За порушення норм з ОП, ігнорування приписів посадових осіб, органів державного нагляду, профспілок, а також за кожен нещасний випадок з підприємства стягується штраф; розмір штрафу визначається органами державного нагляду, але він не повинен перевищувати 2% розміру місячного фонду підприємства. У випадку приховання нещасного випадку розмір стягнення може збільшитись до 10 разів.
6. Нормативні акти
Акти з ОП підрозділяються на міжгалузеві ті галузеві.
Міжгалузеві нормативні акти обов’язкові для всіх підприємств. До них відносяться будівельні норми та правила, ТУЕ та інше.
Галузеві нормативні акти дійсні тільки у конкретній галузі, розробляють відповідними міністерствами і застосовуються на підприємствах відповідної галузі.
7. Державне управління ОП
Здійснюється Кабінетом Міністрів України, Міністерством України у справах захисту населення від наслідків аварії на ЧАЕС, Державного департаменту промислової безпеки ОП та гірничого нагляду, Територіального та галузевого міністерств, органи державної та місцевої влади.
8 Державний наглядіконтрольпоОП
8.1Державнийнагляд з ОП
Вищий державний нагляд здійснює прокуратура України і регіональні прокуратури. Співробітники прокуратур не виконують безпосереднього нагляду на підприємстві, а лише здійснюють карну функцію, тобто притягають до відповідальності за відповідні порушення, згідно …
Безпосередньо на підприємствах державний нагляд за ОП здійснюють регіональні інспекції наступ. організацій: держгірпромнагляду, Міністерство охорони здоров’я (санітарно-епідеміологічна служба), держ. пожежного нагляду.
Співробітники державних інспекцій мають право безпосередньо відвідувати у будь-який час доби підвідомче???? підприємство, отримувати у власника документи щодо ОП, направляти керівникам підприємств обов’язкові для виконання приписи щодо нормалізації умов праці; припиняти роботу підприємств, окремих дільниць чи устаткування до усунення порушень, які створюють загрозу життю чи здоровю працівників.
Притягати до адміністративної відповідності працівників, винних у порушеннях з ОП, направляти власникам підприємств представлення про невідповідність окремих посадових осіб посадам, які вони обіймають, передавати матеріали в органи прокуратури, для притягнення до кримінальної відповідальності осіб, винних у порушеннях нормативних документів з ОП.
8.2Суспільнийконтроль з ОП
Суспільнийконтроль з ОП здійснюютьтрудовіколективичерезобранихчиуповноважениха також профспілки. Уповноважені трудових колективів мають право безперешкодно перевіряти виконання вимог з ОП і виносити власникам обов'язкові для розгляду пропозиції про виявлення порушень. Профспілки мають право безперешкодно перевіряти стан ОП, виконання колективних угод, а також вносити керівникам підприємств, державним органам управління представлення з ОП і одержувати від них аргументовані відповіді.
9. Відповідальність за порушення законодавства по ОП
За порушення норм з ОП і створення перешкод у діяльності Держнагляду чи профспілок винні можуть притягатися до наступних видів відповідальності:
o Дисциплінарної - накладення стягнень, аж до відсторонення від посади.
o Адміністративної-накладенняштрафів, які стягуються з зарплати;
o Матеріальної-стягненнязвинногоцілком або частковосум, які виплачені потерпілому у вигляді допомоги чи мають бути витрачені наремонт обладнання.
o Кримінальної -черезсудособливовеликі штрафи з підприємствчи позбавленняволі винної особи (до12 років)
Тема 2. Аналіз умов праці. Безпека виробничого обладнання
Головні хар-ки трудового процесу– це важкість та напруженість праці.
Важкість праці– хар-ка трудового процесу, що відображає переважне навантаження на опорно-руховий апарат, серцеву та дихальну системи.
Напруженість праці– хар-ка трудового процесу, що відображає переважне навантаження на центральну нервову систему, органи чуття і емоційну сферу працівника.
Факторами напруженості праці є навантаження інтелектуальні, емоційні, а також режими роботи;
Виробниче середовище сукупність чинників(фізичні, хімічні, біологічні та інші), які діють на людину під час виконання трудового процесу чи трудових обов’язків.
Умови праці– сукупність чинників трудового процесу і виробничого середовища;
Безпека праці – це стан захищеності особи чи суспільства від ризику зазнати шкоди.
Реальне виробниче середовище супроводжується шкідливими і небезпечними чинниками і має певний виробничий ризик.
Виробничий ризик – це ймовірність пошкодження працівника під час виконання трудових обов’язків, яка зумовлена ступенем шкідливості та/або небезпечності умов праці.
