Максимальна доза вина обмежуються кількістю спирту, що в ньому міститься. Доведено, що здорова доросла людина не повинна випивати за день більше 400-600 мл. виноградного столового вина з 10-ти градусним вмістом алкоголю. Для більш міцних вин норма значно менша. Крім цього, треба брати до уваги стан людини її комплекцію, звички і г ін. Як сказав відомий лікар та філософ Парацельс: "Міра визначає, бути речовині шкідливою чи корисною"!
Об'єктивним показником дози алкоголю є вміст його в крові. Саме слово "алкоголь" відоме з давніх - давен. В перекладі з арабської мови означає "ніжний", "вкрадливий", що досить влучно відображає особливості його упливу на людину.
Алкоголь - це етиловий або винний спирт, який має вигляд безкольорової прозорої рідини характерного смаку та запаху. Етиловий або винний спирт відноситься до отруйних наркотичних речовин.,
Пов'язані з алкоголізмом захворювання по небезпеці ставлять:я медициною відразу ж після серцево-судинних захворювань і злоякісних пухлин. Зловживання алкоголем скорочує тривалість життя на 15-20років.
Алкоголь впливає на всі функції організму, особливо порушує функцію головного мозку внаслідок отруєння (інтоксикації). Це пояснюється тим, що спирт особливо інтенсивно накопичується в нервовій тканині, Тому в мозку його концентрація значно більша - 175 % ніж у крові, кишках - шлунку - 20 % (концентрація алкоголю в крові прийнято за 100 %).
В організмі людини алкоголь перетворюється в ацетальдегід, потім ь оцтову, піровиноградну кислоту.
Кінцева ступінь окислення - утворення вуглекислоти та води. Процес окислення алкоголю найбільш інтенсивно протікає протягом перших п'яти годин після вживання і триває до 15 діб. Встановлено, що продукти обміну алкоголю навіть після одноразового його вживання понад двох тижнів затримуються в печінці у вигляді холестерину і жирних кислот, що призводить до значного ураження цього органу.
Печінка знешкоджує введені в організм отруйні речовини. Це захищає людину, від багатьох хвороб. Печінка виділяє жовч, необхідну для переварювання жирів. В ушкодженій печінці знижуються захисні функції, порушується утворення білків крові. В зв'язку зі зменшенням альбумінів в організмі виникають набряки.
Коли алкоголь проникає в печінку можливе запалення. Внаслідок цього клітини печінки зазнають жирове переродження, а потім замінюються з'єднувальною тканиною, рубцем. Печінка зморщується, зменшується, поверхня її стає зернистою, вона набуває жовтушно - рижуватий колір. Звідси і виникла назва "цироз", що означає в перекладі з грецької "ржавий".
На початку захворювання печінки з'являється біль в правому підребер'ї. Накопичення рідини в черевній порожнині поступово збільшує об'єм живота, з'являються набряки на ногах. На шиї, підборідді, в області ключиць, на кистях рук розширюються дрібні судини, що нагадують за формою павучків або зірочок. Погіршується діяльність серця і судин, в шлунку зменшується , а потім припиняється виділення соляної кислоти, розвивається малокрів'я і т.ін., хворі сонливі, в'ялі. Цироз печінки може розвиватися навіть у тих, хто п'є небагато, але систематично.
Вплив алкоголю на організм людини визначається не тільки кількістю випитого, але й часом його дії на організм. Алкоголь починає всмоктуватися вже через 20-30 хвилин після вживання. Якщо його вживати на порожній шлунок, він швидше всмоктується, і людина швидше п'яніє. Швидше та сильніше діє алкоголь на людину під час хвороби або втоми , а також у стані збудження.
Під алкогольним сп'янінням розуміють симптомокомплекс психічних, неврологічних і соматичних розладнань, що виникають внаслідок гострої токсичної дії етилового спирту на організм людини.
Для визначення вираженості алкогольної інтоксикації при судово- медичній експертизі рекомендована наступна орієнтовна схема :
Вміст алкоголю в крові, % | Функціональна оцінка концентрації алкоголю в крові |
Менше 0,30,5-1,51,5-2,52,5-33-515-6 | Відсутність впливу алкоголю.Легке сп'яніння.Сп'яніння середнього ступеня.Сильне сп'яніння.Тяжке отруєння алкоголем, може настати смертьСмертельне отруєння. |
Клінічні прояви алкогольного сп'яніння розподіляють на такі основні типи :
■ просте алкогольне сп'яніння;
■ змінені форми простого алкогольного сп'яніння;
■ патологічне сп'яніння.
Просте алкогольне сп'яніння - найбільш частий тип гострої інтоксикації алкоголем. Залежно від враженості та послідовності порушень, що розвиваються при цьому виділяють три ступеня алкогольного сп'яніння - легку, середню та тяжку.
Легка ступінь простого алкогольного сп'яніння характеризується покращання настрою, появою - самовпевненості та бадьорості, підвищенням мовної активності , а потім настає порушення точності координації рухів, погіршується функція уваги і здатність критично оцінювати свій стан і дії і т.ін
Такий стан алкогольної інтоксикації розвивається після вживання невеликих доз: 50-100 мл 40 % горілки, 200-400 мл 14-18% вина або 1 л 2-3 % пива.
