Виходячи із зазначеного, слабоалкогольні напої належать до алкогольних напоїв.
Статтею 15 Закону визначено, що імпорт, експорт і оптова та роздрібна торгівля алкогольними напоями може здійснюватися суб'єктами підприємницької діяльності всіх форм власності за наявності ліцензій. Порядок отримання ліцензій на експорт, імпорт, оптову та роздрібну торгівлю алкогольними напоями визначено цією статтею.
Поняття «алкогольні напої» не ідентичне поняттю «лікеро-горілчані вироби». Перше поняття ширше за друге, а друге є лише частиною першого.
Так, наприклад, можна зустріти думку, що оскільки ліцензія «єдиноподатнику», який бажає торгувати тими ж винами та шампанським, видається на роздрібну торгівлю всіма алкогольними напоями, без конкретизації, що він має право торгувати всім, окрім лікеро-горілчаних виробів, то «єдиноподатник» узагалі не має права торгувати якими б то не було алкогольними напоями.
Цей аргумент деякою мірою абсурдний, оскільки ліцензія є документом, що дозволяє, але ніяк не примушує її власника до якихось дій. Можна придбати ліцензію, але діяльність, що ліцензується, не провадити. Це нічому не суперечить.
А які саме алкогольні напої фактично продаватиме підприємець, податковий орган без зусиль може визначити за контрольною стрічкою РРО (адже «єдиноподатник» при торгівлі алкоголем уже зобов'язаний застосовувати РРО).
Відповідно до Закону №481, алкогольними напоями є продукти, одержані шляхом спиртового бродіння цукромістких матеріалів або виготовлені на основі харчових спиртів із вмістом спирту етилового понад 1,2 відсотка об'ємних одиниць, що належать до товарних груп Гармонізованої системи опису та кодування товарів під кодами 2204, 2205, 2206, 2208[23].
Згідно із Законом України “Про Митний тариф України”, до алкогольних напоїв під кодом 2204 належать:
вина виноградні натуральні, включаючи вина з додаванням спирту та міцні;
сусло виноградне, крім зазначеного в товарній позиції 2009 (соки фруктові, включаючи виноградне сусло, і соки овочеві, незброджені та ті, що не містять добавок спирту, із додаванням або без додавання цукру або інших підсолоджуючих речовин).
До товарів під кодом 2205 належать:
вермути;
інші виноградні натуральні вина з додаванням рослинних або ароматних екстрактів.
До товарів під кодом 2206 належать:
інші зброджені напої (яблучний сидр, перрі – грушевий сидр, медяний напій);
суміші зі зброджених напоїв і суміші зброджених напоїв і безалкогольних напоїв, які в іншому місці не пойменовані.
До товарів під кодом 2208 належать:
етиловий неденатурований спирт із концентрацією спирту менше 80%;
спиртові настоянки, лікери та інші спиртові напої.
Розділ 2 Порядок видачі ліцензій щодо обігу алкогольної продукції
Оптова торгівля алкогольними напоями та тютюновими виробами може здійснюватися суб'єктами підприємницької діяльності незалежно від форми власності за наявності у них ліцензій.
Для одержання ліцензії на право оптової торгівлі до Міністерству фінансів подаються такі документи:
а) заява встановленого зразка;
б) нотаріально засвідчена копія свідоцтва про державну реєстрацію суб'єкта підприємницької діяльності;
в) нотаріально засвідчена копія довідки про включення до Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України;
г) довідка державної податкової інспекції про взяття на облік юридичної особи як платника податків або копія свідоцтва про державну реєстрацію фізичної особи як суб'єкта підприємницької діяльності, скріплена печаткою державної податкової інспекції;
д) нотаріально засвідчені копії документів, що підтверджують права власності, оренди або іншого використання складських приміщень;
е) довідка державної податкової інспекції про реєстрацію місць зберігання спирту, оптових партій алкогольних напоїв ;
є) довідка державної податкової інспекції про відсутність у суб'єкта підприємницької діяльності заборгованості з обов'язкових платежів до бюджету за формою, визначеною Державною податковою адміністрацією[24].
Суб'єкти підприємницької діяльності, які одержали ліцензії на право оптової торгівлі алкогольними напоями, зобов'язані протягом зазначеного терміну подати Міністерству фінансів такі документи:
o заяву на перереєстрацію ліцензії, оформлену за встановленим цим Комітетом зразком;
o нотаріально засвідчену копію свідоцтва про державну реєстрацію суб'єкта підприємницької діяльності;
o нотаріально засвідчену копію довідки про включення суб'єкта підприємницької діяльності до Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України;
o нотаріально засвідчені копії документів, що підтверджують права власності, оренди або іншого використання складських приміщень;
o довідку державної податкової інспекції про відсутність у суб'єкта підприємницької діяльності заборгованості з обов'язкових платежів до бюджету.
