Міністерство освіти та науки України
Національний педагогічний університет імені М.П. Драгоманова
Інститут природничо-географічної освіти та екології
Кафедра географії України і туризму
Контрольна робота з теми:
Рекреаційно-туристичне вивчення Мальти
Викладач Гринюк Т.А.
Київ 2009 р.
1. Загальні відомості про державу
Мальта, Республіка Мальта - острівна держава в Середземному морі. Назва походить від древнє фінікійського malat - гавань.
Мальтійський архіпелаг складається з трьох основних островів: Мальта, Гозо і Коміно; а також з безлічі незаселених - Комінотто, Філфла, Сент-Полс та інші. Можна стверджувати, що Мальта і її острови, розташовані на видаленні всього лише близько 93 км. на південь від Сіцілії,, 230 км. на північ від побережжя Північної Африки, 1826 км. на схід від Гібралтара і 1510 км. на захід від Олександрії займають центральне місце в Середземному морі. Загальна площа складає 316 кв. км. (Мальта – 246 кв.км, Гозо – 67 кв.км і Коміно – 2,7 кв.км). Довжина Мальти складає близько 27 км. (від південно-східної до північно-західної крапки), найбільша протяжність зі сходу на захід - 14,5 км., з півночі на південь - 7,2 км. На Мальті немає ні річок, ні гір. Терасами поля, що спускаються з схилів горбів, розділяються один від одного невисокими кам'яними стінами, є найхарактернішою особливістю мальтійського ландшафту. Глибоко порізане побережжя Мальти утворює багаточисельні гавані, скелясті бухти і піщані пляжі. Протяжність береговій лінії острова Мальта складає 137 км., а острови Гозо – 43 км. Населення країни – 366 тисяч чоловік. Столиця – Валлетта. Аеропорт знаходиться в 6 км. від Валлетти, на південному сході Мальти.
Історична довідка
VIII століття до н.е. - Мальту починають колонізувати Фінікії і майже одночасно - греки. Пізніше вона увійшла до складу Персидської імперії.
IV століття до н.е. - XIII століття н.е. її поперемінно захоплювали карфагеняни, римляни, Візантія, араби, нормани, іспанці.
1530 року - імператор Карл V надав Мальту духовно-рицарському ордену іоаннітів, що отримав з тих пір назву Мальтійського ордена
5 вересня 1800 року - англійці зайняли столицю Мальти Валетту своїми військами і підняли там британський прапор.
1814 р - Мальта відійшла Великобританії
1964 року - Мальта отримала незалежність від Великобританії
1974 проголошена республіка, проте аж до
1979 року, коли на Мальті була ліквідована остання англійська військово-морська база, главою держави як і раніше вважалася англійська королева.
Мальта - парламентська республіка. Конституція Мальти прийнята в 1964 році з подальшими поправками. Законодавча влада належить парламенту, що складається з Президента і Палати представників, яка складається з 65 депутатів. Глава держави - Президент. Виконавча влада здійснюється урядом на чолі з Прем'єр-міністром.
У 1993 році Мальта була розділена на 68 місцевих рад (муніципалітетів). Ці 68 місцевих рад є основною формою місцевої самоврядності і немає проміжного рівня між місцевими радами і національним урядом. Рівні в 6 округів (5 на головному острові) і в 3 регіони (2 на головному острові) застосовуються в статистичних цілях.
2. Природно-рекреаційні ресурси
Країна є архіпелагом островів у Середземному морі, що знаходиться на відстані 100км на південь від о. Сицилія. Окрім власне крім острову Мальта (246 кв. км.), ще є о-ви Гоцо (68 кв. км), Коміно (2,7 кв.км) та незаселені острови Комінотто, Св. Павла, Філфла. Поверхня островів – вапнякове плато. Найвища точка країни (252 м) знаходиться в північно-західній частині о. Мальта. Берегова лінія дуже порізана і має багато природних гаваней та кам’янистих бухт. Острів Мальта – 27 км завдовжки та 14, 5 км завширшки, о Гоцо – 14, 5 завдовжки та 7,2 км завширшки. Рослинність – річок та озер немає.
Клімат – середземноморський: літо (травень-жовтень) жарке й довге, зима м’яка та волога. Сезон дощів триває з жовтня по березень. У столиці середня температура січня +13, липня +27˚С, середньорічна температура +19˚С. Кількість щорічних опадів – 583 мм. Дмуть сильні вітри.
Мінеральні ресурси: родовища нафти та шельфі.
3. Природоохоронні території держави (заповідники, заказники, національні парки, резервати). Унікальні природні об’єкти і явища
Сади Гастінгса - прекрасне творіння, створене англійським маркізом. На території саду є безліч прекрасних рослин, які в період свого цвітіння видають непередаваний аромат, унікальні кактуси, чиї розміри досягають висоти дерев, і прекрасні тінисті алеї, прогулюючись по яких, переживаєш неймовірні відчуття. Окрім цього з площі парку відкривається чарівний вигляд на місто.
Ботанічний сад Арготті зібрав на відносно невеликій території унікальну колекцію кольорів, чагарників і дерев, велика частина з яких привезена з різних куточків світла. Тут можна побачити алею кактусів неймовірних розмірів, красиві квіткові клумби і алеї, що ваблять прохолодою. Ботанічний сад Арготті є улюбленим місцем відпочинку місцевих жителів і гостей міста
Сад Сан-Мезон - маленький симпатичний куточок природи, який нагадує місцевим жителям і туристам про леді Джулії Локвуд, яка проживала тут з 1842 до 1856 року. Її будинок пізніше був знищений і залишився лише садок, за яким леді Локвуд дуже трепетно залицялася. Однією з пам'яток парку вважається маленька модель замку, вирізана в мальтійському камені і присвячена другому батальйону полку Ессексського.
