1. «Зоогеографічне доміно»
Гра складається із 25 карточок. На одній стороні карточки зверху приклеюється малюнок якої-небудь тварини, знизу — написана назва однієї із природних зон:
а) полярна і зона тундри;
б) ліси помірного поясу;
в) степи;
г) пустелі та напівпустелі;
д) савани;
ж) тропічні ліси.
Гру розпочинає один із гравців, який отримав карточку-дубль, може виглядати так: наклеєний малюнок лося, а під ним підпис «ліси помірного поясу», тобто підпис відповідного малюнка, інші карточки «неправильні» (наприклад, під малюнком білого ведмедя написано «савани»). Завдання гравців полягає в тому, що потрібно викладати картки малюнками або підписами так, щоб при їхньому зіткненні одержувались правильні відповіді. У грі повинно бути 6 дублів — по одному для кожної природної зони. Перемагає той, хто раніше за інших викладе свої картки. За цим же принципом можна самостійно виготовити і «Геоботанічне доміно».
2. «Географічні силуети»
Картки з географічними силуетами вводяться поступово, починаючи з VI—VIIкласу. Спочатку учень по контурах тільки впізнає та називає материк, потім відповідає на запитання: «У якій півкулі знаходиться цей материк? Які океани його омивають і т. д. При розгляданні наступних тем курсу ці силуети доповнюються. Ще більш ускладнюється робота в наступних класах, коли до уже добре знайомих географічних об'єктів додаються контури півостровів, островів, річок та озер нашої України.
Якщо зразу не вдається впізнати об'єкт, то учень може використовувати карту. Адже мета гри і полягає в тому, щоб учні частіше зверталися до карти, більш уважно розглядали її та вивчали.
Розміри карток 15 х 10 см. Вони зручні для індивідуальної роботи, а також на заняттях гуртка. Для групової можна виготовити карточки більших розмірів.
Вчитель може ввести в гру для оцінювання бали. Ця гра відбувається жваво, цікаво.
3. «Пошта»
На заняттях географічного гуртка можна організувати гру в «Пошту». Для цього потрібно виготовити з тканини або паперу 6 кишеньок розміром 16 х 11 см, написати: Північна Америка, Південна Америка, Австралія, Європа, Азія, Африка. Учасникам гри вчитель дає рівну кількість карток (кожному особисто або цілій групі). Потім картки з обрисами материків, островів, півостровів, річок, озер, заток, приток учні повинні розкласти по кишеньках, причому не помилившись «адресою».
4. «Картографічне доміно»
Для цієї гри можна використати атласи, де є малюнки географічних об'єктів (водосховище, гірська та рівнинна річки, болото і т. д.) та їх зображення на мапі. Принцип гри той же, що і в доміно географічне. Учень повинен покласти малюнок навпроти тієї ділянки, яку відображує цей малюнок.
5. «Уявна подорож»
Уявна географічна подорож завжди робить урок захоплюючим. У малолюдних класах слід проводити цю гру з використанням додаткової літератури, описів.
Учні розподіляються на групи і складають маршрути подорожей з описами найбільш цікавих географічних об'єктів (цікавих природних явищ, соціальної інфраструктури, міст та ін.). Ця робота захоплює дітей, вони прагнуть створити такий опис, який буде оцінений найвищим балом.
6. «Природні зони земної кулі»
Ця гра проводиться в VIIкласі для індивідуальної перевірки знань на одному із узагальнюючих уроків у кінці навчального року.
Близько 170 карток та листівок із зображенням тварин можна використовувати як наочний посібник під час пояснення нового матеріалу та при перевірці домашнього завдання. Гра полягає в тому, щоб учень отримав декілька десятків малюнків та листівок, зміг правильно вибрати листівки з представниками фауни якоїсь природної зони, показав на карті, де водиться ця тварина, і пояснив, чому саме там. Весь клас уважно слухає розповідь відповідаючого, а потім всі учні висловлюють свої зауваження та вносять доповнення.
