Тютюнова залежність - це досить самостійне хворобливе розладнання. Для неї характерним є патологічний потяг до паління, причому на підсвідомому рівні, на рівні психічних процесів - у вигляді локального вогнища збудження. Ця залежність, як і звичка до паління, призводить до тяжких тілесних розладнань. Правда, з'являються вони не відразу, вони мовби розгорнуті в часі. Але достовірно вже встановлений зв'язок курінця з виникненням рака легенів, хронічних бронхітів, емфіземи легенів, ішемічної хвороби серця, порушень мозкового кровообігу, виразки шлунку і ін. У курців достовірно почастішали такі захворювання, як остеохондроз, рак сечового міхура, гортані, ротової порожнини, стравоходу, нирок. У курящих вагітних жінок почастішали юродства плоду.
Загалом, в організмі людини немає ні однієї системи, яка б не зазнавала впливу від тютюнового диму. Важко було б передбачити, що організм не відреагує на таке грубе тручання будь-якою патологією, особливо в юному віці, коли організм ще розвивається. В молодому віці гальмується процес статевого дозрівання, сповільнюється ріст, погіршується розвиток грудної клітки і мускулатури, шкіра втрачає еластичність і свіжість, рано з'являються зморшки. Молоді курці відрізняються блідістю шкіри не тільки через спазми кровоносних судин, але й внаслідок характерної для нікотино манії анемії (недокрів'я).
У молодих курців набагато швидше, ніж у дорослих, розвивається так званий неврозо подібний синдром, який виражається у постійному головному болі, особливо при розумовій праці, у швидкій втомлюваності та зниженні працездатності, в послабленні пам'яті та зниженні концентрації уваги в розладі сну, втраті апетиту і порушенні статевої діяльності.
При лікуванні курців виникає багато труднощів. В період відміни куріння, бажання покурити різко зростає. І хоча більшість людей розуміє шкідливість звички, багато не витримують боротьби з своїми власними думками і бажаннями, і закурюють повторно. У деяких людей бажання куриш не приймає гострих форм і досить швидко щезає з пам'яті, що залежить від тютюнової залежності, чи звички. Куріння, як правило, виникає під виливом побутових та культурних традицій. Звичка передається від батьків до дітей, але не на генному рівні - це фенотипова передача, тому про і ікає хвилеподібно; симптоми потягу до куріння змінюються ремісіями, а потім знову виникають рецидиви. Досягти ремісії вдається досить часго, але не завжди лікування має успіх. Проблема тютюнової залежності виявилася для людини досить складною, і медицина її наскоком вирішити не може.На сьогоднішній день медицина пропонує такий лікувальний комплекс: замінна медикаментозна терапія, психотерапія, рефлексотерапія, психофармакотерапія. В основі боротьби з курінням повинні бути профілактичні заходи. Дослідження показують, що у частини населення підвищені чинники ризику - власне куріння, і тютюнова залежність. Серед цих чинників - і куріння батьків, і пасивне куріння, і особливості психічних процесів. їх вивчають окремо і сукупно, щоб створити єдиний узагальнюючий показник ризику, і закласти основи наукової системи первинної профілактики куріння, стосовно до конкретних груп населення В майбутньому, коли будуть вивчені біологічні механізми, що лежать в основі кожного ризик-чинника, медицина зможе перейти до науково обґрунтованої профілактики куріння. А потім до корекції тих систем, які беруть участь в формуванні звички до тютюнової залежності.
Це - реальне майбутнє профілактичної медицини. Але нині є тільки один конкретний і обміркований шлях профілактики: ніколи не пробувати курити тютюн, навіть один раз , навіть просто потримати в роті тютюновий дим, тому що фізична і психічна залежність може розвинутися від однієї - єдиної цигарки. Ключовим моментом боротьби з курінням є освітянська робота, починаючи зі школи, де потрібно не залякувати, а роз'яснювати про Шкідливість.
Такі заходи проводяться в США, де широко використовуються засоби інформації, які ставлять перед собою мегу: попередити куріння серед молоді і, шляхом переконання, припинити куріння тих, хто в змозі це зробити. Крім того, в програмі США закладені організаційні і законодавчі заходи: заборонено куріння в службових приміщеннях, створено Центри і Комітети боротьби з курінням, проводиться систематичний аналіз економічних збитків, утворено Коаліції, мета яких - створити некуряще суспільство до 2000 року Конгресом США прийнято законодавчий акт, що регламентує маркірування рекламу цигарок, заборону реклам по радіо та телебаченню.
Після публікацій даних про зв'язок курінні цигарок з раком легенів доля курців серед чоловіків в США знизилася з 51 до 37%, серед жінок - з 33 до 29%. Ці цифри , однак, не відображають істинної картини, тому що значне розповсюдження отримали інші форми куріння, без попона. В США. біля .0 |млн. чоловік почали жувати і нюхати тютюн, внаслідок чого збільшилася кількість хворих на рак ротової порожнини.
