Смекни!
smekni.com

Підприємство як суб єкт та об єкт ринкової економіки (стр. 8 из 16)

У від­но­шен­ні юри­ди­ч­них осіб і гро­ма­дян, для яких під­при­єм­ни­ць­ка ді­я­ль­ність не є ос­но­в­ний, дій­с­ний За­кон за­сто­со­ву­єть­ся до ті­єї ча­с­ти­ни їх­ньої ді­я­ль­но­с­ті, що за сво­їм ха­ра­к­те­ром єпід­при­єм­ни­ць­ко­ї.

До­звіл на здій­с­нен­ня під­при­єм­ни­ць­кої ді­я­ль­но­с­ті ви­да­єть­ся Ка­бі­не­том мі­ні­с­т­рів чи Укра­ї­ни упо­в­но­ва­же­ним їм ор­га­ном у те­р­мін не більш 30 днів із дня оде­р­жан­ня за­яви. Від­мо­в­лен­ня про ви­да­чу до­зво­лу ви­да­єть­ся в той же те­р­мін і є ак­том пись­мо­вої фо­р­ми.

Під­при­єм­ни­ц­т­во здій­с­ню­єть­ся на ос­но­ві на­сту­п­них прин­ци­пів:

- ві­ль­ний ви­бір ви­дів ді­я­ль­но­с­ті;

- за­лу­чен­ня на до­б­ро­ві­ль­них по­ча­т­ках до здій­с­нен­ня під­при­єм­ни­ць­кої ді­я­ль­но­с­ті май­на й за­со­бів юри­ди­ч­них осіб і гро­ма­дян;

- са­мо­стій­не фо­р­му­ван­ня про­гра­ми ді­я­ль­но­с­ті й ви­бір по­ста­ча­ль­ни­ків і спо­жи­ва­чів ви­ро­б­ле­ної про­ду­к­ції, уста­но­в­лен­ня цін від­по­ві­д­но до за­ко­но­дав­ст­ва;

- ві­ль­не на­й­ман­ня пра­ців­ни­ків;

- за­лу­чен­ня й ви­ко­ри­с­тан­ня ма­те­рі­а­ль­но-­те­х­ні­ч­них, фі­нан­со­вих, тру­до­вих, при­ро­д­них і ін­ших ви­дів ре­сур­сів, ви­ко­ри­с­тан­ня яких чи не за­бо­ро­не­но не об­ме­же­но за­ко­но­дав­ст­вом;

- ві­ль­не роз­по­ря­джен­ня при­бу­т­ком, що за­ли­ша­єть­ся пі­с­ля вне­сен­ня пла­те­жів, уста­но­в­ле­них за­ко­но­дав­ст­вом;

- са­мо­стій­не здій­с­нен­ня під­при­єм­цем ( юри­ди­ч­ною осо­бою зо­в­ні­ш­ньо­еко­но­мі­ч­ної ді­я­ль­но­с­ті, ви­ко­ри­с­тан­ня будь-­яким під­при­єм­цем на­ле­ж­ної йо­му ча­с­т­ки ва­лю­т­но­го ви­то­р­гу за сво­їм роз­су­дом.

Дер­жа­в­на ре­єст­ра­ція су­б'єк­тів під­при­єм­ни­ць­кої ді­я­ль­но­с­ті здій­с­ню­єть­ся по за­яво­ч­но­му прин­ци­пі про­тя­гом не більш 15 днів. Ор­ган, що здій­с­нює ре­єст­ра­цію, зо­бо­в'я­за­ний про­тя­гом цьо­го те­р­мі­ну ви­да­ти по­сві­д­чен­ня про ре­єст­ра­цію і по­да­ти ві­до­мо­с­ті у від­по­ві­д­ну по­да­т­ко­ву ін­спе­к­цію й в ор­га­ни дер­жа­в­ної ста­ти­с­ти­ки.

Сві­д­чен­ня про дер­жа­в­ну ре­єст­ра­цію су­б'єк­та під­при­єм­ни­ц­т­ва слу­жить під­ста­вою для від­крит­тя ра­ху­н­ків у за­сну­ван­нях ба­н­ків по мі­с­це­ві ре­єст­ра­ції су­б'єк­та під­при­єм­ни­ць­коїчи ді­я­ль­но­с­ті в будь-­яких ін­ших за­сну­ван­нях ба­н­ків за зго­дою сто­рін. Банк зо­бо­в'я­за­ний від­кри­ти ба­н­ків­сь­кий ра­ху­нок і в три­ден­ний те­р­мін по­від­оми­ти об цьо­му по­да­т­ко­ву ін­спе­к­ці­ю.

