Характерні винятки токсикоманії кофеїном. Після, вживання великих доз кофеїну (в чаї або каві) з'являється підвищений настрій, збудження протягом декількох годин. При хронічному вживанні цих речовин виникає токсикоманія. Відмічаються запаморочення, головний біль, безсоння, кошмарні сновидіння, можливі судомні припадки, посіпування ікроніжних м'язів, тремтіння язика, губ, пальців. З'являються порушення в роботі серця, страх, мислення стає уповільненим, застійним. У чоловіків спостерігається і зниження потенції.
Таким чином, будь-яка наркотична речовина може відігравати двояку роль: використовуватися як медичний препарат, або бути ворогом людини, коли вона свідомо чи несвідомо зловживає нею. Кожна наркотична речовина має специфічну дію на центральну нервову систему. Тому, залежно від . різновиду речовини та її кількості, організм людини може бути доведений до різних станів: від заціпеніння до повного наркозу, від сну до гіпнозу, від часткового знеболювання місцевого наркозу до галюцинацій. Такі ефекти виникають в зв'язку з загальним або частковим блокуванням, пригнічуванням, гальмуванням центральної нервової системи, під впливом наркотичних речовин на мозковий больовий центр чи на периферичні мозкові закінчення, завдаючи їм великої шкоди, поступово руйнуючи їх.
Під дією наркотиків розвиваються три основні клінічні стани:
- Психічна залежність, яка полягає в тому, що людина не може прожити без наркотику. З часом психічна залежність зростає і відповідно збільшується доза наркотику;
- Фізична залежність, яка полягає в тому, що внаслідок більш чи менш тривалого прийому наркотик стає частиною обміну речовин і організм вже не здатний обходитися без нього. Якщо наркоман припиняє вживати наркотики, він відчуває сильні фізичні муки. Виникає особливий психічний та фізичний стан, який називається абстинентний синдром. Щоб ліквідувати наслідки абстиненсії, наркоман повинен щоразу збільшувати дози наркотику;
Зростання витривалості (толерантності) до приймання наркотику, тобто наркомани зі стажем приймають значно більші дози наркотику, ніж на початковому етапі.
Психічна залежність характерна для всіх різновидів наркоманії й токсикоманії, фізична залежність не завжди проявляється досить чітко. Психічна залежність переважно виникає раніше, ніж фізична, її прояв стійкий та тривалий, вона важко піддається лікуванню і є основною причиною відновлення приймання наркотиків після проведеного лікування, тобто рецидиву хвороби. У зв'язку з цим основною прикметою наркоманії вважають саме психічну залежність. Наркоманія як тяжкий хворобливий стан та набута звичка обов'язково призводить до психічної та фізичної деградації людини і в кінцевому результаті - до смерті. Наркоманія виникає тоді, коли наркотик стає необхідним супутником людини у повсякденному житті.
Діагноз "наркоманія" ставлять тоді, коли захворювання виникло від вживання засобів, які внесені до офіційного списку наркотичних речовин. Якщо захворювання виникає внаслідок вживання засобів, не внесених у перелік наркотичних речовин, ставлять діагноз "токсикоманія".
Дія хімічних препаратів при токсикоманії на нервову систему вивчена не досить. Лише відомо, що тривала дія їх парів може спричинити сильні галюцинації . На відміну від наркотиків, препарати побутової хімії не вик тикають ейфорії. Вони лише приглушують свідомість на рівні токсичного ефекту і не формують психічну та фізичну залежність. На відміну від наркотиків, психотропних і снодійних засобів препарати побутової хімії не дають стану "похмілля", вони не викликають тяжких станів, пов'язаних з абстиненцією.
Ефект лікування наркоманів і токсикоманів залежить від своєчасного їх виявлення. Лікування хворих наркоманією полягає в проведенні ряду послідовних заходів, які здійснюються переважно в наркологічних стаціонарах протягом не менше двох місяців.
Перший етап лікування наркоманів полягає в повному припиненні надходження наркотичних засобів в організм з ліквідацією виникаючих при цьому розладнань. При виборі методу позбавлення наркотику враховується фізичний стан хворий, їх вік і термін вживання наркотиків. Одномоментне позбавлення препарату може викликати колапс та інші тяжкі ускладнення. Більш безпечним методом вважається поступове позбавлення наркотику. Вважають, наприклад, що деморфінізація переважно займає від 3 до 10 днів.
Другий етап лікувальних заходів направлений на ліквідацію наслідків зловживання наркотиками зі сторони центральної нервової системи і внутрішніх органів хворих. При цьому в стаціонарних умовах поряд з медикаментозним лікуванням проводиться загально зміцнювальне лікування.
Третій етап - амбулаторне лікування для профілактики рецидивів захворювання протягом двох - п'яти років. Цей етап включає підтримкову терапію, медичний та соціальний контроль.
Наркомани, що ухиляються від добровільного лікуванню підлягають як і хворі алкоголізмом, примусовому лікуванню в лікувально - трудових профілактичних закладах, а особи, які за соматичними показниками не можуть там лікуватися - в психіатричних або наркологічних закладах.
Головним напрямком боротьби з наркоманією повинно стати проведення профілактичних заходів, особливо психогігієна та психопрофілактика, вироблення нетерпимого відношення громадськості до осіб, які зловживають наркотичними речовинами.