Смекни!
smekni.com

Колорадський жук

Реферат з біології

Колорадський жук

Ворог №1

Раніше нікому не відомий картопляний листоїд, який жив на диких видах пасльонових рослин у США та Мексиці, після введення в культуру картоплі перейшов на цей вид і у 1859 році повністю знищив насадження її в штаті Колорадо, за що і отримав назву колорадський жук. Починаючи з 70-х років позаминулого століття, колорадського жука неодноразово завозили з продовольчими культурами в різні країни Європи, але там його успішно ліквідували. Під час першої світової війни шкідника завезли у Францію, і до 1922 року він розмножився настільки, що знищити його було неможливо. У 1935 році жук активно поширився по всій Європі. На території Радянського Союзу його вперше виявили у 1949 році у Львівській області.

В межах України колорадський жук залишається найнебезпечнішим шкідником картоплі та помідорів

Якщо створюються сприятливі умови, то за одне літо самка жука може дати три покоління, що становитиме 80 мільйонів особин, які здатні знищити 100 тисяч кущів картоплі на площі 2 гектари. За даними осінніх ґрунтових розкопок чисельність колорадського жука становить 3 особини на метр квадратний, що значно вище багаторічних значень. Тому на весні-влітку цього року очікується висока чисельність та шкодочинність жука.

Для боротьби з шкідниками такого класу, наприклад колорадського жука треба знати про умови життя цих "шкідників". Як і людина може жити тільки при певних температурних умовах, так і будь-який організм може жити тільки теж при певних температурних умовах.

Наприкінці минулого століття біологія досягла таких вершин, що людина вже починає втручатися у “святая святих” всього живого. З лабораторій біотехнологічних компаній на сільськогосподарські угіддя вийшли створені без застосування класичних селекційних методів генетично модифіковані пшениця, кукурудза, рапс, картопля, соя, рис, тютюн...
На початок 2002 року трансгенні культури вирощували вже понад п’ять мільйонів фермерів, здебільшого у США, Аргентині, Канаді, Китаї. Водночас є країни, які всіляко протистоять проникненню на свої території подібних рослинних форм. Велика Британія не дозволяє, наприклад, комерційне використання ГМ-рослин, більшість країн-членів ЄС та Японія забороняють експортувати до себе продукти, виготовленні з таких рослин.
Кілька років тому і в Україну потрапила генетично модифікована картопля. Повідомлялось, що через токсини, що їх виробляє сама рослина, її не поїдає колорадський жук. I відразу в колах науковців і аграріїв виникла дискусія щодо доцільності поширення “новинки” на наші лани.

Можна сказати, не буде перебільшенням, що Україна пережила заокеанську трансгенну навалу. Скориставшись відсутністю в нашій державі законодавства про біобезпеку при створенні, випробуванні та використанні генетично модифікованих організмів, заїжджі й доморощені комерсанти розгорнули вирощування на полях господарств п’яти областей насіння картоплі, змодифікованої за допомогою генної інженерії. Докладалися відчайдушні зусилля ,щоб пропхнути таку картоплю до Державного реєстру районованих та перспективних сортів. Це означало б, що такій картоплі офіційно відкрито дорогу в масове виробництво.

Колорадський картопляний жук, комаха сімейства листоїдів та інших галенових рослин. Розповсюджений широко, жовтий, смугастий, завдовшки 9-10 мм; крильця яскраво-рожеві. Харчується листям.

Багаторічна боротьба людей із ним позитивних результатів не принесла. Колорадський жук із кожним роком набуває такого імунітету стійкості і такого ступеня, що застосування проти нього різних ОТРУТ справа малоефективна. Відомо, що при обробці картопляного поля отрутами, колорадський жук почуває себе краще, ніж людина, яка виконує цю роботу. Отрута пропікає до картопляної бульби, яка стає небезпечним продуктом харчування. Людина, яка обробляє картопляне поле отрутою, і вдихає пари цієї отрути, отримує значний ступінь отруєння, що негативно відбивається на її здоров’ї. Звідси з’являються і різні хвороби, аж до ракових.

