Смекни!
smekni.com

Удосконалення аналітичної роботи щодо здійснення розрахункових операцій із зарубіжними партнерам (стр. 2 из 3)

Одним ціз показників діяльності підприємств є оцінка рівня і якості виконання зобов’язань за контрактами з іноземними партнерами.

Зобов’язання за контрактами виконуються за термінами поставок товарів, за якістю і кількістю товарів. За даними форми 1 бухгалтерської звітності розробляється загальний коефіцієнт прострочених зобов’язань (К) за формулою:

К=(S Кпр/ SКе)*100% ,

Де: SКпр – експортна вартість товарів за всіма контрактами, простроченими виконанням протягом року;

SКе – сума всіх контрактів з експорту, які підлягають виконанню за цей рік.

Цей показник розробляється з усього експорту за рік, у країнах експорту і за товарами. При цьому показники за звітний період порівнюються з показниками за попередній період.

Якщо підприємство поставляє товари нижчої якості, то закордонний покупець пред’являє претензії щодо якості, що, як правило, задовольняються. Це приносить збитки і підриває позиції підприємства, експортера. Як узагальнюючий критерій при оцінці роботи підприємства з якості товарів можна використовувати показник відсоткового відношення суми задоволених рекламацій до вартості поставлених товарів. Окрім цього, аналізуються і самі рекламації.

Під конкурентоспроможністю товарів та послуг необхідно розуміти що здатність витримати порівняння з аналогічними товарами та послугами інших виробників і реалізовуватися за цінами, не нижчими від середніх ринкових. Рівень конкурентоспроможності товарів та послуг визначається сукупністю рівних техніко-економічних чинників: якість та собівартість, форма та методи торгівлі, ціни, умови та строки поставок і транспортування, відповідність вимогам моди і умовам місцевого ринку, види і форми розрахунків та платежів з покупцями, престиж виробника і продавця (“ціни” фірми) престиж товару (товарний знак), ефективність реклами і інші.

Найбільш складним, на мій погляд, є визначення конкурентоспроможності машин та обладнання, основним чинником якої є якість, що визначається багатьма складовими, набір яких більш складніший ніж в товарів інших категорій. У розуміння якості машин та обладнання входить продуктивність і універсальність, стандартизація і уніфікація моделей. При цьому продуктивність обладнання не завжди головним чинником; інколи перевага надається менш продуктивному обладнанню, але більш дешевшому і універсальному, простому, безпечному і зручному в користуванні. Важливою характеристикою якості машин і обладнання є їх технічна досконалість. Велике значення мають також надійність і довговічність роботи і строк служби до капітального ремонту, рівень технічного обслуговування і постачання запасними частинами. Рівень конкурентоспроможності машин і обладнання залежить від відповідності специфічним вимогам місцевого ринку.

До найважливіших компонентів конкурентоспроможності машин та обладнання відносяться якість оздоблення і фарбування, а також дизайн.

Аналіз конкурентоспроможності товарів, що експортуються, повинен супроводжуватися також розробекою відповідних рекомендацій партнерам – вітчизняним виробникам товарів, спрямованих на підвищення рівня конкурентоспроможності цих товарів.

Одним із показників діяльності підприємства є характеристика динаміки експорту (імпорту) товарів та послуг.

Для більш повної картини експортної роботи підприємства, експорт товарів та послуг за звітний рік порівнюється з експортом за попередній рік. Таке порівняння доцільно проводити за декілька років (наприклад, 5-10), що дає можливість встановити зміни у товарній структурі експорту, у розвитку нових видів експорту і його географічного напрямку, обсягу експорту в поточних і постійних (базових) цінах, середніх експортних цінах. При вивченні динаміки експорту за ряд років розраховуються також темпи приросту за кожний рік і середньорічний темп приросту експорту за весь період, що вивчається.

Дані про експорт за роки, що аналізуються доцільно групувати по країнах і товарах за допомогою таблиць. За кожним рядком таблиці розраховуються індекси вартості, фізичного обсягу і цін. Ці індекси покажуть, на яку суму і де змінилися вартість і фізичний обсяг експорту, а також середні експортні ціни.


За товарними групами, що включають кількісно і якісно порівняльні товари (наприклад, нафтопродукти: бензин, дизельне паливо, мазут), можна розрахувати індекс кількісної структури за формулою:

де g1 – кількість товарів поточного періоду;

p0 - базові ціни цих товарів;

po - середня ціна товарів базового періоду;


Середню ціну вираховуємо за формулою:

Для підтвердження вищесказаного розглянемо діяльність ВАТ “Волтекс” за деякими товарами (див. табл. 2).

