Параграф 33. Участь перекладача у конституційному
провадженні
1. Учасники конституційного провадження, які не володіють державною мовою, повинні своєчасно заявити клопотання про участь перекладача у розгляді справи.
2. Питання про участь перекладача вирішується до початку розгляду справи на засіданні Конституційного Суду України.
Параграф 34. Права та обов'язки учасників
конституційного провадження
1. Учасники конституційного провадження мають рівні процесуальні права і обов'язки.
2. Сторони конституційного провадження мають право знайомитись з матеріалами справи, давати усні та письмові пояснення, викладати свої думки з питань, що розглядаються; задавати з дозволу головуючого запитання іншим учасникам конституційного провадження, заявляти клопотання, а також користуватись іншими правами, передбаченими Законом України "Про Конституційний Суд України" та цим Регламентом. Учасники конституційного провадження можуть подавати письмові пояснення, які приєднуються до матеріалів справи, знайомитись з поясненнями інших учасників провадження.
3. Експерти, свідки та інші особи, участь яких повинна сприяти об'єктивному і повному розгляду справи, зобов'язані з'являтись на пленарні засідання Конституційного Суду України, давати правдиві пояснення, надавати документи, матеріали та інші відомості, необхідні для всебічного розгляду справи. Відмова від їх надання та умисне приховування тягне за собою відповідальність винних осіб за законом.
Глава VIII. Розгляд справ на пленарному засіданні
Конституційного Суду України
Параграф 35. Відкриття пленарного засідання
1. У призначений час головуючий на пленарному засіданні, перевіривши наявність кворуму, відкриває пленарне засідання Конституційного Суду України і повідомляє, яка справа розглядається.
2. Судовий розпорядник доповідає про явку учасників конституційного провадження. Головуючий на пленарному засіданні Конституційного Суду України перевіряє повноваження учасників конституційного провадження.
3. У разі неявки на пленарне засідання Конституційного Суду України будь-кого з учасників конституційного провадження або відсутності у них належно оформлених повноважень головуючий ставить на обговорення питання про можливість розгляду справи.
Якщо Конституційний Суд України визнає неможливим розгляд справи за обставин, зазначених у статтях 54, 55 та 72 Закону України "Про Конституційний Суд України", розгляд справи відкладається за протокольною ухвалою Конституційного Суду України.
Параграф 36. Головуючий на пленарному засіданні
Конституційного Суду України
1. Головуючий на пленарному засіданні Конституційного Суду України веде засідання, вживає заходів щодо забезпечення встановленого порядку розгляду справи, його повноти та всебічності, фіксації перебігу засідання, усунення з розгляду всього того, що не має відношення до справи.
У разі виявлення неповаги до Конституційного Суду України або перешкоджання веденню пленарного засідання до порушника вживаються заходи, передбачені законом. Ухвала про притягнення порушника до відповідальності виноситься Конституційним Судом України за пропозицією головуючого, якщо за неї проголосувало більше половини суддів Конституційного Суду України, присутніх на пленарному засіданні.
Параграф 37. Участь судді Конституційного Суду України
у розгляді справи
1. Судді Конституційного Суду України беруть участь у розгляді справи безпосередньо.
Суддя Конституційного Суду України може бути відсутнім на пленарному засіданні Конституційного Суду України лише з поважних причин.
2. Суддя Конституційного Суду України не може брати участь у розгляді справи, якщо є сумніви щодо об'єктивності судді у вирішенні справи внаслідок його родинних або подружніх відносин із учасниками конституційного провадження, їх представниками чи з інших обставин, які дають підстави сумніватися в об'єктивності судді.
За таких обставин суддею Конституційного Суду України заявляється самовідвід до початку розгляду справи.
3. Про самовідвід судді Конституційного Суду України виноситься ухвала.
Параграф 38. Роз'яснення учасникам конституційного
провадження їх прав та обов'язків
1. Головуючий на пленарному засіданні Конституційного Суду України роз'яснює учасникам конституційного провадження їхні права та обов'язки, передбачені статтями 53 - 55 Закону України "Про Конституційний Суд України" ( 422/96-ВР ) та цим Регламентом.
Параграф 39. Правила етикету на пленарних засіданнях
Конституційного Суду України
1. Пленарні засідання Конституційного Суду України провадяться в урочистій обстановці.
2. При вході суддів Конституційного Суду України до Залу засідань, а також при їх виході із Залу всі присутні встають.
3. Учасники конституційного провадження дають пояснення, відповідають на запитання та задають запитання стоячи і лише після надання їм слова головуючим на пленарному засіданні.
