Смекни!
smekni.com

Принцип розподілу влад за Конституцією США (стр. 3 из 6)

В Конституції США існують також окремі додаткові обмеження, зокрема: штатам заборонено укладати міжнародні договори, чеканити монету, встановлювати і нагороджувати почесними титулами, встановлювати мито на імпорт і експорт і утримувати збройні сили в мирний час.

Конституції приблизно 1/3 штатів мають положення про те, що народ шляхом референдуму має право безпосередньої законодавчої ініціативи чи може змінювати закони. Крім того, нерідко конституції мають прямі заборони законодавчому органу видавати закони, які стосуються окремих осіб або груп, а також місцевого управління. Наприклад, в Конституції штату Умінайс вказано, що “генеральна асамблея не має місцевих чи спеціальних законів, які відносяться до однієї з перерахованих справ, дарування, розлучень, зміна прізвищ чи назв місць, регулювання справ графств, регулювання практики мирових суддів”. Обмеження також стосується права законодавчого органу збільшувати борги штату більше певної суми чи пропорції.

Майже всі конституції перердбачають певні положення, які закріплюють дію доктрини розподілу влад. В силу цих положень законодавчий орган не може, за виключенням передбачених конституціями положень, здійснювати функції інших гілок - виконавчої чи судової влади.

Визначити компетенцію законодавчого органу штату шляхом перерахування питань, які підлягають законодавчому регулюванню практично неможливо. Ось лише приблизний перелік того, чим займається законодавчий орган. Більше всього норм він видає, встановлюючи податки, регулюючи торгівлю всередині штату, створюючи суди штатів і встановлюючи їх юрисдикцію, визначаючи склади злочинів і покарання за їх скоєння. Нерідко конституцією штатів спеціально зазначається, що до компетенції законодавчого органу входить видання законів з питань суспільної охорони здоров’я, безпеки, моралі. За прийнятою в США термінологією все це відноситься до так званої поліцейської влади.

Крім видання законів, законодавчий орган виконує інші функції, зокрема судові при імпічменті у відношенні губернатора, суддів та ряду інших посадових осіб. Поскільки члени законодавчого органу не підлягають імпічменту, стосовно них може бути винесено догану і в виключних випадках піднято питання - навіть про їх виключення. Палати законодавчого органу вирішують спори про правильність обрання своїх членів.

Звичайно, найважливіша функція законодавчого органу штату є законотворчість. Значна частитна законодавчого процесу протікає в рамках законодавчого органу, однак в законодавчому процесі беруть участь і інші органи штату, і нерідко окремі особи.

Частіше всього законодавча ініціатива фактично проявляється не в рамках законодавчого органу. Очевидним є участь в законодавчому процесі губернатора і його апарату. Він направляє послання законодавчому органу, робить рекомендацію. Йому належить право вето. Він намічає основні риси законодавчої програми і приймає міри до її здійснення.

При розгляді законодавчого процесу слід відмежувати формальні і неформальні моменти. Формально, тільки члени законодавчого органу можуть вносити білі в законодавчий орган штату. Це може робити парламентарій одноособово чи з групою чи з групою підтримючих його членів законодавчого органу чи комітету, який також складається з членів законодавчого органу. Фактично лише невелика кількість законопроектів виробляється дійсно членами законодавчого органу. В більшості випадків їхня ініціатива обмежується укладанням протокольного акту - внесення білів в законодавчий орган. Більша частина білів готується посадовими особами і компетентними установами. Важливу роль в підготовці біллів грають так звані межсесійні комітети, які складаються з законодавців і зацікавлених в підготовці того чи іншого законопроекту осіб. Значна частина білів, яка стосується правил судової процедури, виробляється за участю суддів. Але найактивніші творці білів не органи штату, а численні групи тиску. Вони нерідко утримують спеціальних осіб, кваліфікованих юристів, які готують наобхідні групам тиску законопроекти, які потім вручаються окремим парламентарям штату для внесення в законодавчий орган.

Правила проходження біллів найчастіше встановлюються палатами, причому формально вважається, що палата приймає свої правила на початку кожної сесії. Звичайно справа обмежується погодженням раніше існуючих правил, зміни в них вносяться дуже рідко.

Конституції штатів мають порівняно мало положень, які відносяться до процесу створення законів. Наприклад, конституція Північної Кароліни вказує лише, що білль повинен пройти три читання в кожній палаті, що поіменне голосування проводиться на вимогу 1/5 присутніх і голосуючих членів палати й що за тридцять днів до голосування по певному біллю повинна бути зроблена об’ява. Конституція Техасу забороняє голосування по раніше відхиленому законопроекту.

Процедура внесення білля полягає в тому, що його текст передається клерку палати. В більшості штатів внесенний біль розповсюджується між членами палати. В частині штатів розмноження біллів відбувається після обговорення в постійному комітеті чи, навіть, після другого читання.

Нерідко законопроекти можуть вноситись протягом певного періоду. Так в штаті Масачусетс біллі можуть бути внесені не пізніше ніж за місяць до початку сесії. Виключення допускаються за згодою 4/5 членів палати або на вимогу губернатора.

