Смекни!
smekni.com

Франція (стр. 2 из 3)

На французьких заводах виготовляють також обладнання для хімічної промисловості, сільськогосподарські машини, офісну техніку, електронні вироби і засоби зв’язку, рухомий склад залізниць, найсучасніше озброєння. Країна є піонером в галузі волоконної оптики.

Добре розвинена в країні хімічна промисловість, особливо її нові галузі та "верхні поверхи". Франція – великий виробник синтетичних волокон і синтетичного каучуку, соди, калійних та азотних добрив, синтетичних миючих засобів тощо. У всьому світі відома компанія-гігант "Мішлен", що спеціалізується на гумотехніці та автошинах.

Розвинені також легка і харчова промисловість. Франція має заслужену славу як виробник і експортер таких споживчих товарів: одяг, ювелірні вироби, парфуми, косметика, вина, коньяк, книжкова продукція тощо.

Сільське господарство. Франція є найбільшим виробником сільськогосподарської продукції в Західній Європі та одним з найбільших її експортерів у світі. За вартістю сільськогосподарського експорту вона поступається лише США, а як чистий експортер – США і Нідерландам. Основою цього стали сприятливі природні умови і великі площі придатних для використання земель. Найкращі орні землі Франції знаходяться в басейні Сени і на північному сході. На більш зволоженому північному заході переважають луки та пасовища.

Загальний високий рівень розвитку країни також позитивно позначився на сільськогосподарському виробництві – воно належить до інтенсивних і високопродуктивних. У сільському господарстві працює 1,2 млн. осіб, середній розмір ферм становить 28 га.

Рослинництво дає 1/3 вартості продукції. Вирощують зернові, картоплю, цукрові буряки, олійні (рапс, соняшник). Щорічні збори зерна сягають 60 млн. тон (з них 35 млн. тон пшениці), половина його йде на експорт. Головний район вирощування пшениці – басейни Сени і Луари, кукурудзи – жаркіший і вологіший басейн Гаронни. Цукрові буряки вирощують у басейні Сени та на півночі. Франція є найбільшим виробником і експортером цукру в Західній Європі.

Вирощують різноманітні овочі, фрукти і квіти, в тому числі для виготовлення парфумів. Серед фруктів найпоширеніші яблука, переважна частина врожаю переробляється на сидр та кальвадос. Цитрусових і оливок порівняно мало, бо зона субтропіків у Франції не така значна за площею як в Італії або Іспанії.

Важливу роль відіграє виноградарство. За збором винограду, виробництвом і експортом вина, споживанням його на душу населення Франція займає друге місце в світі, лише трохи поступаючись Італії. Французькі вина та коньяки вважаються найкращими в світі.

Тваринництво дає 2/3 вартості продукції сільського господарства. Провідної галуззю є скотарство. Спеціалізовані свинарство і птахівництво стали розвиватися порівняно недавно. На південних схилах Центрального масиву зберігся невеликий район вівчарства (переважно молочного напрямку). Розведення дрібної рогатої худоби (кіз та овець) залишається галуззю спеціалізації Корсики. Серед екзотичних напрямків тваринництва Франції – розведення жаб і равликів.

М’яса виробляють по 110 кг на кожного жителя, дуже значним є також виробництво молока. Місцеві сировари виготовляють 400 сортів сиру. М’яса вивозиться порівняно небагато, натомість Франція славиться у світі як експортер твердих сирів.

Рибальство виконує допоміжні функції у забезпеченні продуктами харчування. Франція виловлює щороку до 0,5 млн. тон риби (переважно тріска й оселедець), певне значення мають устричний промисел, заготівля водоростей та інших морепродуктів.

Досить значною є власна заготівля деревини – понад 33 млн. м3 на рік. Це результат широкого впровадження промислового лісівництва (піщані низовини-ланди між Гаронною і Піренеями виявилися придатними для вирощування приморської сосни).

Транспорт. Франція має одну з найрозвинутіших транспортних систем у Європі та є піонером у виготовленні й застосуванні надшвидкісних засобів транспорту. На лінії Париж – Ліон завдовжки 425 км уперше в світі почав курсувати поїзд зі швидкістю 270 км/год (зараз уже 400 км/год). Франція першою започаткувала авіарейси пасажирського надзвукового літака "Конкорд".

Центром транспортної системи Франції є Париж. Він зв’язаний водною артерією Сени з морем. До Парижа з чотирьох боків підходять газопроводи, нафтопровід від Гавра і лінії електропередачі з півночі та районів Альп і Піренеїв. З Парижа в усі боки відходять залізниці і автостради. Найважливіший транспортний коридор країни утворився по лінії Гавр – Париж – Ліон – Марсель. Він насичений найрізноманітнішою і найсучаснішою транспортною інфраструктурою. Париж є третім повітряним вузлом Європи, він поступається тільки Лондону і Франкфурту-на-Майні.