Шкідливийвиробничийфактор-це небажане явище, яке супроводжує виробничий процес,впливякогонаЛюдину може призвести до погіршення самопочуття, зниженняпрацездатності чи профзахворювання, навіть смерті, як результату захворювання.
Захворювання - це порушення нормальної життєдіяльності організму, зумовлене функціональними та морфологічними змінами.
Виробничо зумовлене захворювання – це захворювання, перебіг якого ускладнюється умовами праці, а частота перевищує частоту його у працівників, які зазнають впливу певних проф. шкідливих факторів.
Профзахворювання - це захворювання, яке виникає внаслідок проф. діяльності та зумовлене виключно або переважно впливом шкідливих речовин певних видів робіт та інших факторів, пов’язаних з роботою.
Небезпечний виробничий фактор- це небажане явище, яке супроводжує виробничий процесі дія якого за певних умов може призвести до травм, або іншого раптового погіршення здоров’я працівника ( гострого отруєння, гострого захворювання), і навіть до раптової смерті.
Небезпечний фактор діє раптово, а шкідливий на протязі тривалого часу роботу в шкідливих умовах виробництва.
Виробнича травма – це пошкодження тканин, порушення фізичної цілісності організму людини або його функцій внаслідок впливу виробничих факторів.
Виробнича травма, як правило є наслідком нещасного випадку на виробництві.
Нещасний випадок на виробництві – це обмежена в часі подія або раптовий вплив на працівника небезпечного виробничого фактору чи середовища, що сталося у процесі виконання ним обов’язків внаслідок яких заподіяно шкоди здоров’ю працівника, або настала смерть.
Нещасні випадки поділяють за кількістю потерпілих:
- поодинокі;
- групові – що сталися з двома або декількома працівниками одночасно;
За ступенем тяжкості ушкодження здоров’я:
- без втрати працездатності;
- з втратою працездатності на 1 день і більше;
- зі стійкою втратою працездатності ( каліцтво);
- зі смертельним наслідком;
За зв’язком з виробництвом:
- перша категорія – пов’язані з виробництвом ( на робочому місці, під час робочого часу на території підприємства, протягом робочого часу під час приготування робочого місця.)
- друга категорія – не пов’язані з виробництвом ( під час прямування на роботу пішки чи на громадському транспорті, під час використання обладнання у власних потребах, у випадку алкогольного сп’яніння та інш.)
Небезпечні та шкідливі фактори поділяють на 5 груп:
1. Фізичні - ел. напругу, рухливі частини обладнання, незадовільний мікроклімат, нераціональне освітлення, виробничий шум, вібрація, шкідливі випромінювання та інш;
2. Хімічні – різні хімічні сполуки та речовини, які за дією на організм поділяються на токсичні і нетоксичні.
3. Біологічні- мікроорганізми та продукти їх життєдіяльності.
4. Психофізіологічні - перевантаження фізичні, нервові, психічні, емоційні.
5. Соціальні – не нормальний клімат у трудовому колективі.
Класифікація причин виробничих нещасних випадків і профзахворювань
Виділяємо наступні групи причин нещасних випадків:
1. Технічні причини:
o конструктивні недоліки і неправильний вибір устаткування чи режиму його роботи.
o відсутність чи недосконалість ЗКЗ.
2. Організаційні причини:
o несправність устаткування.
o відсутність ЗІЗ.
o недоліки в навчанні працівників.
3. Санітарно-технічні і санітарно-гігієнічні причини:
o незадовільні умови праці-умови праці не відповідають нормам.
4. Психофізіологічні причини:
o монотонність праці.
o перевантаження ( нервові, фізичні, емоційні, психічні).
o недостатня увага при роботі.
o неправильне компонування робочого місця.
o ігнорування правил безпеки кваліфікованим персоналом.
5. Економічні причини:
o неритмічність праці.
o прагнення до понаднормових робіт.
o невлаштований побут.
6. Соціально-психологічні причини:
o ненормальний клімат на виробництві.
Дослідження нещасних випадків
Дослідження нещасних випадків виконується по двох напрямах
1 Монографічні дослідження - це виявлення потенційних небезпечних та шкідливих чинників притаманних окремому обладнанню чи всьому технологічному процесу ( тобто це прогнозування можливих нещасних випадків.)
2 Дослідження нещасних випадків, що мали місце на даному виробництві – проводиться за матеріалами розслідування. Виділяють кілька методів:
1. Статистичний метод - полягає в обчисленні коефіцієнтів чи показників, які характеризують стан травматизму.
Коефіцієнт частоти загального травматизму- характеризує середню кількість НС за певний період часу: