а та­кож еко­но­мі­ч­ні са­н­к­ції від­по­ві­д­но до за­ко­но­дав­ст­ва Укра­ї­ни.

Під­при­ємство са­мо­стій­не ви­зна­чає фонд опла­ти пра­ці без об­ме­жен­ня йо­го збі­ль­шен­ня з бо­ку дер­жа­в­них ор­га­нів. Мі­ні­ма­ль­ний роз­мір опла­ти пра­ці не мо­же бу­ти ни­ж­че про­жи­т­ко­во­го мі­ні­му­му, що вста­но­в­лю­єть­ся за­ко­но­да­в­чи­ми ак­та­ми Укра­ї­ни. Під­при­єм­с­т­ва мо­жуть ви­ко­ри­с­то­ву­ва­ти та­ри­ф­ні ста­в­ки, по­са­до­ві окла­ди як орі­є­н­ти­ри для ди­фе­ре­н­ці­а­ції опла­ти пра­ці в за­ле­ж­но­с­ті від про­фе­сії, ква­лі­фі­ка­ції пра­ців­ни­ків, скла­д­но­с­ті й умов ви­ко­ну­ва­них ни­ми ро­біт і по­слуг.