Смекни!
smekni.com

Агропромисловий комплекс Іркутської області (стр. 1 из 2)

Реферат

Агропромисловий комплекс Іркутської області

ВСТУП

З переходом до ринкових відносин багато підприємств, не пристосовані до конкурентної боротьби, були змушені припиняти свою діяльність і закриватися, інші просто скорочували виробництво. Зараз починається зворотній процес, - економіка починає розвиватися, підприємства збільшують випуск продукції, знову починають працювати колись закрити підприємство.


Промисловість - основна галузь народного господарства Іркутської області, в ній зайнято до 40% працездатного населення, вона дає основну частку валової продукції.

У структурі промисловості виділяються такі великі галузі, як енергетика, вугільна, нафтопереробна, кольорова, гірничодобувна, машинобудівна, лісова, деревообробна, целюлозно-паперова, лісохімічна, хімічна, будівельна, легка і харчова.

Енергетика. Наявність величезних запасів кам'яного вугілля Іркутського вугленосної басейну дозволило створити потужну енергетичну базу на сході країни, яка забезпечує роботу промисловості них підприємств області, транспорту, сільського господарства і потреби населення. Електроенергія, що виробляється Іркутській, Братської, Усть-Ілімськ ГЕС утворює єдину енергосистему Іркутськенерго, яка за потуж ності посідає перше місце в країні. Вона об'єднує 13 теплових електростанцій, чотири ГЕС, інших підприємств. У лютому 1984 іркутська енергосистема виробила трильйон кВт-год електроенергії з початку свого існування. Її добовий виробіток складає 230 млн. кВт-год електроенергії. За кількістю електроенергії, що припадає а одного жителя, область не має собі рівних у світі.

У структурі промисловості області енергетика займає перше місце за вартістю основних фондів п'яте за валової продукції. Це нова галузь народного господарства області, створена в післявоєнний час. Розвиток енергетики в Іркутській області є прикладом втілення в життя ленінського плану електрифікації країни. У колишній околиці царської Росії, що служила місцем заслання політичних в'язнів, побудовані такі гіганти електричної енергії, як Братська ГЕС потужністю 4,5 млн. кВт, Усть-Ілімськ ГЕС потужністю 4,5 млн. кВт, Іркутська ГЕС потужністю 660 тис. кВт (рис . 40). У грудні 1983 Іркутська ГЕС виробила 100 млрд. кВт-год електроенергії і окупила витрати на будівництво більш ніж в 10 разів. Північно-східні райони області забезпечує електроенергією Мамаканская ГЕС потужністю 86 тис. кВт.

Іркутська область є одним з найбільших виробників електроенергії, що дозволяє розвивати швидкими темпами нові галузі промисловості - кольорову металургію, нафтохімічну, нафтопереробну та інші.

Хімічна промисловість - молода, одна з профілюючих галузей народного господарства. Вона стала створюватися в області після травневого (1958 р.)Пленуму ЦК КПРС і розвивалася швидкими темпами. Цьому сприяла наявність сировинної бази (сіль, кам'яне вугілля, ліс, вапняки), швидкий розвиток енергетики, будівельної індустрії, а також будівництва нафтопроводу Туймази - Ангарськ.

Основними центрами хімічної промисловості є Ангарськ, Усольє-Сибірське, Зима, Братськ. Хімічна промисловість області випускає більше 200 видів продукції.

В області створено великі комплекси підприємстві великої хімії. Першим з них є виробництв венное об'єднання Ангарскнефтеоргсінтез - найбільше в Східному Сибіру і на Далекому Сході, що об'єднує серію заводів хімічної промисловості ності. Основною сировиною для розвитку вироб ництва хлорорганічних синтезу, мінеральних добрив, синтетичних смол, спиртів та іншої продукції нафтохімії є продукти переробки західно сибірської нафти. Об'єднання виробляє бензин А-72, А-76, дизельне паливо, змащувальні масла, ароматичні вуглеводи, вищі спирти, азотні добрива, формалін, амінокислоти, фталіевий ангідрид, полістирол, а також товари побутової хімії (миючі порошки, пластилін, клей, нашатирний спирт, чорнило, універсальну замазку, поліруючі рідини).

За рівнем технологічних процесів, набору установок та асортименту вироблюваної продукції Ангарскнефтеоргсінтез відповідає передовим вітчизняними і зарубіжним комплексам. Його продукція відправляться в тисячі адрес по нашій країні і в 18 зарубіжних країн.

Усольський хімічний комбінат. Він випускає хлор, каустичну соду, полівпаіл-хлор, хлорметіл, кремнійорганічні лаки і рідини, карбід кальцію, а також товари побутової хімії (персолі, скипидар, розчинники, відбілювачі).

Усольський фармхімкомбінат - наймолодше підприємство галузі, але вже здобули популярність у наший країні і за кордоном. Він виробляє до 25 на іменувань лікарських препаратів, ніж повністю забезпечує потребу країни в них.

Зімінскій електрохімічний комбінат - великий ший в країні. Джерелом сировини для нього є місцева кам'яна сіль. Основні види продукції за вода - рідкий хлор, каустична сода, сіль.

