Найбільше раціональним являється ділення АРМ на II категорії
Схема №2
Структурна схема організації АРМБ по обліку затрат на виробництво
Цільова функція обліку затрат на виробництво, виявлення і усунення недоліків організації виробництва і матеріально-технічного забезпечення, направлені на максимальну економію матеріальних і трудових затрат, підвищення продуктивності праці.
АРМБ обліку затрат на виробництво I категорії призначено для формування і підготовки первинної інформації, яка формується безпосередньо на місцях виникнення інформації. АРМБ вирішує задачі обліку затрат на виробництво, які стосуються підрозділів, дозволяє організувати систематичне своєчасне виявлення відхилень від нормальних умов, а також вести оперативний облік і здійснювати внутрішній аудит .
З допомогою АРМБ II категорії контролюється інформація, яка одержана з інформації I категорії, вирішуються регламентні і запитні задачі по обліку затрат на виробництво в цілому по підприємству.
АРМБ III категорії призначено для аналізу роботи структурних підрозділів і підприємства в цілому, узагальнення зведених даних затрат на виробництво, здійснення оперативного контролю за використанням трудових, матеріальних і грошових засобів, організації внутрішнього аудиту.
Комплекс задач АРМБ обліку затрат на виробництво реалізується з допомогою директив, об’єднаних в меню. Рішення задач побудовано на використанні трьохрівневого меню.
Меню першого рівня утримує директиви, які дозволяють виконувати загрузку комплексу програм, а також виконання директиви функціонального назначення. Структура директив I рівня слідуюча:
Первинна інформація
Нормативно-довідкова інформація
Вихідна інформація
Ведення інформаційної бази
При наборі функції “первинна інформація” на II рівні меню відображає перелік вхідної інформації.
Бухгалтерська довідка
На III рівні меню відображає структура бухгалтерської довідки. Бухгалтерська довідка необхідна для здійснення документального відображення записів, записів які найшли відображення в других системах обліку. На III рівні меню бухгалтер пореквізитно заповнює бухгалтерську довідку.
Бухгалтерська довідка Таблиця №3
Дата | Основний рахунок | Корресп. Рахунок | ||
0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Нормативно-довідкова інформація на II рівні меню складається з слідуючого переліку:
Довідник планових процентів непрямих розходів
Довідник непрямих затрат на деталь, виріб, замовлення, вид послуг
Довідник допустимості кореспонденції рахунків
Довідник кошторисних асигнувань на обслуговування виробництва і управління
Довідник планової собівартості продукції
Довідник причин відхилень від норм.
Довідник планових процентів непрямих розходів необхідний для оцінки незавершеного виробництва, допоміжного виробництва, для визначення долі накладних розходів на виріб, замовлення, вид послуг. На III меню довідник має слідуючу структуру: стаття затрат розрахункова, стаття затрат базова, структурний підрозділ, процент або кошторисна ставка.
Довідник нормативних затрат на деталь, виріб, замовлення, вид послуг необхідний для визначення нормативних затрат продукції (послуг). Довідник має слідуючу структуру: код виробу (калькуляційна одиниця), структурний підрозділ, стаття затрат, одиниця виміру, кількість, сума.
Довідник допустимості кореспонденції рахунків необхідний для контролю проведених господарських операцій. Він має слідуючі структури: основний рахунок, кореспондуючий рахунок, допустимість кореспонденції рахунків.
Для здійснення аналізу відхилень від нормальних умов роботи по непрямих розходах складається довідник кошторисних асигнувань на обслуговування виробництва і управління. При наборі даного довідника на III рівні меню відображається структура довідника: структурний підрозділ, основний рахунок, субрахунок, код аналітичного обліку, стаття затрат, лімітування статті, затрати з початку року, затрати по місяцях.
Довідник планової собівартості продукції містить слідуючі дані: код зведеного обліку, (виріб, вид послуг і тд., назва виробу, вид послуг, стаття затрат, сума). Даний довідник використовується для аналізу стану фактичних даних, а також для моделювання і прогнозування затрат на виробництво.
Довідник причин відхилень від норм розходу необхідний для ідентифікації причин, а також групування даних для прийняття управлінських рішень. Довідник має слідуючу структуру: код причин відхилень від норм і найменування причин відхилень від норм.