Спеціалісти Гарвардської медичної школи зробили оцінку віра і СШД на програму боротьби з курінням. Згідно з якою, якщо ефективність програми складає 30% ,то на одного курця необхідно витратити 353 долари. При цьому, у тих хто відмовився від куріння, життя стає довшим на 5 ї рік для чоловіків 35-39 років, і на 1,9 років для чоловіків 60-64років , відповідно 2 і 1,4роки - для жінок.
В рік підрахунків (1983р.) економічні втрати від куріння склали в США біля 40 млрд. доларів.
5. Алкоголь та його вплив на безпеку життєдіяльності
Боротьба з алкоголізмом є серйозною міжнародною проблемою, яка викликає занепокоєння не тільки широких кіл громадськості, але і державних діячів. Ця проблема неодноразово обговорювалась в рамках Всесвітньої організації охорони здоров'я (ВООЗ). За даними світової статистики, інтенсивний ріст вживання алкоголю в останні роки є характерним для більшості країн світу. Порівняльні дослідження проведені в 26 економічно розвинутих країнах різних регіонів світу, показали, що якщо в 1950 році вживання алкоголю (в переводі на чистий спирт) на душу населення перевищувало 8 л тільки в двох з них, то вже в 80-і роки такий рівень був характерним для 22 країн. В 11 з них вживання алкоголю на душу населення за цей період збільшилося більше, чим на 100 відсотків. Згідно э статистикою доля хронічних алкоголіків збільшується в 3-4 рази коли вживання алкоголю на душу населення подвоюється.
За останні десятиріччя прискорився процес залучення молодих до вживання алкоголю і зловживання ним. Якщо на початку 60-х років чоловіки починали і систематично вживали спиртні напої в середньому у віці 24 років, то у 80-і роки в 19років. В 60-і роки 40 % чоловіків починали систематично вживати спиртні напої в неповнолітньому віці, а в 80-і їх доля збільшилась до 80 % (систематично - це не рідше 1-2 рази на місяць).
Відповідні передумови до вживання спиртних напоїв створив культ вина, який віками впроваджувався в побут народів, та існування глибоких традицій пов'язаних з можливістю штучно змінювати свій психічний стан, використовуючи для цього алкогольні напої.
Під впливом соціально-культурних, клімато - географічних, історичних, релігійних, політичних та інших чинників в різних державах і в різних народів склалися різноманітні відношення до алкоголю та най різноманітні правила і норми його вживання. Наприклад, у скіфів існував звичай сумісного ритуального вживання алкогольних напоїв, в Китаї, навпаки, групове вживання спиртних напоїв каралося смертною карою. В стародавній Греції було написане правило розбавляти вино водою, а в мусульманських народів релігія взагалі забороняла вживання алкоголю.
На Русі вживання алкогольних напоїв було відоме з часів древніх слов'ян. Однак,воно мало головним чином ритуальний, обрядовий характер. Пили в основному медові напої, переважно серед багатої та заможної частини населення. Масове вживання алкогольних напоїв в Росії почалося в ХVIст., коли появилася хлібна горілка і були засновані "цареві кабаки", де її стали продавати офіційно.
Так, виявившись як ритуальні та обрядові традиції епізодичного вживання алкогольних напоїв, вони в ході історичного розвитку під впливом ряду економічних, політичних та інших чинників і умов суттєво змінилися,розповсюдилися та впровадилися в побут та дозвілля широких верств населення.
Слід відмітити, що в різні історичні періоди в боротьбі з пияцтвом вживалися різноманітні заходи, навіть самі сурові - сухий закон, заточення п'яниць у в'язницю, смертний вирок, які успіху не принесли. З цього приводу навіть існує чимало легенд. Одна з яких свідчить про те, що першим на шлях боротьби з пияцтвом став олімпійський бог Зевс.
Він як і вся його олімпійська компанія часто вживали вино, але молодий Вакх своїми вакханаліями так йому надоїв, а умовляння нічого не допомагали, що він заслав його за Карпати в долину річки Уж. В цій місцевості на схилах гір крім шипшини та терену нічого не росло, а люди нічого не знали про вино. Веселий Вакх прихопив з собою лозу і швидко навчив людей виноградарству та виноробству. З тих пір освячена грецьким богом земля Українських Карпат почала приносити чудові винні плоди, вживання яких в міру бадьорить,збуджує апетити, знімає втому та покращує сон.
Лікувальні властивості вина знали та використовували в давнину Гіппократ, Цельсіус та ін. Сучасна медицина свідчить про користь вина та застосовує енотерапію (винолікування) в деяких випадках, щоб замінити сильнодіючі препарати, які спричиняють у хворих побічні реакції.