Дії населення при пожежі.
Пожежа - неконтрольований процес горіння, що супроводжується знищенням матеріальних цінностей і створює небезпеку для життя людей.
Історія знає чимало пожеж-катастроф:
1335 р. - згоріли за свідченням новгородського літопису, “міста Москва, Вологда, Вітебськ і Юр'ев-Німецький”.
1917 р.2 травня - у вітряний день вогнем знищені 40 кварталів Барнаула, 3120 сімейств залишилося без даху, більш 300 чоловік загинуло.
1967 р.22 травня - пожежа в універмазі “Инновасьон” у Брюсселі відніс житія 350 чоловік. У 1972 р. подібна трагедія відбулася в Осакє - загинуло 119 чоловік.
1977 р. - у нічному клубі “Беверлі Хілз” штат Кентуккі, США в результаті пожежі загинуло 400 чоловік і 130 чоловік, були доставлені в лікарні з важкими опіками.
10 лютою 1999 р. наприкінці робочого дня, виникла пожежа в Самарському обласному управлінні внутрішніх справ. Пожежа вищої категорії складності, як думають, була викликана замиканням в електропроводці па другому поверсі і швидко охопила весь п'ятиповерховий будинок. Відрізані вогнем віт виходу люди намагалися врятуватись на деревах, що росли поруч або просто вистрибували у вікна. Екіпажі пожежних машин мали східці, що досягали тільки 3 поверху. У пожежних не виявилося і брезентів, щоб зм'якшити удар людей, що летять з висоти. Ловиш їх намагалися просі о руками або за допомогою курток. Тому багато хто розбилися об асфальт...
На 5 поверсі розміщався криміналістичний відділ, у якому зберігалися легкозаймисті хімічні речовини. Це загострило і без того трагічну ситуацію. Ревіння полум'я часом перекривали вибухи боєприпасів і спецзасобів, що знаходилися в УВС.
Пожежа віднесла 67 людських життів, 20 чоловік пропали без звістки...
Основними причинами виникнення пожеж у житлових будинках є:
Порушення правил пожежної безпеки при експлуатації освітлювальних, побутових нагрівальних і інших електроприладів.
Необережне обертання з вогнем, кидання сірників, що горять, і недокурків застосування свіч, відігрівання відритим вогнем водопровідних труб, сушіння білизни над газовою плитою і т.д.
Порушення правил користування газовими приладами (керогазом, примусом) і правил пожежної безпеки при користуванні газовими приладами.
Пустощі дітей із вогнем (гра із сірниками, розведення багать. паління).
Пожежі виникають під дією стихійних сил природи, аварій на виробництві, але частіше усього через недбале обертання людей із вогнем.
Основні правила пожежної безпеки на промислових підприємствах складаються із наступного:
Територію підприємств, виробничі і службові помешкання необхідно завжди містити в чистоті.
На кожному підприємстві повинні бути виділені пожежобезпечні ділянки, куди видаляють виробничі відходи, сміття.
Протипожежні розриви між будинками і спорудженнями забороняється використовувати для збереження готової продукції, сировини або напівфабрикатів.
На пожежо і вибухонебезпечних ділянках території підприємства, у цехах категорично забороняється курити.
Па значних місцях необхідно вивісити попереджуючі написи, правила пожежної безпеки.
Пожежі супроводжуються небезпечними і шкідливими явищами, що необхідно враховувати при проектуванні і будівництві споруджень.
Основні властивості пожежі:
Висока температура полум'я, що досягає в найбільш гарячій частині 1200-1400°С.
Передача тепла тепловипромінюванням, конвекцією. Наприклад, при пожежі в помешканні і закритими дверми біля 40°о тепла передається за допомогою випромінювання полум'я на стіни, 5% - через прорізи назовні і 50-55% несеться конвективними потоками, також назовні через верхню частішу вікон.
Наявність диму різко знижує видимість усередині будинків і споруджень.
Наявність токсичних газів у димі (оксид вуглецю, оксид азоту, сірчистий газ, фосген) може привести до отруєння і смерті.
Температура диму представляє велику небезпеку для людей. При температурі вдихуваного диму 60°С (при відсутності токсичних речовин) може наступити смерть.
Перенесення вогню на суміжні будинки і спорудження іскрами, випромінюванням, конвекцією.
Можливість вибуху устаткування, апаратури і т.п.
Розвиток пожежі можна розділити умовно на З фази:
У початковій фазі, що звичайно триває 5-30 хв., температура підвищується повільно, збільшується до кінця фази. Повільний розвиток пожежі пояснюється тим. що приплив свіжого повітря утрудненій, тому що закриті вікна і двері, багато тепла витрачається на прогрівання і підготування пальних матеріалів до запалення.
В другій фазі вогонь інтенсивно поширюється з високою швидкістю приросту температури.
У третій фазі в міру вигоряння вмісту температура в помешканні починає падати. Швидкість поширення вогню на поверхні ацетону, спирту - 20 м/хв. на деревині – 3 м/хв. . На текстильному матеріалі - 0,5 м/хв.
Пожежні називають 2 основній методі пожежогасіння - активна і пасивна локалізація пожежі.
Активна локалізація пожежі - застосовується при сприятливій пожежній обстановці, наявності достатньої кількості сил І засобів, рясних джерелах води і невеликої площі пожежі.