4. Історико-культурні рекреаційні ресурси
Головні ворота.
Головні ворота сьогодні є основним входом у Валетту, ведучим відвідувачів на головну пішохідну алею міста - вулицю Республіки. Будівництво цієї монументальної споруди датується 16 століттям. У 20 столітті коміра вже не могли витримувати щільний автомобільний потік, і було прийнято рішення їх небагато реконструювати, зберігши при цьому рів під мостом. Сьогодні, щоб зберегти цей архітектурний пам'ятник, приймаються додаткові зусилля по його реконструкції.
Площа Свободи.
Площа Свободи знаходиться біля Міських воріт, тому першою зустрічає гостей міста. На значній території площі (і недалеко від неї) можна побачити розвалини оперного театру, зруйнованого під час Другої Світової Війни і до цих пір не відновленого, величну башту Сент-Джеймс Кавальер, прекрасна будівля резиденції прем'єр-міністра (колись заїжджий рицарський двір) Оберж де Кастілье і неймовірної краси палац - Палаццо Феррерія.
Палац Великого Магістра.
Палац Великого Магістра побудований за проектом талановитого архітектора Джіроламо Кассара в період з 1570 по 1580 рік. У інтер'єрі палацу присутня величезна безліч коштовних витворів мистецтва - наприклад, прекрасні роботи Ріберса, Батоні і Ван Лоо, красиві фризи, що оповідають про деякі епізоди з історії Ордена Госпітальеров. Не менш цікавий Збройовий музей, що знаходиться тут, де на загальний огляд виставлені зброя і зброя 14-18 століть.
Вулиця Республіки.
Вулиця Республіки - центральна магістраль міста, що розділяє його на дві половини. Уздовж вулиці розташувалися прекрасні споруди південно європейського стилю, демонструючи розкіш і витонченість мальтійських майстрів. Тут можна пройтися по магазинах і придбати сувеніри, пообідати в ресторанах національної кухні або просто посидіти в одному з вуличних кафе і насолодитися приємною атмосферою міста.
Палац Парізіо.
Палац Парізіо, побудований в кінці 18 століття, знаходиться недалеко від Палацу Кастільі. Коли під час Єгипетської кампанії Наполеон захопив Валетту (11 червня 1798 року), він розмістився саме в цьому палаці і прожив в нім рівно п'ять днів. Інтер'єр палацових приміщень приголомшує красою і розкішшю: прекрасні гобелени, чудові меблі і безліч дрібних аксесуарів, які роблять декор біліше дорогим і витонченим. Сьогодні в Дворце Парізіо розташовується Міністерство співдружності і Закордонних справ.
Палац Кастільі.
Палац Кастільі був побудований в середині 18 століття. В період верховенства португальських Гросмейстерів в палаці розташовувалися Цивільний і Кримінальний суди, з 1895 року в Дворце Кастільі розміщується Міністерство охорони здоров'я. Для туристів відкрита лабораторія, в якій в 1905 році сер Девід Брюс і сер Темі Замміт виявили наявність збудників мальтійської лихоманки (бруцельозу) в козиному молоці, тим самим запобігши масштабній епідемії.
Форт Сент-Елмо.
Форт Сент-Елмо колись був однією з головних оборонних споруд, що захищали Валетту з боку моря. Під час турецької облоги 1565 років і в період Другої Світової Війни велика частина форту була зруйнована. На початку 20 століття завдяки масштабним реконструкціям його повністю відновили. Сьогодні на території цієї споруди розташовується Військовий музей, в експозицію якого входять німецька і італійська зброя, обмундирування і інші військові реліквії.
Форт Рікасоллі.
Форт Рікасоллі, зведений в період з 1670 по 1693 рік за проектом військового інженера Антоніо Мауріцо Вальперго, колись був складовою частиною обширних зміцнень довкола Великої Гавані. Під час Турецької облоги і Другої Світової Війни значна частина його була зруйнована, у тому числі деякі внутрішні будівлі і Будинок Губернатора. Сьогодні відновлені головні ворота форту і декілька внутрішніх споруд.
Форт Сент-Анж-де-Біргу.
Форт Сент-Анж-де-Біргу (Вітторіоза) вважається одним з найстаріших на території Валетти. Прославившись під час Великої облоги, форт сьогодні залучає величезну кількість любителів старизни. Своїм відвідувачам форт розповідає історію мальтійського рицарського ордена, члени якого одними з перших почали серйозно займатися зміцненням міста і зіграли найважливішу роль в захисті Валетти від турецьких завойовників.
Форт Сент-Анджело.
Форт Сент-Анджело – одне із старих фортифікаційних споруджень Валетти. В період середньовіччя у форті розташовувалася резиденція каштеляна, в 1530 році мальтійські лицарі зайняли форт і перетворили його на резиденцію Гросмейстера, а в період з 1912 по 1979 роки тут знаходився штаб Середземноморського британського флоту. Сьогодні велика частина форту орендована лицарями Ордена Св. Джона. На останній території розташувався Морський музей.