При наборі функції “Ведення інформаційної бази” на II рівні відображаються слідуючі режими роботи:
Відновленя інформації
Перезапис інформації для архівного зберігання
Перезапис інформації в інші АРМБ і інформаційну систему АСУП
Збереження бази даних
Контроль про наявність інформації
Для здійснення розходів АРМБ по обліку затрат на виробництво необхідна інформація яка поступає з інших АРМБ і інформаційної системи АСУП. Для цього в АРМБ по обліку затрат на виробництво необхідно передбачити функцію “контроль про наявність інформації“, яка дозволяє здійснювати аналіз поступаючої інформації і представити бухгалтеру відомості про недостаючу інформацію або про помилки наявні в інформації. інформація представляється у вигляді повідомлення на екрані. Програмним шляхом контролюється кількість записів, переданих з інших АРМ, значимість показників, допустимість кореспонденції рахунків.
Відновлення, зберігання і перезапис інформації здійснюється аналогічно тому, що було описано в інших АРМБ. Технологічний процес рішення задач на АРМБ по обліку затрат на виробництво здійснюються в такій послідовності.
На АРМБ по обліку затрат на виробництво I категорії здійснюються слідуючі роботи:
— ввід, контроль і друк вихідних даних на місцях їх виникнення;
— формування нормативно-довідкових даних на АРМБ по обліку затрат на виробництво;
— розрахунок нормативної собівартості незавершеного виробництва, нормативної собівартості готової продукції (видів послуг, товарів), нормативної собівартості бракованої продукції;
— формування даних з інших АРМБ, інформаційної системи і про фактичні витрати матеріальних цінностей, заробітної плати і інших прямих затрат;
— групування затрат по місцях їх виникнення: по рахунках 20, 23, 24, 25, 26, 28, 29, 31, 44;
— розподіл затрат по об’єктах обліку;
— визначення затрат по місцях виникнення затрат;
— аудит затрат на виробництво по структурних підрозділах.
На АРМБ по обліку затрат на виробництво II категорії виконуються роботи: розподіл затрат по об’єктах обліку, в цілому на кредити:
— закриття рахунків 20, 23, 24, 25, 26, 28, 29, 31, 44;
— формування реєстру аналітичного обліку по рахунках 20, 23, 24, 25, 26, 28, 29, 31, 44;
— калькуляція собівартості продукції;
— розрахунок фактичної собівартості готової продукції, робіт і послуг;
— аудит затрат на виробництво в цілому по підприємству.
АРМБ по обліку затрат на виробництво III категорії вирішують слідуючі задачі:
— аналіз відхилень фактичних витрат від поточних норм, правильність віднесення затрат на відповідні вироби, замовлення, види послуг і т. д., виявлення причин і винуватців відхилень;
— складення звітності на рівні підприємства;
— моделювання затрат на виробництво;
— аудит господарської діяльності підприємства;
— вироблення і прийняття управлінських рішень по мобілізації внутрішніх резервів.
Після завершення розрахунків здійснюється відображення вихідної інформації. На II рівні в меню відображається перелік вихідної інформації:
Відомість відхилень від норм фактичних затрат;
Відомість аналітичного обліку по рахунках 24, 25, 26
Оборотна відомість по рахунках 20, 23, 44
Відомість визначення фактичної собівартості готової продукції
Відомість аналізу втрат від браку
Моделювання затрат на виробництво.
Для здійснення контролю і аналізу відхилень від норм по фактичному розходу матеріалів, заробітної плати по виробництві по причинах і винуватцях використовуються “відомість відхилень від норм фактичних затрат”. В залежності від того яку інформацію необхідно одержати, бухгалтер (аудитор) вказує запит – рахунки 05, 06, 12, 69, 70, а також , за який період необхідно одержати інформацію і в якому розрізі:
— по підприємству
— по структурному підрозділу
— по замовленню (виду послуг)
— по статті затрат
Після набору визначеного переліку бухгалтер відображає інформацію на екрані або друкуючому пристрої.
Разом по рахунку
Разом по статті
Разом по коду винуватця
Разом по коду причини
Разом по структурному підрозділу
Разом по коду аналітичного обліку (замовленню, виду послуг і т. д.)
Аудитор при здійсненні аудиту затрат на виробництво має можливість проаналізувати по кожній статті відхилення від нормальних умов, виявити причини відхилень і подати пропозиції по удосконаленню використання засобів. Особливо важливо всі відхилення мати в процесі виконання робіт. Дана інформація дає можливість керівникам підприємства впливати на виробничий процес з метою економічного використання матеріальних, трудових і грошових засобів.
Для здійснення детального обліку, контролю і аналізу непрямих витрат бухгалтер або аудитор по мірі необхідності відображає на екрані або друкуючому пристрої “відомість аналітичного обліку”. Інформація про непрямі витрати має суттєве значення в умовах функціонування підприємства в нових умовах господарювання. Тому важливо знати по мірі здійснення господарської діяльності стан використаних засобів і намічати шляхи по їх скороченню.