Смекни!
smekni.com

Контрольно-ревізійні функції Національного банку України (стр. 4 из 8)

ВКРАЙ ВАЖЛИВО ВРАХОВУВАТИ ТІСНИЙ ЗВ^ЯЗОК МІЖ ДИСТАНЦІЙНИМ НАГЛЯДОМ ТА ПЕРЕВІРКОЮ НА МІСЦІ В ПРОЦЕСІ ПЛАНУВАННЯ ОСТАННЬОЇ. ПОКИ НЕ БУДУТЬ РЕТЕЛЬНО ВИВЧЕНІ ВСІ ДАНІ ДИСТАНЦІЙНОГО НАГЛЯДУ І ОСТАННІХ КВАРТАЛЬНИХ ЗВІТІВ НЕ МОЖЛИВО ГРАМОТНО ЗПЛАНУВАТИ ПЕРЕВІРКУ АБО ПІДГОТУВАТИ НАЛЕЖНИМ ЧИНОМ ІНСПЕКТОРІВ.

ІНШИМ ВАЖЛИВИМ МОМЕНТОМ ПРИ ПЛАНУВАННІ ІНСПЕКЦІЇ БУДЕ РІШЕННЯ ЧИ ВАРТО ОГОЛОШУВАТИ ПРО ПЕРЕВІРКУ, ЧИ ЦЕ БУДЕ РАПТОВА ПЕРЕВІРКА.

·Перевірка вважається оголошеною, якщо банк був попереджений про неї за місяц до фактичного початку перевірки на місці; лист від керівника органів нагляду з оповіщенням стосовно майбутрньої перевірки.

· Головною перевагою оголошеної перевірки буде надання цим банком *Переліку даних, що необхідні для проведення перевірки*, що містить більшу частину відомостей та звітів, необхідних інспкторам,які виїжджають на місце, на ранніх стадіях це значно підвищує ефективність інспекції.

·Альтернативою буде перевірка, за якої банк не інформують попередньо і інспекційна група приїжджає без попередження; раптові перевірки менш результативні , але більш ефективні при виявленні можливих зловживань або інших прорахунків, які можуть бути приховані після отримання звістки про перевірку.

В ЦІЛОМУ, В БІЛЬШОСТІ КРАЇН ЗА ОСТАННІ РОКИ ОРГАНИ НАГЛЯДУ ПЕРЕЙШЛИ ДО ПРОВЕДЕННЯ ОГОЛОШЕНИХ ПЕРЕВІРОК; ОДНАК В ДЕЯКИХ ВИПАДКАХ РАПТОВІ ПЕРЕВІРКИ, ОСОБЛИВО, ОБМЕЖЕНІ, МАЮТЬ СВОЮ ЦІННІСТЬ.

ЗАВЕРШАЛЬНИМ ЕТАПОМ ПОПЕРЕДНЬОГО ПЛАНУВАННЯ ІНСПЕКЦІЇ НА МІСЦІ БУДЕ ПІДБІР КОМАНДИ, ВИЗНАЧЕННЯ ОБ’ЄКТІВ ПЕРЕВІРКИ, ТА ПРИБЛИЗНОГО ЧАСУ ДЛЯ ВИВЧЕННЯ КОЖНОГО ОКРЕМОГО ПИТАННЯ ТА ЗАГАЛЬНОЇ ПЕРЕВІРКИ В ЦІЛОМУ.

·При візначенні командного складу інспекторів слід враховувати досвід роботи кожного з них; зрозуміло, досвідчені інспектори можуть виявитись більш корисними, оскільки на навчання новачків на місці необхідний додатковий час.

·Додатковий строк потрібно також для проведення першої перевірки банку, оскільки надалі , при наявності чіткого уявлення про системи та звітність в банку, будуть заощаджуватись і час, і зусилля.

