Смекни!
smekni.com

Функціонування холдингових систем з одного боку має ряд переваг перед звичайними акціонерними (стр. 4 из 5)




МЕХАНІЗМ РЕГУЛЮВАННЯ ПРОЦЕСІВ ЗЛИТТЯ (ПОГЛИНАННЯ) ПІДПРИЄМСТВ АНТИМОНОПОЛЬНИМ КОМІТЕТОМ УКРАЇНИ




*Державне регулювання злиття підприємств та вплив корпоративних відносин на стан конкуренції у галузі доцільно визначити шляхом обчислення індексу ринкової концентрації Герфінделя-Гіршмана:

де H – індекс ринкової концентрації Герфінделя-Гіршмана;

n – кількість підприємств у галузі;

Si – частка ринку і -ї фірми на ринку, виражена у процентах.


Для ринку пива в Україні у кінці 1999 року за даними Антимонопольного комітету України індекс ринкової концентрації становив:

Визначення рівня концентрації ринку проводиться за наступними критеріями:

№ п\п

Значення індексу ринкової концентрації

Рівень концентрації ринку

1.

<1200

Низький

2.

1200 - 1800

Середній

3.

>1800

Високий

Для галузі пивоваріння в Україні характерна низька концентрація ринку. Вплив органів державної влади на процеси злиття підприємств є мінімальним; корпоративні відносини не становлять загрозу конкуренції на ринку.

Аналіз та оцінка вартості підприємства

Важливим моментом в процесі злиття (поглинання) підприємств є визначення вартості об’єктів злиття чи поглинання. Для того щоб визначити вартість підприємства можна використати такі способи:

1. Оцінка балансової вартості, тобто, вартості, що дорівнює загальній вартості активів за мінусом загальної вартості зобов'язань.

2. Оцінка ліквідаційної вартості, що дає більш точну оцінку вартості компанії. Вона обчислюється за допомогою оцінки ринкової вартості активів підприємства за мінусом зобов'язань фірми.

4. Оцінка суми прогнозних очікуваних надходжень.

5. Інші методи та комбінації перерахованих вище методів.

Першочерговим завданням при визначенні методу обчислення вартості підприємства є визначення мети. Пропонуємо розглянути ситуацію у підприємстві ВАТ “Акціонерна фірма “Колос”. Викладені нижче пояснення торкаються обгрунтування вибору методу оцінки вартості підприємства. Підприємство не входило раніше до складу холдингових систем, але ситуація, що виникла на ньому характерна для ситуації, що може виникнути на дочірньому підприємстві холдінгової компанії.

Отже підприємство в нашому випадку опинилось у ситуації, коли застаріле обладнання з низькими, порівняно з новими зразками виробничих ліній, технічними характеристиками не дозволяло вирішувати питання про розширення виробництва, конкуренцію з продукцією модернізованих підприємств-конкурентів, захоплення нових ринків сусідніх регіонів та виходу на зовнішні ринки збуту.

В такій ситуації першочерговим завданням підприємства був активний пошук зовнішніх інвесторів, які б погодились в обмін на частину акцій інвестувати у підприємство, в модернізацію його виробничих потужностей. За оцінками експертів підприємства на модернізацію підприємства, реалізацію проекту, необхідно було затратити 18 млн. грн. протягом 3 років. Розроблений проект планувався для виходу на повну потужність підприємства через 19 місяців після надходження першої частини інвестицій.

На сьогодні отримати банківський кредит під процент, який би задовольнив підприємство в Україні не можливо, оскільки ставки банків по кредитах надзвичайно високі. Прибутки від діяльності підприємства не дозволяли йому здійснювати такі капіталовкладення за такий короткий період. Залишався вихід – залучення зовнішнього інвестора на основі пайової участі у капіталі підприємства.

Оскільки акції підприємства не мали визначеної на фондовому ринку ціни, вартість активів підприємства не становила інтересу для зацікавлених сторін, потенційних інвесторів, оскільки саме застаріле обладнання було основною складовою частиною активів, підприємством було визначено власну ціну на основі методу "Сума прогнозних очікуваних надходжень".

Існували дві альтернативні ціни підприємства на переговорах з шведською стороною керівництва “Колос”. Перша ціна була запропонована шведським холдингом на основі оцінки майбутніх надходжень з врахуванням досягнення точки беззбитковості інвестиційного проекту, який шведська сторона погоджувалась фінансувати у разі отримання контрольного пакету акцій підприємства. Друга ціна підприємства була названа керівництвом самого об’єкта поглинання, і була визначена на основі балансової вартості підприємства на момент проведення переговорів. В процесі переговорів сторони дійшли згоди, що ціна підприємства буде визначена в угоді про продаж пакету акцій на основі методу “Сума прогнозних очікуваних надходжень", з врахуванням досягнення точки беззбитковості інвестиційного проекту та корегованого до величини балансової вартості підприємства. Корегованого до величини балансової вартості підприємства означало, що кінцева ціна підприємства не повинна відрізнятися від його балансової вартості на певну величину.

