Смекни!
smekni.com

Фізико-географічна характеристика озер Північної Америки (стр. 6 из 8)

Є три види зміни і коливання рівня води у Великих озерах

Рівні води у великих озерах змінюються залежно від сезону, причому зміна рівня води відбувається із завидною постійністю – з року в рік. Також, рівні води у Великих озерах можуть мінятися і протягом більш тривалих періодів. Також, бувають, короткострокові зміни рівня води в озері, ці зміни характеризуються невеликим періодом – менше місяця.

Деякі з коливань рівня води в озерах не залежать тільки від об'єму води, що знаходиться в озері, рівень води може, також, змінюватися через вітри або через зміни, що відбуваються в атмосфері. Ці короткострокові зміни рівня води достатньо часто відбуваються по час шторму або «крижаного затору». Такі ось короткострокові коливання можуть тривати від декількох годин до декількох днів. Проте, на відносно невелику тривалість подібного роду коливань, такі ось зміни рівня води в озерах можуть принести істотну утрату. Одне з подібного роду явищ, до речі, достатньо відоме було під час одного з найсильніших штормів, під час яких рівень води в одному крае озера був набагато вищим, ніж в іншому. Зміни в атмосферному тиску повітря можуть внести свою, руйнівний внесок. Коли вітер різко стихає, або міняється різко тиск в атмосфері, достатньо часто змінюється і рівень води в озерах. Проте, справедливості ради варто сказати, що такі короткострокові коливання температури достатньо швидко закінчуються. Такого роду коливання називаються сейш. Такого роду коливання рівня води достатньо характерні для озера Ері, точніше, для його східної і західної частин. Оскільки вони, ці території, найбільш схильні впливу західних вітрів.

Сезонні коливання води у Великих озерах. На початку зими, коли повітря, що знаходиться на деякій висоті над озерами достатньо холодний і сухий, а температура води в озерах досить-таки тепла, саме в це період спостерігається максимальне випаровування з поверхні озер. Отже, таке ось сезонна зміна рівня води в озерах, пов'язане з випаровуванням води достатньо типово. Оскільки, як правило, сніг тане весною, то, за рахунок попадання талої води в озера, рівень води безпосередньо в самих озерах збільшується. Кількість випаровуваної води з поверхні озер, також, збільшується весною і влітку. Це відбувається тому що повітря, яке знаходиться на певній висоті над озерами достатньо теплий і сирий, а сама водна поверхня озера достатньо холодна. Велика кількість води, точніше, великі об'єми випаровуваної з поверхні озер води, вилучаються із загального водного балансу. Випадання опадів, і притока води заповнюють недолік балансу. Діапазон сезонних коливань рівня води в озерах достатньо значний, він, в середньому, складає від дванадцяти до вісімнадцяти дюймів, максимальне збільшення і зниження рівня води в озерах відбувається, відповідно, взимку і влітку. Естафету в сезонному коливанні рівня води в озерах починають більш південні озера, оскільки вони знаходяться в більш теплому кліматі. Верхнє озеро, яке є найпівнічнішим, досягає максима коливання рівня води в серпні або вересні.

Довгострокові коливання рівня води в озерах можна спостерігати в достатньо тривалому періоді – протягом декількох років. Якщо протягом декількох років, загальна погода протягом року буде достатньо вологої, крім того, якщо кількість випадаючих опадів буде достатньою, то, відповідно, рівень води в озерах підвищуватиметься. Аналогічно, якщо протягом декількох років стоятиме тепла, мало дощова погода, то рівень води в озерах хочеш не хочеш знизитися (зменшитися). Протягом минулого сторіччя, рівень води у Верхньому озері коливався в діапазоні, рівному чотирьом футам. А ось для інших озер, входять в «прекрасну п'ятірку», рівень коливання води був набагато істотнішим – шість – сім футів.

2.7. Забруднення води Великих озер

Забруднення води в унікальній екологічній системі, яка називається Великі озера, останнім часом стало національною проблемою двох країн – Сполучених штатів Америки і Канади. Так, наприклад, в червні 1969 року було дуже важке рухатися, тому що озеро Ері було неймовірно забруднено. Не дивлячись на те, що така ситуація відбувалася не вперше, події, що відбулися в червні 1969 року привернули увагу нації. Саме цю дату можна вважати початком боротьби із забрудненням озер. Результатом цієї боротьби сталі підписані в 1970 році Свідоцтво (Акт) якості води Великих озер (Great Lakes Water Quality Act) і Свідоцтво (Акт) (Чистого) Чистої води (Water Act). Забруднення води озер визначається як зміна або заміна хімічного, фізичного і біологічного складу вод. Забруднення озер відбулося унаслідок антропогенної діяльності людини. Основні способи забруднення людьми акваторії Великих озер протягом багатьох сторіч включають скидання стічних вод, отруйне забруднення вод важкими металами і пестицидами, ерозія ґрунтів, яка стала можлива унаслідок розвитку сільського господарства, а також, урбанізація і, як наслідок, забруднення повітря (Додаток 1).

