2.5.3 Перевіряти стан безпеки, гігієни праці та виробничого середовища на об'єктах підприємства, видавати керівникам перевіреного об'єкта, цеху, виробництва обов'язковий для виконання припис за формою згідно з додатком.
2.5.4 Вимагати від посадових осіб відсторонення від роботи працівників, які не пройшли медичного огляду, навчання, інструктажу, перевірки знань з охорони праці, не мають допуску до відповідних робіт або порушують нормативні акти про охорону праці.
2.5.5 Надсилати керівникові підприємства подання про притягнення до відповідальності працівників, які порушують вимоги щодо охорони праці; порушувати клопотання про заохочення працівників, котрі беруть активну участь у підвищенні безпеки та поліпшенні умов праці.
3. СЛУЖБА ОХОРОНИ ПРАЦІ ОБ'ЄДНАННЯ ПІДПРИЄМСТВ
3.1 Для виконання делегованих корпораціям, концернам та іншим об'єднанням підприємств (надалі - об'єднання) функцій в галузі охорони праці у їх апараті створюються служби охорони праці.
3.2 Статут об'єднання (інший документ про його створення)повинен містити положення щодо організації служби охорони праці,її повноважень і прав.
3.3 Служба охорони праці підпорядковується безпосередньокерівникові об'єднання.
3.4 підприємства, що утворили об'єднання, делегують йогослужбі охорони праці, як правило, функції, передбачені пунктами
2.4.1 і 2.4.2, підпунктами "в", "д", "ж", пункту 2.4.5підпунктами "а", "б", "д", пункту 2.4.6 пунктами 2.4.7 і 2.4.8підпунктами "а", "в", "г", "д", "е", "ж" пункту 2.4.12 цьогоТипового положення, а також:
3.4.1 Розроблення рекомендацій, спрямованих на підвищеннярівня безпеки, гігієни праці та поліпшення стану виробничогосередовища на підприємствах.
3.4.2 Забезпечення підприємств інформацією з питань охорони праці, у тому числі про причини аварій і нещасних випадків, підготовку пропозицій щодо їх запобігання.
3.4.3 Формування розділу "Охорона праці" у колективномудоговорі у разі його заключення об'єднанням.
3.4.4 надання допомоги підприємствам об'єднанням в вирішенніпитань, передбачених підпунктами "а" і "б" пункту 2.4.5, а також:
а) використанні вітчизняного та зарубіжного досвіду охоронипраці;
б) пропаганді безпечних і нешкідливих умов праці;
в) координації роботи лабораторій, що проводять оцінкусанітарно-гігієнічних умов праці;
г) придбанні державних міжгалузевих та галузевих нормативнихактів про охорону праці;
д) залученні науково-дослідних, навчальних та іншихорганізацій до розробок з охорони праці.
3.4.5 Організації навчання працівників служб охорони праціпідприємств, проведення з ними семінарів.
3.4.6 координації роботи служб охорони праці підприємств таметодичне керівництво цими службами.
3.5 Спеціалісти служби охорони праці об'єднання мають права,передбачені пунктами 2.5.1 - 2.5.5 цього Типового положення; крімтого вони мають право:
3.5.1 Перевіряти роботу служб охорони праці на підвідомчихпідприємствах.
3.5.2 Залучати спеціалістів підприємств (з дозволу їхкерівників) до перевірок додержання законодавства про охоронупраці.
4. СЛУЖБА ОХОРОНИ ПРАЦІ МІНІСТЕРСТВА, ДЕРЖАВНОГО КОМІТЕТУ, КОНЦЕРНУ, КОРПОРАЦІЇ ТА ІНШОГООБ'ЄДНАННЯ ПІДПРИЄМСТВ, СТВОРЕНИХ ЗА ГАЛУЗЕВИМ ПРИНЦИПОМ
4.1 У центральному апараті міністерства, державного комітету, концерну, корпорації та іншого об'єднання підприємств, створених за галузевим принципом, служба охорони праці підпорядковується першому заступнику міністра, голови державного комітету, керівникові концерну, корпорації та іншого об'єднання підприємств (надалі - міністерство).
4.2. Служба охорони праці міністерства виконує функції,передбачені пунктами 2.4.1, 2.4.2, підпунктами "а", "в", "д", "ж"пункту 2.4.5. підпунктами "б", "д" пункту 2.4.6. пунктами 2.4.7.
2.4.8 підпунктами "а", "б", "в", "г", "д", "е", "ж" пункту2.4.12, пунктом 3.4.2, підпунктами "а", "б", пункту 3.4.4. та пунктом 3.4.6. цього Типового положення, а також:
4.2.1 Здійснює методичне керівництво діяльністю підприємств, об'єднань з питань охорони праці; готує матеріали для щорічного підведення підсумків роботи по створенню безпечних і нешкідливих умов праці, розгляду найважливіших питань охорони праці на засіданнях колегії, нарадах, семінарах тощо.
4.2.2 Координує науково-дослідні і проектно-конструкторські роботи з питань охорони праці, розробляє разом з підприємствами і структурними підрозділами апарату міністерства комплексні заходи щодо поліпшення безпеки, гігієни праці та виробничого середовища. Співробітничає з державними і громадськими міждержавнимиорганізаціями в питаннях охорони праці. 4.2.3 Опрацьовує з відповідною галузевою профспілкою проекту угоди з питань поліпшення умов і безпеки праці. 4.2.4 Організує: а) галузеві конкурси, спрямовані на розроблення ефективних інженерно-технічних рішень щодо поліпшення безпеки праці, запобігання нещасним випадкам та професійним захворюванням;
б) виконання рішень органів державного нагляду за охороною праці та профспілок, які відносяться до компетенції міністерства;
в) розроблення проектів нових, перегляд або скасування чиннихнормативних актів про охорону праці; підготовку пропозицій щодофінансування зазначених робіт.
4.2.5 Бере участь у:
а) розгляді питань про внесення змін до списків виробництв,робіт, професій, посад і показників, що дають право на пільги ікомпенсації згідно з чинним законодавством;
б) спеціальному розслідуванні нещасних випадків згідно з Положенням про розслідування та облік нещасних випадків, професійних захворювань та аварій на підприємствах, в установах і організаціях, затвердженим постановою Кабінета Міністрів України від 10 серпня 1993 р. N 623 (623-93-п
4.2.6 Взаємодіє з аварійно-рятувальними формуваннями.
4.2.7 Здійснює відомчий контроль на підприємствах, воб'єднаннях (державних і орендних) галузі за:
а) функціонуванням системи управління охороною праці;
б) станом охорони праці, реалізацією комплексних заходів, галузевих угод, науково-дослідних та проектно-конструкторських робіт щодо поліпшення безпеки, гігієни праці і виробничого середовища;
4.3 Спеціалісти служби охорони праці міністерства маютьправа, передбачені пунктами 2.5.1-2.5.5, 3.5.1 та 3.5.2. цьогоТипового положення.
5. СЛУЖБА ОХОРОНИ ПРАЦІ МІСЦЕВИХ ДЕРЖАВНИХ АДМІНІСТРАЦІЙ
5.1 Служба охорони праці є структурним підрозділом місцевогооргану виконавчої влади, що утворюється головою державноїадміністрації.
До складу служби входять працівники регіонального фондуохорони праці, які повинні мати фінансову або економічну освіту.
Свою діяльність в галузі охорони праці служба спрямовує на роботу з підприємствами, установами і організаціями, розташованими в межах відповідної території, але перш за все з тими, що належать до сфери управління державної адміністрації, підприємствами недержавних форм власності.
5.2 Координацію роботи служби охорони праці обласної, міських Київської та Севастопольської державних адміністрацій здійснюють відповідні структурні підрозділи Держнаглядохоронпраці та Мінпраці.
5.3 Служба охорони праці обласної, міських Київської та Севастопольської державних адміністрацій здійснює методичне керівництво роботою служби охорони праці районних державних адміністрацій, розглядає подання і погоджує призначення керівників цих служб, розглядає питання створення регіональних фондів охорони праці.
5.4 Для розгляду наукових рекомендацій і пропозицій в галузі охорони життя і здоров'я людей на виробництві та профілактики травматизму невиробничого характеру при службі охорони праці обласних, міських Київської та Севастопольської державних адміністрацій можуть створюватись наукові ради і комісії.
Склад цих рад і комісій та положення про них затверджуєтьсядержавною адміністрацією.
5.5 Служба охорони праці разом з іншими структурними підрозділами державної адміністрації виконує функції, передбачені пунктами 2.4.1, 2.4.2, підпунктами "а", "в" і "ж" пункту 2.4.5, пунктами 2.4.7, 2.4.8, підпунктами "а" і "б" пункту 3.4.4, пунктом 3.4.6 цього Типового положення, а також: 5.5.1. Вносить на затвердження керівництву державної адміністрації пропозиції щодо забезпечення реалізації державної політики з питань охорони життя та здоров'я людей на виробництві та профілактики травматизму невиробничого характеру.
5.5.2 Організує:
а) діяльність обласної (міської, районної) ради з питань безпечної життєдіяльності населення. При вирішенні покладених на неї завдань взаємодіє з іншими підрозділами державної адміністрації, представницькими органами та органами місцевого самоврядування, а також підприємствами, об'єднаннями громадян;
б) розробку регіональної програми поліпшення стану безпеки, гігієни праці та виробничого середовища (за участю профспілок), а також регіональної програми заходів щодо запобігання нещасним випадкам невиробничого характеру;
в) створення методичних, учбово-методичних кабінетів охоронипраці, навчальних науково-технічних центрів;
г) витрачання за призначенням коштів регіонального фондуохорони праці;
д) облік та аналіз нещасних випадків невиробничого характеру,а також шкоди від цих подій.
5.5.3 Бере участь у:
а) розслідуванні групових та смертельних нещасних випадків тоді, коли це передбачено Положенням про розслідування та облік нещасних випадків, професійних захворювань і аварій на підприємствах, в установах і організаціях;
б) розгляді проектів контрактів, які укладаються з керівниками підприємств, що належать до сфери управління державної адміністрації, або які укладаються за погодженням з державною адміністрацією.
5.5.4 Отримує дані про підприємства, що проходять державнуреєстрацію відповідно до встановленого порядку.