Нижче описаний процес оцінки вартості акціонерного товариства, підприємства, при його купівлі холдингом на прикладі ВАТ “Акціонерна фірма “Колос”.

Перш за все необхідно було визначити прогнозні грошові потоки підприємства. Звісно ці надходження складно прогнозувати, треба зробити аналіз чутливості, сценарний аналіз тощо.

У випадку оцінки вартості підприємства ВАТ “Акціонерна фірма “Колос” грошові потоки розраховувались на основі розрахункових даних по інвестиційному проекту. Тобто в процесі написання бізнесплану інвестиційного проекту шведською стороною визначалась точка беззбитковості інвестицій на основі проектних потужностей та кон’юнктури ринку продукцій в Україні. Прогноз ринкової кон’юнктури здійснювався на основі даних про ріст виробництва пива за останні п’ять років в Україні, попит на продукцію, інфляція в Україні та девальвація української валюти. Для спрощення розрахунків пропонується розглянути грошові потоки на кінець кожного року періоду інвестування.

Якщо цифри прогнозних чистих надходжень узгоджені, то для визначення їх реальної сьогоднішньої вартості, їх необхідно дисконтувати.

Реально в умовах української економіки неможливо використовувати на сьогодні ставку Національного банку, тому що розмір ставки дисконтування буде нереальним для будь-якого інвестиційного проекту. Світовий банк рекомендує для України застосовувати 15%-ну ставку дисконтування.

Тепер можна визначити вартість підприємства, використовуючи вказану дисконтну ставку і подані чисті прогнозні грошові надходження:

, (1)

де ЦП – вартість підприємства;

ГП – чистий грошовий потік у і-тому році;

d – ставка дисконту;

n – кількість років.

У нашому випадку маємо розглянути два випадки вартість підприємства оцінена покупцем та вартість підприємства, визначена продавцем. Сума інвестицій з боку підприємства-покупця буде дорівнювати вартості підприємства та сумі інвестицій у проект з модернізації виробництва.

Балансова вартість підприємства базується на принципі вилучення з загальної балансової вартості активів підприємства суми його зобов’язань. Вартість підприємства доцільно у випадку ВАТ “Акціонерна фірма “Колос” обчислити за такою формулою:

,

де БВ – балансова вартість підприємства;

ОЗ – основні засоби, основні фонди підприємства;

НА – нематеріальні активи;

З – сума запасів матеріальних оборотних фондів;

ДЗ – дебіторська заборгованість за мінусом злоякісної дебіторської заборгованості;

КЗ – кредиторська заборгованість підприємства;

КВ – капітальні вкладення;

НВ – незавершене виробництво, незавершене будівництво;

ФР – інші фінансові ресурси за мінусом заборгованості.

Обчислимо вартість підприємства за даним методом на дату 1.01.2000 року:

Обчислену вартість підприємства прийнято називати “ціною продавця”. У випадку ВАТ “Акціонерна фірма “Колос” ціна продавця перевищує вартість підприємства, що обчислена на основі прогнозу майбутніх грошових потоків. Модель повернення інвестицій в даному випадку має вигляд (див. мал. 4):



Мал. 4. Модель повернення інвестицій у поглинуту компанію.

Модель показує, що інвестиції розраховані на строк повернення до десяти років. Холдингова компанія В.В.Н. розділила ризик повернення інвестицій таким чином, що якщо протягом перших 5 років інвестування інвестиції у проект модернізації виробництва не повертаються, то компанія зберігає за собою право перепродати пакет акцій ВАТ “Акціонерна фірма “Колос” третій стороні з метою повернення витрачених коштів.

Кінцева вартість, ціна об’єкту злиття визначається шляхом прямих переговорів між сторонами таких угод. При оцінці вартості об’єкту поглинання у випадку ВАТ “Акціонерна фірма “Колос” враховувались також дані маркетингових досліджень продукції підприємства, які свідчили про різке падіння попиту на продукцію львівської пивоварні у зв’язки з приходом на ринок західних областей України інших виробників пива, конкурентів. Це було основним аргументом холдингової компанії В.В.Н. при переговорах між сторонами на предмет визначенні вартості об’єкту. Так як інші шляхи отримання інвестиційних ресурсів для підприємства були нереальні та з метою запобігання повної втрати ринку та закриття таким чином пивоварні у Львові взагалі, було прийняте керівництвом “Колос” рішення прийняти пропозицію холдингової компанії. Крім цього для прийняття такого рішення спонукала оцінка ліквідаційної вартості підприємства у разі його закриття, яка показала, що така вартість є нижчою ніж пропонована ціна за пакет акцій.