Смекни!
smekni.com

Підприємство як суб єкт та об єкт ринкової економіки (стр. 7 из 16)

Під­при­єм­с­т­во ді­с­тає пра­ва юри­ди­ч­ної осо­би із дня йо­го дер­жа­в­ної ре­єст­ра­ці­ї. Дер­жа­в­на ре­єст­ра­ція під­при­єм­с­т­ва здій­с­ню­єть­ся у ви­ко­нав­чо­му ко­мі­те­ті ра­йон­ної, мі­сь­кої Ра­ди на­род­них де­пу­та­тів по мі­с­це­зна­хо­джен­ню під­при­єм­с­т­ва.

Для дер­жа­в­ної ре­єст­ра­ції під­при­єм­с­т­ва ви­ко­нав­чо­му ко­мі­те­ту від­по­ві­д­но­го Ра­ди на­род­них де­пу­та­тів по­да­ють­ся за­ява, рі­шен­ня за­сно­в­ни­ка про ство­рен­ня, уто­ми­в­шись і ін­ші до­ку­ме­н­ти.

У ви­па­д­ку від­су­т­но­с­ті в ма­ло­го під­при­єм­с­т­ва на мо­мент ре­єст­ра­ції вла­с­но­го при­мі­щен­ня во­на здій­с­ню­єть­ся по юри­ди­ч­ній ад­ре­сі од­но­го з йо­го за­сно­в­ни­ків.

Під­при­єм­с­т­во має пра­во ство­рю­ва­ти фі­лії, пред­ста­в­ни­ц­т­ва, від­ді­лен­ня й ін­ші ві­д­о­со­б­ле­ні під­роз­ді­ли із пра­вом від­крит­тя по­то­ч­них і роз­ра­ху­н­ко­вих ра­ху­н­ків.

Під­при­єм­с­т­во діє на ос­но­ві ста­ту­ту. Ста­тут за­твер­джу­єть­ся вла­с­ни­ком (вла­с­ни­ка­ми) май­на, а для дер­жа­в­них під­при­ємств ( вла­с­ни­ком май­на при уча­с­ті тру­до­во­го ко­ле­к­ти­ву.

У ста­ту­ті під­при­єм­с­т­ва ви­зна­ча­ють­ся вла­с­ник і на­ймену­ван­ня під­при­єм­с­т­ва, йо­го мі­с­це­зна­хо­джен­ня, пред­мет і ме­ти ді­я­ль­но­с­ті, йо­го ор­га­ни ке­ру­ван­ня, по­ря­док їх­ньо­го фо­р­му­ван­ня, ком­пе­те­н­ція і по­в­но­ва­жен­ня тру­до­во­го ко­ле­к­ти­ву, по­ря­док утво­рен­ня май­на під­при­єм­с­т­ва, умо­ви ре­о­р­га­ні­за­ції й при­пи­нен­ня ді­я­ль­но­с­ті під­при­єм­с­т­ва.

Май­но під­при­єм­с­т­ва скла­да­ють ос­но­в­ні фо­н­ди й обо­ро­т­ні ко­ш­ти, а та­кож ін­ші цін­но­с­ті, ва­р­тість яких ві­до­бра­жа­єть­ся в са­мо­стій­но­му ба­ла­н­сі під­при­єм­с­т­ва.

Дже­ре­ла­ми фо­р­му­ван­ня май­на під­при­єм­с­т­ва є:

- гро­шо­ві й ма­те­рі­а­ль­ні вне­с­ки за­сно­в­ни­ків;

- до­хо­ди, отри­ма­ні від ре­а­лі­за­ції про­ду­к­ції, а та­кож від ін­ших ви­дів го­с­по­дар­сь­кої ді­я­ль­но­с­ті;

- до­хо­ди від цін­них па­пе­рів;

- кре­ди­ти ба­н­ків і ін­ших кре­ди­то­рів;

- ка­пі­та­ль­ні вкла­ден­ня й до­та­ції з бю­дже­тів;

- над­хо­джен­ня від роз­де­р­жа­в­лен­ня й при­ва­ти­за­ції вла­с­но­с­ті;

- при­дбан­ня май­на ін­шо­го під­при­єм­с­т­ва, ор­га­ні­за­ції;

- без­ко­ш­то­в­ні чи бла­го­дій­ні над­хо­джен­ня, по­же­р­т­ву­ван­ня ор­га­ні­за­цій, під­при­ємств і гро­ма­дян;

- ін­ші дже­ре­ла, не за­бо­ро­не­ні за­ко­но­да­в­чи­ми ак­та­ми Укра­ї­ни.

