Смекни!
smekni.com

Джерела Ріки Рослинний та тваринний світ річок (стр. 1 из 2)

Педагогіка

«Урок з природознавства:

Джерела. Ріки. Рослинний та тваринний світ річок»

Мета.Продовжувати знайомство з найважливішим мінералом землі водою. Повторити властивості води та її кругообіг в природі. Сформувати поняття про водой­ми; пояснити утворення джерел; дати поняття яро річку. Ознайомити учнів з річками своєї місцевості, України за­галом, з рослинним і тваринним світом річок. Розвивати мовлення і мислення. Виховувати бережливе ставлення до води, джерел і річок. Оберігати рослин та тварин, занесе­них до Червоної Книги України.

Обладнання.Казкові герої «Золота рибка», «Водограй», виставка книг, таблиці «Гірська річка», «Сплавлення лісу», «Річка рівнини», ілюстрації джерела, ставка, річки в різні пори року. Тлумачний словник школяра, ілюстрації тварин та рослин річки, картки, «комп'ютер», глобус, зошити, ак­варіум з картонними рибками.

Хід уроку

I.Організаційна частина.

Діти, сьогодні у нас на уроці гості. Привітайтеся, будь ласка, з ними.

З природознавства кілька уроків —

У світ незвичайний ще кілька кроків.

Світ природи пізнати маємо,

Багато цікавого ми вже знаємо.

Що таке рослини, де живуть синиці...

Хочем ще дізнатися, де взялась вода в криниці.

II. Актуалізація опорних знань.

На сьогоднішньому уроці ми продовжуємо знайомство з незвичайною речовиною — водою. Готуючись до уро­ку, діти працювали з тлумачним словником. Зачитайте, будь ласка, що ж таке вода?

Вода [вода] — прозора безбарвна рідина, яка знахо­диться в ріках, озерах, морях, океанах тощо, і в чистому вигляді не має запаху та смаку.

Микола Міщенко пише так про воду: «Якби мені дове­лося писати гімн всепланетному життю, неодмінно почав би його з величальної пісні на честь Води, і закінчив би щонайглибшою вдячністю цій живильній рідині». Чому таке поклоніння? Вода — це життя. Саме з води вийш­ли всі живі істоти, тому і ми — діти води. Вона вгамо­вує нашу спрагу, дає життя ланам, зігріває будинки, сте­литься перед кораблями...

Жива вода дає життя Всьому живому в світі.

Якщо живе жива вода, Тоді земля у квіті.

(Л.Забашта)

Хочу звернути вашу увагу на цікаві факти, які стосу­ються води.

1. За все життя людина споживає в середньому 50—60 тонн води.

2. При спразі бізони відчувають воду за 5—7 км.

3. Американський тушканчик взагалі не п'є води — йому досить вологи із зерняток.

4. Медузи складаються на 95—98% з води.

5. Вода буває різною: густою, мов кисіль; згубною, мов
отрута; білою і розсипчастою, як пральний порошок; со­лоною; срібною, що вбиває мікроби; магнітною, що може виводити каміння з нирок; схожою на гуму, яку можна різати ножицями, та такою, що не замерзає при — 50° С,
кипить при + 300° С. Про такі цікаві властивості води ви дізнаєтесь, коли будете вивчати хімію.

6. Щоб виростити 1 кґ овочів, потрібно затратити 2 тонни води!

7. Подивіться на глобус. Майже три чверті поверхні
земної кулі вкрито цією дивовижною речовиною.

8. Якби розлити всю океанську воду по всій умовно розрівняній поверхні суші, шар води був би досить-таки чималим: близько 2,6 км!

Довго ще можна перераховувати такі цікаві факти, але до нас завітав маленький хлопчик Водограй, який хоче дізнатися, де ж на Землі зберігається вода? Допоможемо ми йому тоді, коли розшифруємо чарівні слова — тему нашого уроку, використовуючи «комп'ютер».

Тема: 3, 19,6, 19, 14,17,11.

6, 9, 7, 21, 7, 16, 1. 21, 12, 15, 11.

КОМП'ЮТЕР:

А БВГҐДЕЄЖ

123456789

3 Й І ї Й К Л М Н

10 11 12 13 14 15 16 17 18

ОПРСТУФХЦ

19 20 21 22 23 24 25 26 27

4 Ш Щ Ь Ю Я

28 29 ЗО 31 32 33

Молодці! Ви правильно розшифрували тему.

Тема уроку: ВОДОЙМИ. ДЖЕРЕЛА. РІКИ.

Сьогодні на уроці ми ознайомимось з такими водоймами, як джерела і ріки. Але спочатку учні нашого класу розкажуть Водограю, що вони знають про воду.

III. Перевірка домашнього завдання.

1. Приказки. прислів'я, прикмети проводу.

•Багато снігу — багато хліба.

•Щоб рибу їсти, треба в воду лізти.

•Ранні пташки росу п'ють, а пізні —
слізки ллють.

2. Скоромовки.

Босий хлопець сіно косить, Роса росить ноги босі.

3. Загадки.

Не кінь, а біжить,

Не ліс, а шумить. (Річка)

Стоїть корито води налито. (Ставок)

Коли немає — чекають, а коли прийду — тікають.(Дощ)

В яку бочку не можна налити води? (В повну)

Де не можна просверлити дірку? (У воді)

4.Тест.

Вода стає твердою при:

а)0° С;

б)-10°С;

в)— 1°С.
Вода може бути:

а)у двох станах;

б)у п'яти станах;

в)у трьох станах.

Вода знаходиться в твердому стані у вигляді:

а)льоду;

б)снігу;

в)дощу;
в) інею;
в) граду.

Життя на землі без води:

а) можливе;

б)неможливе.

5.Конкурс поетів (діти зачитують складені віршики про воду, джерело, річку).

6.Робота біля магнітної дошки(дібрати подібні карт­ки).

Газоподібний станСнігГрад

Рідкий станЛідДощ

Твердий станІнійПара

Туман Роса

7.Фразеологізми.

Вийти сухим з води

У багатьох народів світу існував звичай: звинуваченого в чомусь випробовували водою. Дуже рідко кому щасти­ло уникнути смерті. Отже, про того, кому поталанило, го­ворили, що він вийшов сухим з води.

Золотий дощ

За народними переказами, Зевс був богом дощу, грому, батьком усіх богів і людей. До багатьох бо щоб зачарувати їх, Зевс з'являвся в іншій подобі. До красуні Данаї, яку за наказом батька заточили в підземелля він проник у вигляді золотого дощу.

Майже з того часу цей вираз став означати несподіване багатство, раптове збагачення.

Сьома вода на киселі

Це та вода, яка всьоме промиває борошно для киселю.Зрозуміло, що вона буде майже чистою: усе забрали з собою попередні води. Отже, у сьомій воді буде так мало від улюбленої народноїстрави — киселю, як у далекого родича якихось споріднених рис із певною людиною. Сьома вода на киселі — так називають дуже далеких родичів.

IV.Повідомлення нового матеріалу.

ДЖЕРЕЛЬЦЕ

Джерельце під вербою

Виблискує водою.

Прийду до нього й до ладу

Порозчищаю, обкладу.

Все дно камінням обмощу,

В пісок ні краплі не пущу.

задзвенить, і заспіва

Вода джерельна, мов жива.

(Т.Коломієць)

Робота з тематичним словником. Діти, хто знайшов визначення в словнику джерела, зачитайте, будь ласка.

«Джерело» — [дже"ре"ло] — потік підземної во, іншої рідини, що витікає на поверхню землі; те, lпочаток чому-небудь, звідки виходить щось.

Джерельна вода завжди чиста, холодна, її приємо пити. Джерельна, кришталева вода додає сили, здоров’я утворюється джерело, ми дізнаємося, попрацюва таблицею підручника на стор. 79.

Отже, місце, де на поверхню землі виходить підземнавода, називається джерелом. Джерела потрібно оберігати, розчищати, бо там, де є джерела водойми завжди поповнюються водою.

Робота у робочому зошиті (дати відповіді на пит

V.Фізкультхвилинка (малюнок качечки).

Вийшла качечка із двору, Підняла крильцята вгору, Відвела крильцята вбік, Ще й підскочила: скік, скік. Пішла до річки, нахилилась, Взяла водиці, гарно вмилась. Крильця в боки узяла, І додому знов пішла.

(Після виконання фізкультхвилинки учні сідають за парти).


Довгов'яза Лепетиха —

Буркітлива, а то тиха.

То повзе десь на околі,

То біжить на лузі, в полі.

Коли сонце довго гріє —

Зразу чахне та хворіє:

В спеку літньою порою

Слабне, робиться сумною.

Тільки ж добрий дощ пройшов —

Як вона здорова знов;

Знову жвава, говірка.

Що це таке? Це... (ріка).

(А. Разцветиков)

Так, правильно, — це річка. Розмова наша буде про різноманітність річок, їх значення, про тваринний і рос­линний світ річок. Зараз послухаємо вірш про річку, який підготувала Оксана.

НАША РІЧКА

Сама собою річка ця тече,

Маленька річечка, вузенька, як долоня,

Ця річечка — Дніпра тихенька синя доня,

Маленька донечка без імені іще.

Тече вона в городі в нас під кленом,

І наша хата пахне їй борщем.

Цвіте над нею небо здоровенне,

Солодкими хмаринами з дощем.

Ця річечка тече для клена і для мене,

Її й тоді я бачу, коли сплю.

Я річечку оцю, в городі в нас під кленом,

Як тата й маму, і як мед люблю.

(М.Вінграновський)

Що ж таке річка? Зачитаємо визначення з тлумачного словника.

«Ріка» — [р"і ка"] — постійний водяний потік з при­родною течією по руслу, від витоку вниз до гирла.

Щоб дізнатися, як утворюється річка, що таке русло, гирло, витік, опрацюємо малюнок на стор. 52.

Цікаво знати. Річка П'ярна викидає нечувану витівку: проплутавши понад 400 км, приносить свої води майже в те місце, звідки витікає. Річки бувають рівнинні та гірські (демонстрація таблиць).

Річечка, яка тече в нашому селі, називається Кам'янка. Річки нашої місцевості — Гнилий Тікич, Синюха. А як називається найбільша річка України? (Відповіді дітей). Дніпро — 2285 км, за довжиною посідає 26 місце в світі. Тече через те­риторію кількох країни, а початок бере в Росії.

В Україні є ще такі ріки: Дністер, Черемош, Дес­на, Тиса, Південний Буг та ін. Послухайте, будь ласка, легенду про те, звідки пішла назва річки Дністер.

ДНІСТЕР

Колись у давнину тут, де тече Дністер, плюскотів собі маленький струмочок, а вздовж нього подеку­ди жили люди. Були серед них мисливці і хліборо­би. І вели вони свій незвичайний календар. Кожен день позначали на піску, що був на березі струмка, мітками. Що не день, то нова мітка. По них люди зна­ли, скільки днів лишилось, наприклад, до весни...

Але одного разу струмок розлився. Коли вранці вода спала, вийшли люди на берег, а позначок нема.

—Хто дні стер? — бідкалися люди.