Смекни!
smekni.com

Поширення соціальних небезпек, які загрожують життю і здоров'ю людини (стр. 3 из 4)

Проведення експіременту, використовуючи пластикову бутилку, вату, цигарку, що підтверджує жахливий вплив тютюну на легені.


2. Наркоманія

На кожні 10 тисяч жителів України припадає 17 наркоманів. 70 % споживачів наркотиків — молоді люди віком від 16 до 20 років.

Відмічається тривожна тенденція — усе більше дітей звикає до наркотиків.

Малюки 5—7 років уже нюхають клей, ацетон, ковтають таблетки, а до 10 років деякі переходять на важкі наркотики.

Наркоманія і токсикоманія — хвороби, які виникають у результаті зловживання речовинами, що викликають короткочасне відчуття приємного психічного стану, бони характеризуються отруєнням нервової системи і патологічним звиканням до цього отруєння. Між цими захворюваннями існує юридична відмінність: речовини, які викликають токсикоманію, законодавчо не внесені у список наркотиків.

Наркотики були відомі ще у давні часи (грец. пагке — заніміння,, тапіа — пристрасть, безумство).

За статистичними даними, на квітень 2000 року в Україні було зареєстровано офіційно 86 тисяч наркоманів. Але спеціалісти вважають, що їх близько півмільйона. Причому в індустріальних районах наркоманів утричі більше, ніж у сільських. У 1999 році у стані наркотичного сп'яніння було скоєно 11 тисяч злочинів. А смертність від наркотиків збільшилася вдвічі порівняно з 1998 роком.

До наркотичних речовин належить опіум, героїн, морфій, кодеїн та ін.

Багато тисяч років тому люди звернули увагу на те, що деякі речовини мають особливий вплив на людину — спричиняють галюцинації, заспокоєння, знімають болісні відчуття, покращують сон, формують стан душевного комфорту, задоволення, імо-ційного підйому. Вживання цих речовин найчастіше було пов'язано із релігійними містеріями.

Ейфорія та неадекватна веселість, а потім дивне заніміння після вживання зілля із різних рослин незмінно супроводжували грецькі вакханалії, релігійні свята мешканців джунглів Амазонки або верхів'я Нілу. Якщо в минулі століття їх використовували доволі рідко, то у XXстолітті наркоманія і токсикоманія розповсюдилися дуже широко і головним чином у великих містах.

У наші дні наркоманія стала хворобою незахищених прошарків суспільства, а точніше, найслабших його членів.

Багато людей вважають, що наркоманія — значно більше зло, ніж алкоголізм, і тому вже краще пити, ніж вживати наркотики.

Насправді порівнювати, що жахливіше — черга алкоголіків з руками, що трусяться, чи декілька худих наркоманів — цілком безглуздо.

Як це не видається дивним, але саме спроба позбавитися від алкоголізму призвела до першого спалаху зловживання наркотиками у Европі.

Більшість людей, які вживають наркотики, ставлять себе вище за суспільство, його закони і норми, вважаючи себе дуже обдарованими особистостями.

Почасти причина такої роздутої самооцінки в особливості дії багатьох наркотичних речовин.

Творчі натури, які використовували наркотичне сп'яніння для стимуляції натхнення, загинули у розквіті літ.

Наркоманія — хвороба людей, які не зуміли сказати «Ні!». Наркотики були відомі ще в давні часи. У наші дні наркоманія стала своєрідним способом виходу із стресових ситуацій. Які ж фактори впливають на початок вживання наркотиків серед молоді?

1. Перш за все — мода, прагнення вписатися у те оточення, ту компанію, яка для молодої людини важлива, цікава і де вживання наркотиків — норма.

2. Можливо, молодь приваблює поширене помилкове судження, що вживання наркотиків.— ознака сучасного способу життя.

3. Психологи вважають, що вживання наркотиків — одна із сходинок втечі від реального життя. Наступна — самогубство. Серед інших причин можна назвати такі:

— погані стосунки в родині, з близькими, з друзями;

— антисоціальна поведінка та гіперактивність дітей;

— дружба з однолітками, які вживають наркотики;

— нелюбов до школи, неуспішне навчання;

— економічні та соціальні труднощі.

Наркотичне сп'яніння. Сама наркотична ейфорія триває не більше 1—5 хвилин. А решту 1—3 години людина перебуває у фазі розслаблення і заспокоєння, яка переходить у дрімоту, стан марення і сну.

Під час наркотичної ейфорії, крім підняття настрою, відчуття веселості та радості, виникають викривлення у сприйнятті не лише ситуації і стосунків людей, але й форми предметів, кольору, простору, часу і звуку.

Шлях багатьох рок-музикантів і співаків, видатних акторів і художників нашого століття був обірваний наркотиками.

Наркоман у комі має більш пристойний вигляд, ніж п'яниця. Але навряд чи це можна вважати перевагою. Доля кожного третього наркомана — захлебнутися блювотними масами. Сновидіння теж не завжди приносять задоволення. Жах сюрреалістичної картини своєї смерті, розчленування власного трупа і поховання - гострі відчуття не для широкого загалу.

До того ж дуже багато наркотиків навіть у невеликих дозах викликають у початківців нудоту, блювання, різку сухоту у роті і серцебиття.

Наркоманія і токсикоманія розвиваються у процесі регулярного приймання наркотичних речовин і лікарських препаратів. Потрапляючи у внутрішнє середовище організму, вони перш за все дуже впливають на головний мозок. Із часом у людини з'являються, наростають і закріплюються три основні ознаки наркоманії та токсикоманії:

— психічна залежність;

— фізична залежність, вираженням якої є абстинентний синдром;

— зміна чутливості до наркотика (толерантність).

Чому ж людина досить швидко звикає до таких речовин? Справа в тому, що її головний мозок має ділянки, які визначають настрій або емоційний стан,— ділянки заохочення і покарання. Подразнення перших завжди викликає позитивні емоції, гарний настрій і задоволення. Вплив на другі викликає негативні емоції, почуття незадоволеності, поганий настрій, пригніченість.

Розвиток психічної залежності від наркотика або будь-якої токсичної речовини визначається впливом на зони заохочення. Вживання наркотика стає найголовнішим стимулом в одержанні позитивних емоційних переживань, а його відсутність викликає у наркомана психічний дискомфорт, який супроводжується поганим настроєм, пригніченістю, апатією, роздратованістю без будь-яких причин. Так розвивається психічна залежність.

Розвиток фізичної залежності пов'язаний із зменшенням концентрації речовини у крові через декілька годин після останнього прийому. Виникає важкий, болісний стан страждання, який називається «ламанням». Хворий відчуває дуже тяжкі страждання: фізичне нездужання, болі й судоми в усьому тілі, головні болі, болі в суглобах і внутрішніх органах. Пропадають сон і апетит, змінюється хода і координація рухів. Тривожать блювота і поноси. Хворий обливається потом, невтримно чхає, із очей течуть сльози. Можуть бути судомні напади із втратою свідомості. Коли свідомість присутня, хворий відчуває або вкрай пригнічений стан, апатію, повну байдужість і нестерпний сум, або стає роздратованим і навіть агресивним, його охоплює неймовірна тривога, злісне хвилювання. Страждання можуть тривати декілька днів, вимотуючи людину до крайнощів. Полегшити стан хворого може або спеціальне лікування, або прийом наркотика (речовини, яка викликає токсикоманію).

У процесі розвитку хвороби відбувається поступове звикання до наркотика. Він уже не викликає того стану, який був на початку. Це пояснюється тим, що змінюється чутливість організму до вживаної речовини в бік підвищення стійкості до нього, «терпимості». Це фізіологічне явище називається толерантністю. За своєю сутністю — це захисна реакція організму. Людині доводиться збільшувати дозу і робити це неодноразово, що врешті-решт найчастіше за все призводить до отруєння і навіть до загибелі від передозування.

Ця проблема виникає при вживанні абсолютної більшості наркотиків, особливо тих, які містять опій.

Уже через 1—2 місяці доза морфію може перевищити початкову у 200 разів. Для здорової людини вона смертельна, для морфініста необхідна, щоб підтримувати нормальний психічний тонус.

Причому, тут немає підстав гордитися своєю надвитриваліс-тю. По-перше, постійне збільшення дози для одержання хоч якоїсь ейфорії створює величезні фінансові проблеми. По-друге, ефект сп'яніння, розслаблення і комфорту дуже швидко зникає взагалі.

Ін'єкції починають виявляти лише стимулюючі дії. З'являється відчуття додавання сил, яких стає все менше й менше.

Нещасний, вже не може жити і працювати без диявольського зілля.

Наслідки. Вже через 2—3 роки вживання наркотиків призведе до загального виснаження організму.

Людина худне, її шкіра набуває жовтуватого відтінку, з'являється крихкість нігтів і волосся, повна і необоротна імпотенція. Вона втрачає здатність навіть до найменших фізичних та психологічних навантажень. Настає передчасне старіння з ознаками слабоумства.

Повністю втрачаються попередні почуття й інтереси, єдиною турботою стає добування наркотика будь-якою ціною.

Настає остаточна моральна та інтелектуальна деградація — повний розпад особистості.

А рабська залежність від наркотиків обов'язково втягне новачка у кримінальне середовище. Шахрайство й вимагання, крадіжка й проституція — єдині доступні для більшості способи придбання наркотика.

Кримінальні «розбори» і повне фізичне виснаження, самогубства й передозування наркотиків (під кінець хвороби раптово втрачається звична переносимість високих доз) обривають його життєвий шлях, який він не пройшов і до середини. Рідко, коли наркоман доживає до 30—35 років. Найчастіші причини смерті наркоманів:

1. передозування наркотиків;

2. гостра серцево-судинна недостатність;

3. загальна дистрофія;

4. самогубство (суїцид);

5. бійки і кримінальні розбирання.

Ознаки наркотичного сп'яніння людини

— Різко звужені (іноді дуже розширені) зіниці.