Активна локалізація пожежі полягає в широкому використанні і сполученні в річних комбінаціях наступних 4-х способів пожежогасіння:
Вплив на поверхню матеріалів засобів, що гасять вогонь. (вода, піна, рідніші склади).
Створення в зонах горіння інертного середовища (водяна пара, вуглекислий газ, азот дрібно розпилена вода).
Використання речовин, що гальмують реакцію горіння (бромистий етил, фреон і ін).
Утворення між зоною горіння і пальних матеріалів або повітрям ізолюючого шару з засобів, що гасять вогонь, (сипучі матеріали).
Пасивна локалізація пожежі - перегородження шляху поширення вогню застосовується при обмеженій кількості сил і засобів пожежогасіння, великої площі горіння. нестачі джерела води і при погрозі переростання окремих пожеж у суцільну. При цьому передбачається вплив речовин, що гасять вогонь, на суміжні будинки, що не горять, і широке використання засобів створення протипожежних розривів або смуг (шириною до 50 м, розбираючи будівлі й ліквідуючи легко займисті матеріали. використовуючи бульдозери, трактори і іншу техніку).
Небезпеку для людей при пожежі представляють висока температура повітря, задимленість, концентрація окису вуглецю й інших шкідливих продуктів, а також можливе завалення конструкцій будинків, споруджень.
Якщо видимість у зоні задимлення стає менше 10 м. входити в цю зону небезпечно. Задимлення і висока температура особливо небезпечні в підвалах і на верхніх поверхах будинків.
Особливу небезпеку представляють масові пожежі в лісі. Велика протяжність лісових масивів, їхня висока уразливість для вогню, достаток пальних матеріалів, газообмін у лісі приводять до того, що лісова пожежа перетворюється в спустошливе бідування.
Лісові пожежі по виду поділяться на низові, верхові і грунтові, по інтенсивності горіння - на слабкі, середні і сильні, по характеру горіння - на стійкі і швидкі.
Гасіння низових пожеж, коли горить надгрунтований шар. трава, трусок, може робитися підручними засобами шляхом захлестування вогню гілками, мішковиною. закидування вогню землею.
Верхові пожежі, коли вогонь поширюється через вершини дерев, гасять шляхом пристрою загороджувальних смуг на шляху поширення вогню або пуском зустрічного вогню від якогось рубежу (ріки, просічи, дороги і т.д.).
Для припинення підземної (торф'яної) пожежі відриваються канави глибиною до мінерального шару або ґрунтових вод. Виходити з зони лісової пожежі потрібно в навітряну сторону, використовуючи відкриті простори (галявини, просічи, ріки, а також ділянки листяного лісу).
Правила поводження і дії в умовах пожежі:
- Якщо для порятунку людей потрібно пройти через помешкання, що горить, необхідно накриватися з головою мокрою ковдрою, шматком щільної тканини або пальто (плащем).
- Двері в задимлене помешкання потрібно відчиняти обережно, інакше швидкий приплив свіжого повітря викликає спалах полум'я.
- Через сильно задимлене помешкання краще рухатися повзком або пригнувшись.
- Шукаючи постраждалих. окликнути їх. маленькі діти від страху ховаються в шафу, під ліжко, забиваються в кут і т.п.
- Евакуюючи постраждалого з будинку, що горить, накрити його яким-небудь покривалом (краще мокрим).
- Якщо займеться одяг, не бігти - це більше роздує полум'я, краще лягти на землю і, перекочуючись, збити полум'я.
- Побачивши людину, на якій зайнявся одяг, накинути на неї покривало (пальто і т.п.), щільно притиснути, при цьому обмежується доступ повітря і швидше припиниться горіння.
- При гасінні пожежі використовувати вогнегасники, воду, пісок, землю, покривала і т.д. Речовини, що гасять вогонь, спочатку подаються в місця найбільше інтенсивного горіння, при цьому не на полум'я, а безпосередньо на поверхню, що горить.
- Якщо горить вертикальна поверхня, воду потрібно подавати у верхню частину.
- Гасити пожежу в задимленому помешканні треба розпиленим струменем, тому що він сприяє осадженню диму і зниженню температури.
- Пальні рідини найкраще гасити пінообразуючими складами, шляхом засипання піском або землею, а також накриттям невеликих ділянок (вогнищ) важким покривалом, одягом і т.п.
- Домашні речі й одяг варто гасити водою, з якої емності або за допомогою пожежного крана, а взимку можна викинути на вулицю і гасити снігом.
- Невеликі загоряння в будинку можна загасити, якщо щільно накрити вогонь покривалом (краще мокрим).
- Гасіння ізоляції електропроводів (електроприладів), що знаходяться під напругою, здійснювати тільки після попереднього знеструмлення їх.
- Твердо знати порядок надання першої допомоги при опіках.
ВИСНОВОК
Надзвичайні ситуації в Україні виникають у 5-8 разів частіше, ніж в інших промислово розвинутих країнах світу, у результаті чого щорічно гине біля 1% населення. Половина аварій, катастроф. нещасливих випадків зв'язані з незадовільними знаннями людьми прийомів і способів дій у надзвичайних ситуаціях. Цей наслідок серйозних нестач у навчанні, як у навчальних закладах, так і у процесі службової діяльності. Вивчення предмету “Безпека життєдіяльності” с важливим кроком у розширенні світогляди майбутніх юристів, співробітників ОВС про безпеку людини. його захист в процесі службового і повсякденного життя в умовах надзвичайних ситуацій.