Для широкого кооперування хімічної промисловості області побудований етіленопровод Ангарськ - Усольє-Сибірське - Зима.Поруч з Зімінскім електрохімічним комбінатом зростає місто Саянської.

Кольорова металургія - галузь союзного значення. Наявність дешевої електроенергії дозволило створити алюмінієву промисловість, що поставило нашу про ластах на одне з перших місць в країні по виробництву крилатого металу.

Відмінною особливістю алюмінієвої промисловості є те, що в області немає першої стадії-випуску глинозему, а зосереджена друга ста Дія-електроліз глинозему.Ця стадія дуже енергоємна і наближена до джерел електроенергії - каскаду ГЕС на Ангарі. На виплавлення 1 т алюмінію витрачається 1,92 т глинозему і 10-18 тис. кВт-год електроенергії.

Сировина для виробництва алюмінію у вигляді глинозему привозиться з Уралу, Казахстану і Ачинського глиноземного заводу в Красноярському краї.

Виплавка алюмінію виробляється на Іркутськом (ІркАЗ) і Братському (Бразіл) заводах, що одержують енергію відповідно з Іркутській і Братському ГЕС.

Іркутський алюмінієвий завод - первісток кольорової металургії. Перший метал він видав в 1962 р.Основної продукцією є чушковий метал, катанка (провід), сплав (силумін).Вартість 1 т алюмінію 630-650 руб.Братський алюмінієвий завод (Бразил)-найбільш потужний гігант кольорової металургії. Серія його корпсов розташована в стрункому порядку серед пріангарской тайги.Продукція Братського алюмінієвогового заводу йде в райони європейської частини СРСР і за кордон.

Алюмінієві заводи споживають велику кількість енергії, глинозему, кварциту, деревини, кам'яновугільного пеку, стеарину. Все це складає 80% завитрат на виробництво «крилатого» металу. Тому раціональне використання та економія цінних ресурсів є важливим завданням працівників алюмінієвого виробництва.

Машинобудування і металообробка займає друге місце в області за чисельністю працюючих і третє місце по валовій продукції. До 1975 машинобудування виросло в порівнянні з 1970 р. в 2,4 рази. Це викликано бурхливим розвитком продуктивних сил області і зростанням технічної оснащеності підприємств нема, що вимагають нових машин і устаткування.

Іркутський завод важкого машинобудування ім. В. В. Куйбишева випускає переважно металургіческое обладнання та машини для гірничодобувної промисловості, з тому числі драги для золотовидобувної промисловості. Його продукція надходить на багато заводів країни і за кордон. Круп вим машинобудівним підприємством є Іркутській верстатобудівний завод, що виробляє токарно-болторезние верстати, що користуються великим попитом в країні і за кордоном.Черемхівській машинобудівельний завод ім.Карла Маркса виробляє зем лосос, прохідницькі насоси, обладнання для шахт і розрізів.Усольський завод гірського устаткування приносить продукцію для гірничорудної промисловості та кольорової металургії. У Нижнєвудинська працює за вод інвентарних будівель контейнерного типу. Ангарський електромеханічний завод виробляє пульти управління, магнітні станції, автоматичні вимикачі для енергетики, металургії, хімії,

Стали до ладу заводи з ремонту автомобілів, тракторів та іншої сільськогосподарської техніки в Шелехова. У великих залізничних центрах сосредоточили вагоноремонтні майстерні і депо з ремонту електровозів.

Широкий розвиток отримали суднобудування та судноремонт на Байкалі, в Іркутську, Усть-Куті, Качуге, Кіренська.

Іркутський завод радіоприймачів дає основну частку виробництва радіол і радіоприймачів всього Східно-Сибірського економічного району.

Братський завод опалювального обладнання забезпечує потреби Сибіру в радіаторах і частина продукції відправляє в західні райони країни і Середню Азію.

Лісова, деревообробна і целюлозно-паперова промисловість стоїть на першому місці за об'єкту йому валової продукції і чисельності працюючих .Вона дає 20% загального виробництва продукції Приангар'ї. Це багатогалузева частину господарства, що складається з ле созаготовкі, деревообробки, житлового будівництва, меблево го виробництва, гідролізний, целюлозно-паперовій і лісохімічної промисловості.Базується на богатої сировинної бази. У 1980 р. вивезення деревини составила понад 30 млн. м 3.За кількістю заготовлювані деревини область вийшла на перше місце в країні. Ліс з області вивозиться в 75 районів країни і за кордон.

Деревина широко використовується як будівельний матеріал, як сировина для одержання целюлози, картону, паперу, деревного спирту, каніфолі, скипидару, кормових дріжджів і т. д.

Заготівлю деревини та первинну обробку ведуть 65 ліспромгоспу, 15 сплавних контор і лісоперевалочних баз області.

Деревообробна промисловість представлена лісопиляння, шпалопіленіем, житлове будівництво, меблевою промисловістю, виробництвом тари, фанери, сірників.

Основними центрами лісової і деревообробної промисловості є міста Іркутськ, Братськ, Усть-Ілімськ, Ангарськ, Усольє-Сибірське, Зима, Нижньоудинськ, Бірюсінск.

Гідролізна промисловість представлена Бірюсінскім, Тулунскім, Зімінскім, Братським заводами.