Таблиця 2

Динаміка експорту ВАТ “Волтекс”

Назва товару 1997 р. 1998 р.
К-ть, тис. м Ціна за од. Сума,тис. грн. К-ть, тис. м Ціназа од. Сума, тис. грн.
go po gopo g1 p1 g1p1
Тканина “Альтана” 28000 4,23 118440 15000 4,58 68700
Тканина “Технічна” 32000 1,60 51200 20000 1,82 36400
Всього 60000 169640 35000 105100

За даними таблиці 2 розрахуємо індекс структури. Середня ціна буде дорівнювати 2,83 грн. Відповідно

Якщо індекс кількісної структури виявиться більшим одиниці, то це буде означати, що в межах товарної групи зросла питома вага кількості більш дорогих товарів за рахунок зниження питомої ваги більш дешевих товарів. Як бачимо, індекс кількісної структури менший одиниці, тобто відбулася зворотна зміна.


За даними таблиці 2 визначимо, як змінився обсяг експорту в незмінних цінах (фізичний обсяг) і як змінилися в середньому ціни на товари цієї групи. Визначимо міру впливу факторів кількості, ціни і структури на зменшення експорту цієї групи на 64540 тис. грн. Вирахуємо три індекси:

Індекс вартості (Іpg):

Індекс цін (Іp):


Сума 105100 тис. грн. показує вартість експортних товарів за 1998 р. (ціни проіндексовані), а сума 95450 тис. грн. – результат перерахунку експорту за 1998 р. в цінах 1997 р. Порівняння цих сум дозволить визначити, виплив змін цін на величину вартості експорту товарів. Експортні ціни підвищилися в середньому на 10%. Отже, підвищення вартості продукції за рахунок підвищення цін на 10% склало 105100-95450=9650 тис. грн.;

Індекс фізичного обсягу (Іg):

Звідси приріст експорту за рахунок зміни вартості обсягу в незмінних цінах становить 95450-169640=-74190 тис. грн.

Отже, вартість експорту групи товарів за рік зменшилася на 64540 тис. грн. Це відбулося за рахунок збільшення цін на 10%, зменшення кількості експортних товарів, зміни кількісної структури експорту, вираженої в підвищенні ваги більш дешевих товарів.

Ще одним показником ЗЕД є оцінка раціональності використання оборотного капіталу при експорті та імпорті товарів.

Для відповіді на питання, наскільки раціонально використовувався оборотний капітал підприємства при експорті й імпорті товарів, необхідно передусім послідовно вивчити:

-оборот оборотного капіталу;

-накладні витрати з експорту й імпорту товарів;

-ефективність експорту й імпорту товарів.

Результати проведеного аналізу необхідно узагальнити шляхом вирахування так званого коефіцієнта віддачі і його аналізу.

Оборот оборотного капіталу (оборотних засобів) здійснюється за схемою:

гроші - матеріал на складі - процес виробництва - готова продукція на складі - відвантаження товарів зі складу і розрахунки з покупцями (дебіторами) - гроші

Оборотний капітал підприємства та всі його стадії відображаються в активі на статтях 2-го і 3-го розділів бухгалтерського балансу. Що стосується техніки аналізу, то спочатку визначають середньорічні залишки оборотних засобів за формулою:


Аналогічно визначаються середні залишки і за частинами оборотного капіталу. Надалі визначається число оборотів оборотного капіталу (оборотних засобів) за рік, що являє собою відношення собівартості реалізованих товарів до середньорічних залишків. Наступним етапом є визначення тривалості одного обороту (ТО) за формулою:

ТО=СЗ*360днів/С,

де: С – собівартість реалізованих товарів.

Якщо кількість оборотів за рік вже знайдено, то тривалість одного обороту можна визначити таким чином: 360днів / кількість оборотів капіталу.

Оборот засобів підприємства в експортних операціях проводиться за такою схемою: відвантаження товарів на експорт - розрахунки з іноземними покупцями - надходження валюти за товар на транзитний рахунок підприємства. Тривалість обороту залежить від маршруту перевезень, часу збереження на складі, тривалості розрахунків з іноземними покупцями.

Тривалість обороту засобів в імпортних операціях може збільшуватись на термін відкриття акредитиву на користь іноземного постачальника. Методика і техніка аналізу засобів у експортних і імпортних операціях принципово не відрізняється від загальної методики аналізу обороту оборотного капіталу підприємства.

При аналізі накладних витрат передусім визначають два узагальнюючих показники: відносний рівень накладних витрат у гривнях (ВРНВгрн.) і у валюті (ВРНВвал.).

ВРНВгрн.=НВгрн.*100/С,

де: НВ– накладні витрати з експорту за рік у гривнях, С – виробнича собівартість реалізованих товарів за рік, ВРНВгрн. показує, скільки копійок накладних витрат припадає на кожну гривню виробничої собівартості товарів.