Смекни!
smekni.com

Порядок видачі ліцензій щодо обігу алкогольної продукції (стр. 8 из 19)

Всi документи потрiбно подавати пiдшитими до однiєї справи.

Суб’єкт господарювання — фiзична особа, подаючи заяву, мусить також мати при собi паспорт (данi якого буде звiрено з даними заяви) i на вимогу працiвника органу лiцензування має показати книгу облiку доходiв i витрат.

Приймаючи документи на одержання лiцензiї, їх перевiрять на предмет комплектностi та правильностi оформлення, а на заявi поставлять дату прийняття та вхiдний номер. У разi неправильного оформлення документiв, їх повернуть, при цьому на заявi та в журналi облiку вхiдних документiв органу лiцензування обов’язково поставлять позначку про змiст порушення. Тодi термiн розгляду документiв буде перервано й поновлено щойно пiсля подання переоформлених (виправлених) документiв.

Рiшення про видачу або вiдмову у видачi лiцензiй буде прийнято протягом 15 днiв вiд дати реєстрацiї заяви на одержання лiцензiї в органi лiцензування. У разi вiдмови у видачi лiцензiї надсилається рiшення про вiдмову з обгрунтуванням її причин. Таке рiшення можна оскаржити.

Довiдавшись про прийняття позитивного рiшення щодо видачi лiцензiї, потрібно вiдразу заплатити за лiцензiю. Поки оплата не буде внесена, лiцензiї не видадуть. Рiчна плата за лiцензiї на роздрiбну торгівлю за кожне мiсце торгiвлi має такий обсяг:

а) у мiстах: алкогольними напоями — 100 неоподатковуваних мiнiмумiв доходiв громадян; тютюновими виробами —50 неоподатковуваних мiнiмумiв доходiв громадян;

б) на територiї сiл i селищ, за винятком тих, що перебувають у межах територiї мiст: алкогольними напоями — 20 неоподатковуваних мiнiмумiв доходiв громадян; тютюновими виробами —10 неоподатковуваних мiнiмумiв доходiв громадян.

Отримання лiцензiї на роздрiбну торгiвлю алкогольними напоями — це, фактично, купівля лiцензiї на кожне мiсце торгiвлi.

Законодавство подає таке визначення мiсця торгiвлi: “мiсце реалiзацiї товарiв, у тому числi на розлив, в одному торговому примiщеннi (будiвлi) за мiсцем його фактичного розташування, обладнане електронними контрольно-касовими апаратами (незалежно вiд їх кiлькостi) або де є товарно-касовi книги (незалежно вiд їх кiлькостi), в яких фiксується виручка вiд продажу алкогольних напоїв та тютюнових виробiв незалежно вiд того, чи оформляється через них продаж iнших товарiв”. Отже, якщо провадиться роздрiбна торгiвля алкогольними напоями або тютюновими виробами в однiй будiвлi, то потребна лише одна лiцензiя (кiлькiсть залiв у будiвлi й реєстраторiв розрахункових операцiй чи книг облiку розрахункових операцiй значення не має)[33].

Лiцензiю видають лише за умови фактичного надходження 25% встановленої рiчної плати за лiцензiї до Державного бюджету України. Пiсля внесення плати за лiцензiю потрiбно подати заяву до вiддiлення Держказначейства за мiсцем реєстрацiї й одержати довiдку про зарахування коштiв до держбюджету. Довiдка має бути засвiдчена печаткою органу Державного казначейства. З копiєю платiжного документу (на якiй є позначка банку про перерахування) та довiдкою органу Державного казначейства про фактичне надходження коштiв до держбюджету належить звернутися до органу лiцензування. Особа, уповноважена видавати лiцензiї, перевiрить цi документи й долучить їх до лiцензiйної справи.

Якщо є можливiсть, то краще сплатити вартiсть лiцензiї за весь термiн її дiї, щоб позбавити себе необхiдностi зайвий раз спiлкуватися з чиновниками. В іншому випадку сплату доведеться вносити щокварталу. Напередоднi термiну щоквартального внесення плати за лiцензiю потрібно зробити наступний внесок до держбюджету обсягом 25% рiчної плати за лiцензiю. Вiдтак треба подати платiжний документ до того органу, який видав лiцензiю: там у лiцензiї та журналi облiку видачi лiцензiй поставлять вiдповiднi позначки про дату початку й закiнчення наступного граничного термiну дiї лiцензiї.

Згiдно iз Законом України “Про державне регулювання виробництва i торгiвлi спиртом етиловим, коньячним i плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами” лiцензiю на роздрiбну торгiвлю алкогольними напоями, за яку не внесено чергової щоквартальної плати, вважають недiйсною.

Пiсля перевiрки факту оплати вартостi лiцензiй та особи одержувача підприємцю видають потрiбну кiлькiсть лiцензiй. Варто пам’ятати про те, що лiцензiї на роздрiбну торгiвлю алкогольними напоями та тютюновими виробами належить зареєструвати в органах державної податкової служби за мiсцем торгiвлi, а в сiльськiй мiсцевостi — то й в органах мiсцевого самоврядування (також за мiсцем торгiвлi)[34].

