Смекни!
smekni.com

Розробка робочої програми навчальної дисципліни (стр. 5 из 7)

Засвоєння даної теми дає можливість сформувати вміння щодо:

*застосування вище вказаних знань в практичній діяльності, для аналізу конкретної економічної ситуації, що склалася на фондовому ринку;

*визначення видів операцій, які здійснюються на фондовій біржі; можливості користування послугами фондової біржі.


3.2. Модель засвоєння бази знань по темі

Модель засвоєння бази знань теми -- це перелік елементів бази знань з визначенням рівня засвоєння кожного елементу.

Виділяють три рівня засвоєння: репродуктивний, реконструктивний, творчий.

Базу знань теми можливо поділити на три групи:

1) поняття та терміни;

2) теоретичні знання;

3) прикладні знання.

Модель засвоєння бази знань теми “Цінні папери. Ринки цінних паперів.” можна подати у вигяді таблиці (табл. 3.1).

Табл. 3.1.

Модель засвоєння бази знань навчальної теми “Цінні папери. Ринки цінних паперів”

Рівні Елементи БЗ Форми контролю
Засво-єння
1 2 3
1) репродуктивний Дати визначення понять: фондовий ринок, фондова біржа, цінний папір, акція, облігація, вексель, сертифікат, дивіденд, емісія, інвестиції, дилер, брокерДати визначення понять та описати: первинний ринок, вторинний ринок; біржовий та позабіржовий ринки; Дати визначення понять своїми словами: інвестор, емітент, лістинг, котирування, курс ЦП, спред, біржове замовлення, біржовий контракт Опитування
2) реконструктивний Проаналізувати структуру фондового ринку; оцінити переваги різних видів цінних паперів з точки зору інвестора; різних видів угод; довести доцільність існування фондової біржіНазвати види цінних паперів, функції фондової біржі, учасників біржового процесу, види угодназвати законодавчі акти, що регламентують діяльність фондового ринку;Порівняти визначення товарної та фондової бірж, акції та облігації;Чим відрізняються товари на товарній та фондовій біржахописати процедури лістингу, котирування, біржовий процес укладення угод; пояснити процедуру взаємороз-рахунків Тести , контрольні роботи
3) творчий Проілюструвати процес укладення угод і навести підсумки роботи брокера чи біржі;Класифікувати цінні папери та види угод за різними ознаками; зробити порівняльну оцінку діяльності брокера та дилера; порівняти ролі та функції фондової і товарної біржНадати пропозиції щодо вдосконалення організації фондового ринку в Україні Ділові ігри, проблемні ситуації,

Продовження структурно-логічної схеми теми.


Органи державного контролю

і регулювання ринку цінних паперів

в Україні


Інститути фондового ринку


Біржова рада Українська фондова

біржа


Національний депозитарій Кліринговий банк


Професійні учасники фондового ринку - фінасові посередники


Емітенти Банки Брокерські контори, Інші фінансові

які зареєстровані на посередники

УФБ (брокери, банки-

брокери)


Інвестори - клієнти фінансових посередників


Юридичні особи Фізичні особи

3.4.Рекомендації щодо проведення навчальних занять по даній темі.

Пiд час викладення теми особлива увага звертаеться на ставлення студентiв до навчального предмету. Це вiдношення формуеться пiд впливом наступних роздумiв :

- свiтоглядне значення предмету (наскiльки вiн допомагае зрозумiти закони розвитку природи та суспiльства, розiбратися в суспiльних явищах);

- пiзнавальне значення предмета (наскiльки вiн поширює кругозiр, дае цiкавi, портрiбнi знання, розкривае невiдоме);

- суспiльне значення предмета, його роль в науковому, суспiльному, культурному та економiчному життi краiни;

- практичне значення предмету для даного учня (зв'язок з намiченою професiею, можливiсть оволодiння корисними вмiннями та навичками);

- легкiсть засвоення даного предмету, до якого учень вiдчувае себе бiльш здiбним;

- добре викладання даного предмету.

З перерахованих мотивiв для студентiв найбiльш значимi мотиви практичнi (зв'язок з професiею, можливiсть отримати кориснi вмiння та навички) та пiзнавальнi.

Програмою передбачено 4 години на вивчення теми .Дві години відводяться на лекцію, і дві години – на семінарське заняття. Спочатку проводиться лекція, на якій в оглядовій формі будуть викладені базові поняття та знання. Лекція виконує проблемно-установчу функцію, що забезпечує керування пізнавальною діяльністю студентів у процесі самопідготовки.

