Держава допомагає розвитку ринку, здійснюючи його регулювання за допомогою економічних законів і стимулів, реалізує антимонопольну програму, забезпечує соціальну захищеність усіх трудящих. Держава забезпечує пільгові умови підприємством, що впроваджують прогресивні технології, створюють нові робочі місця, використовують працю громадян, що вимагають соціального захисту. Держава повинна стимулювати розвиток малих підприємств в Україні: давати пільги при оподатковуванні, одержанні державних кредитів, створює фонди допомоги розвитку малих підприємств.
Під комерційною таємницею підприємства розуміються відомості, зв'язанізвиробництвом, технологічною інформацією, управлінням, фінансами й іншою діяльністю підприємства, що не є державною таємницею, але розголошення (передача, витік) які може принести шкоду його інтересам.
Підприємство зобов'язане:
- охороняти навколишнє середовище від забруднення й інших шкідливих дій;
- відшкодовувати відповідному Раді народних депутатів збитки, нанесені нераціональним використанням землі й інших природних ресурсів і забрудненням навколишнього середовища;
- забезпечувати безпекувиробництва, санітарно-гігієнічні норми і вимоги по захисту здоров'я його працівників, населення і споживачів продукції.
Контроль за окремими сторонами діяльності підприємства здійснюють державна податкова інспекція, державні органи, на які покладене спостереження за безпекою виробництва й праці, протипожежною й екологічною безпекою.
Ліквідація й реорганізація (з'єднання, розділ, вихід, перетворення) підприємства проводяться за рішенням власника і при участі трудового чи колективу за рішенням суду, арбітражу. Підприємство ліквідується також у випадках:
- визнання його банкрутом;
- якщо прийняте рішення про заборону діяльності підприємства через невиконання умов, установлених законодавством, і в передбачений рішенням термін не забезпечений виконання цих чи умов не змінений вид діяльності;
- якщо рішенням суду будуть визнані недійсними документи й рішення про створення підприємства.
Закон України про підприємництво
Дійсний Закон визначаєзагальні правові, економічні і соціальні початки здійснення підприємницької діяльності (підприємництва) громадянами і юридичними особами на території України, установлює гарантії волі підприємництва і його державної підтримки.
Підприємництво – це самостійна ініціатива, систематична, на власний ризик діяльність по виробництву продукції, виконанню робіт, наданню послуг і заняття торгівлею з метою одержання прибутку.
Суб'єктами підприємницької діяльності (підприємцями) можуть бути:
- громадяни України, інших держав, не обмежені законом у правоздатності чи дієздатності;
- юридичні особи усіх форм власності, установлених Законом України “Про власність”.
У відношенні юридичних осіб і громадян, для яких підприємницька діяльність не є основною, дійсний закон застосовується до тієї частини їхньої діяльності, що за своїм характером єпідприємницькою.
Не допускається заняття підприємницькою діяльністю наступних категорій громадян: посадових осіб, військовослужбовців, органів прокуратури, суду, державноїбезпеки, внутрішніх справ, державного арбітражу, державного нотаріату, а також органів державноївлади й управління, покликаних здійснювати контроль за діяльністю підприємств.
Особи, яким суд заборонив займатисявизначеною діяльністю, не можуть бути зареєстровані як підприємці із правом здійснення відповідного виду діяльності до закінчення терміну, установленого вироком суду.
Підприємці мають право без обмежень приймати рішення і здійснювати самостійно будь-яку діяльність, що не суперечить чинному законодавству. Особливості регулювання окремих видів підприємництва встановлюються законодавством України.
Діяльність по виготовленню і реалізації наркотичних засобів, військової зброї й боєприпасів до неї, вибухових речовин може здійснюватися тільки державними підприємствами.
Без спеціального дозволу (ліцензії), виданого кабінетом міністрів України чи уповноваженим ним органом не можуть здійснюватися:
- пошук і експлуатація родовищ корисних копалин;
- виробництво і ремонт, реалізація спортивної, мисливської, вогнепальної зброї і боєприпасів до неї, а також холодної зброї;
- виготовлення й реалізація медикаментів і хімічних речовин;
- виготовлення пива й провина;
- виготовлення спирту, горілчаних, лікерних і коньячних виробів;
- виготовлення тютюнових виробів;
- медична практика;
- ветеринарна практика;
- юридична практика;
- створення й зміст ігорних закладів, організація азартних ігор;
- торгівля алкогольними напоями;
- внутрішні й міжнародні перевезення пасажирів і вантажів повітряним, річковим, морським, залізничним і автомобільним транспортом;
- агентування й фрахтування морського торгового флоту;
- виготовлення цінних паперів і знаків поштової оплати;
- посередницька діяльність із приватизаційними паперами;
- надання послуг по охороні державної, колективної і приватної власності;
- монтаж, ремонт і профілактичне обслуговування засобівохорони (сигналізація);
- видобуток, виробництво і використання радіоактивних речовин і джерел іонізуючого випромінювання, переробка й поховання радіоактивних відходів;
- видобуток дорогоцінних металів і дорогоцінних каменів, виготовлення і реалізація виробів із їхнім використанням;
- збір, переробка твердих і рідких відходів виробництв, що містять дорогоцінні метали і дорогоцінні камені, та їхній брухт;
- виконання авіаційно-хімічних робіт і аерофотознімань;
- проектування, будівництво й експлуатація об'єктів атомної енергетики, а також надання послуг по їхньомуобслуговуванню;
- аудиторська діяльність;
- страхова діяльність;
- виготовлення й реалізація ветеринарних медикаментів і препаратів;
- будівництво і технічне обслуговування загальнодержавних мереж передачі даних і документальногозв'язку;
- будівництво і технічне обслуговування передавальних станцій супутникового зв'язку;
- міжнародні й міжміські поштові перевезення;
- обробка поштової кореспонденції;
- видача й прийом грошових переказів;
- використання радіочастот;
- виробництво і ремонт засобіввиміру й контролю;
- виконання топографо-геодезичних, картографічних робіт і кадастрових зйомок;
- виконання інженерно-дослідницьких і проектних робіт для об'єктів енергетики, державного зв'язку, оборонного комплексу, а також для газопроводів, магістральних трубопроводів, мостів, тунелів, морських портів, електростанцій, аеропортів, виконуваних на територіях, підданих дії сейсмічності, а також карстоутворенню, підтопленню, осіданням іншого типу, доробці, зсувам і обвалам.
Дозвіл на здійснення підприємницької діяльності видається Кабінетом міністрів України чи уповноваженим ним органом у термін не більш 30 днів із дня одержання заяви. Відмовлення про видачу дозволу видається в той же термін і є актом письмової форми.
Підприємництво здійснюється на основі наступних принципів:
- вільний вибір видів діяльності;
- залучення на добровільних початках до здійснення підприємницької діяльності майна й засобів юридичних осіб і громадян;
- самостійне формування програми діяльності й вибір постачальників і споживачів виробленої продукції, установлення цін відповідно до законодавства;