Смекни!
smekni.com

Категорії діалектики і загально-наукові поняття (стр. 6 из 6)


Висновки

Вже у найелементарніших ситуаціях діяння людина упевнюється у можливості вибору різних його варіантів, серед яких є багато таких, що виключають одночасну реа­лізацію одне одних через їх взаємосуперечливісгь. Легко помітити далі, що все реалізоване (як у людській діяль­ності, так і в природних процесах навколишнього світу) є результатом зіткнення тенденцій протиборства, суперечнос­ті протилежностей. І вже надто впадає у вічі плинність, мінливість, пластичність усього зовні стійкого і непоруш­ного. Це було помічено багатьма мислителями вже в гли­боку давнину. Так, Геракліт прямо уподібнює світ річці, в яку неможливо вступити двічі, оскільки на того, хто вхо­дить в одну й ту ж річку, течуть все нові й нові води. Вод­ночас стародавні мислителі бачили непорушність і постій­ність реальності. Зокрема, сучасник Геракліта Парменід підкреслював єдність і нерухомість буття і, відповідно, ілю­зорність руху, оскільки, мовляв, буття «вщерть» заповнює світ і йому просто «немає куди рухатися».

Таким чином, ще на ранніх етапах історії філософії були сформульовані дві протилежні позиції. Одна стверджувала мінливість і плинність усього сущого, друга — його непо­рушність і сталість. Обидві позиції проходять через усю історію філософії аж до наших днів. Перша відома в історії філософії як діалектика, друга — як метафізика. І діалек­тика, і метафізика характеризують філософію з точки зору методу підходу її до пізнання і діяння на навколишній світ, відбивають діяльний методологічний аспект філософст­вування.


Список літературних джерел

1. Алексеев П.В., Панн А.В Диалектический материализм (общие теоретические принципы(: Учебное пособие - М.,1987

2. Введение в философию: Учебник для вузов: в 2 ч. - Ч 1, - 4.2 (Фролом И.Т., Араб-Оглы Э.А, АрефьеваГ.С. и др.). - М.,1989.

3. Радугин А.А. Философия. Курс лекций. - М.,1995.

4. Філософія. Курс лекцій. Навч. посібник (Бичко І.В., Табачковський В.Г., Горак Г.І. та ін.). - К.,1993.

5. Философский энциклопедический словарь. -М.,1989

6. Філософія. Підручник. - Львів, 1995.

7. Философия. Учебник для высших учебных заведений / Ответ, редактор В.П.Кохановский. -М.,1995

8. Філософія: Навчальний посібник (І.Ф. Надольний, В.П. Андрущенко та ін.). – К., 1997.