Смекни!
smekni.com

Рекреаційні райони Закавказзя (стр. 2 из 2)

Методологічною основою теоретичної бази виконаного дослідження послужили роботи не тільки відомих російських дослідників туризму, але і абхазьких, який створив понад двадцять монографій, присвячених курортних містах і зон чорноморського узбережжя, що досліджували санаторно-гігієнічні умови функціонування санаторно-курортних установ на різних висотних щаблях Республіки, які висвітлювали стан рекреаційного комплексу Республіки на різних етапах його розвитку, і багатьох інших, досліджували проблеми розвитку рекреаційного комплексу гірських районів Кавказу і взаємодію його з економікою і соціально-економічним рівнем життя населення того чи іншого району.

Вперше було проведено районування території республіки Абхазія за характером розвитку та структурі туристських послуг.

Чудовий місто Сухумі, з абхазького "Акуа" - столиця Абхазії, найбільший культурний і науковий центр країни, важливий морський порт, всесвітньо відомий курорт і один з найпопулярніших туристських міст колишнього СРСР. Площа міста понад 23 кв. км. Курорт Сухумі розташований в центральній зоні вологих субтропіків Чорноморського узбережжя Кавказу, на березі великої бухти. На дні Сухумі бухти приховані руїни стародавнього міста Діоськуріада заснованого ще в V ст. до н. е..

Навіть узимку, коли біля північних берегів Чорного моря лежить сніг, в Сухумі світить сонце, цвітуть акації та мімоза. Тривалість сезону купання в Сухумі бухті 7 - 8 місяців. У Сухумі виключно багата субтропічна рослинність, тут акліматизувалися: південно-європейські, китайські, японські, південноамериканські та декоративні австралійські і плодові рослини. Екзотична рослинність його численних садів, скверів, парків дає право називати Сухумі столицею пальм, містом-парком.

Загальна площа зелених насаджень близько 760 га. Тому тутешній повітря чисте, насичене киснем. Прямі набережні з рядами пальм, світлі будівлі санаторіїв і готелів доповнюють картину сучасного міського пейзажу. В кінці XIX ст. відбувся в Москві Всесвітній з'їзд лікарів визнав район Сухумі одним з кращих курортів для лікування легеневих хворих. М'який клімат, багата рослинність, море, іонізоване повітря - ось винятковий лікувальний комплекс, який приготувала природа для людини.

Новий Афон - чудовий курорт Абхазії, розташований в 21 кілометрі на північний захід від міста Сухумі. Якщо дивитися на прибережну смугу Афона з літака, то Новоафонські гори - відроги Кавказького хребта, що підступають до курорту з півночі, виглядають "виступом", виступ по-абхазької - "Анакопії". Звідси й пішло слово Анакопії - одна з древніх назв Нового Афона - столиці середньовічного Абхазького царства. Головне достоїнство і гордість курорту Новий Афон - це його природа. Дуже цікавий рельєф місцевості. Курорт з півночі оточений відрогами Кавказького хребта, які захищають його від холодних північних вітрів, а з моря дмуть освіжаючі морські бризи, що особливо приємно в спекотну пору року. Взагалі Новий Афон за кліматичними умовами характеризується великою кількістю сонячних днів, помірною вологістю і постійним дією морських бризів.

Клімат Нового Афона - морський субтропічний з середньорічною температурою +14,8 °. Коливання температури протягом доби в Новому Афоні не перевищують помірних норм, що, безсумнівно, має велике значення для хворих, особливо із захворюваннями серцево-судинної системи. Красу пейзажів Нового Афона доповнює багата субтропічна рослинність. Пагорби, на яких, головним чином, розташований курорт, являють собою суцільні лимонні, апельсинові, мандаринові і маслинові гаї. Кипарисові алеї тягнуться по всій території курорту, в прибережній зоні ростуть пальми, лаври, магнолії, банани, олеандри, евкаліпти. Тут же розташовані ставки, обсаджені плакучими вербами. Схили гір покриті листяної рослинністю: граб, бук, дуб та інші. Дуже цікаві пам'ятки курорту - руїни стародавньої столиці Абхазького царства, сторожові вежі і храм VIII століття є сусідами з одним з осередків православного християнства в Абхазії - Новоафонська монастирем, заснований в 1874 році російськими ченцями з Пантелеймонівського монастиря, каплиця на честь ікони Божої Матері Вратарніци, побудована ченцями в 1916 році і фантастичне творіння природи - знаменита Новоафонська печера, одна з найбільших у світі. Мініатюрний поїзд безшумно доставить Вас у казковий підземний палац, повний загадок підземних озер і таємниць сталактитів і сталагмітів. Оригінальне освітлення захованих в ущелинах скель ліхтарів і велична музика створюють незабутню картину. Новий Афон - курорт для тих, хто любить море, природу і бажає відпочити не за тридев'ять земель, а на наших рідних курортах біля Чорного моря.

Піцунда - один з найвідоміших курортів Абхазії. Своєю назвою Піцунда зобов'язана сосні: по-грецьки сосна - "пітіус". Курорт знаходиться в красивій бухті, в мальовничому місці на території піцундськая заповідника. Центр розташований в 25 км від міста Гагра. Піцунда являє собою невелике курортне селище. Морська вода на мисі Піцунді - сама чиста і прозора на всьому Чорному морі. Навіть у літню спеку морські бризи і тінисті соснові, і кипарисові алеї зберігають в Піцунді дивну прохолоду. Потопає в зелені пансіонати Курорту вишикувалися уздовж краю знаменитої заповідної соснової гаї. Саме її цілющими властивостями Піцунда зобов'язана своєю популярністю. Площа соснової гаї - понад 22 Га, в ній близько 27 тис. дерев. А поруч розташований ще один рідкісний оазис - самшітовий гай.

Сучасна Піцунді - це упорядкований курорт. Тут в оточенні тридцяти тисяч реліктових сосен і вічнозеленого самшиту - "абхазької пальми" - на самому березі Чорного моря виросли кілька багатоповерхових готелів і пансіонатів, що приймають одночасно близько трьох тисяч чоловік. Поруч вибудувані першокласні їдальні, ресторани, адміністративно-торговий центр, літній кінотеатр на тисячу місць, автомобільна стоянка на 300 автомашин, плавальні басейни з підігрівом води. Будинки оточені бетонними доріжками, клумбами, зеленими галявинами і прикрашені скульптурами.

Гагра - це самий мальовничий курорт у всій Абхазії, розташована в 22 км від аеропорту міста Адлер. Особливо красивий район Старої Гагри, де з берега моря відкривається казковий вид на гори, ущелини і бухту. Вона наповнюється відпочиваючими вже в травні. Гори створюють свій мікроклімат, захищаючи місто від холодних вітрів і утримуючи теплий морське повітря. Через контрастності висот, гірські ущелини вентилюють і оновлюють повітря в місті. Морська вода тут кристально чиста і прозора. Вечорами народ гуляє по набережній, заходить у численні кафе і дворики національної кухні - «Апацхі», в яких можна спробувати справжню абхазьку кухню - мамалигу, різні копченості з гострими соусами, хачапурі, ніжний сир «сулугуні», перепілки, різні соління та, звичайно ж, домашнє вино «Ізабелла», а також чачу. Удень зі сім'єю можна відвідати аквапарк - він знаходиться в центрі Гагри, а ввечері тут можна як слід повеселитися на дискотеках і в кафе з живою музикою.

Заснував Гагри принц А.П. Ольденбурзький (родич Миколи II), турботами якого було перетворити місто в великосвітський курорт. Стараннями принца були побудовані - телеграф, електричне освітлення, водопровід, кліматична станція, відкриття якої відбулося 9 січня 1903 року в ресторані "Гагріпш". Цей день і вважається датою заснування курорту великосвітського, на який з'їжджалася російська знать і підприємці. На березі моря був закладений парк, де були посаджені агави, хамеропс, лимонні й апельсинові дерева, кипариси. На сьогоднішній день Гагра донесла до нас і свій знаменитий парк, і ресторан «Гагріпш», який став символом міста, і замок принца Ольденбурзького і колонаду, з розташованим недалеко «Зимовим театром», і тепле ласкаве море, і все те, що дозволяє бути курорту кращим на всьому Чорноморському узбережжі!


Висновок

В даний час за посередництва Росії і міжнародних організацій у Закавказзі досягнуто крихка рівновага сил, проте про повне врегулювання поки говорити не доводиться.

Азербайджан - єдина держава Закавказзя, що зуміло забезпечити більш-менш прийнятний рівень життя для свого населення за рахунок поки що не повністю вироблених і знов відкритих нафтогазових родовищ. Істотна частина валютних доходів поступає в республіку від численних громадян Азербайджану, що займаються економічною діяльністю в Росії. Побудований Основний експортний трубопровід Баку - Тбілісі - Джейхан, який забезпечить Азербайджану альтернативний вихід на світові ринки збуту вуглеводнів. Проте Азербайджан не контролює частину своєї території - Нагірний Карабах (колишня НКАО), а також повністю або частково сім прилеглих районів Азербайджану (включаючи територію між НКАО і Вірменією - «Лачинський коридор»); посилює соціально-економічну ситуацію наявність декількох сотень тисяч біженців, вигнаних з місць постійного проживання у Вірменії і внутрішніх переселенців з окупованого Карабаху і прилеглих до нього районів республіки.

Вірменія повністю блокована і не має власних транспортних виходів на зовнішній світ. Залізниця через Грузію перекрита на грузино-абхазькому кордоні. Економіка республіки в занепаді. Країна вже другий десяток років знаходиться в стані війни.

Грузії доводиться вирішувати цілий клубок взаємозв'язаних проблем - економіка зруйнована, курортне чорноморське побережжя недоступне, у внутрішній Грузії соціальну напруженість підсилює присутність декількох сотні тисяч біженців з Абхазії, мир в самій Абхазії і Південної Осетії підтримують російські миротворці. Грузинське керівництво звинувачує Росію в тому, що вона негласно підтримує сепаратистські прагнення невизнаних державних утворень на її території.