Мішки укладують тльки у відповідності до габаритних розмірів штабелей, без загромадження чи звуження проходів. Проходи доречно позначити яскравими фарбованими полосами чи металічними плівками, прибитими до підлоги.
Ширину проходів між штабелями залишають 0,8 м через 10 м. При ширині будівлі більше 14 м роблять центральний прохід шириною не менше 1,5 м. Висота штабелю не повинна перевищувати висоту 12 рядів. З обмеженням висоти штабелю зменшується навантаження горючих матеріалів на 1 м² площі складу.
В складах повинен бути постійний контроль за справністю електрообладнання, який здійснюється спеціально призначеною особою. Після закінчення роботи необхідно знеструмлювати елктрообладнання складу. Загальний рубильник повинен розташовуватися поза приміщенням складу в шафі з дверцятами, що зачиняються.
Велика пожежна небезпека безтарних складів зберігання борошна, яка обумовлена його властивостями, можливістю виникнення вибухонебезпечних пилоповітряних сумішей.
Процес безтарного зберігання борошна за ступенем пожежної небезпеки відноситься до виробництва категорії "Б". В повітрі приміщення складу може знаходитись борошняний пил у взвішеному стані, а також в осівшому стані на технологічному обладнанні та конструкціях.
Велику небезпеку представляє процес зачистки борошняних силосів та бункерів. В них можливе виникнення вибухонебезпечних сумішей борошна з повітрям внаслідок обсипки борошна.
При русі борошна по самоточним трубам, шнекам, трубам аерозольного транспорту, повітреводам вентиляції виникаєстатична електрика. При неправильному улаштуванні або несправності приладів заземлення для зняття і відводу статичної електрики можливі іскрові розряди, достатні за потужністю для спалахування пилоповітряної суміші.
В складах безтарного зберігання борошна викорстовуються електропривід, електромережі і можливі теплові прояви електричного струму.
Недотримання правил пожежної безпеки при проведенні вогневих робіт може призвести до вибуху чи пожежі.
Враховуючи небезпеку не тільки пожежі, але і вибуху, при експлуатації складів безтарного зберігання борошна слід строго дотримуватися правил пожежної безпеки.
Для запобігання вибуху борошняного пилу і пожежі необхідно:
- забезпечувати герметичність технологічного обладнання, місць з’єднання трубопроводів, ємностей (силосів, бункерів), дозаторів, фільтрів та ін.;
- проводити прибирання від пилу всього обладнання, трубопроводів, приладів опалення, освітлювальної арматури, електричних двигунів, виступаючих конструкцій будівлі, враховуючи, що від первинного вибуху підніметься осівший пил і може виникнути ще більший вибух в приміщенні складу борошна.
Повітряне середовище виробничих приміщень складу потрібно перевіряти на величину концентрації пилу в повітрі не рідше одного разу на рік.
Розділ 2. Визначення категорії приміщень і будівель за вибухопожежною та пожежною небезпекою
Визначення категорії приміщення та будівлі за вибухопожежною та пожежною небезпекою виконаємо у відповідності до ОНТП-24-86 та за допомогою методичних вказівок до виконання контрольної роботи №2 з дисципліни " Пожежна профілактика в технологічних процесах виробництв", які розроблені згідно до ОНТП-24-86.
1) Характеристика виробничого приміщення:
- довжина –
;- ширина –
;- висота –
;- коефіцієнт вільного об’єму приміщення
;- температура повітря в приміщенні
2) Характеристика речовини:
- найменування – борошняний пил;
- дисперсність – менше 100 мкм;
- теплота згоряння –
;3) Характеристика технологічного блока:
- маса горючого пилу в апараті -
;- подача пилу в апарат –
;- тривалість відключення засувок -
.4) Характеристика надходження пилу у виробниче приміщення:
- інтенсивність відкладення пилу на доступних поверхнях:
інтенсивність відкладення пилу на важкодоступних поверхнях:
- площа доступної поверхні при прибиранні пилу -
;- площа важкодоступної поверхні при прибиранні пилу –
;- тривалість одного циклу пило виділення (зміни) -
;- кількість циклів роботи обладнання між поточними прибираннями на доступних поверхнях –
;- кількість циклів роботи обладнання між генеральними прибираннями на важкодоступних поверхнях –
;- коефіцієнт ефективності пило прибирання
; .Розрахунок:
Розрахуємо максимально можливу кількість пилу, що відклався до моменту можливої аварії.
; (2.1)Розрахуємо масу пилу, що поступив до приміщення в результаті розгерметизації технологічного блока:
; (2.2) .Розрахуємо масу пилу в обємі приміщення у стані аерозолю, що утворився в результаті аварійної ситуації
; (2.3)
Розрахуємо масу пилу, який бере участь в утворенні реальних зон вибухонебезпечних концентрацій:
; (2.4)де Z – коефіцієнт участі горючої речовини у вибуху ( для горючого пилу Z = 0,5).
Розрахуємо вільний об’єм приміщення:
; (2.5)Розрахуємо густину повітря до вибуху:
; (2.6)
Розрахуємо надлишковий тиск вибуху:
∆
; (2.7)∆
Ср – теплоємність повітря, значення якої дозволяється приймати рівним 1,01 кДж/кг·К
Висновок: В технологічному процесі обертається вибухопожежо- небезпечний пил, який при виникненні аварії може вибухнути, створивши надлишковий тиск більше 5 кПа. Тому дане приміщення за вибухопожежною та пожежною небезпекою відноситься до категорії "Б". А, враховуючи, що площа приміщення більше 200 м², то і вся будівля відноситься до категорії "Б".
Розділ 3. Визначення фактичної площі ЛСК та порівняння її з нормативною
Відповідно до розрахунків у розділі 2. було визначено, що приміщення борошномельного цеху та виробнича будівля взагалі за вибухопожежною та пожежною небезпекою відноситься до категорії "Б". Це означає, що дане приміщення вибухопожежонебезпечне, тому тут повинні бути передбачені заходи щодо недопущення вибуху, а саме недопущення утворення вибухонебезпечної концентрації горючої суміші, занесення джерела запалення або мінімізації наслідків вибуху. Заходи щодо недопущення утворення вибухонебезпечної концентрації горючої суміші та занесення джерела запалення забезпечуються організацією відповідного протипожежного режиму. В свою чергу заходи щодо мінімізації наслідків вибуху забезпечуються виконанням капітальних заходів, наприклад, влаштуванням ЛСК (легкоскидних конструкцій).
Відповідно до п. 2.42. СНиП 2.09.02-85* "Производственные здания" в приміщеннях категорії "А" та "Б" слід передбачати зовнішні легкоскидні огороджуючі конструкції. В якості лекгоскидних конструкцій слід, як правило, використовувати стекління вікон і ліхтарів. При недостатній площі стекління допускається в якості лекгоскидних конструкцій використовувати покриття із стальних, алюмінієвих і азбестоцементних листів і ефективного утеплювача. Площу лекгоскидних конструкцій слід визначати розрахунком. При відсутності розрахункових даних площа легкоскидних конструкцій повинна складати не менше 0,05 м2 на 1 м3 об’єму приміщення для категорії "А" і не менше 0,03 м2 – приміщення категорії "Б" ( відповідно також до п. З.2 ДБН В.2.2-8-98 "Підприємства, будівлі і споруди по зберіганню та переробці зерна" ). При чому віконне стекління відноситься до легко скидних конструкцій при товщині 3, 4 і 5 мм і площі не менше (відповідно) 0,8; 1; 1,5 м2 (армоване стекло до легкоскидних конструкцій не відноситься).