Смекни!
smekni.com

Медикаментозний електрофорез (стр. 2 из 3)

В фізіотерапевтичній практиці поряд з аплікаційними грязелікування дістали поширення електрогрязеві процедури.

1. Електрогрязелікування з використанням постійного непреривного та імпульсних струмів позволяє посилити хімічну дію лікувальної грязі і знизити загальну теплову реакцію організму.

2. Електрогрязелікування являється більш щадящим видом терапії, що дозволяє проводити при більш тяжкому протіканню захворювання, в гострий період і у похилого віку хворих, коли аплікаційна методика протипоказана або погано переноситься.

3. Електрогрязеві процедури можуть відпускатися і в електролікувальних кабінетах.

Для електрогрязелікування використовується нативна грязь, грязеві розчини, віджими, відгони і екстракти. В останні роки для електрофорезу використовують і препарати з грязі:

а) ФІБС – біогенний стимулятор з відгону лиманної грязі;

б) нелоїдодистиляш – продукт відгону лиманної грязі;

г) торфот - відгон торфів;

д) гумізоль – препарат з морської лікувальної грязі.

Як правило, грязевий розчин і препарати з грязей наносяться на два електроди, щільності струму – до 0,05 мА/см2, курс лікування – 10-16 процедур.

Найбільший ефект дає при шийному і поперековому остеохондрозі з неврологічними проявами, хр. неспецифічні пневмонії, ревматизмі, ревматоїдному поліартриті, бронхіальній астмі, хр. аднексітах, виразковій х-бі шлунку і 12-палої кишки.

Мінеральні води в комплексному лікуванні деяких захворювань приміняють не тільки для ванн і внутрішнього прийому, але і для лікувального електрофорезу. Для цього використовують переважно хлорно натрієві і йодо-бромні води. Відмічають, що електрофорез вказаних вод ефективніший, чим чисті розчини хлору, йода і брому той же концентрації, так як в першому випадку на організм діє комплекс одночасно вводимих іонів. При електрофорезі мінеральну воду розміщують на два полюси, або активним являється електрод, одноіменний з зарядом основного іона. Електрофорез мінеральних вод використовують в комплексному лікуванні захворювань суглобів, дерматозів, інфекційних неспецифічних поліартритів, гіпертонічній хворобі і атеросклерозі, виразковій х-бі шлунку і 12-палої кишки, холецистітів.

Екстракти алоє. Преставлена Черікчі (1952) методика електрофорезу екстракту алоє широко використовують в лікувальній практиці як протизапальний, покращуючий трофіку тканин, підвищуючий функціональну активність тканин середник.

Екстракт алоє для електрофорезу готується по інструкції Інституту ім. Філатова так само, як і для прийому в середину: на дистильованій воді в концентрації 1:3. електрофорез проводиться з негативного полюса. Використовується в основному при очних захворюваннях: кератитах, іридоциклітах, пігментної дегенерації сітківки, атрофії зорового нерва. А також використовують при лікуванні пародонтозу, виразковій х-бі шлунку і 12-палої кишки.

Для електрофорезу переважно використовують чисті (однокомпонентні) розчини. В ряді випадків з ціллю посилення фармакологічного ефекту і лікувальної дії в складі робочих розчинів вводять декілька лікарських речовин (головний чином однотипної дії), які мають однаковий електричний заряд. Найбільш розпоширеним в фізіотерапевтичній практиці дістав електрофорез суміші місцевоанестизуючих речовин (А.П. Парфенов, 1973). При лікуванні нічного нетримання сечі у дітей використовують бром-кофеїн-електрофорез по назальній методиці (Г.Д.Шевардін, 1967). Широко електрофорез змішаних розчинів використовують в очній клініці. Для лікування увеїта і його ускладнень, інших очних захворювань Л.Черікчі (1961-1966) методики електрофорезу із сумішей:

а) стрептоміцина сульфата і кальція хлорида;

б) ????? сульфата, адреналіна гідротартрама і новокаїна;

в) стрептоміцина сульфата, новокаїна, кальція хлорида і адреналіна гідрамартрама.

Бджолиний яд – це суміш різних хімічних речовин, володіючих високою біологічною активністю. В нього входять гістамін, ферменти, холін, триптофан, мікроелементи, органічні кислоти, ароматичні та інші сполучення. Для електрофорезу використовують препарати бджолиного яду – ані фар, меллівенон і рідше апізартрон.

Меллівенон, спеціально випускається для електрофорезу, складається з ліофілізірованого бджолиного яда (50 мг в ампулі) і глютамінової кислоти (2 мг). До препарата додається ампула з 10 мг буферного розчину (рН 4,6). Перед прийомом меллівенон розчиняють в буферному розчині, вводиться з катодом.

Лікування починається з постановки біологічної проби. З цією метою медикаментозна прокладка змочується 2 мл приготовленого розчину і проводиться електрофорез (2-3 хв. при 10 мА). При відсутності місцевої і загальної алергічної реакції лікування проводиться по слідуючий схемі: в 1-ий день АН прокладку наноситься 2 мл розчину, а потім кожний день долається по 1 мл і так до 8-10 мл в цій дозі лікування продовжується до кінця курсу. Силу струму повільно збільшується з 10 до 20 мА, а тривалість процедури з 10 хв. до 20 хв. Курс лікування – 15-20 кожноденних процедур. На протязі року можна провести 2-3 курси електрофорезу.