Внесений біль надходить на перше читання. Воно, звичайно, складається з оголошення назви законопроекту і завершується голосуванням. На цій стадії біллі відхиляються лише у виключних випадках.

Після першого читання біль відсилається в постійний комітет спікером чи іншою головуючою в палаті особою. Комітетська стадія має для долі білля вирішальне значення. Саме на цій стадії лоббісти розвивають свою діяльність найактивніше.

Білль, який прйшов комітетську стадію записується в календар, тобто особливий список біллів, підготовлених для обговорення в палаті. В деяких палатах існує тільки один календар і біллі обговорюються в порядку їх надходження. В ряді палат існують декілька списків для біллів різного змісту. В цьому випадку головуючий в палаті разом з партійними лідерами визначає, який час повинен бути відведений для обговорення біллів з того чи іншого списку.

В день, призначений для другого читання, білль в цілому зачитується клерком палати. Потім відбувається постатейне обговорення білля палатою. На цій стадії будь-який член палати може запропонувати поправку. Обговорення білля завершується голосуванням, яке практично вирішує долю білля, тому що третє читання має чисто формальний характер.

В законодавчих органах штатів існують різні методи голосування. Це може бути поіменне голосування, при якому в протоколах заноситься думка кожного голосуючого.

Дуже розповсюджене голосування, результати якого визначаються головуючим на слух, застосовується воно найчастіше в тих випадках, коли потрібно затвердити рішенням палати думку головуючого, яка за звичаєм не підлягає обговоренню. Якщо необхідно справжнє виявлення думки палати, то застосовується голосування піднесенням руки чи проходження голосуючих членів крізь спеціальний лічильник.

Двохпалатна структура законодавчих органів штатів потребує досягнення абсолютної ідентичності текстів, які приймаються кожною з палат. В усіх штатах з двохпалатним законодавчим органом існує процедура узгодження текстів шляхом конференцій комітетів. Члени цієї конференції призначаються головуючим палат у кількості 2 - 3 чоловіка від кожної палати. Засідають вони секретно і представляють палатам узгоджений текст.

Прийнятий обома палатами ідентичний текст законопроекту направляється губернатору штату. Ця стадія законодавчого процесу носить назву внесення в список.

Губернатори всіх штатів, за виключенням штату Карейна, мають право вето, яке може бути застосовано губернатором протягом певного строку.

Законодавчий орган кожного штату має право скасувати вето. Для цього необхідно більшість в 2/3 голосів з кожної палат.

Губернатор, якщо він не застосовує право вето, підписує білль, тим самим надаючи йому законної сили. Підписаний губернатором білль не обов’язково зразу вступає в законну силу. Дата вступу в силу вказується в самому законопроекті або встановлюється Конституцією. Наприклад, в штаті Техас закони починають діяти через 90 днів після закінчення сесії на якій вони були прийняті, у Флоріді через 60.

Як відомо, Верховний Суд США має можливість шляхом тлумачення федеральної Конституції позбавляти закони штатів юридичної сили. Але осбливого практичного значення це не має, так як в судовому порядку була скасована дуже невилика кількість законів і використовується це право дуже обмежено.

3. Виконавча влада.

“Конституция США создавалась в период, когда еще продолжались битвы освободительной войны и была необходимость в сильной исполнительной власти”[3].

Виконавча влада в країні втілювалась президентом США, який виконує покладені на нього конституцією повноваження з допомогою розгалуженного апрата виконавчої влади. На рівні штатів такими носіями є губернатори, які очолюють місцеву адміністрацію, а також органи місцевого самоуправління.

а) Особливості інституту президенства.

Вищим за посадою в країні є президент США, який суміщає повноваження голови держави і глави уряду. Управління державою здійснюється виключно від його імені. Політично невідповідальний перед конгресом президент (незалежно від його взаємовідносин з конгресом) залишається при владі. Президент не має такого сильного засобу переборення конфліктів, як розпуск парламенту. Конгрес не вправі відстранити президента від влади. Це стабілізує президентську владу, але має також негативні наслідки, так як спори є довготривалими і можуть негативно вплинути на проведення політики держави. Він обирається на чртири роки з можливістю переробрання ще на один строк. Президентом США може бути громадянин США за народженням, не молодше 35 років, який прожив на території країни мінімум 14 років. З 1800 року офіційною резиденцією президента США є Білий дім, який знаходиться в місті Вашингтоні. Повноваження президента дуже широкі. Як голова держави він являється головнокомандуючим збройними силами США і верховним представником держави на міжнародній арені. Президент за схваленням і згодою сенату призначає федеральних суддів, членів Верховного суда, послів, вищих посадових осіб адміністрації. Конституція надає президенту право скликання позачергової сесії конгресу і переносу чергових сесій, право відкладення виконання вироку і помилування осіб, засудженних за федеральним законодавством. Не займаючи будь-якої посади в партійному апараті, він вважається лідером своєї партії. При виникненні внутрішніх і зовнішніх кризових ситуацій президент може розраховувати на надзвичайні повноваження.