Під­при­єм­с­т­во має пра­во на ви­пуск вла­с­них цін­них па­пе­рів і ре­а­лі­за­цію їх юри­ди­ч­ним осо­бам і гро­ма­дя­нам Укра­ї­ни й ін­ших дер­жа­в.

Тру­до­вий ко­ле­к­тив під­при­єм­с­т­ва скла­да­ють усі гро­ма­дя­ни, що сво­єю пра­цею бе­руть участь у йо­го ді­я­ль­но­с­ті на ос­но­ві тру­до­во­го до­го­во­ру (ко­н­т­ра­к­ту, уго­ди), а та­кож ін­ших форм, що ре­гу­лю­ють тру­до­ві від­но­си­ни пра­ців­ни­ка з під­при­єм­с­т­вом.

Тру­до­вий ко­ле­к­тив під­при­єм­с­т­ва із пра­вом на­й­ман­ня ро­бо­чої си­ли:

- роз­гля­дає й за­твер­джує про­ект ко­ле­к­ти­в­но­го до­го­во­ру;

- роз­гля­дає й ви­рі­шує від­по­ві­д­но до ста­ту­ту під­при­єм­с­т­ва пи­тан­ня са­мо­вря­ду­ван­ня тру­до­во­го ко­ле­к­ти­ву;

- ви­зна­чає й за­твер­джує спи­сок і по­ря­док на­дан­ня пра­ців­ни­кам під­при­єм­с­т­ва со­ці­а­ль­них пільг;

- бе­ре участь у ма­те­рі­а­ль­но­му і мо­ра­ль­но­му сти­му­лю­ван­ні про­ду­к­ти­в­ної пра­ці, за­охо­чує ви­на­хі­д­ни­ць­ку й ра­ці­о­на­лі­за­тор­сь­ку ді­я­ль­ність.

Тру­до­вий ко­ле­к­тив дер­жа­в­но­го й ін­шо­го під­при­єм­с­т­ва, у яко­му ча­с­т­ка дер­жа­ви у ва­р­то­с­ті май­на скла­даєбі­ль­ше 50 від­со­т­ків:

- роз­гля­дає ра­зом із за­сно­в­ни­ком змі­ни й до­по­в­нен­ня ста­ту­ту під­при­єм­с­т­ва;

- ра­зом із за­сно­в­ни­ком під­при­єм­с­т­ва ви­зна­чає умо­ви на­й­ма ке­рі­в­ни­ка;

- бе­ре участь у рі­шен­ні пи­тан­ня про ви­хід із скла­ду під­при­єм­с­т­ва од­но­го чиде­кі­ль­кох стру­к­ту­р­них під­роз­ді­лів для ство­рен­ня но­во­го під­при­єм­с­т­ва;

- ра­зом із вла­с­ни­ком ви­рі­шує пи­тан­ня про вступ і ви­хід під­при­єм­с­т­ва з об'­єд­нан­ня під­при­ємств;

- при­ймає рі­шен­ня про оре­н­ду під­при­єм­с­т­ва, ство­рен­ня на ос­но­ві тру­до­во­го ко­ле­к­ти­ву ор­га­на для пе­ре­хо­ду на оре­н­ду й ви­ку­пу під­при­єм­с­т­ва.

При ча­с­т­ко­во­му ви­ку­пі під­при­єм­с­т­ва тру­до­вий ко­ле­к­тив ді­с­тає пра­ва ко­ле­к­ти­в­но­го вла­с­ни­ка.

Ко­ле­к­ти­в­ний до­го­вір по­ви­ннийпо­ля­га­ти на всіх під­при­єм­с­т­вах, що ви­ко­ри­с­то­ву­ють на­й­ма­ну пра­цю, між чи вла­с­ни­ком упо­в­но­ва­же­ним їм ор­га­ном і тру­до­вим чи ко­ле­к­ти­вом упо­в­но­ва­же­ним їм ор­га­ном і не мо­же су­пе­ре­чи­ти за­ко­но­дав­ст­ву Укра­ї­ни.

Дер­жа­ва га­ра­н­тує не­до­то­р­кан­ність прав і за­кон­них ін­те­ре­сів під­при­єм­с­т­ва. Втру­чан­ня в го­с­по­дар­сь­ку й ін­шу ді­я­ль­ність під­при­єм­с­т­ва з бо­ку дер­жа­в­них, су­с­пі­ль­них і ко­о­пе­ра­ти­в­них ор­га­нів, по­лі­тич­них пар­тій і ру­хів не до­пу­с­ка­єть­ся, крім ви­па­д­ків, пе­ред­ба­че­них за­ко­но­дав­ст­вом Укра­ї­ни.

Зби­т­ки (вклю­ча­ю­чи очі­ку­ва­ний і не отри­ма­ний до­ход), при­не­се­ні під­при­єм­с­т­ву в ре­зуль­та­ті ви­ко­нан­ня ди­ре­к­тив дер­жа­в­них чи ін­ших чи ор­га­нів їх­ніх слу­ж­бо­вих об­лич, що по­ру­ши­ли пра­ва під­при­єм­с­т­ва, а та­кож уна­с­лі­док не­на­ле­ж­но­го здій­с­нен­ня та­ки­ми чи ор­га­на­ми їх слу­ж­бо­ви­ми об­лич­чя­ми пе­ред­ба­че­них за­ко­но­дав­ст­вом зо­бо­в'я­зань сто­со­в­но під­при­ємств, під­ля­га­ють від­шко­ду­ван­ню за їх­ній ра­ху­нок. Су­пе­ре­ч­ки про від­шко­ду­ван­ня зби­т­ків зва­жу­ють­ся чи су­дом ар­бі­т­ра­жем від­по­ві­д­но їх­ній ком­пе­те­н­ці­ї.

Дер­жа­ва до­по­ма­гає роз­ви­т­ку ри­н­ку, здій­с­ню­ю­чи йо­го ре­гу­лю­ван­ня за до­по­мо­гою еко­но­мі­ч­них за­ко­нів і сти­му­лів, ре­а­лі­зує ан­ти­мо­но­по­ль­ну про­гра­му, за­без­пе­чує со­ці­а­ль­ну за­хи­ще­ність усіх тру­дя­щих. Дер­жа­ва за­без­пе­чує піль­го­ві умо­ви під­при­єм­с­т­вом, що впро­ва­джу­ють про­гре­си­в­ні тех­но­ло­гії, ство­рю­ють но­ві ро­бо­чі мі­с­ця, ви­ко­ри­с­то­ву­ють пра­цю гро­ма­дян, що ви­ма­га­ють со­ці­а­ль­но­го за­хи­с­ту. Дер­жа­ва по­ви­нна сти­му­лю­ва­ти роз­ви­ток ма­лих під­при­ємств в Укра­ї­ні: да­ва­ти піль­ги при опо­да­т­ко­ву­ван­ні, оде­р­жан­ні дер­жа­в­них кре­ди­тів, ство­рює фо­н­ди до­по­мо­ги роз­ви­т­ку ма­лих під­при­ємств.

Під ко­ме­р­цій­ною та­є­м­ни­цею під­при­єм­с­т­ва ро­зу­мі­ють­ся ві­до­мо­с­ті, зв'я­за­нізви­ро­б­ни­ц­т­вом, тех­но­ло­гі­ч­ною ін­фо­р­ма­ці­єю, ке­ру­ван­ням, фі­нан­са­ми й ін­шою ді­я­ль­ні­с­тю під­при­єм­с­т­ва, що не є дер­жа­в­ною та­є­м­ни­цею, але роз­го­ло­шен­ня (пе­ре­да­ча, ви­тік) які мо­же при­не­с­ти шко­ду йо­го ін­те­ре­сам.