Таблетки апіфор мають очищений препарат бджолиного яду. Для проведення біологічної проби таблетка апіфора, маючи 1 мг ліофізії бджолиного яду, розчиняється в 20 мл фізіологічного розчину. Розчином змочують прокладку площею 150 см2. Активний електрод приєднують до позитивного полюсу апарата для гальванізації. Другий електрод, прокладка якого змочується фізіологічним розчином, розміщується поперечно. Електрофорез проводиться на протязі 3 хв. при силі струму 10 мА. Якщо в послідуючі 24 год. не появляються алергічні реакції, приступають до лікування, яке починається з тої ж концентрації розчину. Потім кожний день добавляють по 2 таблетки препарату на той же об’єм розчинника, доводячи їх число, до 8-20. Тривалість процедури поступово збільшується до 15-20 хв., щільність струму – 0,05 мА/см2. Курс лікування – од 20 процедур.

Апізатрон випускається у виді сухої речовини з хлоридом натрію, до якого додається ампула з дворазовою дистильованою водою, для приготування розчину. Для електрофорезу використовуються водні розчині анізатропа (в концентраціях 1:10000 – 1:1000), поміщують на анод.

Електрофорез препаратів бджолиного яду показаний при ревматоїдному поліартриті, стенділоартрозі, колоїдних рубцях, радикулітах, невралгіях і невритах, спортивних травмах, пошкодженнях і хр. захворюваннях мязево-суглобного апарату. Протипоказано: гострі інфекційні захворювання, гнійні процеси, туберкульоз, гепатити, нефрит, цукровий діабет, злоякісні новоутворення, непереносимість бджолиного яду.

Електрофорез антибіотиків в нас став вивчатись в 1945-1946 рр. Багаточисленними дослідженнями встановлено не тільки можливість введення цих сполучень в організм з допомогою постійного струму, але й переваги електрофорезу антибіотиків перед іншими способами їх примінення. Після електрофорезу антибіотики більш довше, як при їх в/м введенні, виявляються в крові, сечі, м’язах і шкірі. В шкірі вони зберігаються 48-72 год. в той час як після аплікацій і ін’єкцій 3-6 год.

Важливою перевагою методу електрофорезу антибіотиків являється проникнення їх через аваскулярні тканини і сполучні оболонки (Шаблавська, 1959). Не менш важлива відсутність небезпеки виникнення стійкості мікрофлори до антибіотиків при їх довгому введенні цим методом.

Антибіотики стійкі до постійного струму, але можуть інакше вводитись під впливом продуктів електролізу, накопичуючись на металічних електродах. В зв'язку з цим при електрофорезі антибіотиків (особливо пеніціліна і стрептоміцина) необхідно прибігати до допоміжних міроприємств, включаючи дію л електролітичних продуктів, зокрема до збільшення товщини гідрофільної прокладки. Ще більш ефективне примінення прокладки (2-3 шари фільтруючого паперу) з захисним розчином (5% розчин глюкози або 1% розчин глікокола), розміщуючи ліки струмонесучим електродом і гідрофільною прокладкою.

Найбільшого розповсюдження дістав електрофорез пеніціліна, стриптоміцина і нитроциклінів. В якості розчинника використовують дистильовану воду. При електрофорезі тетрациклінів найкраще примінювати підкислену дистильовану воду. Робочий розчин ерітроміцина готується на 70%-ному спирті.

Основні методичні відомості, про електрофорез антибіотиків.

Антибіотик Примінюючий препарат Концентрації розчину Полярність
Безилпеніцилін Бензипеціниліна натрієва сіль 5000-10000 од/мл -
Стрептоміцин Стрептоміцина сульфат 5000-10000 од/мл +
Окситетрациклін (тарраміцин) Окситетрацикліна гідрохлорид 0,5-1 г на процедуру +
Тетрациклін Тетрациклін гідрохлорид 100000 од/мл +
Хлортетрациклін (біоміцин) Хлортетрацикліна гідрохлорид 5000-10000 од/мл +
Еритроміцин Еритроміцин 0,1-0,25 г га процедуру +
Неоміцин Неоміцена сульфат 5000 од/мл +

Електрофорез антибіотиків, які є антимікробними препаратами, використовують при різних інфекційних захворюваннях. Викликані чутливими до них мікроорганізмами.

Бензилпеніцілін – електрофорез показаний для підготовки ран і виразок до пластичних операцій, при виразкових блефарішах, хр. конюктивітах, гнійних іридоциклітах (разом з ферментами), поверхнево розміщених інфекційно-запальних процесах, шкірних, гнійничкових захворюваннях, пораження периферичної нервової системи інфекційного генезу.

Електрофорез стрептоміцина примінюється в комплексному лікуванні деяких форм туберкульозу шкіри і очей, різномісних шкірних захворюваннях, хр.запальних процесах придатків матки.