- З'єднання сірки (диметилсульфат, розчинні сульфіди, сірковуглець, хлорид сірки, фторид сірки, розчинні тіоціанати);
- Хлористий і бромистий метил;
- Органічні і неорганічні нітратні аміносполуки.
Характеристики основних СДОР
В даний час в промисловості використовуються більше ста найменувань СДОР. Найбільш поширеними є: азотна, сірчана, соляна і фосфорна кислоти, аміак, метан, хлор, ртуть і ін..
Азотна кислота. Використовується при виробництві мінеральних добрив, травленні металів, виробництві вибухових речовин, лаків, для виготовлення хімічних реактивів.
Безбарвна важка рідина, паруюча в повітрі. Під впливом світла і при нагріванні частково розкладається з виділенням бурих оксидів азоту. Найсильніший окисник, добре змішується з водою.
Негорюча, але обпилювання при зіткненні з нею загоряються. Високотоксична рідина, подразнює дихальні шляхи, може викликати руйнування зубів, кон'юнктивіти. Вплив парів різко посилюється при наявності в повітрі моторних масел. При попаданні на шкіру викликає сильні опіки, виразки.
Аміак зріджений. Широко застосовується у виробництві азотної кислоти, мінеральних добрив, використовується при фарбуванні тканин, виробництві дзеркал, в холодильних установках.
Безбарвний газ з різким запахом. Розчинний у воді, легко випаровується. Перевозиться у зрідженому стані під тиском у сталевих ємностях. При попаданні в атмосферу димить.
Горючий газ. Горить при наявності постійного джерела вогню. Пари з повітрям утворюють вибухонебезпечні суміші. Ємкості можуть вибухати при нагріванні. У порожніх ємкостях утворюється вибухонебезпечна суміш. Небезпечний при вдиханні. При високих концентраціях можливий летальний результат. Викликає сильний кашель, задуха. Пари діють сильно, викликаючи сльозотеча. Контакт з шкірою викликає обмороження. При витоку забруднює водойми.
Метан. Найпростіший вуглеводень, є компонентом природного газу; хімічно небезпечна речовина.
Безбарвний легкий газ, який не має запаху. Майже розчинний у воді. Транспортується в зрідженому стані. Горить синюватим полум'ям з виділенням великої кількості теплоти.
Горючий газ, паливо. Суміш метану з повітрям вкрай вибухонебезпечна (особливо у співвідношенні 1:10). Небезпечний при вдиханні, діє на центральну нервову систему, викликаючи наркотичний стан.
Ртуть. Широко застосовується в електротехніці, електроніці, приладобудуванні, металургії, хімії (термометри, барометра, реле, електричні дзвінки, лампи денного світла, кварцові ртутні лампи), виробництві хлору і лугів, для отримання металів високої чистоти, як каталізатор в органічній хімії.
Блискучий, сріблясто-білий, рідкий, важкий метал. Помітно випаровується при кімнатній температурі, при підвищеній температурі швидкість випаровування сильно зростає. Розчиняє золото, срібло, цинк та ін., утворюючи тверді розчини (амальгами).
Ртуть, особливо її пари, хімічні сполуки, токсичні, небезпечні для вдихання і інтенсивно забруднюють навколишнє середовище. Потрапляючи в організм людини, блокує біологічно активні групи білкової молекули, що викликає гострі та хронічні отруєння. Робить вражаючу дію на центральну нервову систему, серцево-судинну, шлунково-кишковий тракт, органи дихання, печінку, селезінку, нирки. Вражаюча дія проявляється, як правило, через певний проміжок часу (при гострому отруєнні через 8-24 години).
Сірчана кислота. Широко застосовується при виробництві мінеральних добрив, очищенні нафтопродуктів, сушінні вологих газів, травленні металів, використовується в харчовій промисловості, акумуляторах автотранспорту, в побуті.
Безбарвна, важка масляниста рідина, без запаху. На повітрі повільно випаровується. Корозійна для більшості металів. Сильний окислювач. Добре розчиняється у воді. З водою реагує активно, з виділенням тепла та бризок.
Негорюча. Зневоднює дерево. Підвищує чутливість дерева до горіння. Запалює органічні розчинники та олії. Високотоксична рідина. Небезпечна при вдиханні парів, проковтуванні її з водою і їжею, викликає сильне роздратування верхніх дихальних шляхів; при попаданні на шкіру викликає сильні опіки, виразки.
Сірчистий ангідрид. Це безбарвний газ з різким запахом дратівливим, в 2,2 рази важчий за повітря, на повітрі димить, добре розчиняється у воді, в спиртах. Негорючий, вибухонебезпечний при нагріванні ємностей.
Сірководень. Безбарвний газ з різким неприємним запахом. Зріджується при температурі -60,3 0С. Щільність при нормальних умовах складає 1,7, тобто більше ніж у півтора рази важчий за повітря. Тому при аваріях накопичується в низинах, підвалах, тунелях, перших поверхах будівель. Забруднює водойми. Міститься у попутних газах родовищ нафти, у вулканічних газах, у водах мінеральних джерел. Застосовується у виробництві сірчаної кислоти, сірки, сульфідів, сіро-органічних сполук.
