Смекни!
smekni.com

Аналіз стану охорони праці на підприємстві (стр. 3 из 6)

при введенні в дію нових або переглянутих нормативних актів про охорону праці, а також при внесенні змін та доповнень до них;

при зміні технологічного процесу, заміні або модернізації устаткування, приладів та інструменту, вихідної сировини, матеріалів та інших факторів, що впливають на охорону праці;

при порушенні працівником нормативних актів про охорону праці, що можуть призвести або призвели до травми, аварії чи отруєння;

на вимогу працівників органу державного нагляду за охороною праці, або державної виконавчої влади у випадку, якщо виявлено незнання працівником безпечних методів, прийомів праці чи нормативних актів про охорону праці;

при перерві в роботі виконавця робіт більше ніж на 30 календарних днів - для робіт з підвищеною небезпекою, а для решти робіт - більше 60 днів.

Обсяг і зміст інструктажу визначаються в кожному окремому випадку залежно від причин і обставин, що спричинили необхідність його проведення.

Цільовий інструктаж проводиться з працівниками при:

виконанні разових робіт, що не пов'язані з безпосередніми обов'язками за фахом (навантаження, розвантаження, разові роботи за межами підприємства, цеху тощо);

ліквідації аварії, стихійного лиха;

проведенні робіт, на які оформлюється наряд-допуск, дозвіл та інші документи;

екскурсіях на ЖКУВП "Біатрон-3".

Цільовий інструктаж фіксується нарядом-допуском або іншою документацією, що дозволяє проведення робіт.

Первинний, повторний, цільовий та позаплановий інструктажі затверджуються перевіркою знань усним опитуванням за допомогою технічних засобів навчання, а також перевіркою набутих навичок безпечних методів праці. Знання перевіряє особа, яка проводила інструктаж. Про проведення інструктажів, стажування та допуск до роботи особа, яка проводила інструктаж, робить запис до журналу (додаток № 8 до Положення про навчання, інструктаж та перевірку знань працівників з питань охорони праці на ЖКУВП "Біатрон-3"). При цьому обов'язкові підписи як того, кого інструктували, так і того, хто інструктував. Журнали інструктажів повинні бути пронумеровані, прошнуровані і скріплені печаткою.

Перелік професій та посад працівників, які звільняються від первинного, повторного та позапланового інструктажів, затверджується керівником підприємства після узгодження з державним інспектором Держнаглядохоронпраці. До цього переліку можуть бути віднесені особи, які непов'язані з обслуговуванням обладнання, використанням інструменту, збереженням сировини, матеріалів тощо.

проаналізуйте умови праці на ЖКУВП "Біатрон-3" (небезпечні і шкідливі виробничі фактори, загальна характеристика умов праці);

Розпочнемо з загальної характеристики умов праці.

Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 26 вересня 2001 р. № 450-р "Про нову гігієнічну класифікацію праці та показники, за якими надаються пільги і компенсації працівникам, зайнятим на роботах з шкідливими та важкими умовами праці" впроваджена нова гігієнічна класифікація праці. За цією класифікацією умови праці на ЖКУВП "Біатрон-3" належать до ІІ класу — допустимі умови — характеризуються такими рівнями факторів виробничого і трудового процесу, які не перевищують установлених гігієнічних нормативів, а можливі зміни функціонального стану організму відновлюються за час регламентованого відпочинку або до початку наступної зміни й не чинять несприятливого впливу на стан здоров’я працюючих та їх потомство в найближчому і віддаленому періодах.

Згідно із санітарними нормами всі промислові об’єкти залежно від ступеня шкідливості і небезпечності для населення поділяються на п’ять класів. Для кожного з них установлена санітарна зона, мінімальна допустима відстань між промисловим об’єктом, жилими спорудами, культурно-профілактичними закладами. Так ЖКУВП "Біатрон-3" належить до V класу. Таким чином, санітарна зона для нього становить 50 м.

Аналіз небезпечних і шкідливих факторів подано нижче.