·Саме на цьому етапі планування керівник групи інспекторів повинен визначити приоритетні напрямки перевірки ( наприклад, скільки філіалів потрібно буде відвідати під час перевірки) та, з урахуванням минулого досвіду, який час займе інспекція в цілому.

·Нарешті, повинні бути вирішені наступні організаційні моменти:

- подання заявки на виділення деякого часу для проведення оголошеної перевірки;

- забезпечення доступу до всіх необхідних даних (звіти про попередні перевірки та результати дистанційного нагляду)

- вирішення транспортнихпитань

ВИЩЕ БУЛО РОЗГЛЯНУТО ОСНОВНІ ПРИНЦИПИ СКЛАДЕННЯ ГРАФІКУ ПЕРЕВІРОК, А ТАКОЖ СПЕЦІАЛЬНІ ПИТАННЯ ПЕРЕВІРОК. ЩЕ ДО ПОЧАТКУ ПЕРЕВІРКИ НЕОБХІДНО СКЛАСТИ ПЛАН КОНКРЕТНИХ ДІЙ,ЩО ЙОГО ІНСПЕКТОРИ БУДУТЬ ДОТРИМУВАТИСЬ В ХОДІ ПЕРЕВІРКИ.

Національний банк України (НБУ) планує провести інспектування Вашого банку. З метою сприяння цьому оглядові Ви повинні повністю підготувати для подання інспекторам із НБУ на момент їхнього прибуття в понеділок __________ зазначені нижче дані про політику банку, документи та інформацію. Дані повинні надаватися за станом на кінець робочого дня 31 ______ 199___; а якщо це не є можливим, потрібно зробити застереження. Якщо під час підготування цих даних виникають якісь запитання або якщо з якихось причин Ваш банк неспроможний повністю виконати запит, необхідно заздалегідь до зазначеної вище дати початку перевірки повідомити про це начальника відділу НБУ з інспектування банків.

Частина I - Політика банку

Надати (якщо це є застосовним) такі письмові дані про політику банку, зазначаючи дату затвердження Правлінням (Радою директорів) і будь-які повноваження щодо винятків із цієї політики. У разі відсутності таких письмових даних слід це зазначити; якщо такі письмові дані існують, але не точно відповідають запитові, слід надати необхідні пояснення:

1) Вичерпна загальна політика кредитування, що охоплює такі питання: аналіз кредиту і процедури, що передують наданню кредиту; розподіл і/або ліміти щодо кредиту, який надається за сектором економіки; внутрішні ліміти щодо максимального кредиту, який надається одному позичальнику; внутрішні ліміти щодо кредиту, який надається групі пов'язаних між собою позичальників (зі спільною власністю, директорам, адміністрації чи іншим категоріям членів колективу, за визначенням Правлінням); ліміти і/або настанови щодо прийнятного забезпечення кредиту (наприклад співвідношення максимальної позики і вартості застави для забезпечуваних кредитів);

2) Спеціальна місцева політика щодо визначення нечинних активів, у тому числі позик і овердрафтів (слід зазначити, які кількісні критерії використовуються адміністрацією для розпізнавання просрочених кредитів чи активів із іншою заборгованістю);

3) Спеціальна місцева політика щодо ненарощування процентів у разі нечинності позик і овердрафтів;

4) Спеціальна місцева політика щодо резервних відрахувань на безнадійні борги (слід зазначити, чи є ці відрахування спеціальними, тобто для авансування розв'язання виявлених проблем, а чи загальними, тобто для авансування розв'язання ще не виявлених, майбутніх проблем) і критерії, що використовуються для встановлення резервних відрахувань для таких проблемних авансувань;

5) Спеціальна місцева політика щодо погашення і/або відшкодування овердрафтів, які: перевищили дозволені ліміти; продовжують перебувати в стані овердрафту після закінчення терміну лімітів; стають "запеклими" ("хронічними") (за визначенням адміністрації); а також для кредитів (вкладів) на рахунку, що є неактивним або недостатнім для покриття нарощених чи капіталізованих процентів за перід від 30 днів і більше;