Через деякий час від початку сп'яніння настрій поступово нормалізується 5 а в деяких випадках з'являється в'ялість і сонливість. Спогади про весь період сп'яніння зберігаються в повному об'ємі.
Середня ступінь сп'яніння характеризується подібно описаним вище ознакам, але вони протікають в більш тяжкій формі. Стан ейфорії більш виражений : людина стає подразливою, схильною до скандалів, бійок, втрачає почуття реальної небезпеки і відповідальності за свої поступки перестає критично оцінювати ситуації. Згодом психічне збудження змінюється пригніченням. Потім відчувається слабкість, в'ялість, розбитість, неприємні відчуття в області серця. Про деякі події людина згадує не зовсім -чітко.
Виражені ознаки середнього ступеня, сп'яніння залежно від індивідуальної чутливості з'являються після вживання 25-100 г чистого алкоголю , тобто 100-200 мл горілки або коньяку , 300 мл 10-18 % вина.
Тяжкий ступінь сп'яніння характеризується глибоким розлитим гальмуванням, людина перебуває мовби і в тяжкому сні. Можливі запаморочення свідомості, втрачаються реакції на подразники (больові, температурні і ін). Температура тіла знижується, лице бліде , шкіра зволожується. Внаслідок повного порушення координації людина падає і засинає. Потім людина туманно згадує про те, що з нею було. Тяжкий ступінь сп'яніння настає від вживання 250-800 мл горілки або 0,6-1,5 л 14-18% вина.
Змінені форми простого алкогольного сп'яніння виникають переважно на патологічній основі, при одночасному вживанні алкоголю і лікарських препаратів (наприклад, снодійних) або при наявності деяких захворювань, а також при перевтомі, недосипанні і ін.
В таких випадках людина стає подразливою, злобною, схильною до агресії і само пошкодження, події не рідко Частково або повністю забуваються.
Патологічне сп'яніння - це гострий психоз, викликаний вживанням алкоголю. Ознаками є помутніння свідомості, злоба, страх, гнів і ін. Своїх близьких хворий приймає за ворогів, нападає на них або захищається дико від них, скоюючи жорстокі злочини, або ушкоджує себе, виявляючи при цьому велику спритність і здатність долати перешкоди. У осіб, в цьому стані координація рухів не порушена, рівновага збережена, хода тверда, вони здатні до швидкого бігу, стрибків. На них переважно звертають увагу годі коли вони чинять протиправні дії, або засинають в непідходящому місці. Більше чим у половини з них спостерігається повна амнезія (провал пам'яті), у останніх - часткова. Як правило, патологічне сп'яніння виникає в віці від 21 до 40 років і тільки у чоловіків.
Патологічний характер сп'яніння не може визначатися дозою випитого. Це можуть бути дози, що не перевищують 50-150 мл або може розвиватися в стані простого алкогольного сп'яніння у осіб, що не вживали спиртних напоїв. Такий стан сп'яніння є соціально небезпечним і призводить до тяжких агресивних проступків, нападу на оточуючих, нанесення тяжких травм, вбивств.
Патологічне сп'яніння є гострим короткочасним психічним розладом, що відповідає медичному критерію неосудності.
За даними ВООЗ у 10% від загальної кількості осіб, що страждають хронічним алкоголізмом виникають гострі алкогольні психози (біла гарячка). Частіше всього цей психоз з'являється на сьомому році алкоголізму. Виникає біла гарячка, як правило, після запою у осіб, які перенесли грип, ангіну, запалення легенів, або в минулому мали фізичні травми тіла, голови, струс мозку. Хворобливі явища здебільшого з'являються вночі у вигляді збудження, галюцинацій, порушення свідомості, вираженого афекту, страху.
Поведінка людини, як правило, відображає її галюцинарні переживання: вона розмовляє, обороняється, скидає з себе комах, мишей, рятується втечею, перебуває в стані сильного страху. Вдень галюцинації майже зникають.
Одним з фізичних ознак білої гарячки - є тремор (тремтіння кінчика язика, повік, пальців рук). Людина весь час знаходиться в стані рухового, мовного збудження, не реагує на зовнішні подразники. Подальший розвиток такого стану може призвести до глибокого порушення свідомості і до смерті від набряку мозку.
Серед значної частини населення існує думка, що пияцтво та алкоголізм - поняті я однозначні, але з точки зору медицини вони не рівнозначні бо характеризують якісно різні стани організму.
Пияцтво - це морально етична розбещеність не помірковане вживання спиртних напоїв, яке призводить питущого до того, що він втрачає контроль над своєю поведінкою і людською гідністю. Під пияцтвом з медичної, соціальної та моральної точки зору розуміють систематичне або надмірне вживання спиртних напоїв без хворобливого потягу до них.
Алкоголізм - це захворювання, викликане тривалим вживанням спиртних напоїв, яке характеризується фізіологічною потребою і потягом до них. Під алкоголізмом розуміють стан сп'яніння, який несумісний з нормальним фізичним та соціальним існуванням особистості.