Смекни!
smekni.com

Підприємство як суб єкт та об єкт ринкової економіки (стр. 6 из 16)

Пи­тан­ня со­ці­а­ль­но­го роз­ви­т­ку, вклю­ча­ю­чи по­ліп­шен­ня умов пра­ці, жит­тя, здо­ро­в'я, га­ра­н­тії обо­в'я­з­ко­во­го ме­ди­ч­но­го стра­ху­ван­ня, стра­ху­ван­ня чле­нів тру­до­во­го ко­ле­к­ти­ву і їх ро­дин, зва­жу­ють­ся тру­до­вим ко­ле­к­ти­вом при уча­с­ті вла­с­ни­ка від­по­ві­д­но до ста­ту­ту під­при­єм­с­т­ва, ко­ле­к­ти­в­но­му до­го­во­ру і за­ко­но­да­в­чим ак­там Укра­ї­ни.

2) Ада­п­та­ція під­при­ємств до ри­н­ко­вих від­но­син

Роз­ви­ток еко­но­мі­ки на су­час­но­му ета­пі, не­ми­ну­чість і не­об­хід­ність пе­ре­хі­д­но­го пе­рі­оду від од­ні­єї си­с­те­ми го­с­по­да­рю­ван­ня до ін­шої, транс­фо­р­ма­ції ад­мі­ні­с­т­ра­ти­в­ної си­с­те­ми й ме­ха­ні­з­мів ке­ру­ван­ня в ри­н­ко­ві ста­в­лять пе­ред під­при­єм­с­т­ва­ми про­бле­ми ада­п­та­ції до но­вих умов. Від їх­ньо­го рі­шен­ня за­ле­жать вла­ш­то­ва­ність, ви­жи­ван­ня під­при­ємств, гну­ч­кість їх­ньо­го ре­а­гу­ван­ня на змі­ни зо­в­ні­ш­ніх при­чин, на фа­к­то­ри не­ста­бі­ль­но­с­ті і не­ви­зна­че­но­с­ті, що вла­с­ти­во­му ни­ні­ш­ньо­му пе­ре­хі­д­но­му пе­рі­оду.

То­му не­об­хід­но роз­гля­ну­ти ос­но­в­ні про­бле­ми, що сто­ять пе­ред під­при­єм­ни­ц­т­вом в умо­вах пе­ре­хо­ду до ри­н­ко­вих від­но­син, і по­бу­ду­ва­ти для їх­ньо­го рі­шен­ня ме­ха­ні­з­ми ада­п­та­ції, що до­зво­лять шля­хом уз­го­джен­ня ці­лей під­при­єм­с­т­ва, ін­те­ре­сів вла­с­ни­ка, рі­з­них груп і ка­те­го­рій тру­дя­щих шля­хом ство­рен­ня від­по­ві­д­них мо­де­лей і ме­то­дів пе­ре­бу­до­ви й роз­ви­т­ку си­с­тем під­при­єм­с­т­ва за­без­пе­чи­ти мі­с­це в ри­н­ко­во­мусе­ре­до­ви­щі й ефе­к­ти­в­не в ньо­му фу­н­к­ці­о­ну­ван­ня.

На­сам­пе­ред не­об­хід­но по­ста­ви­ти за­вдан­ня ство­рен­ня та­ких пе­ре­тво­рень, що б ма­ли при­ро­д­ний, ор­га­ні­ч­но їм вла­с­ти­вий ха­ра­к­тер здій­с­нен­ня, а по­-дру­ге – те­о­ре­ти­ч­но сфо­р­му­льо­ва­ний (на рі­в­ні під­при­єм­с­т­ва) за­га­ль­ний ме­то­до­ло­гі­ч­ний під­хід до ви­ко­рі­ню­ван­ня за­стій­них явищ в еко­но­мі­ці, що ле­жить в ос­но­ві де­зи­н­те­г­ра­цї управ­лін­ня й ви­ро­б­ни­ц­т­ва, ди­фе­ре­н­ці­а­ції форм вла­с­но­с­ті. Ви­зна­че­на сут­ність цьо­го під­хо­ду, що вра­хо­вує мо­но­по­лізм ви­ро­б­ни­ків, що іс­ну­ють, сфо­р­мо­ва­ні ще до пе­ре­хі­д­но­го пе­рі­оду, осо­б­ли­во­с­ті си­с­те­ми ке­ру­ван­ня і го­с­по­да­рю­ван­ня, на­яв­ність фа­к­ти­ч­но по­ки ще єди­ноїдер­жа­в­ної фо­р­ми вла­с­но­с­ті, і по­ля­гає в по­ді­лі ду­же ве­ли­ких під­при­ємств, про­це­сів ви­ро­б­ни­ц­т­ва й управ­лін­ня й од­но­ча­с­но­му пе­ре­хо­ді до змі­ша­них форм вла­с­но­с­ті.

Ви­хі­д­ною по­зи­ці­єю в мо­ти­ва­ції пе­ре­бу­до­ви і роз­ви­т­ку си­с­тем під­при­єм­с­т­ва є те, що ко­ж­на гру­па й ка­те­го­рія тру­дя­щих по­ви­нна ма­ти ін­те­рес для до­ся­г­нен­ня ці­л­ком ви­зна­че­них кон­к­ре­т­них ці­лей, що у су­ку­п­но­с­ті за­без­пе­чу­ють ефе­к­ти­в­не фу­н­к­ці­о­ну­ван­ня під­при­єм­с­т­ва в умо­вах пе­ре­хо­ду до ри­н­ко­вих від­но­син і на до­в­го­стро­ко­ву пе­р­с­пе­к­ти­ву при ста­бі­ль­ній еко­но­мі­ч­ній си­ту­а­ці­ї. При цьо­му не­об­хід­но роз­гля­ну­тиза­га­ль­ні еле­ме­н­ти мо­ти­ва­ції, що від­но­сять­ся до всіх груп і ка­те­го­рій тру­дя­щих, і спе­ці­а­ль­ні, що по­ши­рю­ють­ся на окре­мі гру­пи й ка­те­го­рі­ї.

Ефе­к­ти­в­ність ро­бо­ти під­при­єм­с­т­ва, усіх йо­го си­с­тем і ме­ха­ні­з­мів ба­га­то в чо­му ви­зна­ча­єть­ся зо­в­ні­ш­ні­ми фа­к­то­ра­ми, що ді­ють на мі­к­ро­рі­в­ні. Не­об­хід­но роз­гля­ну­тидва бло­ки пи­тань з ці­єї сфе­ри, що ті­с­но зв'я­за­ні з ме­ха­ні­з­ма­ми ада­п­та­ції під­при­єм­с­т­ва (ке­ру­ван­ня які­с­тю про­ду­к­ції, роз­де­р­жа­в­лен­ням і при­ва­ти­за­ці­єю, а та­кож шля­хи й ме­то­ди їх­ньо­го удо­ско­на­лен­ня з ме­тою ство­рен­ня для під­при­ємств се­ре­до­ви­ща най­бі­ль­шо­го спри­ян­ня.

Осо­б­ли­во ва­ж­ли­вим стає пи­тан­ня ви­ко­ри­с­тан­ня но­вої фу­н­к­ції управ­ління для про­ми­с­ло­вих під­при­ємств – про­гно­зу­ван­ня. За­слу­го­вує ви­вчен­ня роз­ро­б­ле­на про­гно­зу­ю­ча си­с­те­ма і про­гно­з­ні мо­де­лі тех­ні­ч­но-­ор­га­ні­за­цій­но­го роз­ви­т­ку, а та­кож ме­то­до­ло­гія й ме­то­ди­ка мо­де­лю­ван­ня вза­є­мо­за­ле­ж­ної стра­те­гії роз­ви­т­ку тех­ні­ч­но-­ор­га­ні­за­цій­ної й ор­га­ні­за­цій­но-­еко­но­мі­ч­ної си­с­те­ми під­при­єм­с­т­ва.

Ос­но­в­ни­ми пи­тан­ня­ми, що за­жа­да­ють ви­рі­шен­ня в про­це­сі пе­ре­бу­до­ви ор­га­ні­за­цій­но-­еко­но­мі­ч­ної си­с­те­ми під­при­єм­с­т­ва, є:

- ви­зна­чен­ня мо­де­лі управ­лін­ня вла­с­ні­с­тю під­при­єм­с­т­ва і йо­го стру­к­ту­р­них під­роз­ді­лів;

- утво­рен­ня си­с­те­ми об­лі­ку ви­трат і ре­зуль­та­тів ро­бо­ти;

- управ­лін­нявну­т­рі­шньо фі­р­мо­вим ці­но­у­т­во­рен­ням і по­ді­лом ре­зуль­та­тів го­с­по­да­рю­ван­ня.

§ 1. За­кон Укра­ї­ни про під­при­єм­с­т­ва від 27.03.91

За­кон Укра­ї­ни “ПРО під­при­єм­с­т­ва” ство­рює рі­в­ні пра­во­ві умо­ви для ді­я­ль­но­с­ті під­при­ємств не­за­ле­ж­но від форм вла­с­но­с­ті на май­но й ор­га­ні­за­цій­ні фо­р­ми під­при­єм­с­т­ва. За­кон спря­мо­ва­ний на за­без­пе­чен­ня са­мо­стій­но­с­ті під­при­ємств, ви­зна­чає їх­ні пра­ва і від­по­ві­да­ль­ність у про­ве­ден­ні го­с­по­дар­сь­кої ді­я­ль­но­с­ті, ре­гу­лює від­но­си­ни під­при­ємств з ін­ши­ми під­при­єм­с­т­ва­ми й ор­га­ні­за­ці­я­ми, ор­га­на­ми дер­жа­в­но­го ке­ру­ван­ня.

Під­при­єм­с­т­во – ос­но­в­на ор­га­ні­за­цій­на оди­ни­ця на­род­но­го го­с­по­дар­с­т­ва Укра­ї­ни. Під­при­єм­с­т­во – са­мо­стій­ний го­с­по­дар­сь­кий ста­ту­т­ний су­б'єкт, що має пра­ва юри­ди­ч­ної осо­би і здій­с­нює ви­ро­б­ни­чу, на­у­ко­ву і ко­ме­р­цій­ну ді­я­ль­ність із ме­тою оде­р­жан­ня від­по­ві­д­но­го при­бу­т­ку (до­хо­ду).

Під­при­єм­с­т­во має са­мо­стій­ний ба­ланс, роз­ра­ху­н­ко­вий і ін­ший ра­ху­н­ки в ба­н­ках, пе­ча­т­казі сво­їм на­ймену­ван­ням, а про­ми­с­ло­ве під­при­єм­с­т­во ( та­кож то­ва­р­ний знак. Під­при­єм­с­т­во не має у своє­му скла­ді ін­ших юри­ди­ч­них осіб.

Під­при­єм­с­т­во здій­с­нює будь-­як ви­ди го­с­по­дар­сь­кої ді­я­ль­но­с­ті, як­що во­ни не за­бо­ро­не­ні за­ко­но­дав­ст­вом Укра­ї­ни і від­по­ві­да­ють ці­лям, пе­ред­ба­че­ним ста­ту­том під­при­єм­с­т­ва.

Від­по­ві­д­но фо­р­мам вла­с­но­с­ті мо­жуть ді­я­ти під­при­єм­с­т­ва та­ких ви­дів:

- ін­ди­ві­ду­а­ль­не під­при­єм­с­т­во, за­сно­ва­не на при­ва­т­ній вла­с­но­с­ті фі­зи­ч­ної осо­би і ви­ня­т­ко­во йо­го пра­ці;

- сі­мей­не під­при­єм­с­т­во, за­сно­ва­не на вла­с­но­с­ті й пра­ці гро­ма­дян Укра­ї­ни ( чле­нів од­ні­єїро­ди­ни, що про­жи­ва­ють ра­зом;

- при­ва­т­не під­при­єм­с­т­во, за­сно­ва­не на вла­с­но­с­ті окре­мо­го гро­ма­дя­ни­на Укра­ї­ни, із пра­вом на­й­ман­ня ро­бо­чої си­ли;

- ко­ле­к­ти­в­не під­при­єм­с­т­во, за­сно­ва­не на вла­с­но­с­ті тру­до­во­го ко­ле­к­ти­ву під­при­єм­с­т­ва, ко­о­пе­ра­ти­ву, ін­шо­го ста­ту­т­но­госу­с­пі­ль­с­т­ва, су­с­пі­ль­ної й ре­лі­гій­ної ор­га­ні­за­ції;

- дер­жа­в­не ко­му­на­ль­не під­при­єм­с­т­во, за­сно­ва­не на вла­с­но­с­ті ад­мі­ні­с­т­ра­ти­в­но-­те­ри­то­рі­а­ль­них оди­ниць;

- дер­жа­в­не під­при­єм­с­т­во, за­сно­ва­не на за­га­ль­но­де­р­жа­в­ній вла­с­но­с­ті;

- спі­ль­не під­при­єм­с­т­во, за­сно­ва­не на ба­зі об'­єд­нан­ня май­на рі­з­них вла­с­ни­ків (змі­ша­на фо­р­ма вла­с­но­с­ті);

- під­при­єм­с­т­во, за­сно­ва­не на вла­с­но­с­ті юри­ди­ч­них осіб і гро­ма­дян ін­ших дер­жа­в.

Від­по­ві­д­но об­ся­гамго­с­по­дар­сь­ко­гообо­ро­ту під­при­єм­с­т­ва й чи­се­ль­но­с­ті йо­го пра­ців­ни­ків (не­за­ле­ж­но від форм вла­с­но­с­ті) во­но мо­же бу­ти від­не­се­не до ка­те­го­рії ма­лих під­при­ємств.

До ма­лих під­при­ємств від­но­сять­ся но­во­ст­во­ре­ні й ді­ю­чі під­при­єм­с­т­ва :

- у про­ми­с­ло­во­с­ті і бу­ді­в­ни­ц­т­ві ( із чи­се­ль­ні­с­тю тру­дя­щих до 200 чо­ло­вік;

- в ін­ших га­лу­зях ви­ро­б­ни­чої сфе­ри ( із чи­се­ль­ні­с­тю тру­дя­щих до 50 чо­ло­вік;

- у на­у­ці і на­у­ко­во­муоб­слу­го­ву­ван­ні ( із чи­се­ль­ні­с­тю тру­дя­щих до 100 чо­ло­вік;

- у га­лу­зях не­ви­ро­б­ни­чої сфе­ри ( із чи­се­ль­ні­с­тю тру­дя­щих до 25 чо­ло­вік;

- у роз­дрі­б­ній то­р­гі­в­лі ( із чи­се­ль­ні­с­тю тру­дя­щих до 15 чо­ло­вік.

Під­при­єм­с­т­во ство­рю­єть­ся згі­д­но з рі­шен­ням вла­с­ни­ка (вла­с­ни­ків) чи май­на упо­в­но­ва­же­но­го їм (ни­ми) ор­га­на, під­при­єм­с­т­ва-­за­с­но­в­ни­ка, чи ор­га­ні­за­ції рі­шен­ням тру­до­во­го ко­ле­к­ти­ву у ви­па­д­ках і по­ряд­ку, пе­ред­ба­че­них цим і ін­шим за­ко­на­ми Укра­ї­ни.

Під­при­єм­с­т­во мо­же бу­ти ство­ре­не в ре­зуль­та­ті при­му­со­во­го роз­ді­лу ін­шо­го під­при­єм­с­т­ва від­по­ві­д­но до ан­ти­мо­но­по­ль­но­го за­ко­но­дав­ст­ва Укра­ї­ни.

Під­при­єм­с­т­во мо­же бу­ти ство­ре­не в ре­зуль­та­ті ви­хо­ду зі скла­ду ді­ю­чо­го під­при­єм­с­т­ва,, ор­га­ні­за­ції од­но­го чиде­кі­ль­кох стру­к­ту­р­них під­роз­ді­лів, а та­кож на ба­зі стру­к­ту­р­ної оди­ни­ці ді­ю­чих об'­єд­нань від­по­ві­д­но до рі­шен­ня їх­ніх тру­до­вих ко­ле­к­ти­вів, як­що на це є зго­дачи вла­с­ни­ка упо­в­но­ва­же­но­го їмор­га­на.