На відміну від початкового забруднення, визначити, хто ж, в значенні яке підприємство, є джерелом неодноточечного забруднення надзвичайно складно. Річ у тому, що неодноточечним прийнято називати таке забруднення, яке відбулося відразу від декількох джерел забруднення. На думку експертів, вчених і екологів, такий вид забруднення, тобто неодноточечне, представляє найбільшу небезпеку для екологічної системи Великих озер. Подібного роду забрудненням може служити той період, коли дощ або сніг, що розтанув, рухаються по схилах, несучи і збираючи з собою весь бруд і забруднюючі речовини. Зібрана на всьому «шляху проходження» бруд і забруднюючі речовини разом з потоками дощу або талого снігу скидаються в річки і озера. До подібного роду забруднюючим речовинам, що скидаються в річки і озера, відносять добрива і пестициди, які, частіше за все потрапляють з сільськогосподарських угідь, а також з фермерських господарств; масло, нафтові забруднення, сіль, уламки і залишки будівельних матеріалів, залишки крахів, сміття, що утворило в результаті життєдіяльності людини і мертві тварини.

Розділ ІІІ. Характеристика озер

3.1 Озеро Сент-Клер

Озеро Сент-Клер (на французькій мові: Лак Сент-Клер) є озером, що знаходиться між Онтаріо, Канада, і Мічіган в США, розташований приблизно в 6 милях (9,7 км) до північного сходу від Детройт і Віндзор, Онтаріо. Приблизно 430 квадратних миль (1100 км2) в районі озера є частиною Великих озер системи, проте через його відносно невеликий розмір, дуже рідко, включених в переліки на Великих озерах. Прагнення до його офіційного визнання як Велике озеро продовжується. Разом з Санкт Клер річку і Детройт річці, озері Сент-Клер служить для підключення озера Гурон (на півночі) і озеро Ері (на півдні).

Озера складає 26 миль (42 км) з півночі на південь і 24 миль (39 км) з сходу на захід. Це дуже неглибокі озера з середньою глибині близько 11 футів (3,3 м), а максимальна глибина природних 21,3 футів (6,5 м), хоча вона складає 27 футів (8,2 м) в глибині фарватеру. Озеро харчується від озера Гурон на її півночі Санкт-Клер річка, яка має обширну дельту, найбільший в районі Великих озер системи. На річці Темзі і Sydenham річку ввійти в озері з сходу на південному заході провінції Онтаріо, а Клінтон річку поступає з Мічигану на захід. Озеро зливають на південному заході в кінці озера Ері в Детройті річку.

Часу перебування води в озері Сент-Клер в середньому 7 днів, але може варіюватися від 2 до 30 днів, залежно від напряму вітру і циркуляції. Якщо вода тече через судноплавного каналу, який ведеться Інженерний корпус армії США, час, вода залишається в озері, мабуть, тільки 2 дні.

Озеро служив як частина обширної навігаційна система Великих озер, на перший Націй і кореними американцями. На 12 серпень 1679 року експедиція під керівництвом Рене Роберт Cavelier, Sieur де ла Салле назвав його Лак Сент-Клер, як вони знайшли його на свято Святий Клер з Ассизі.

3.2. Озеро Ері

Озеро Ері – це десяте найбільше озеро на Землі і п'яте серед Великих озер Північної Америки, четверте найбільше озеро по області поверхні, найпівденніше, найдрібніше, і якнайменше за об'ємом. Озеро обмежено на півночі канадською областю Онтаріо, на півдні Американськими штатами Огайо, Пенсільванія і Нью-Йорк, а на заході штатом Мічіган. Озеро названо на честь племені Ері корених американців, які жили на його південному березі перш, ніж бути винищеними Гуронамі, ворогами племені Ірокезів.

Озеро створює сприятливе навколишнє середовище для сільськогосподарського обробітку в областях Онтаріо, штаті Огайо, штаті Пенсільванія і Нью-Йорку, що граничать. Крім того, його води є батьківщиною численних різновидів риби, роблячи його популярною ділянкою для комерційного лову риби. Проте, оскільки високі рівні забруднення були знайдені в 1960-х і 1970-х роках, там продовжувалися дебати про ступінь комерційного лову риби і заходів по захисту озера.

Озеро Ері (42°30'N, 81°00'W) має середнє піднесення 571 фута (174 м) над рівнем моря. Воно має поверхневу область 9 940 квадратних миль (25 745 кв. км) з довжиною 241 милі (388 км) і шириною 57 миль (92 км) в її найширших місцях.