Смекни!
smekni.com

Актуальні проблеми розвитку і територіальна організація легкої промисловості світу (стр. 2 из 3)

Крім натуральної сировини, у легкій промисловості широко використовуються синтетичні та хімічні волокна, штучні шкіри, що поставляються хімічною промисловістю.Вихідна сировина для їх виробництва - відходи нафтопереробки, природний газ, кам'яновугільна смола.Основні райони - постачальники хімічних волокон - Центр і Поволжя, а також Західно - Сибірський, Північно - Кавказький, Центрально - Чорноземний економічні райони.Деякі види штучної шкіри, синтетичних волокон в Росії не виробляються. Наприклад, поки що майже не освоєний випуск високоякісної штучної шкіри для виробництва сумок і рукавиць-рукавичні виробів, традиційно поставлялися з Узбекистану, Молдови та України.У теперішній час багато постачальників для нас втрачені.

Провідною галуззю легкої індустрії за обсягом виробництва і кількістю зайнятих є текстильна промисловість.Вона включає первинну обробку сировини і виробництво всіх видів тканин, трикотажу, текстильної галантереї, нетканих матеріалів та інших виробів на основі волокнистої сировини.

Розміщувалася текстильна промисловість вкрай нерівномірно.На частку Центрального і Північно-Західного районів припадало понад 80% випуску всієї продукції текстильної промисловості.Причому в Центральному районі виробництво тканин було не тільки зосереджено у великих містах, але і розсіяно по так званим фабричним та кустарним селах.За минулі десятиліття підприємства текстильної промисловості були створені в нових районах, головним чином в Сибіру.На початку 90 - х на частку східної зони Росії припадало 6% виробництва всіх видів тканин в країні.

В даний час у зв'язку з розпадом СРСР перед текстильною промисловістю Росії постало питання про сировинній базі.Залежність від поставокбавовни- волокна, натуральних шовкових ниток і вовни з інших країн Співдружності висуває на перший план у сировинному балансі галузі хімічні волокна. Зараз з домішкою хімічних волокон виробляється близько 20% бавовняних, 5% лляних, 81% вовняних і більше 97% шовкових тканин, що певною мірою знижує напруженість у забезпеченні галузі сировиною.

Провідна галузь текстильної промисловості - бавовняна, що дає понад 70% усіх тканин Росії, серед яких переважають тканини побутового значення (ситцю, сатину, білизняні).По виробництву бавовняних тканин в 1995 році Росія посідала четверте місце в світі.

Особливістю цієї галузі є повна орієнтація на привізне натуральна сировина, тому що в Росії в силу специфіки природно-кліматичних умов бавовник не обробляється.Більше 80% бавовни - волокна ввозиться до Росії з держав Центральної Азії, понад 6% - з Азербайджану і приблизно 10% - з країн далекого зарубіжжя (Єгипет, Сирія, Судан).

Середньорічна потужність по випуску бавовняних тканин в 1995 році визначена в 5 млрд. кв. м, а рівень її використання склав лише 28%.Таке катастрофічне положення пов'язане з гострою нестачею сировини, зростанням цін на нього, нездатністю конкурувати з більш дешевою продукцією інших країн, невмінням реалізовувати кон'юнктурні особливості російського ринку.

Основне виробництво, як і раніше зосереджена в старих районах, воно орієнтується на трудові ресурси та кваліфікаційні навички.Центральний іпівнічно-західнірайони забезпечують 85% загальноросійського випуску бавовняних тканин. Особливо виділяються Івановського (Іваново, Шуя, Кінешма), Московська (Москва, Ногінськ, Орєхово-Зуєво), Тверська (Тверь, Вишній Волочек) і Ярославська) Ярославль) області, а також Санкт - Петербург і його передмістя.

У нових районах європейської частини Росії більше значення мають трудові ресурси.Тут випускається понад 10% бавовняних тканин: Поволжі (Камишин), Волг - Вятський район (Чебоксари), Північний Кавказ (Краснодарський край).Підприємства Західного і Східного Сибіру, Далекого Сходу (Барнаул, Омськ, Новосибірськ, Томськ, Канськ) орієнтуються на споживача і дають трохи більше 3% бавовняних тканин.

Друге місце за обсягом виробленої продукції займають шовкова промисловість - більше 11% випуску тканин у країні.У зв'язку з широким використанням в якості сировини штучних і синтетичних волокон залежність від поставок натуральної сировини з Середньої Азії, Молдови і з України, де розводять тутового шовкопряда, зведена до мінімуму.

Льняна промисловість - найстаріша і споконвічно російська галузь текстильного виробництва.У структурі випуску тканин вона посідає третє місце _7, 5% тканин в Росії), виготовляючи приблизно в рівному співвідношенні тканини побутового значення, технічні та тарні.Відмінною особливістю галузі є відносна забезпеченість власною сировинною базою.Обробіток льону - довгунця і заготівлі льоноволокна зосереджені в Центральному, Північно - Західному, Північному і Волго-Вятському районах, де в силу високої матеріаломісткості виробництва представлений випуск тканин.

