Смекни!
smekni.com

Внутрішньо шкірні ін єкції

При внутрішньо шкірних ін’єкціях при порушенні правил асептики і антисептики на місці ін’єкції можуть утворюватися алергічні реакції.

При підшкірних ін’єкціях можливі ускладнення. Одним з них є потрапляння голки в просвіт кровоносної судини і введення в неї лікарських речовин. Потрапляння в просвіт судини олійних розчинів може спричинити жирову емболію. Поранення стінки судини голкою призводить до кровотечі і підшкірних крововиливів. Для зупинки кровотечі місце проколу притискають стерильною марлевою кулькою. При недостатньо глибокому уколі голки лікарські препарати потрапляють не в підшкірну основу, а в товщу шкіри, що може спричинити її некроз. Не виключена можливість поломки голки в товщі тканин. Найчастіше голка ламається в місці з’єднання її з муфтою, тому голку рекомендується вводити не повністю, а на 2/3 її довжини.

Після підшкірної ін’єкції в деяких випадках з’являється біль і почервоніння шкіри в місці уколу, а також утворюється підшкірних інфільтрат. Найчастіше це спостерігається при недотриманні правил асептики, а також при одноразовому введенні великого об’єму ліків, при постійному введенні лікарських препаратів в одне й те саме місце, при введенні не підігрітих олійних розчинів. Для профілактики цього ускладнення слід постійно чергувати місця ін’єкцій, не вводити великого об’єму ліків одно моментно, суворо дотримуватися правил асептики. При виникненні ускладнень на місце уколу прикладають зігрівальний компрес з 40-45% спирту. Про ускладнення необхідно доповісти лікарю.

Одним з ускладнень є ліподистрофія. Ліподистрофія – це зникнення, рідше гіпертрофія підшкірної жирової клітковини на місці підшкірних введень інсуліну у хворих, які тривало хворіють на цукровий діабет і отримують інсулін. Для профілактики ліподистрофій необхідно постійно змінювати місця введення інсуліну.

При виконанні внутрішньомязевих ін’єкцій можуть виникнути певні ускладнення. При порушенні правил асептики, користуванні тупою або короткою голкою на місці ін’єкції виникає інфільтрат (ущільнення) або абсцес. Одномоментне введення великих об’ємів лікарських препаратів (понад 10 мл) призводить до перерозтягнення м’язів і поганого розсмоктування ліків. Попадання голки в нервовий стовбур з виникненням парезів та паралічів можливе при неправильному виборі місця ін’єкції. При введенні ліків в окістя відзначається стійка болючість у місці ін’єкції. Іноді при введенні лікарських препаратів можуть виникати різноманітні алергічні реакції (особливо при введенні антибіотиків). Для запобігання алергічним реакціям необхідно проводити пробу на чутливість організму до антибіотиків. Не виключена можливість поломки голки, тому при введенні її в товщу м’яза стежать, щоб над поверхнею шкіри залишалося не менше ніж 1 см довжини голки.

Можливі ускладнення під час внутрішньовенного введення ліків:

1. Пірогенні реакції виникають при введенні препаратів із закінченим терміном придатності або неякісно виготовлених.

2. Жирова емболія легеневих судин виникає при помилковому введенні медикаментів, призначених для внутрішньомязового або підшкірного введення, наприклад розчину камфори в олії. Проявляється вона раптовим болем у ділянці серця, ядухою, кашлем, ціанозом верхньої половини грудної клітки.

3. Повітряна емболія виникає при попаданні невидалених бульбашок повітря з шприца або системи для внутрішньовенних вливань. Клінічно вона проявляється раптовою втратою свідомості, судомами, падінням артеріального тиску. При появі зазначених ознак необхідно перетиснути систему, опустити головний кінець ліжка, внутрішньовенно ввести глюкокортикоїди, анальгетичні, спазмолітичні, фібринолітичні засоби та антикоагулянти.

4. Запаморочення, колапс, аритмії можуть бути наслідком швидкого введення ліків.

5. Інфільтрат утворюється при попаданні ліків у підшкірну основу. Щоб запобігти цьому, необхідно потягнути поршень на себе і переконатися, що голка знаходиться у вені. Крім того, під час введення препарату треба стежити, щоб у місці ін’єкції не утворювалося “здуття”, що свідчить про надходження розчину в підшкірну основу. В разі попадання під шкіру деяких розчинів (наприклад, 10% розчину хлориду кальцію) виникає сильний біль. Необхідно відразу шприцом відсмоктати розчин, що попав під шкіру, місце ін’єкції обколоти 0,25-0,5% розчином новокаїну і накласти зігрівальний компрес.

6. Гематома в місці ін’єкції виникає при порушенні зсідання крові, підвищеній проникності судин або при наскрізній перфорації вени. Профілактикою цього ускладнення є тривале (не менш як 3-5 хв) притискання місця ін’єкції стерильною ватною кулькою, змоченою спиртом.

7. Сепсис – загальне інфекційне захворювання внаслідок бактеріального інфікування крові, що виникає при порушенні правил асептики та антисептики.

8. Тромбофлебіт – запалення вен з утворенням у них тромбів внаслідок хімічного або фізичного подразнення стінки вени.

9. Алергічні реакції проявляються зудом та висипаннями на шкірі, набряком Квінке, анафілактичним шоком. Про виникнення у хворого будь-яких ускладнень необхідно повідомити лікаря.