Під­при­єм­с­т­во зо­бо­в'я­за­не:

- охо­ро­ня­ти на­вко­ли­ш­нє се­ре­до­ви­ще від за­бру­д­нен­ня й ін­ших шкі­д­ли­вих дій;

- від­шко­до­ву­ва­ти від­по­ві­д­но­му Ра­ді на­род­них де­пу­та­тів зби­т­ки, на­не­се­ні не­ра­ці­о­на­ль­ним ви­ко­ри­с­тан­ням зе­м­лі й ін­ших при­ро­д­них ре­сур­сів і за­бру­д­нен­ням на­вко­ли­ш­ньо­го Се­ре­до­ви­ща;

- за­без­пе­чу­ва­ти без­пе­кави­ро­б­ни­ц­т­ва, са­ні­та­р­но-­гі­гі­є­ні­ч­ні но­р­ми і ви­мо­ги по за­хи­с­ту здо­ро­в'я йо­го пра­ців­ни­ків, на­се­лен­ня й спо­жи­ва­чів про­ду­к­ці­ї.

- Ко­н­т­роль за окре­ми­ми сто­ро­на­ми ді­я­ль­но­с­ті під­при­єм­с­т­ва здій­с­ню­ють дер­жа­в­на по­да­т­ко­ва ін­спе­к­ція, дер­жа­в­ні ор­га­ни, на які по­кла­де­не спо­сте­ре­жен­ня за без­пе­кою ви­ро­б­ни­ц­т­ва й пра­ці, про­ти­по­же­ж­ною й еко­ло­гі­ч­ною без­пе­ко­ю.

- Лі­к­ві­да­ція й ре­о­р­га­ні­за­ція (з'єд­нан­ня, роз­діл, ви­хід, пе­ре­тво­рен­ня) під­при­єм­с­т­ва про­во­дять­ся за рі­шен­ням вла­с­ни­ка і при уча­с­ті тру­до­во­го чи ко­ле­к­ти­ву за рі­шен­ням су­ду, ар­бі­т­ра­жу. Під­при­єм­с­т­во лі­к­ві­ду­єть­ся та­кож у ви­па­д­ках:

- ви­знан­ня йо­го ба­н­к­ру­том;

- як­що при­йн­я­те рі­шен­ня про за­бо­ро­ну ді­я­ль­но­с­ті під­при­єм­с­т­ва че­рез не­ви­ко­нан­ня умов, уста­но­в­ле­них за­ко­но­дав­ст­вом, і в пе­ред­ба­че­ний рі­шен­ням те­р­мін не за­без­пе­че­ний ви­ко­нан­ня цих чи умов не змі­не­ний вид ді­я­ль­но­с­ті;

- як­що рі­шен­ням су­ду бу­дуть ви­зна­ні не­дій­с­ни­ми до­ку­ме­н­ти й рі­шен­ня про ство­рен­ня під­при­єм­с­т­ва.

§ 2. За­кон Укра­ї­ни про під­при­єм­ни­ц­т­во

Дій­с­ний За­кон ви­зна­чаєза­га­ль­ні пра­во­ві, еко­но­мі­ч­ні і со­ці­а­ль­ні по­ча­т­ки здій­с­нен­ня під­при­єм­ни­ць­кої ді­я­ль­но­с­ті (під­при­єм­ни­ц­т­ва) гро­ма­дя­на­ми і юри­ди­ч­ни­ми осо­ба­ми на те­ри­то­рії Укра­ї­ни, уста­но­в­лює га­ра­н­тії во­лі під­при­єм­ни­ц­т­ва і йо­го дер­жа­в­ної під­три­м­ки.

Під­при­єм­ни­ц­т­во – це са­мо­стій­на іні­ці­а­ти­ва, си­с­те­ма­ти­ч­на, на вла­с­ний ри­зик ді­я­ль­ність по ви­ро­б­ни­ц­т­ву про­ду­к­ції, ви­ко­нан­ню ро­біт, на­дан­ню по­слуг і за­нят­тя то­р­гі­в­лею з ме­тою оде­р­жан­ня при­бу­т­ку.

Су­б'єк­та­ми під­при­єм­ни­ць­кої ді­я­ль­но­с­ті (під­при­єм­ця­ми) мо­жуть бу­ти:

- гро­ма­дя­ни Укра­ї­ни, ін­ших дер­жав, не об­ме­же­ні за­ко­ном у чи пра­во­зда­т­но­с­ті діє­зда­т­но­с­ті;

- юри­ди­ч­ні осо­би усіх форм вла­с­но­с­ті, уста­но­в­ле­них За­ко­ном Укра­ї­ни “ПРО вла­с­ність”.