4. З дозволу головуючого учаснику конституційного провадження може бути надано можливість виступати, задавати запитання, відповідати на них сидячи.
5. Формами звернення до Конституційного Суду України, головуючого на пленарному засіданні, суддів Конституційного Суду України є, відповідно, слова: "Високий Суд", "Ваша честь", "Шановний головуючий", "Шановний суддя".
6. При зверненні до учасників конституційного провадження, а також при посиланні на цих осіб у виступах використовуються слова: "Шановна сторона", "Шановний представник сторони", "Шановний свідок", "Шановний експерт", "Шановний...". У зверненні може називатися прізвище відповідного учасника конституційного провадження або його ім'я та по батькові.
7. Присутні в залі засідань учасники конституційного провадження, представники засобів масової інформації, громадяни зобов'язані:
вести себе шанобливо по відношенню до Конституційного Суду України, учасників конституційного провадження та один до одного;
виконувати розпорядження головуючого та вказівки судового розпорядника щодо додержання порядку в ході пленарного засідання;
не допускати під час пленарного засідання пересування по Залу, розмов, реплік у будь-якій формі;
не створювати будь-яких інших перешкод для нормального ходу пленарного засідання.
Параграф 40. Судовий розпорядник
1. Судовий розпорядник у ході пленарного засідання сприяє своїми діями підтримці встановленого порядку в Залі засідання Конституційного Суду України, виконує розпорядження лише головуючого.
2. Судовий розпорядник має право робити зауваження присутнім у Залі засідань особам, вимагати від них додержання встановленого порядку та вживати заходів до усунення порушень. Вимоги судового розпорядника щодо підтримки порядку є обов'язковими для всіх присутніх.
3. Судовий розпорядник до початку пленарного засідання та під час перерви інформує службу, що здійснює пропуск до Залу засідань осіб, які бажають бути присутніми на засіданні, про наявність вільних місць у Залі.
4. При вході суддів Конституційного Суду України до Залу засідань та при виході з нього судовий розпорядник пропонує всім присутнім встати.
Параграф 41. Порядок допуску до Залу засідань осіб,
які бажають бути присутніми на засіданні,
та представників засобів масової інформації
1. Особи, які бажають бути присутніми на пленарному засіданні, допускаються до Залу до початку розгляду справи і під час перерви за наявності вільних місць.
2. Представники засобів масової інформації, акредитовані при Конституційному Суді України, проходять до Залу засідань на відведені для них місця за акредитаційними посвідченнями, інші журналісти - за списком, поданим Прес-службою Конституційного України.
Параграф 42. Порядок дослідження матеріалів
1. Дослідження матеріалів справи, яка розглядається на пленарному засіданні Конституційного Суду України, починається з виступу судді-доповідача у справі.
2. Суддя-доповідач у справі зобов'язаний:
- доповісти Конституційному Суду України підстави прийняття справи до розгляду та коротко викласти зміст матеріалів справи;
- відповісти на запитання суддів Конституційного Суду України.
3. У разі необхідності Конституційний Суд України виносить протокольну ухвалу про порядок дослідження матеріалів справи. Установлений ухвалою порядок дослідження матеріалів справи може бути змінений лише самим Конституційним Судом України.
Параграф 43. Пояснення учасників конституційного
провадження
1. За пропозицією головуючого на пленарному засіданні учасники конституційного провадження дають пояснення по суті матеріалів справи. Якщо учасників конституційного провадження, які представляють одну сторону, кілька, послідовність їх виступів визначає сама сторона.
2. У Залі засідань Конституційного Суду України учасники конституційного провадження не мають права використовувати свої виступи для політичних заяв, декларацій тощо.
За порушення цього правила головуючий позбавляє слова винних осіб.
3. Після пояснень учасників конституційного провадження запитання задають судді Конституційного Суду України, інші учасники, а також, у разі необхідності, експерти з дозволу головуючого.
Параграф 44. Показання свідків
1. У разі необхідності дослідження фактичних обставин справи на пленарне засідання Конституційного Суду України запрошуються як свідки особи, що мають відомості чи матеріали про такі обставини.
2. Перед заслуховуванням показань свідків головуючий на пленарному засіданні встановлює їх особу, вік, рід занять, роз'яснює їх права та обов'язки.
3. Головуючий на пленарному засіданні Конституційного Суду України попереджає свідків про відповідальність за законом за відмову надати інформацію, необхідні документи, матеріали та інші відомості або за їх умисне приховування, в тому числі за надання завідомо неправдивої інформації, документів, матеріалів та інших відомостей.