ВРНВвал.=НВвал.*100/В,
де: НВ – накладні витрати з експорту в валютних одиницях за рік, В – виручка-бруто в валюті за рік, ВРНВвал. показує, скільки валютних копійок витрачено на оплату накладних витрат на одну валютну одиницю. Аналогічно складаються показники з імпорту товарів.
Показники за звітний період, які співставляються з показниками за попередній рік дають першопочаткові орієнтири у зміні відносних рівнів накладних витрат. Наступний етап – вивчення факторів, які визначають зміну кожної статті абсолютного рівня накладних витрат. Потім вивчення конкретних причин з кожного фактора і з’ясування можливостей знизити рівень накладних витрат у майбутньому.
Показник ефективності експорту визначається як відношення: виручка-нетто у валюті, помножена на 100, до повної собівартості товару в грошовій одиниці. Показник ефективності – це показник валютної виручки на гривню витрат. Крім зміни курсу грошової одиниці, на цей показник впливають такі основні чинники:
1.Експортна ціна-бруто (контрактна ціна);
2.Рівень накладних витрат ц валюті (виручка-нето = виручка-бруто – накладні витрати в валюті);
3.Виробнича собівартість одиниці товару у гривнях;
4.Рівень накладних витрат у гривнях (повна собівартість = виробнича собівартість + накладні витрати у гривнях).
Після завершення аналізу обороту, накладних витрат, ефективності потрібно відповісти на основне питання – наскільки раціонально, тобто по-господарськи, використовується оборотний капітал. Узагальнюючим показником у цьому випадку є коефіцієнт віддачі оборотного капіталу, який можна розрахувати за формулою:
Отже, основними завданнями аналізу зовнішньоекономічної діяльності опвинні бути:
1.Оцінка рівня і якості виконання підприємством зобов’язань за контрактами з іноземними партнерами;
2.Характеристика динаміки (розвитку) зовнішньоекономічної діяльності підприємства (найчастіше за звітний і попередній роки);
3.Оцінка раціональності використання засобів, залучених для виконання зобов’язань за контрактами – центральне, найбільш складне, завдання аналізу.
Виконання вказаного завдання передбачає послідовне чи паралельне вивчення оборотності капіталу підприємства (в основному, в частині зовнішньоекономічної діяльності), дослідження накладних витрат з експорту й імпорту товарів, вивчення ефективності зовнішньоекономічних операцій; узагальнення отриманих результатів аналізу за допомогою коефіцієнта віддачі оборотного капіталу, що дасть змогу відповісти на питання – наскільки раціонально використовувався оборотний капітал у зовнішньоекономічній діяльності підприємства;
4.Оцінка фінансових результатів зовнішньоекономічної діяльності підприємства;
5.Характеристика фінансового стану, платоспроможності і рентабельності підприємства.