Туризм. Серед галузей нематеріальної сфери діяльності Франції виділяється туризм. До Другої світової війни за кількістю іноземних туристів Франція посідала перше місце в світі, зараз – третє (40 млн. осіб щороку), трохи поступаючись Італії та Іспанії. Природні й соціально-економічні умови Франції сприятливі як для екскурсійно-пізнавального, так і для лікувально-оздоровчого та спортивного туризму.

Серед природних рекреаційних факторів – чудовий клімат, морські узбережжя з пляжами, гірські масиви Альп і Піренеїв, численні джерела цілющих вод. Країна багата на пам’ятки історії, культури, архітектури і мистецтва. Вони охоплюють стародавню римську епоху, середньовіччя, нові часи і сучасність. Насиченість території соборами, монастирями, палацами, фортецями і різноманітними музеями є однією з найвищих у світі. До того ж ці споруди майже не зазнали руйнувань у XX столітті. На охорону культурної спадщини витрачаються великі кошти.

Франція має добре розвинену туристичну інфраструктуру, яка включає транспорт, заклади харчування, готелі, а також організацію турів, забезпеченість інформацією, картами, сувенірами тощо.

Внутрішні відмінності

Територія Франції поділяється на вісім економічних районів, які одночасно є районами внутрішнього регіонального планування. Це столичний район Іль-де-Франс (Париж), Паризький басейн, Північ, Схід, Схід-Центр, Середземномор’я, Південний Захід і Захід. Населення і господарство Франції здавна були зосереджені в річкових долинах і басейнах. У середні віки зросло значення Парижа як столиці королівства, Фландрії з її вовняними мануфактурами і Ліона з торгово-транспортними функціями та виробництвом шовку.

У XIX столітті важливу роль почали відігравати Північ і Схід, де сконцентрувалась текстильна і важка промисловість. У цілому східна частина Франції, яка прилягає до головної західноєвропейської "осі" виявилася більш розвиненою, ніж західна, що повернута в бік океану і відсталих піренейських країн. Після Другої світової війни Париж продовжує залишатися головним господарським і культурним ядром Франції, але ситуація на "околицях" змінилася. Північ і Схід ще й досі охоплені депресією, а Південний Захід і Захід розвиваються швидко. Бурхливі темпи розвитку характерні і для Середземноморського району. Але територіальна структура господарства країни зберігає яскраво виражений моноцентричний характер.

1. Іль-де-Франс – район, в центрі якого знаходиться сам Париж. Територія ця здавна була ядром королівства й відігравала особливу роль у житті Франції. Вона насичена численними історичними і культурними пам’ятками (художній музей Лувр, палацово-парковий комплекс Версалю та багато інших).

Господарське значення району пов’язано з фінансовою, науковою та культурно-освітньою діяльністю, міжнародним туризмом. Париж – світовий центр моди і високих технологій в галузі атомної енергетики, авіакосмічного та залізничного машинобудування, біотехнологій і фармацевтики.

Сільське господарство району має інтенсивний приміський характер (молочне скотарство, птахівництво, свинарство, картоплярство і овочівництво, садівництво, ягідництво).

2. Паризький басейн – у природному відношенні це басейн Сени і його найближче оточення зі сприятливим поєднанням родючих ґрунтів, рівнинного рельєфу, теплого і вологого клімату.

Промислове значення району дуже зросло після Другої світової війни в результаті деконцентрації промисловості Великого Парижа. У малих і середніх містах тут з’явилися підприємства автомобільної, електронної і фармацевтичної галузей.

Найбільшим є портово-промисловий вузол Нижньої Сени з містами Гавр і Руан (портова діяльність, нафтопереробна і нафтохімічна, бавовняна, паперова і харчова галузі, кольорова металургія, суднобудування). Гавр є другим за вантажообігом портом Франції (після Марселя) і одним з найбільших у Європі. Це справжні "морські ворота" Парижа. Через Гавр і Руан проходить половина експорту країни. На узбережжі Ла-Маншу розташована військово-морська база і важливий центр суднобудування – Шербур.

Паризький басейн уособлює сільське господарство Франції (30% його валової продукції) з посівами пшениці і цукрових буряків, виноградарством Шампані й Бургундії, молочним і м’ясним тваринництвом Нормандії.

В Нормандії (м. Байо) знаходиться відомий музей Вільгельма Завойовника.

3. Північ – найменший за населенням економічний район (але густота населення тут дуже висока), за площею він трохи більший за Іль-де-Франс. Північний район має багато спільного з сусідньою Бельгією. Найважливіша його частина – Фландрія ще у XII–XV століттях вважалась найрозвинутішою частиною Європи. В XIX і в першій половині XX століття Північ стала головним промисловим районом Франції, районом вугілля, металу, металомісткого машинобудування (сільськогосподарські машини, локомотиви, шахтове й металургійне обладнання) і текстилю. Зараз ці галузі втратили колишнє значення.

Найбільшою тут є агломерація навколо міста Лілль. Порти Булонь, Кале, Дюнкерк орієнтовані на зв’язки з Великобританією. Дюнкерк став важливим центром нафтопереробки і виплавки сталі.