На підприємстві обладнання робочих місць та умови праці на них відповідають вимогам таких нормативних документів:

показники мікроклімату (температура, відносна вологість повітря, швидкість руху повітря, теплове випромінювання) в робочій зоні — Державним санітарним нормам ДСН 3.3.6 042-99;

концентрація пилоподібних шкідливих речовин у повітрі робочої зони не перевищує гранично допустимих концентрацій (ГДК) шкідливих речовин у повітрі робочої зони, що містяться у переліку "Предельно допустимые концентрации (ПДК) вредных веществ в воздухе рабочей зоны" № 4617-88, доповненнях № 1-7 до нього, а також ГДК, затверджених Головним державним санітарним лікарем України після 1 січня 1997 р.;

рівні виробничого шуму не перевищують допустимих значень Державних санітарних норм ДСН 3.3.6 037-99;

параметри виробничого освітлення (коефіцієнт природної освітленості, освітленість робочої поверхні, показники осліпленості) відповідають вимогам СНиП-4-79).

На ЖКУВП "Біатрон-3" на самопочуття, стан здоров’я працівників впливає мікроклімат виробничих приміщень, який визначається дією на організм людини температури та вологості повітря. Технологічний процес виробництва меблів передбачає суворий контроль за вологістю повітря в робочій зоні, оптимальний показник становить 70-75 % при температурі 30 0С. Для вимірювання параметрів мікроклімату використовуються різні прилади: ртутні термометри (для вимірювання температури) та психрометри (для визначення відносної вологості повітря).

Дрібні частки твердих речовин, зважуваних у повітрі, прийнято називати пилом. Наявність пороху в повітрі робочих приміщень зумовлена характером та організацією технологічного процесу на ЖКУВП "Біатрон-3". Промисловий пил на ЖКУВП "Біатрон-3" відноситься до нейтрального (нетоксичний для людини). За походженням він є органічним, за способом утворення дезінтеграційним ( утворюється в результаті різання, шліфування). Побічна дія пилу на людину полягає в тому, що при підвищеній запиленості повітря знижується освітленість. Запиленість повітря шкідлива також для обладнання, яке швидко спрацьовується і виходить із ладу.

Виробничий шум — це хаотична сукупність різних за силою і частотою звуків, що виникають у повітряному середовищі і безпосередньо впливають на працездатність. Джерелами шуму на ЖКУВП "Біатрон-3" є: електричні інструменти та верстати. З шумом пов’язані деякі технологічні процеси — розрізання та шліфовка.

Тривалий шум впливає не лише на слух. Він робить людину нервовою, погіршує її самопочуття, знижує працездатність та швидкість руху, сповільнює розумовий процес. Усе це може спричинити аварію на виробництві. На ЖКУВП "Біатрон-3" дотримуються рекомендованих діапазонів шуму для робітників цехів, гаражів, магазинів у межах 56—70 дБ.

На підприємстві розрізняють такі системи штучного освітлення: загальне, місцеве та комбіноване. Система загального освітлення призначена для освітлення всього приміщення. Місцеве освітлення призначається для освітлення тільки робочих поверхонь, на ЖКУВП "Біатрон-3" воно стаціонарне. Комбіноване освітлення складається з загального та місцевого. Його передбачають для робіт І—VIII розрядів точності за зоровими параметрами, та коли необхідно створити концентроване освітлення без утворення різких тіней. Головними джерелами світла для промислового освітлення на підприємстві є лампи розжарювання.

проаналізувати звітні дані ЖКУВП "Біатрон-3" з охорони праці за три останні роки (нещасні випадки, стан професійної захворюваності, аварійні та техногенні ситуації, травматизм тощо) та зробити відповідні висновки про стан охорони праці на підприємстві (існуючий стан, гострі проблемні моменти). Які заходи з охорони праці, на вашу думку, необхідно обов'язково передбачити на ЖКУВП "Біатрон-3" та чому?