Провідним районом є Центральний, він дає ѕ загальноросійського випуску лляних тканин.Проте всередині району склалися певні диспропорції в розміщенні посівів льону, які переважають на північно - заході (Тверська, Смоленська області), та виробництва лляних тканин, зосередженого на північно - сході (Костромська, Володимирська, Ярославська, Іванівська області.Великі центри лляної п промисловості району - Кострома, Нерехта, Смоленськ, Вязьма.

Вовняна промисловість випускає різноманітні вироби: камвольні та суконні тканини, килими, хустки, пряжу для трикотажу.Це одне з найстаріших виробництв, що виникло ще за ПетраI.На частку вовняної промисловості припадає 4,1% випуску тканин у країні. За загальним обсягом виробництва вовняних тканин Росія посідає сьоме місце у світі.

Трикотажна промисловість отримала розвиток у всіх регіонах країни з орієнтацією головним чином на райони споживання.На відміну від інших галузей текстильної промисловості її продукцією в основному є готові вироби, а також трикотажне полотно.В якості сировини крім натурального все ширше використовуються хімічні волокна.

Провідним районом залишається Центральний, де сконцентрована ј виробництва трикотажних виробів, приблизно 1 / 3 продукції дають Північно - Захід, Поволжя і Урал.

Швейна промисловість - друга за обсягом валової продукції галузь легкої індустрії.Вона відрізняється більш вільним характером розміщення і тісніше пов'язана зі споживачем.

Серед галузей легкої індустрії шкіряній- взуттєвої та хутряної промисловості належить третє місце. Сюди входить виробництво натуральних і штучних шкір, плівкових матеріалів, дубильних екстрактів, хутра, овчин, взуття, хутряних виробів, шкіргалантереї та інЗа останні роки обсяг виробництва взуття скоротився в 4 рази і у 1995 році склав 52,5 млн пар, що відповідає за цим показником восьмому місці у світі.Населення Росії забезпечується взуттям в основному за рахунок імпортних поставок, які в 1995 році склали 132 млн пар. Продукція хутряної промисловості отримала експортне значення, так як її асортимент має мало аналогів у світі. На початкуXXв взуттєве і хутряна виробництва носили кустарний характер, де 80% технологічних операцій виконувалося в ручну, вони перетворилися на галузь фабричного виробництва лише в 30 - ті рр.. Усередині галузі провідна роль належить виробництву взуття, виготовлення шкіри та її замінників.

Меблева промисловість має більш вільний характер розміщення і тісно пов'язана зі споживачами. Підприємства галузі представлені у всіх економічних районах Росії, виділяються столичні та великі промислові центри.Історично склалося так, що переважно галузь розвивалася у малолісних районах європейської частини країни, що було обумовлено концентрацією тут споживачів продукції.Сприяло цьому і зміна сировинної бази: більше стали використовуватися деревостружкові плити, полімерні матеріали з поліпшеними декоративно - художніми характеристиками.Ведучими районами виробництва меблів залишаються Центральний, Північно-Кавказький та Північно - Західний, на частку яких припадає майже Ѕ випуску продукції галузі.

Інші районі європейській частині і східної зони Росії, незважаючи на достатній рівень розвитку науково - технічної бази та наявність трудових ресурсів, не забезпечують власних потреб і змушені орієнтуватися на постачання продукції з інших районів і з-за кордону. Сьогодні вітчизняні підприємства легкої промисловості випускають 90 млрд одиниць продукції. Значить, до 2010 року повинні випускати не менше 180 млрд, - продовжив Віктор Пантелєєв. - У той же час, за його словами, потреба російського ринку становить до 500 млрд одиниць продукції легкої промисловості.

4.Проблеми і рішення в інших країнах

Зростаючі вимоги до галузей і комплексам національної економіки і економік регіонів, що виробляють товари народного споживання, з особливою актуальністю вимагають комплексного виявлення проблем, розгляду і чіткого формування завдань, уточнення інтересів і цілей розвитку економічних систем і виконуваних ними функцій з метою зростання добробуту і гарантії економічної безпеки .

Основою забезпечення економічної безпеки всіх держав в умовах глобалізації є як створення сприятливого середовища конкуренції власним виробникам за кордоном, так і збалансоване розкриття вітчизняного ринку для якісного імпорту.

У випадку з легкою промисловістю, очевидно, що індустрія є найбільш вразливим сектором внутрішнього ринку Росії.

У розвинених країнах галузі з виготовлення текстилю, одягу і виробів зі шкіри знаходяться в числі пріоритетних.У США вони займають 3 і 4 позиції (після харчової та тютюнової галузей), в той час як у Росії вони посідають останні місця (10-12 місця) з 13 обробних галузей економіки.

Легка промисловість Росії - це 22 тисячі діючих підприємств і організацій, на яких зайнято близько 900 тисяч працюючих.Історично склалася регіональну структуру індустрії утворюють два макрорегіону Росії - Європейська частина спільно з Уралом і Східний регіон.Сучасну територіальну організацію легкої промисловості представляють російські мезорегіони з відповідними частками індустрії в структурі регіональної економіки кожного: Центральний регіон - 3,9%, Південний регіон - 1,8%, Приволзький регіон - 1,5%, Північно-Західний регіон - 1,5 %, Сибірський регіон - 0,7%, Далекосхідний регіон - 0,4%, Уральський регіон - 0,3%.