У разі коли така перереєстрація не буде проведена протягом установленого терміну, дія ліцензії зупиняється[25].
Розгляд заяви про видачу ліцензії на право провадження оптової торгівлі горілчаними та тютюновими виробами починається з перевірки достовірності поданих документів і перевірки спроможності здійснювати оптову торгівлю. Таку перевірку провадить територіальне управління Держспецмонополії у разі коли суб'єкт підприємницької діяльності:
- подає заяву про отримання ліцензій на право оптової торгівлі алкогольними напоями чи тютюновими виробами;
- подає заяву про внесення нових адрес місць зберігання оптових партій алкогольних напоїв та тютюнових виробів до раніше виданих ліцензій на право оптової торгівлі алкогольними напоями чи тютюновими виробами.
Перевірка здійснюється за місцезнаходженням суб'єкта підприємницької діяльності або місць зберігання оптових партій алкогольних напоїв чи тютюнових виробів протягом 10 робочих днів з дня реєстрації відповідної заяви та документів, наведених нижче.
Ліцензії на право оптової торгівлі алкогольними напоями видаються за наявності необхідних складських приміщень і відповідної матеріально-технічної бази (стенд або вітрина із зразками продукції в асортименті, робочими місцями для оформлення документів і укладання угод, реєстраторами розрахункових операцій для розрахунків з покупцями готівкою, обладнанням для перевірки справжності марок акцизного збору).
Приміщення повинні бути телефонізовані, електрифіковані, обладнані охоронною і пожежною сигналізацією, а також відповідати іншим вимогам, встановленим для підприємств торгівлі алкогольними напоями та тютюновими виробами. ( Пункт 8 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ N 450 ( 450-2001-п ) від 06.05.2001 ).
Для винесення висновку щодо відповідності вимогам, виконання яких дозволяє суб'єкту підприємницької діяльності отримати ліцензію на право оптової торгівлі алкогольними напоями або зберігати оптові партії цих товарів за зазначеною адресою, враховуються такі фактори:
- наявність документів, що підтверджують право власності, оренди або іншого використання суб'єктом підприємницької діяльності складських приміщень, в яких передбачається зберігати оптові партії алкогольних напоїв чи тютюнових виробів. До документів, що підтверджують право власності на основні засоби, належать:
· договір купівлі-продажу приміщення, засвідчений нотаріусом і зареєстрований у держадміністрації;
· договір дарування, засвідчений нотаріусом і зареєстрований у держадміністрації;
· договір оренди;
· договір безоплатного користування приміщенням;
- наявність документів, які підтверджують проведення обстежень цих складських приміщень відповідними органами. Необхідно мати:
· акти обстежень приміщень такими установами:
· державною санітарно-епідеміологічною службою;
· державним пожежним наглядом;
- державним комітетом із нагляду за охороною праці;
- довідку (свідоцтво) Державної податкової адміністрації про реєстрацію даного місця зберігання оптових партій алкогольних напоїв чи тютюнових виробів;
- відповідність місць зберігання оптових партій алкогольних напоїв і тютюнових виробів чинним будівельним, протипожежним, техніки безпеки та санітарним нормам і правилам зберігання цих товарів;
- забезпеченість складських приміщень телефонним зв'язком, охоронною та протипожежною сигналізацією;
- наявність довідки про відсутність заборгованості перед бюджетом;
- наявність у суб'єкта підприємницької діяльності:
· стенда або вітрини для демонстрування зразків продукції в асортименті;
· відповідно оснащених оргтехнікою робочих місць для оформлення документів і укладення угод. Ця вимога має рекомендаційний характер;
· контрольно-касових апаратів, якщо розрахунки з покупцями здійснюються готівкою;
· сертифікованого обладнання для перевірки справжності марок акцизного збору;
· необхідних умов і засобів для виконання вантажно-розвантажувальних робіт. Умови мають забезпечити розвантаження автотранспортних засобів, наявність розвантажувальних площадок, достатньої площі для переміщення пересувних розвантажувальних пристроїв у складському приміщенні. До таких засобів належать підйомно-транспортні пристрої (електрокари, електроталі тощо);
· необхідних засобів та обладнання для забезпечення умов зберігання продукції відповідно до чинних норм і правил;
· нормативної документації щодо умов зберігання і торгівлі алкогольними напоями чи тютюновими виробами;
· під'їзних шляхів та стоянки для автотранспорту.
За результатами перевірки спроможності здійснювати оптову торгівлю складається акт контрольної перевірки, форма якого затверджена наказом Держспецмонополії України від 01.02.99 р. №15 (зареєстрованим у Мін'юсті 25.03.99 р. за №188/3481), у трьох примірниках: