УКРАЇНА
НАЦІОНАЛЬНИЙ АГРАРНИЙ УНІВЕРСИТЕТ
Кафедра охорони праці ТА ІНЖЕНЕРНОЇ ЕКОЛОГІЇ
МЕТОДИЧНІ ВКАЗІВКИ
щодо виконання практичної роботи
„вибір засобів індивідуального захисту для працівників АПК”
Київ -2007
Вступ. Основні теоретичні положення
Аналіз стану виробничого травматизму і профзахворювань показує, що до основних причин травматизму, зокрема зі смертельними наслідками, і профзахворювань належать відсутність або невикористання працівниками засобів індивідуального захисту (ЗІЗ). Отже, забезпечення працівників такими засобами поліпшить безпеку праці, що допоможе зберегти здоров’я, а інколи й життя людей за умов виробництва.
Ефективність використання ЗІЗ багато в чому залежить від їх правильного вибору та дотримання правил експлуатації. Вибираючи засоби захисту, потрібно враховувати конкретні умови виробництва, вид і тривалість дії на працівників шкідливих і небезпечних виробничих чинників, а також індивідуальні антропометричні та фізіологічні особливості працівників. Лише правильне використання працівниками ЗІЗ на робочих місцях може забезпечити їх максимальний захисний ефект.
Засоби індивідуального захисту згідно з ГОСТ 12.4.011-89 поділяють на такі класи.
· Ізолювальні костюми.
· Засоби захисту органів дихання.
· Одяг спеціальний захисний.
· Засоби захисту ніг.
· Засоби захисту рук.
· Засоби захисту голови.
· Засоби захисту очей.
· Засоби захисту обличчя.
· Засоби захисту органів слуху.
· Засоби захисту від падіння з висоти та інші запобіжні засоби.
· Засоби дерматологічні захисні.
За станом на 2007 р. у сільськогосподарському виробництві України зайнято близько 1,2 млн працівників, які відповідно до умов своєї праці повинні користуватися засобами індивідуального захисту. Але на значній кількості підприємств АПК відсутня необхідна інформація про засоби захисту, які слід використовувати під час виконання певних видів робіт зі шкідливими чи небезпечними умовами праці.
Далі подано характеристику основних типів ЗІЗ, які виробляють в України та застосовують у сільськогосподарському виробництві.
1. костюми ізолювальні
Ізолювальні костюми використовують, щоб ізолювати працівника від дії шкідливих і небезпечних виробничих чинників.
Види ізолювальних костюмів залежно від їх призначення поділяють на костюми для захисту від: а) хімічних чинників; б) біологічних чинників; в) підвищеної або зниженої температури повітря робочої зони; г) підвищеного вмісту радіоактивних речовин у повітрі робочої зони.
Найчастіше ізолювальні костюми використовують бійці газорятувальних частин МНС для проведення аварійних і ремонтних робіт для захисту від діїї хімічних речовин.
2. засоби захисту органів дихання
До засобів індивідуального захисту органів дихання (ЗІЗОД) належать респіратори, промислові протигази та ізолювальні дихальні апарати, які застосовують для уникнення потрапляння в органи дихання наявних у виробничому довкіллі шкідливих речовин (аерозолів, газів, парів). Надійний захист можливий за умов раціонального вибору та правильного використання за конкретних умов виробництва відповідних конструкцій і марок ЗІЗОД.
За принципом дії ЗІЗОД поділяють на такі.
1. Фільтрувальні (Ф)
Фільтрувальні ЗІЗОД призначені для захисту органів дихання працівників від шкідливих для здоров’я аерозолів, газів, пари відомого складу за концентрації об’ємної частки кисню не менше 18 %. Заборонено використовувати фільтрувальні ЗІЗОД, якщо відсутня інформація про склад шкідливих речовин та їх концентрацію на час виконання робіт у місткостях і каналізаційних колодязях.
За призначенням фільтрувальні ЗІЗОД виокремлюють у три групи: а) протигазові – Г; б) протипилові – П; в) газопилозахисні – ПГ.
Фільтрувальні ЗІЗОД можуть бути виконані як напівмаска (маска) фільтрувального типу або напівмаска (маска) з ізолювального матеріалу з поглинальною чи фільтрувально-поглинальною системою у вигляді патрона або коробки.
Нижче наведено основні характеристики найбільш використовних в АПК респіраторів.
Респіратор протипиловий «Пульс-К» складається з гумової напівмаски ПР-7 з двома клапанами видиху, двох фільтрувальних патронів, трикотажного обтюратора та оголовка. Змінні фільтрувальні елементи (фільтри ПФ-1А) виготовлено з екологічно чистого нетканого фільтрувального поліпропіленового матеріалу (НФП).
Захищає органи дихання від вугільного, тютюнового, іншого мінерального, органічного та штучного пилу, а також різних порошкоподібних отрутохімікатів та добрив за їх концентрації до 1000 мг/м3. Зручний у використанні за інтенсивного фізичного навантаження у разі високої запиленості та вологості. Велика поверхня фільтрування (1000 см2) сприяє тривалому терміну служби фільтрів без регенерації. Не захищає від газів і парів шкідливих речовин, аерозолів органічних розчинників і мастил.
Для захисту від пилу за концентрації до 500 мг/м3 під час виконання легкої роботи чи роботи середньої важкості може використовуватись респіратор протипиловий «Пульс-М» з одним клапаном видиху та одним фільтрувальним патроном.
Респіратор протипиловий «Росток» використовують для захисту органів дихання від аерозолів шкідливих речовин. Складається з фільтрувальної напівмаски, носового затискача та оголовка у вигляді гумового шнура.
Зокрема під час газоелектрозварювальних та різальних робіт застосовують респіратор «Росток-2», який захищає органи дихання працівника від високодисперсних аерозолів (зварювального диму) за концентрації до 100 ГДК.
Респіратор «Росток-3» захищає органи дихання від мінерального, органічного (тваринного і рослинного походження), штучного пилу, а також пилу окислів і солей лужних металів за концентрації до 200 мг/м3.
Респіратор ШБ-1 «Лепесток-200» призначений для індивідуального захисту органів дихання від аерозолів (пил, дим, туман) надзвичайно небезпечних і високонебезпечних шкідливих речовин будь-якої дисперсності, переважно тонкодисперсних (діаметром до 2 мкм), із вмістом їх у навколишньому повітрі не вище 200 ГДК.
Респіратор ШБ-1 «Лепесток-200» — це суцільна легка напівмаска діаметром 200 мм, що складається з лицевої фільтрувальної частини з обтюратором, гумового шнура з алюмінієвою пластинкою (всередені обтюратора), розпірки, двох стрічок. Для виготовлення фільтра застосовують волокнисті електростатично заряджені фільтрувальні матеріали ФПП-15-1,5 або РФМ-1,7.
Його застосовують: а) на радіоактивнозабруднених територіях; б) під час використання токсичних хімічних сполук і елементів у вигляді порошків; в) тонкого подрібнення, переробляння і пакування сипучих речовин (вугілля, каталізатори, силікагелі); г) газо-електрозварювання.
Респіратор ШБ-1 «Лепесток-200» не захищає від парів і газів.
Респіратори газопилозахисні «Тополь» захищають органи дихання від шкідливих газів, а також парів і аерозолів шкідливих речовин. Респіратор «Тополь» складається з гумової півмаски ПР-7 із клапаном видиху, двох фільтрувально-поглинальних патронів, трикотажного обтюратора та оголовка.
Модифікація такого респіратора «Тополь-А» (коричневого кольору) призначена для захисту від парів органічних сполук (бензин, гас, ацетон, бензол, толуол, ксилол, сірковуглець, спирти, ефіри, анілін, нітросполуки бензолу та його гомологів, фосфор- і хлорорганічні отрутохімікати) та аерозолів. Не захищає від насичених вуглеводнів, які погано сорбуються (метан, етан, бутан, етилен, ацетилен).
Галузь застосування: а) виробництво та використання барвників, фарб, лаків, адгезивів та смол (фарбувальні роботи); б) хімічні лабораторії.
Респіратор «Тополь-В» (жовтого кольору) призначено для захисту від кислих газів (сірчистий ангідрид, хлористий водень), парів кислот, хлор- і фосфорорганічних отрутохімікатів та аерозолів. Може застосовуватися для захисту від спільної дії парів органічних речовин і кислих газів.
Галузь застосування: а) хімічні процеси з використанням кисло-органічних речовин; б) електролітичні процеси; в) очищення кислотою; в) агрохімія.
Респіратор «Тополь-КД» (сірого кольору) захищає від аміаку, сірководню та аерозолів. Його застосовують: а) під час обслуговування холодильних установок; б) застосуванні агрохімікатів.
Респіратор газопилозахисний «Снежок-ГП» призначений для індивідуального захисту органів дихання від аеродисперсних часток (пил, дим, туман) та газоподібних сполук і парів за їх концентрації у довкіллі не більше 15 ГДК.
Складається з напівмаски, клапана видиху, протиаерозольного елемента, еластичного шнура, протигазового елемента і головного гарнітура. Напівмаска – каркас з розміщеним вздовж зовнішньої поверхні протиаерозольним фільтром з матеріалу ФП, а вздовж внутрішньої поверхні – протигазовим фільтром відповідного призначення. Регулювання розміру напівмаски і щільне прилягання респіратора до обличчя забезпечуються шляхом стягування еластичного шнура. Характеристики різних марок таких респіраторів наведено у табл. 1.
1. Галузі застосування респіраторів типу „Снежок-ГП”
Марка респіратора | Шкідлива речовина, від якої захищає респіратор |
«Снежок-ГП-А» | Пари органічних сполук та агрохімікатів, аеродисперсні частки різного походження (пил, дим, туман) |
«Снежок-ГП-В» | Газоподібні кислі сполуки (HF, SiF4, HC1, SO2, SO3), аеродисперсні частки різного походження (пил, дим, туман) |
«Снежок-ГП-Е» | Фосфін та супутні газоподібні сполуки, аеродисперсні частки різного походження (пил, дим, туман) |
«Снежок-ГП-Озон» | Озон та аеродисперсні частки різного походження (пил, дим, туман) |
Респіратор газопилозахисний «Клен-ГП» призначений для індивідуального захисту органів дихання від шкідливої дії аеродисперсних часток (пил, дим, туман) за концентрації не більш 30 ГДК та газів і парів за концентрації не більше 15 ГДК.