ЖКУВП "Біатрон-3" звітує по стану і умовам праці за минулий календарний рік (на 31 січня наступного року) за двома формами звітності:

1) форма №1-ПВ "Звіт про стан умов праці, пільги та компенсації за роботу в шкідливих умовах за 20__рік". Ця форма містить тільки два розділи: "Стан умов праці" та "Пільги та компенсації за роботу в шкідливих умовах". Форма заповнюється один раз на два роки. З огляду на те, що на ЖКУВП "Біатрон-3" умови праці, охарактеризовані в попередньому пункті, відповідають санітарно-гігієнічним нормам (за результатами атестації робочих місць за умовами праці), гранично допустимі рівні концентрації шкідливих факторів виробничого середовища не перевищені аналіз за формою № 1-ПВ не проводимо.

2) форма № 7-ТНВ "Звіт про травматизм на виробництві у 20_році". Форма містить п'ять розділів: "Чисельність працюючих", "Потерпілі та нещасні випадки на виробництві"; "Окремі матеріальні наслідки нещасних випадків на виробництві"; "Розподіл кількості потерпілих від нещасних випадків, пов’язаних з виробництвом, за основними видами подій, що призвели до нещасних випадків"; "Розподіл кількості потерпілих від нещасних випадків, пов’язаних з виробництвом, за основними причинами нещасних випадків". Форма заповнюється один раз на рік.

Аналіз звітних даних з охорони праці по підприємству за останні 3 роки (2007-2009 рр.) проведений, виходячи з інформації, що міститься в формі № 7-ТНВ.

Таблиця 1

Аналіз звітних даних ЖКУВП "Біатрон-3" з охорони праці за 2007-2009 рр.

Показник 2007 р. 2008 р. 2009 р. Відхилення
+/- з 2007 +/- з 2008
1 2 3 4 5 6
1. Кількість підприємств, включених до звіту, шт. 1 1 1 –– ––
2. Середньооблікова чисельність штатних працівників, осіб, у т.ч. жінки 453 453 493 4–– 4––
3. Кількість потерпілих з утратою працездатності на 1 робочий день і більше, осіб 2 1 4 2 3
4. Кількість людино-днів непрацездатності у потерпілих з утратою працездатності на 1 робочий день, людино-днів 8 5 20 12 15
5. Кількість нещасних випадків усього, шт. 2 1 4 2 3
6. Відшкодовано (виплачено) потерпілим, грн.у т.ч. за перші 5 днів тимчасової непрацездатності, що оформлені листком непрацездатності, грн. 327,3327,3 130,0130,0 890,9890,9 563,6563,6 760,9760,9
7. Вартість зіпсованого устаткування, зруйнованих будівель, споруд, грн. 600,0 –– 8000,0 7 400,0 8000,0
8. Кількість потерпілих усього, осібв т.ч. в результаті:ДТП, осібураження електричним струмом, осібпадіння потерпілого, осібпадіння, обрушення, обвалення предметів, осіб 2––––11 1––––1–– 422–––– 222-1-1 322-1––
9. Організаційні причини нещасних випадків, усьогов т.ч.порушення технологічного процесу, осібпорушення вимог безпеки під час експлуатації устаткування, машин, механізмів, осібпорушення трудової дисципліни, осібнедоліки під час навчання безпеці праці, осіб 211–––– 1––––1–– 2––––––2 ––-1-1––2 1––––-12
10. Інші причини нещасних випадків, осіб –– –– 2 2 2

За даними таблиці 1 можна зробити висновок про існуючий стан охорони праці на підприємстві. Кількість потерпілих з утратою працездатності на 1 робочий день і більше зросла в 2009 році на 2 та 3 особи в порівнянні з 2007 та 2008 роками відповідно, водночас слід відзначити зростання загальної чисельності працівників підприємства на 4 особи за вказані періоди, що в сукупності підтверджує зниження питомої ваги потерпілих у загальній структурі працюючих ЖКУВП "Біатрон-3". Кількість потерпілих з утратою працездатності на 1 робочий день і більше та кількість нещасних випадків за 2007-2009 роки збігається, що говорить про відсутність групових нещасних випадків на підприємстві.