У всіх цих випадках чатовий робить попереджувальний постріл, потім стріляє у порушника. В разі раптового нападу на пост чи на об'єкт, що охороняється, чатовий застосовує зброю без попередження.
ЗМІНА ЧАТОВИХ
За командою розвідного попередньої варти: «Чатовий, здати пост!» — чатовий здає пост. При цьому чатовий і вартовий повертають один до одного голови. Чатовий, називаючи номер поста, перелічує вартовому все, що підлягає охороні, згідно з табелем постів, а також повідомляє, що було помічено поблизу поста під час несення служби.
Після здачі поста вартовий за командою свого розвідного: «Вартовий, прийняти пост!» — зобов'язаний разом із розвідним нової варти в присутності чатового та розвідного попередньої варти обійти об'єкт, що охороняється, й перевірити справність огорожі, дверей (воріт), вікон і стін сховищ (складів, ларьків), кількість машин, літаків, гармат, іншої бойової техніки, а також наявність і стан засобів охорони, зв'язку, пожежогасіння, цілість і справність замків, пломб і печаток.
Закінчивши здачу та приймання поста, чатовий і вартовий, який заступає на пост, стають обличчям у бік, протилежний об'єктові, що охороняється, і по черзі доповідають: «Товаришу (пане) сержант, рядовий Коваленко пост номер 5 здав»; «Товаришу (пане) сержант, рядовий Гриценко пост номер 5 прийняв». За командою розвідного попередньої варти: «Рядовий Коваленко, з поста кроком руш!» — вартовий, якого змінили, залишає пост. З цього моменту вартовий Гриценко стає чатовим і виконує свої обов'язки на посту.