Для здій­с­нен­ня під­при­єм­ни­ць­кої ді­я­ль­но­с­ті під­при­ємець має пра­во укла­да­ти­ся із гро­ма­дя­на­ми до­го­во­ри про ви­ко­ри­с­тан­ня їх­ньої пра­ці. При ви­сно­в­ку тру­до­во­го до­го­во­ру під­при­ємець зо­бо­в'я­за­ний за­без­пе­чи­ти умо­ви й охо­ро­ну пра­ці, йо­го опла­ту не ни­ж­че вста­но­в­ле­но­го в дер­жа­ві мі­ні­ма­ль­но­го про­жи­т­ко­во­го рі­в­ня, а та­кож ін­ші со­ці­а­ль­ні га­ра­н­тії, вклю­ча­ю­чи со­ці­а­ль­не й ме­ди­ч­не стра­ху­ван­ня і со­ці­а­ль­не за­без­пе­чен­ня від­по­ві­д­но до чин­но­го за­ко­но­дав­ст­ва.

Під­при­ємець зо­бо­в'я­за­ний не за­по­ді­ю­ва­ти зби­т­ку на­вко­ли­ш­ньо­му се­ре­до­ви­щу, не по­ру­шу­ва­ти охо­ро­ню­ва­ні за­ко­ном пра­ва й ін­те­ре­си гро­ма­дян, під­при­ємств, за­сну­вань, ор­га­ні­за­цій і дер­жа­ви.

Ді­я­ль­ність під­при­єм­ця при­пи­ня­єть­ся:

- за вла­с­ною іні­ці­а­ти­вою під­при­єм­ця;

- на під­ста­вірі­шен­нячи су­ду ар­бі­т­ра­ж­но­го су­ду у ви­па­д­ках, пе­ред­ба­че­них за­ко­но­дав­ст­вом Укра­ї­ни;

- у ви­па­д­ку ви­ті­кан­ня те­р­мі­ну дії лі­це­н­зії;

- за ін­ши­ми під­ста­ва­ми, пе­ред­ба­че­ним за­ко­но­да­в­чи­ми ак­та­ми Укра­ї­ни.

Дер­жа­ва га­ра­н­тує всім під­при­єм­цям, не­за­ле­ж­но від об­ра­них ни­ми ор­га­ні­за­цій­них форм під­при­єм­ни­ць­кої ді­я­ль­но­с­ті, рі­в­ні пра­ва і ство­рює рі­в­ні мо­ж­ли­во­с­ті для до­сту­пу до ма­те­рі­а­ль­но-­те­х­ні­ч­них, фі­нан­со­вих, тру­до­вих, ін­фо­р­ма­цій­них, при­ро­д­них і ін­ших ре­сур­сів.

Дер­жа­ва за­ко­но­да­в­чо за­без­пе­чує во­лю кон­ку­ре­н­ції між під­при­єм­ця­ми, за­хи­ща­ю­чи спо­жи­ва­чів від про­явів не­су­м­лін­ної кон­ку­ре­н­ції й мо­но­по­лі­з­му в будь-­яких сфе­рах під­при­єм­ни­ць­кої ді­я­ль­но­с­ті. Ор­га­ни дер­жа­в­но­го ке­ру­ван­нябу­ду­ють свої від­но­си­ни з під­при­єм­ця­ми, ви­ко­ри­с­то­ву­ю­чи:

- по­да­т­ко­ву й фі­нан­со­во-­кре­ди­т­ну по­лі­ти­ку, вклю­ча­ю­чи вста­но­в­лен­ня ста­вок по­да­т­ків і від­со­т­ків по дер­жа­в­них кре­ди­тах; по­да­т­ко­вих пільг; цін і пра­вил ці­но­у­т­во­рен­ня; ці­льо­вих до­та­цій; ва­лю­т­но­го ку­р­су; роз­мі­рів еко­но­мі­ч­них са­н­к­цій;

- дер­жа­в­не май­но і си­с­те­му ре­зе­р­вів, лі­це­н­зії, кон­це­сії, лі­зинг, со­ці­а­ль­ні, еко­ло­гі­ч­ні та ін­ші но­р­ми й но­р­ма­ти­ви;

- на­у­ко­во-­те­х­ні­ч­ні, еко­но­мі­ч­ні і со­ці­а­ль­ні, дер­жа­в­ні й ре­гі­о­на­ль­ні про­гра­ми.