Картопляні ділянки зараз доводиться обробляти як мінімум 2 рази, бувають випадки – 3 і більше разів. За короткий час між обробками з інтенсивним вдиханням пару отрути і протягом кількох десятків років людина стає інвалідом.

Земля, яка знаходиться під посадженою картоплею, насичується отрутою, а коли цю картоплю садити на одному і тому ж місці по кілька років, то ці ділянки стають небезпечними зонами для присутності на них людей. Тому потрібно на цих ділянках оголошувати надзвичайний стан, і вони підлягають обробці спеціальними препаратами, або зніманню шару землі з вивезенням у спеціальні місця. Відомі випадки, коли після обробки картопляного поля отрутою, люди повертаються додому вже хворими, навіть гинули прямо на полі. На цих ділянках землі, які підлягали багаторазовій обробці отрутою і кілька років, небезпечно сіяти навіть зернові.

У нашу державу напередодні, коли з’являються ці комахи, завозять із усього світу стільки отрути, що її вистачить для отруєння всього населення України, тільки не колорадського жука. Багато хто розмірковує, може, і правильно, що коли б всі, що мають ділянки землі з посадженою картоплею, водночас обробляли свої ділянки отрутою, то можливо колорадський жук зник би назавжди з української землі. Віриться, але з великим трудом. Пропоную вивчити положення справ із цим "чудом" у тій місцевості, звідки він з’явився, як він проживає там, яка там проводиться з ним боротьба, а може, його там уже немає.

Люди втомились, вони чекають захисту від наших вчених. Для МНС колорадський жук – теж має визначитися як глобальна надзвичайна ситуація. Чекаємо захисту від неї і сподіваємося на участь у цьому МНС.

Як боротися з колорадським жуком?

Його личинки загинуть, якщо злегка обпилити картоплю цементом або гіпсом;

Якщо картоплю обприснути розчином сечовини (100 г на 10 л води), то від цього загине більшість личинок жука, а рослини одержать позакореневе підживлення;

Ще для боротьби з колорадським жуком спробуйте застосувати відвар із конопель. Для цього візьміть 100 г свіжих рослин у фазі цвітіння, подрібніть, залийте 2 л води і кип’ятіть 5-10 хв. Отриманий концентрований відвар

(200 г) розведіть у 10 л води і обробіть ним картоплю. Жуки повинні від цього загинути, а запах коноплі відстрашуватиме нових жуків;

А для того, щоб полегшити собі збирання жуків і личинок, у лівій руці тримайте миску, у правій - кімнатний віничок. Трохи нахиляючи кущ, над посудом, легко постукуйте по кущу - жуки і личинки сипатимуться, як град. Звичайно цей шкідник пасеться на верхівках картоплиння. Щоб жуки не вилізли з миски, на дно насипте трохи попелу;

Спробуйте вигнати з городу жука за допомогою настою з коріння оману. Візьміть 150 г подрібненого коріння, кип’ятіть у 10 л води і настоюйте протягом доби. Картоплю обприскуйте у суху погоду;

Можна “потоваришувати” картоплю з квасолею. Садіть вперемішку рядок картоплі, рядок квасолі (не виткої, а кущової). Ростуть ці дві культури, не заважаючи одна одній. А жукові таке сусідство не до смаку. Подрібнене бадилля після збору врожаю перекопайте як зелене добриво, бо воно є багате на азот;

Між картоплею добре садити горох. У ньому і тільки у ньому живе і розмножується корисна комаха богомол. Як справжній хижак нападає він на свою жертву, а нею може бути і личинка, і дорослий колорадський жук. Богомол навіть може наздоганяти жуків на льоту;

Пахучий тютюн настільки приваблює колорадського жука, що заради нього, стаючи своєрідним наркоманом, жук залишає картоплю, томати. баклажани, перець. Наївшись пахучого тютюну, личинки шкідника гинуть при перших заморозках.