6) Загальна політика щодо управління коштами, в тому числі цілі та ліміти, встановлені Правлінням щодо: мінімальних ліквідних активів; вторинних резервів; джерел підтримання ліквідності та інших встановлених кредитних ліній; співвідношення максимальних авансів і вкладів; інші настанови для адміністрації щодо підтримання достаньої ліквідності (надайте також письмові повноваження на винятки стосовно цих лімітів і/або настанов);

7) Надайте протоколи всіх засідань Вашого Правління, що відбулися протягом поточного року аж до вищезазначеної дати початку цього інспектування, а також за попередній рік.

Частина II - Позики та інші кредитні послуги

1) Для кожного надання кредиту (в тому числі таких кредитних послуг: позики, овердрафти, дисконтовані векселі, акцепти, акредитиви і гарантії), в якому загальна сума кредитної послуги перевищує (якщо поєднати залишки всіх непогашених кредитних послуг) ____________грн., надати таку інформацію: (Примітка: задля цілей цього інспектування необхідно розглядати кредит для фізичних осіб, компаній або колективів з осіб, по'язаних спільною власністю, директорів, адміністрації чи членів інших категорій як кредит для одного позичальника).

Для прямих кредитних послуг, відмінних від позик (у тому числі для овердрафтів):

Найменування позичальника

Найменування гарантів чи індосаментів

Дата первісного повноваження на кредитну послугу

Чинний ліміт і дата закінчення терміну для такого ліміту

Період, протягом якого було перевищено ліміт, і розмір перевищення

Поточна сума непогашеної кредитної послуги

Мета кредитної послуги

Резервні відрахування, встановлені для цієї кредитної послуги і призупинення нарощування процентів

Опис заставленого забезпечення, в тому числі оцінена вартість забезпечення

Для позик:

Найменування позичальника

Найменування гарантів чи індосаментів

Дата первісного надання позики

Чинні терміни погашення

Дата останнього погашення процентів і основної суми

Тривалість заборгованості з основної суми та процентів (кількість місяців тощо)

Мета позики

Резервні відрахування, встановлені для цієї позики і призупинення нарощування процентів

Опис заставленого забезпечення, в тому числі оцінена вартість забезпечення

Для акредитивів, гарантій та інших забалансових кредитних ризиків:

Дата надання послуги і дата закінчення терміну

Сума наданої послуги

Мета послуги

Заставлене забезпечення (якщо є) для послуги

2) Надати список всіх кредитних послуг (у тому числі овердрафтів), що перебувають у нечинному стані, у тому числі поточний залишок, і обсяг заборгованості.

3) Надати список всіх кредитних послуг, для яких встановлено резервні відрахування, в тому числі поточний непогашений залишок, а також дату і суму резервних відрахувань.

4) Надати список всіх кредитних послуг, наданих акціонерам, директорам і керівникам із зазначенням тієї ж самої інформації, яка вимагається для овердрафтів і позик, плюс процентна ставка, встановлена для цих кредитних послуг. Для кредитних послуг, наданих всім іншим штатним співробітникам банку, подати сукупну загальну суму кредитних послуг, а також надати повну інформацію, що вимагається вище для кредитних послуг, наданих персоналу, якщо сума сукупної послуги становить _________крб. і вище.

5) Надати розклад резервних відрахувань на безнадійні борги за три останні фінансові роки, а також за поточний рік до дати початку інспектування, в тому числі:

Для загальних резервних відрахувань (якщо є):

Початкове сальдо

Перекази до фонду резервних відрахувань

Списання за статею резервних відрахувань

Відшкодування списаних сум

Інші бухгалтерські записи (зазначити, які)

Кінцеве сальдо

Для спеціальних резервних відрахувань (якщо є):

Початкове сальдо

Додаткові резервні відрахування за звітний період (загальна сума)

Зменшення суми резервних відрахувань за рахунок поліпшення стану