Сірководень небезпечний при вдиханні, подразнює шкіру та слизові оболонки. Перші ознаки отруєння: головний біль, сльозотеча, світлобоязнь, відчуття печіння в очах, металевий присмак у роті, нудота, блювання, холодний піт.
Синильна кислота. Це ціаністий водень, ціанистоводнева кислота - безбарвна прозора рідина. Вона володіє своєрідним дурманним запахом, що нагадує запах гіркого мигдалю. При звичайній температурі дуже летюча. Її краплі на повітрі швидко випаровуються: влітку - протягом 5 хв, взимку - близько 1 ч. З водою змішується в усіх відношеннях, легко розчиняється у спиртах, бензині.
Синильну кислоту використовують для одержання хлорціану, акрилонітрилу, амінокислот, акрилатів, необхідних при виробництві пластмас, а також як фумігант - засоби боротьби з шкідниками сільського господарства, для обробки закритих приміщень і транспортних засобів.
Використовується у виробництві сірчаної кислоти, солей сірчаної та серноватистой кислот, в паперовому і текстильному виробництві. Рідкий сірчистий ангідрид застосовується як хладагент і розчинник. Небезпечний при вдиханні, вражає органи дихання.
Соляна кислота. Використовується для виготовлення хімічних реактивів, в медичній і харчовій промисловості, при травленні металів, у виробництві пластмас і лакофарбових матеріалів.
Безбарвна рідина з різким задушливим запахом. Легко випаровується і димить у повітрі. Добре розчиняється у воді. Корозійна для більшості металів.
Негорюча. При взаємодії з металами виділяється легкозаймистий газ. Високотоксична рідина. Небезпечна при вдиханні, ковтанні і попаданні на шкіру та слизові оболонки.
Фосфорна кислота. Використовується у виробництві мінеральних добрив, фармакологічних препаратів, нафтопереробці і металообробці, текстильної, харчової промисловості.
Безбарвна важка рідина, гидроскопічна. При нагріванні понад 150 0С повністю розкладається. Середній окислювач, розчинна в гарячій воді.
Негорюча. При взаємодії з металами виділяється легкозаймистий газ. Токсична рідина. Пари кислоти викликають подразнення слизової оболонки носа, носові кровотечі, сухість у носі і горлі. При попаданні на шкіру кислота викликає запальні процеси.
Хлор. Використовується в хімічній промисловості для отримання органічних і неорганічних сполук, хлорування руд в металургії, дезінфекції води, відбілювання тканин.
Зеленувато жовтий газ з різким запахом дратівливим. Щільніше повітря в 2,5 рази. Помірно розчинний у воді. Під тиском 0,6 мПа перетворюється в рідину. Сильний окислювач.
Небезпечний при вдиханні. Викликає сильне роздратування очей і дихальних шляхів, яке може призвести до набряку легенів. Високі концентрації хлору можуть призвести до швидкої смерті від рефлекторного гальмування дихального центру.
Аварії з викидом сильнодіючих отруйних речовин
аварія сильнодіючий отруйний техногенний
Основним способом оповіщення населення про аварії з викидом (виливши) отруйних речовин є передача мовної інформації через місцеву теле - та радіомовну мережу. Для оповіщення населення про аварії на хімічно небезпечних об'єктах використовується встановлений сигнал «Увага всім!», При якому для залучення уваги населення включаються електросирени, дубльовані виробничими гудками та іншими сигнальними засобами. Почувши сигнал «Увага всім!», Населення зобов'язане включити радіо-і телевізійні приймачі та прослухати мовне повідомлення про надзвичайну ситуацію та необхідні дії.
Норми поведінки та дії населення при аваріях з викидом СДОР залежать від його виду, концентрації, метео умов і т.д.
Для захисту персоналу та населення при аваріях на хімічно небезпечних об'єктах рекомендується:
- Використання індивідуальних засобів захисту та сховищ з режимом повної ізоляції;
- Евакуація людей із зони зараження, що виникла при аварії;
- Застосування антидотів та засобів обробки шкірних покривів;
- Дотримання режимів поведінки (захисту) на зараженій території;
- Санітарна обробка людей, дегазація одягу, території, споруд, транспорту, техніки та майна.
Населення, яке проживає поблизу хімічно небезпечних об'єктів, повинно знати властивості, відмінні ознаки і потенційну небезпеку СДОР, використовуваних на даному об'єкті, способи індивідуального захисту від ураження СДОР, вміти діяти при виникненні аварії, надавати першу медичну допомогу ураженим.
Населення, яке проживає поблизу хімічно небезпечних об'єктів, при аваріях з викидом СДОР, почувши інформацію, передану по радіо, телебаченню, через рухливі гучномовні засоби або іншими способами, має надіти засоби захисту органів дихання, закрити вікна і кватирки, вимкнути електронагрівні та побутові прилади, газ , погасити вогонь у печах, одягти дітей, взяти при необхідності теплий одяг і харчування (триденний запас непортящихся продуктів), попередити сусідів, швидко, але без паніки, вийти з житлового масиву у вказаному напрямку або в бік, перпендикулярну напрямку вітру, бажано на піднесений добре провітрюваний ділянка місцевості, на відстань не менше 1,5 км від місця проживання, де перебуватиме до отримання подальших розпоряджень.