Серед iнших важливих особливостей лiцензування роздрiбної торгiвлi алкогольними напоями та тютюновими виробами потрiбно зазначити й таку: Закон України “Про державне регулювання виробництва i торгiвлi спиртом етиловим, коньячним i плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами” передбачає фiнансовi санкцiї за торгiвлю алкогольними напоями та тютюновими виробами без лiцензiї або за порушення правил торгiвлi ними, натомiсть не передбачає санкцiй за порушення норм цього Закону у виглядi зупинення дiї чи анулювання лiцензiї. Цей Закон також не висуває вимоги щодо дотримання лiцензiйних умов провадження господарської дiяльностi в цiй сферi. Натомiсть iснують пiдзаконнi акти, якi передбачають можливiсть застосування санкцiй у виглядi зупинення дiї лiцензiї або її анулювання. Якщо одержане повiдомлення про зупинення дiї лiцензiї або про її анулювання на пiдставi порушення лiцензiйних умов або з iнших причин, то такi рiшення можна оскаржити в Експертно-апеляцiйнiй радi при Державному комiтетi з питань регуляторної полiтики та пiдприємництва або через суд.

Стаття 15-3 Закону № 481 визначає обмеження щодо продажу алкогольних напоїв. Згідно цієї норми права продаж алкогольних напоїв на розлив дозволяється тільки підприємствам громадського харчування та спеціалізованим відділам, що мають статус підприємств громадського харчування, підприємств з універсальним асортиментом товарів[35].

Із зазначеної норми вбачається, що не всі спеціалізовані відділи підприємств з універсальним асортиментом товарів можуть здійснювати торгівлю алкогольними напоями на розлив, а лише ті, що мають статус підприємств громадського харчування.

Крім того, основні вимоги до роздрібної торгівлі горілкою і лікеро-горілчаними виробами, вином виноградним та плодово-ягідним, коньяком, шампанським та іншими алкогольними напоями встановлюються Правилами роздрібної торгівлі алкогольними напоями, затвердженими Постановою КМУ від 30 липня 1996 року № 854. Зазначені Правила поширюються на всіх суб’єктів господарювання на території України, які зареєстровані у встановленому порядку та мають ліцензію на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями.

У вказаних Правилах визначене поняття «роздрібна торгівля алкогольними напоями». Це діяльність з продажу алкогольних напоїв безпосередньо громадянам та іншим кінцевим споживачам для їх особистого некомерційного використання, у тому числі на розлив у ресторанах, кафе, барах, інших підприємствах громадського харчування.

Пункт 22 зазначеного Порядку зазначає, що продаж алкогольних напоїв на розлив для споживання на місці здійснюється тільки підприємствами громадського харчування та спеціалізованими відділами підприємств, що мають статус підприємств громадського харчування.

Порядок лiцензування роздрiбної торгiвлi алкогольними напоями та тютюновими виробами протягом останнiх п’яти рокiв зазнавав постiйних i безсистемних змiн. Показовим є те, що за кiлька мiсяцiв пiсля набуття чинностi Закону України “Про лiцензування певних видiв господарської дiяльностi”, у якому до видiв дiяльностi, що пiдлягають лiцензуванню, вiднесли виробництво спирту етилового, коньячного й плодового, алкогольних напоїв, оптову торгiвлю спиртом етиловим, коньячним i плодовим, оптову, роздрiбну торгiвлю алкогольними напоями, виробництво тютюнових виробiв, оптову та роздрiбну торгiвлю тютюновими виробами, перелiченi види господарської дiяльностi було виведено з-пiд дiї цього Закону. Ця обставина призвела до того, що лiцензування роздрiбної торгiвлi алкогольними напоями та тютюновими виробами на законодавчому рiвнi тепер регулює спецiальний Закон України “Про державне регулювання виробництва i торгiвлi спиртом етиловим, коньячним плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами”.

Серед особливостей лiцензування роздрiбної торгiвлi алкогольними напоями та тютюновими виробами належить видiлити такi:

об’єктом лiцензування є не вид господарської дiяльностi, а мiсце торгiвлi;

порядок видачi лiцензiї має суто дозвiльний характер;

термiн дiї лiцензiї становить не три роки, а рiк;

плату за лiцензiю, яка має фiскальний характер, вносять щокварталу;

виданi лiцензiї пiдлягають реєстрацiї в органах державної податкової служби, а в сiльськiй мiсцевостi — також в органах мiсцевого самоврядування;

за дiяльнiсть без лiцензiї та порушення законодавства з питань лiцензування застосовують санкцiї iншого характеру.

Органом лiцензування у сферi роздрiбної торгiвлi алкогольними напоями та тютюновими виробами є Департамент з питань адмiнiстрування акцизного збору i контролю за виробництвом та обiгом пiдакцизних товарiв (самостiйний пiдроздiл у складi Державної податкової адмiнiстрацiї).

Для одержання лiцензiї на роздрiбну торгiвлю алкогольними напоями та (або) роздрiбну торгiвлю тютюновими виробами потрiбно подати такi документи:

заяву на одержання лiцензiї, в якiй належить вказати:

прiзвище, iм’я, по батьковi, мiсце проживання, номер паспорта, орган, що його видав, дату видачi — для фiзичної особи-підприємця;

назву, мiсцезнаходження, телефон, факс, банкiвськi реквiзити, прiзвище, iм’я, по батьковi керiвника — для юридичної особи;

мiсце державної реєстрацiї суб’єкта господарювання, номер i дату видачi свiдоцтва про державну реєстрацiю;

кiлькiсть потрiбних лiцензiй на роздрiбну торгiвлю;