Сновидіння можуть відбивати захворювання, яке тільки зароджується і яке лікар поки ще не може продіагностувати. І в цьому немає абсолютно ніякої містики. Підтвердження можна знайти хоча б у тому, що поява таких снів за часом практично повністю збігається з прихованим періодом захворювання. Мозок здатен не тільки відчувати всі, навіть непомітні, процеси, що протікають в організмі людини, але й може оцінити, що відбувається, змоделювати найбільш ймовірний підсумок ситуації. Одержавши від органа, що вимагає лікування, ледь вловимий сигнал, мозок намагається відтворити повну картину, яку ми можемо спостерігати як сон. Наприклад, при хворобах серця часто виникають кошмари, переслідує незрозуміле почуття страху. А також можуть приснитися неприємні падіння в обрив або в бездонну прірву.
СОН І СНОВИДІННЯ ТВАРИН
Як відомо, заснула людина або тварина — легка здобич для ворогів. Однак люди зуміли забезпечити собі дах над головою, убезпечивши себе і створивши певні зручності для сну. Тварини не можуть собі такого дозволити.
Тільки хижаки, які відрізняються великими габаритами, здатні спокійно засипати, їм боятися немає чого. Тварини, що ведуть стадний спосіб життя, не засинають всі одночасно. Обов'язково хтось залишається вартувати. Птахам властиво спати навстоячки, обхоплюючи гілки пальцями лап. Отут виникає парадокс. Під час сну відбувається розслаблення, а птахи чомусь не падають. З'ясувалося, що пташина лапа в розслабленому стані дуже міцно стискає пальці. Трапляється, що птахи, навіть умираючи, не розтискають пальців. Під час сну температура тіла птахів може знизитися вдвічі. Щоб врятуватися від холоду, птахи засовують голову під крило, розпушують пір'я. А стрижі, наприклад, збираються у велику кулю.
Відомо, що тюлені нерідко сплять під водою, але перебувають там не постійно. Виявляється, що через кожні п'ять хвилин вони, не прокидаючись і не відкриваючи очей, піднімаються на поверхню, щоб поповнити запас повітря в легенях.
Осам під час сну доводиться чіплятися за край листя або травинок, щоб втриматися, тому що сплять вони часто у висячому положенні. Цікаво, що мурахи, прокинувшись, починають потягуватися, немов люди, які щойно прокинулися.
А ось що відомо про сон дельфінів. Ці тварини практикують почерговий сон то правої, то лівої півкулі мозку. Саме завдяки цій здатності вони мають можливість рухатися безперестанку і навіть спливати для того, щоб вдихнути повітря.
У тварин, подібно до людей, теж бувають сновидіння. Спостерігаючи за сплячими собаками, дуже часто можна помітити, як вони уві сні здригаються, починають гавкати.
Учені протягом довгого часу були переконані, що їм ніколи не вдасться точно установити, що ж може снитися тварині. Однак у 1979 році французькому біологові Мішелю Жуве вдалося «підглянути» сни тварин. Як же це відбулося? Як правило, ми, залишаючись у нерухомості, часто у своїх сновидіннях робимо якінебудь дії, біжимо. Мозок дає м'язам команди, які блокуються особливою його ділянкою. Вченому вдалося відключити блокування в піддослідних кішок. Іншими словами, йому спало на думку зробити кішок «сновидами». Під час фази повільного сну тварини були нерухомі. Коли ж наставала фаза швидкого сну, кішка піднімалася, починала кружляти, стежити за неіснуючою в реальності жертвою, намагалася підкрастися, кинутися на неї, укусити. Реальні миші в цей час її не цікавили. Іноді кішка могла почати бійку із сильнішою твариною, іноді намагалася хлебтати щось із блюдця, яке існує тільки в її уяві.