§ 3. Еко­но­мі­ч­на во­ля під­при­ємств

Ні­чим не об­ме­же­на ді­я­ль­ність під­при­єм­с­т­ва по­ро­джує се­р­йо­з­ну со­ці­а­ль­ну не­спра­ве­д­ли­вість, а ча­с­то й еко­ло­гі­ч­ну не­без­пе­ку. То­му під­при­єм­с­т­во по­ви­нне ви­ко­ну­ва­ти чі­т­ко ви­зна­че­ні ви­мо­ги з бо­ку уря­ду, спо­жи­ва­чів і за­хи­с­ни­ків на­вко­ли­ш­ньо­го Се­ре­до­ви­ща. Най­більш пе­ре­до­ві з за­ко­р­дон­них під­при­ємств ре­а­гу­ють на це роз­ро­б­кою со­ці­а­ль­них про­грам із ме­тою при­сво­єн­ня со­бі ста­ту­су від­по­ві­да­ль­но­го чле­на су­с­пі­ль­с­т­ва. Од­но­ча­с­но під­при­єм­с­т­ва вжи­ва­ють ці­ле­с­п­ря­мо­ва­ні дії, щоб не до­пу­с­ти­ти при­йн­ят­тя за­ко­нів, що об­ме­жу­ють під­при­єм­ни­ць­ку во­лю. Най­ва­ж­ли­ві­шим для ро­бо­ти тих під­при­ємств, що не хо­чуть при­пи­ни­ти своє іс­ну­ван­ня, є при­сто­су­ван­ня до ви­мог су­с­пі­ль­с­т­ва.

Ус­піх ді­я­ль­но­с­ті під­при­єм­с­т­ва у ве­ли­кій мі­рі за­ле­жить від то­го, хто і як ре­гу­лює й ко­н­т­ро­лює вза­є­ми­ни з ре­гі­о­на­ль­ним се­ре­до­ви­щем. Ра­дян­сь­кий до­свід по­ка­зав, що по­в­но­ма­с­ш­та­б­ний ко­н­т­роль ді­я­ль­но­с­ті під­при­ємств зве­р­ху єне­ба­жа­ним, оскі­ль­ки він ро­бить їх не­ефе­к­ти­в­ни­ми. До­свід роз­ви­тих кра­їн, у свою чер­гу, по­ка­зує, що при мі­ні­ма­ль­но­му ко­н­т­ро­лі зве­р­ху під­при­єм­с­т­ва ство­рю­ють бі­ль­ше благ і більш ефе­к­ти­в­ні. Але за те, що на­ці­о­на­ль­не ба­гат­с­т­во по­стій­не збі­ль­шу­єть­ся, а роз­по­діл за­ли­ша­єть­сяне­рі­в­но­мі­р­ним, це збі­ль­шен­ня су­про­во­джу­єть­ся руй­ну­ван­ням по­лі­тич­ного, еко­но­мі­ч­но­го і со­ці­а­ль­но­го се­ре­до­ви­ща, бай­ду­жі­с­тю до не­від­кла­д­них про­блем під­при­ємств. Пе­ре­ра­ху­ван­ня не­ба­жа­них ста­нів під­при­єм­с­т­ва, що не ко­н­т­ро­лю­єть­ся з бо­ку уря­ду, за­зна­че­но в таб­ли­ці №1.

Тра­ди­цій­ни­ми сфе­ра­ми ко­н­т­ро­лю під­при­єм­ни­ць­ко­го по­во­джен­ня з бо­ку дер­жа­в­них ор­га­нів ке­ру­ван­няє: про­ду­к­ція, тех­но­ло­гія ви­ро­б­ни­ц­т­ва, по­во­джен­ня в кон­ку­ре­н­ції, при­бу­ток, ре­сур­си, пра­во вла­с­но­с­ті й ор­га­ні­за­ція вну­т­рі­ш­ньо­фі­р­мо­во­гоке­ру­ван­ня.

Не до­пу­с­ка­єть­ся за­нят­тя під­при­єм­ни­ць­кою ді­я­ль­ні­с­тю на­сту­п­них ка­те­го­рій гро­ма­дян: вій­сь­ко­во­с­лу­ж­бо­в­ців, по­са­до­вих осіб, ор­га­нів про­ку­ра­ту­ри, су­ду, дер­жа­в­ноїбез­пе­ки, вну­т­рі­шніх справ, дер­жа­в­но­го ар­бі­т­ра­жу, дер­жа­в­но­го но­та­рі­а­ту, а та­кож ор­га­нів дер­жа­в­ноївла­ди й ке­ру­ван­ня, по­кли­ка­них здій­с­ню­ва­ти ко­н­т­роль за ді­я­ль­ні­с­тю під­при­ємств.

Об­лич­чя, яким суд за­бо­ро­нив за­йма­ти­сяви­зна­че­ною ді­я­ль­ні­с­тю, не мо­жуть бу­ти за­ре­є­с­т­ро­ва­ні як під­при­єм­ці із пра­вом здій­с­нен­ня від­по­ві­д­но­го ви­ду ді­я­ль­но­с­ті до за­кін­чен­ня те­р­мі­ну, уста­но­в­ле­но­го ви­ро­ком су­ду.

Під­при­єм­ці ма­ють пра­во без об­ме­жень при­йма­ти рі­шен­ня і здій­с­ню­ва­ти са­мо­стій­но будь-­яку ді­я­ль­ність, що не су­пе­ре­чить чин­но­му за­ко­но­дав­ст­ву. Осо­б­ли­во­с­ті ре­гу­лю­ван­ня окре­мих ви­дів під­при­єм­ни­ц­т­ва вста­но­в­лю­ють­ся за­ко­но­дав­ст­вом Укра­ї­ни.

Ді­я­ль­ність по ви­го­то­в­лен­ню і ре­а­лі­за­ції на­р­ко­ти­ч­них за­со­бів, вій­сь­ко­вої зброї й боє­при­па­сів до ньо­го, ви­бу­хо­вих ре­чо­вин мо­же здій­с­ню­ва­ти­ся тіль­ки дер­жа­в­ни­ми під­при­єм­с­т­ва­ми, а про­ве­ден­ня лом­ба­р­д­них опе­ра­цій ( та­кож і по­вни­ми су­с­пі­ль­с­т­ва­ми.

Без спе­ці­а­ль­но­го до­зво­лу (лі­це­н­зії), ви­да­ва­но­го Ка­бі­не­том мі­ні­с­т­рів чи Укра­ї­ни упо­в­но­ва­же­ним їм ор­га­ном не мо­жуть здій­с­ню­ва­ти­ся:

- по­шук і екс­плу­а­та­ція ро­до­вищ ко­ри­с­них ко­па­лин;

- ви­ро­б­ни­ц­т­во і ре­монт, ре­а­лі­за­ція спор­ти­в­ної, ми­с­лив­сь­кої, во­г­не­па­ль­ної зброї й боє­при­па­сів до ньо­го, а та­кож хо­ло­д­ної зброї;

- ви­го­то­в­лен­ня й ре­а­лі­за­ція ме­ди­ка­ме­н­тів і хі­мі­ч­них ре­чо­вин;

- ви­го­то­в­лен­ня пи­ва й про­ви­на;

- ви­го­то­в­лен­ня спир­ту, го­рі­ло­ч­них, лі­ке­р­них і ко­нь­я­ч­них ви­ро­бів;

- ви­го­то­в­лен­ня тю­тю­но­вих ви­ро­бів;

- ме­ди­ч­на прак­ти­ка;

- ве­те­ри­на­р­на прак­ти­ка;

- юри­ди­ч­на прак­ти­ка;

- ство­рен­ня й зміст іго­р­них за­кла­дів, ор­га­ні­за­ція аза­р­т­них ігор;

- то­р­гі­в­ля ал­ко­го­ль­ни­ми на­по­я­ми;

- вну­т­рі­шні й між­на­ро­д­ні пе­ре­ве­зен­ня па­са­жи­рів і ва­н­та­жів по­ві­т­ря­ним, рі­ч­ко­вим, мор­сь­ким, за­лі­з­ни­ч­ним і ав­то­мо­бі­ль­ним транс­по­р­том;

- аге­н­ту­ван­ня і фра­х­ту­ван­ня мор­сь­ко­го то­р­го­во­го фло­ту;

- ви­го­то­в­лен­ня цін­них па­пе­рів і зна­ків по­што­вої опла­ти;