Лекція

Мета

Мета заняття: сформувати у учнів уявлення про ринок цінних паперів, фондову біржу, показати необхідність вивчення цієї теми, засвоїти основні терміни та поняття,мати загальні знання щодо процесів, що проходять на ринку цінних паперів.

Перед тим, як почати свою розповідь про ринок цінних паперів,викладач повинен знайти спосіб зацікавити слухачів даним матеріалом, щоб вони зрозуміли важливість теми, що вивчається, необхідність знань по темі в сучасному житті, важливість цих знань в майбутньому. Можно розпочатизаняття з того, що запитати студентів, чи чули вони про такі поняття, як приватизація, цінні папери, ринок цінних паперів. Напевно, більшість з них отримали приватизаційні сертифікати. Всі розуміють, що можна обміняти їх на акції підприємства чи організації. Але не всі знають, які існують способи отримання доходів по цінним паперам. Все це дуже важливо в умовах ринкової економіки. Провсі ці поняття, про процес формування і становлення ринку цінних паперів, про Українську фондову біржу необхідно розповісти. Вивченню даної теми потрібно приділити особливу увагу. Ніхто не знає, що нас чекає в майбутньому, можливо, хтось із студентів буде займатися підприємницькою діяльністю, буде одним із власником акціонерного товариства, буде мати безпосередній зв`язок з такими поняттями, як «ринок цінних паперів»,«фондова біржа». Може хтось буде учасником фондової біржі, а хтось посередником. А для того, щоб працювати в цій сфері діяльності, насамперед потрібно добре розумітися на законах, принципах, функціях ринку цінних паперів і фондової біржі.

Завдання теми: розкрити суть тих явищ і процесів, що вивчаються; вивчення досвіду світового розвитку щодо ринку цінних паперів.

При викладанні теми «Цінні папери.Ринки цінних паперів» необхідно більше уваги приділяти не словесному пояснюванню, а поданню інформації по темі за допомогою схем, зразків цінних паперів, навчати методом системно-структурного аналізу поряд з іншими методами навчання, що допоможе розвинути пізнавальні інтереси, творче мислення, а також сформує науковий світогляд. Доцільно показати зразки цінних паперів.

На мій погляд, матеріал, який я хочу представити для засвоєння нових знань по темі тісно пов’язаний з попередніми темами програми.

Інформація для лекції була обрана виходячи з принципів лаконічності , щоб не завантажувати студентів зайвою інформацією, з використанням основних понять, які дозволяють найбільш повно розкрити тему. Ці поняття відповідають розробленій базі знань.

Крім роботи з інформацією , отриманою студентами на лекції , студентам пропонується самостійно вивчити обов’язкову літературу при підготовці до семінару, а також вивчити додаткову літературу , що розширить світогляд по заданій темі.

Доцільно запропонувати студентам написати реферат по даній темі. Такий вид самостійної роботи дає можливість студентам сформувати більш повні та глибокі знання з заданої теми. Як відомо, головна мета навчання – навчити слухачів самостійно формувати знання, вміння та навички.

Розподiл часу на лекцii.

* органiзацiя до 3 хв.

* визначення мети заняття до 4 хв.

* мотивацiя до 4 хв.

* актуалiзацiя опорних знань до 6 хв.

* подання матерiалу до 55 хв.

* закрiплення засвоеного до 4 хв.

* завдання самостiйноi роботи до 4 хв.

Органiзацiйний момент не повинен займати багато часу, бо пауза на початку заняття розслабляе студентiв. Це створюе атмосферу вiдпочинку, а не плiдноi працi. Тому найкраще обмежитися 5 хвилинами для привiтання та перевiрки присутнiх.

Пiсля органiзацiйного моменту потрiбно сформувати мету заняття i, бажано, записати ii на дошцi та взошитах. На це пiде до 4 хвилин.

Обов'язковим моментом лекцii повинно бути зацiкавлення студентiв темою. Якщо це вiдбудеться, то можна вважати, що матерiал буде засвоено. Для зацiкавлення можна провести комунiкативну атаку. Вона повинна захопити учнiв, показати, що знання цiеi теми дуже важливе для життедiяльностi людини (до 4 хвилин).

Актуалiзацiя опорних знань потрiбна для формування того грунту, на який "ляже" нова тема. Актуалiзацiя опорних знань допомагае зв'язати попереднi теми з новою i, таким чином, у студентiв формуеться сисьтема знань (на це може пiти вiд 5 до 10 хвилин, в залежностi вiд того, як давно цi знання були отриманi).