7. «Дидактичні кубики»
Комплект дидактичних кубиків складається із 6 штук, кожна сторона кубика являє собою частину якогось малюнка, схеми і т. п. А при складанні всіх кубиків в одне ціле створюється конкретна навчально-інформаційна картинка у вигляді зовнішнього виду якогось приладу, картосхеми, малюнка географічного об'єкта. До кожного комплекту кубиків виготовляється 6 карточок із запитаннями. При збільшенні порядкового номера картки ускладнюються і запитання, а відповідно діяльність учнів. Зміст зображень на кубиках та запитань карточок визначається критеріями знань та вмінь учнів, які відображені в програмі з географії. Тому в залежності від рівня засвоєння знань, сформованих вмінь, кожному учню можна давати завдання різного ступеня складності.
Розглянемо конкретні приклади застосування дидактичних кубиків в VIкласі. Використання кубиків для перевірки сформованих вмінь практичнбго характеру при вивченні теми «Зображення землі на глобусі та картах». У цьому випадку кубики можна використовувати як при опитуванні, так і при закріпленні вивченого матеріалу.
№1
1. Зберіть загальний вигляд лінійного масштабу.
2. Виразіть зазначений лінійний масштаб у вигляді числового та іменованого.
№2
1. Зберіть загальний вигляд топографічних знаків.
2. Назвіть об'єкти, які зашифровані цими умовними знаками.
№ З
1. Зберіть загальний вид горба, зображеного горизонталями.
2. Визначте відносну висоту горба.
3. Визначте, який схил горба крутий, а який — пологий.
№4
1. Зберіть картку, яка зображує ділянку місцевості.
2. На якій відстані від мосту розташовані зображені на картині предмети? (масштаб: в 1 см — 5 см)
№5
1. Зберіть план місцевості.
2. Визначте на плані найвищу та найнижчу точки даної місцевості.
3. Назвіть об'єкти місцевості, позначені умовними знаками.
№6
1. Складіть загальний вигляд компасу.
2. Визначіть азимути від компасу та позначені на малюнку предмети.
Перевірка знань фактичного матеріалу при вивченні теми «Атмосфери»
Картки із завданнями для комплекту II
№1
1. Складіть загальний вигляд прикладу, який реєструє вологість повітря.
2. Що означає таке положення стрілки приладу?
№2
1. Складіть загальний вигляд флюгера.
2. Який напрям вітру показує флюгер?
№3
1. Складіть загальний вигляд приладу, який показує атмосферний тиск?
2. Яке показання приладу?
3. Чи зміняться показання приладу, якщо піднятися з ним на телевишку (висота 100 м).
№4
1. Складіть схему будови атмосфери.
2. Перерахуйте шари атмосфери.
3. Як змінюється температура в різних шарах атмосфери?
№5
1. Зберіть картину літнього пейзажу.
2. У якому напрямку дме вітер?
3. У яких одиницях вимірюється сила вітру?
№6
1. Складіть загальний вид приладу, який реєструє кількість опадів, які випали.
2. Які опади може реєструвати цей прилад?
3. Як визначити кількість опадів, які випадають, за допомогою цього приладу?
Узагальнення знань при вивченні теми «Літосфера».
Картки Із завданням для комплекту III
№1
1. Складіть схему внутрішньої будови землі.
2. Із яких частин вона складається?
3. Яка товщина земної кори під океанами, рівнинами, горами?
№2
1. Складіть схему будови гір.
2. Якою буквою позначається на цій схемі горст, грабен, скид?
№3
1. Складіть картину, яка схематично зображує рівнину.
2. Якою буквою позначається низовина, височина, плоскогір'я?
3. Яким кольором зображуються на карті ці частини рівнини?
№4
1. Складіть назви гірських порід.
2. На які групи поділяються ці породи за способом їх утворення?
4. Як ці породи використовуються в господарстві?
№5
1. Складіть схему вулкана.
2. Назвіть частини вулкана.
3. Які вулкани називають діючими, а які згаслими?
№6
1. Складіть схематичне зображення гір.
2. Які бувають гори по висоті? Розшифруйте висоту гір, позначених буквами А, Б і В?
Примітка:
У верхній частині кожної картки комплекту стоїть шифр.
Наприклад, число 1/1 означає, що картка із комплекту № І, завдання 1; число 2/3 — що картка із комплекту IIз третім завданням і т. д.
Значення гри при формуванні зацікавленості предметом дуже велике.
І вчителю не можна недооцінювати цей факт. Використавши їх разом, з іншими формами та методами роботи, педагог досягне головної мети у своїй роботі — його учні будуть любити та знати географію.